Povestiri din Grepoland

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Aceasta povestire e un pamflet, orice asemanare cu fapte sau personaje reale , e pur intamplatoare.

Cap. I Board Meeting - schimbarea culorii forumului.

Stil statea tolanit pe tronul lui de clestar cu sceptrul banhammer in mana stanga si cu o bucata de shaorma in cealalta. In fata lui era intinsa masa de taina a mai marilor imperiului Grepolis. Dupa ce rupse cu pofta din bucata de shaorma, Stil se uita cu ochi de vultur la mesenii din fata lui si spuse cu un ton regesc:
- Stimati oameni de incredere, azi am convocat acest board-meeting fiindca vreau sa va cer parerea. Spuneti ce credeti voi despre culoarea forumului nostru ?

Urma un moment de tacere de desert sharian, dupa care o voce plapanda rupse neantul. Era sfioasa Alandala care tinea o carte de colorat pentru copii in mana:
- Sefu, daca imi permiteti, portocaliul asta de acum e prea incolor. Mie imi plac copii ( am peste o mie la scoala ) si as opta pentru o culoare deschisa: un albastru ca cerul senin...
Stil, privind-o cu un ochi ager, o intreba:
- Sfioasa Alandala, dar forumul nu e leagan pentru copii... e adevarat ca sunt pe aici vreo 2 care inca nu au ajuns la majorat.. dar totusi sa privim in ansamblu. Alte pareri.... preafolositorul meu ajutor Nihilius, tu ce parere ai ?

Urma iar un moment de tacere, dupa care o voce din sala a indraznit:
- Sefu, Nihilius a fost dat afara.
- Cum??!? Cine a indraznit ? Si de ce ?
- Pai a fost prins la o cina romantica cu frumoasa Ailube si regulamentu spune clar fara combinatiuni cu plebea.
- Si care a fost cela care a indraznit sa-l dea afara?
- Pai domnia ta a fost cel care...
- Ah eu? Ok, atunci, bine am facut. mai departe sa aud propuneri despre culoare.

Un mesean ridica tacticos mana. Stil observand, il nominaliza:
- Tinere Norbit , cum mai merge cu examenele?
- Bine sefu uite sunt la o restanta la Anatomie, dar in rest bine..... Eu nu sunt impotriva culorii portocalii, dar mai bine punem verde... e culoarea tineretii, a indraznelii, a prieteniei...
- Verde zici? Nu e buna
- Pai de ce?
- Avem si oameni maturi pe forum si se vor supara ca ii ignoram.

In tot acest timp, maestrul de tehnologie futuristica cavalleras butona de zor pe cele 5 laptop-uri de langa el. trimitea mail-uri, mai procesa un program in C-- si Fox Tot. Stil observand munca supusului, ii adresa o intrebare fireasca, dupa ce mai lua in gura o halca mare de shaorma:
- Domnule Bill Gates, dumneata nu te implici in acest board-meeting?
- Scuze sefu, dar sunt ocupat sa fac un track la un Ip.
- Apropo de IP, cum mai merg treburile prin gradina informatico-photoshopica pe care o pastorezi? Acolo i-am lasat pe nebunaticii aia sa zburde in voie...

cavalleras scoase o bucata de raport pe suport magnetic si incepu enumerarea:
- Am probleme cu dom Gicu, isi face cate o clona la fiecare 10 minute. Apoi mai e acolo Grecu , care il copiaza pe Gicu si cloneaza clona facuta de Gicu. Mai nou s-a intors din vacanta unu Orientalis, habar nu am ce vrea si ala, kynky e cu cele 3 telefoane la ureche si vorbeste cu toate odata...
- Ok, lasa asta... ce zici de culoarea actuala a forumului?
- Sefu, hai sa facem forumul albastru de Voronet! Sa pot sa depistez mai repede clonele lui Gicu, ca e contrast mai bun cu galbenul din buletinul lui.

In acel moment intra val-vartej in sala de sedinte un om cu un turban galben pe cap care incepu sa strige : "Jos Triburile! Mori Strambule! Sa vina femeile la mine! hahahaha strambuleeee!"
Stil facu un semn si cavalleras lua de urechi pe acest intrus si il scoase cu un sut afara " Acolo sa stai 10 zile, Gicutzule clonat ce esti!"

- Cine mai are de facut propuneri, intreba Stil pe restul participantilor la meeting

4 oameni au ridicat mana ca sa isi faca simtita prezenta. Stil se uita zeflemitor la ei , rupse ultima bucata din shaorma si concluziona:

- Mbun, v-am ascultat acum decid : O sa fac forumul ALB.

- De ce alb? , intreba Norbit cu mana bagata in nas pana la cot.

- Fiindca pot, de aia.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ba, te dau in judecata ca-mi copiezi din idei! Fac plangere, na :p
 

DeletedUser

Guest
Prietene, e alt stil narativ. :)
Tu esti pe dialog scurt si masiv, eu pe naratiune ampla.
Cu totul alt stil.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai si eu vreau sa scriu povestiri :(
O sa facem o intelegere cumva sa imi pot prezenta si eu naratiunile .
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus