Petitie împotriva construirii instant cu aur

  • Autor subiect DeletedUser7589
  • Data de început

DeletedUser

Guest
PETIŢIE ÎMPOTRIVA CONSTRUIRII INSTANT CU AUR

În primul rând ideea nu îmi aparţine, am preluat-o de pe forumul internaţional. Pentru cei care doresc să verifice existenţa unei petiţii asemănătoare, acest link este util: http://forum.en.grepolis.com/showthread.php?54272-Petition-to-Stop-Instance-Buy&highlight=petition.

Nu voi insista pe argumentele de pe forumul internaţional, ci îmi voi exprima propria opinie.
De ce cred că nu e bună această nouă implementare în joc? În primul rând, ca multe alte implementări făcute în ultimii doi ani, creează un decalaj mult prea mare între jucătorii care utilizează aur şi cei care nu utilizează sau o fac cu moderaţie. Practic, un jucător care nu utilizează aur sau îl utilizează pentru opţiunile standard nu are nici o şansă să lupte cu un jucător care foloseşte aur aproape nelimitat. Înţeleg că pentru dezvoltatori jocul este în primul rând o afacere, însă consider că trebuie păstrat un echilibru între utilizarea aurului şi ştiinţa jocului. Ca jucător vechi, căruia îi place să lupte cu cei mai buni, îmi va veni greu să rămân în joc doar pentru a mă lupta cu inactivi şi fantome pentru a creşte.
Acestă opţiune oferă practic posibilitatea unor jucători să fie gata pentru a cuceri în mai puţin de 24 ore. Le oferă posibilitatea să atace la ieşirea din protecţie cu 2000 de trupe. Cu 300 de uşoare. Practic, un asemenea jucător elimină de unul singur o întreagă alianţă. Ideea de competiţie este eliminată.
Sunt printre cei care îşi doresc ca jocul să revină parţial măcar la ceea ce a fost odată. Ştiu că nu va reveni la plăcerea pe care mi-o procura la început, când puteam să îl joc fără ca acest lucru să afecteze timpul dedicat vieţii reale, dar măcar în parte să fie o competiţie strategică şi nu o competiţie de genul "câştigă cine bagă mai mulţi bani". După ultimele implementări mă întreb, justificat, ce urmează. Vom găsi la piaţă oraşe de vânzare?!

Rog pe cei care sunt de acord cu această petiţie să spună în acest topic un simplu SUNT DE ACORD, şi eventual să completeze argumentele mele.
De asemenea, rog conducerea GREPOLIS ROMÂNIA să transmită INNO GAMES doleanţele noastre.

Voi actualiza semnăturile voastre la fiecare 24 ore.

Cu respect,
Doru


SEMNAT PETIŢIA
doruldor
AuraAura
pipu3bob
Barbarul-Bv
Askillz
Allleeex
Naty*
salah al-din
black VLAD
ThisIsSparta1231
**SANDSTORM**
Tony the God
tvhy
yoyoyoxxx
rareshhh
Bazingaaa
Leoluca Bagarella
nikess
panaceea
Tiberiu10
Leone61
gingira
santorinos
Fanta bear
=Combo=
Brensen
Birebista
eman99
Terragon
cristian1111
razvanbz
tonisebi
forever-lethal
OvidiuFord23
Frizon
zamolxeis
Florin3512
al3x1984
kuker
joe.cata95

Mah, cu tot respectul pe care ar trebui sa il am...Nu sunt de acord cu petitiunea asta!!! Si sa iti zic de ce: mah, care nu are bani sa puna ciolanu la munca! Joaca nu are pret, dar jocurile costa!
Cat despre efortul vostru, sunteti de apreciat...pacat ca petitiunea asta e in format electronic, ca daca ar fi fost tiparita pe un papirus sau un sul mai lung de hartie , fii sigur ca Stil nu ar mai fi dat banii pe hartie igienica...hahahahahahahaa
 

DeletedUser598

Guest
Bine punctat subiectul. Cred ca au uitat(INNO) sa mai introduca si butonul "Construire oras full option", ca sa nu se mai chinuie lumea cu click-urile. Nu de alta, dar se pierde timp! :))

@Caritasul Prostilor
Cred ca te-ai bagat aiurea comentand (cu bold) la acest subiect.
Nu esti de acord, treci peste. Grepolis nu e joc de noroc si expresia ta: "care nu are bani sa puna ciolanu la munca" nu prea se lipeste aici...

Pentru un joc de strategie, aceasta optiune strica mult echilibrului. Plus la asta, dispare acea placere de dezvoltare, acel simt cand iti dezvolti imperia cucerind si construind(daca intelegi la ce ma refer).
Pentru cei ce doresc pur razboi si nu au nevoie de complicare cu orase, sa se faca o lume PVP, pentru care optiunea cu finalizare rapida a trupelor si oraselor e chiar "must have".

Deci sa inchei aici, zic ca ai inceput bine partea cu respectul si cred ca ar trebui sa-l ai(acel respect) fata de oamenii care totusi inca isi mai doresc un joc care sa fie jucabil, nu tras de par si buftit cu optiuni premium prost gandite!


Sustin petitia!
 

DeletedUser3433

Guest
Bine v-am regasit dragi prieteni, observ ca pune-ti "lumea la cale" :))

Am si eu o gramada de opinii despre aceasta petitie si despre noile update-uri ale INNO...
Am vazut multi care doresc ca aceasta se se schimbe si bineinteles ca voi face parte din acest grup.

In opinia mea, dezechilibrul s-a produs cu mult timp in urma, de cat Grepolis a intrat pe noua versiune 2.0. Ca jucator vechi in Grepolis, mi-a parut rau sa vad ca spiritul acela, se stinge incet incet din cauza update-urilor.
Am bagat si eu bani, nu zic ca nu.. dar nici nu am fost disperat sa-mi cheltui tot salariul in Grepolis.
Ok, inteleg ca aceste jocuri sunt o AFACERE, insa la un moment dat , totul se v-a stinge deoarece aceste update-uri nu au fost gandite cum trebuie! Dupa cum bine stim cu totii, foarte multi jucatori experimentati sau lasat de Grepolis din aceasta cauza , iar eu sunt unul dintre ei. Nu m-am nascut fiul lui Gigi Becali sau al lui Bill Gates, ca sa joc doar ca sa demonstrez ce bun jucator de grepolis sunt, daca incarc conturile Innogames-ului.
Grepolis-ul si-a pierdut farmecul de demult, si inca si-l pierde. Intrebarea mea este acum, daca INNO v-a sti cum sa gestioneze aceasta problema.. deoarece este o problema.
Acest nou update cu instant gold, este o porcarie si nu v-a dura mult. De ce? Deoarece lumea se v-a satura la un moment dat, ca sa bage bani intr-un joc, doar ca sa-si hraneasca ego-ul.

Insa dupa parerea mea, aceste vorbe vor fi luate in deradere de toti din Innogames, deoarece pe ei ii intereseaza doar banii jucatorilor.
Celelalte lucruri nu mai sunt importante, ca "Grepolis-ul este o placere unde sa iti pierzi timpul liber".. Nu mai este asa demult timp. Imi pare rau ca s-a ajuns in aceasta situatie. Acum ceva timp in urma, creasem un topic nu mai stiu pe unde, prin acest forum.. cu mesajul RIP GREPOLIS.
Il mai postez inca odata, deoarece asta se intampla.

Cei care nu sunteti de accord cu aceasta petitie, inseamna ca ori nu aveti toti neuronii acasa, ori nu stiti ce spuneti.. :)
Sustin petitia pana in panzele albe!


RIP GREPOLIS

Cu Drag,
Arhanghelbr
 

DeletedUser11080

Guest
Mah, cu tot respectul pe care ar trebui sa il am...Nu sunt de acord cu petitiunea asta!!! Si sa iti zic de ce: mah, care nu are bani sa puna ciolanu la munca! Joaca nu are pret, dar jocurile costa!
Cat despre efortul vostru, sunteti de apreciat...pacat ca petitiunea asta e in format electronic, ca daca ar fi fost tiparita pe un papirus sau un sul mai lung de hartie , fii sigur ca Stil nu ar mai fi dat banii pe hartie igienica...hahahahahahahaa

lol...nu te mai umfla-n pene ca te ia curentu la masele,.....
de unde ai dedus ca cei care nu baga bani cu nemiluita in joc..nu au bani sau nu muncesc?
dupa ce ca esti...mai si semnalizezi,,,,
da-ti cu parerea..esti pro sau contra si atat.,,,

- - - Actualizat - - -

Sunt de acord!Desi, sunt convins ca asta nu v-a schimba nimic dat fiind faotul ca jocul a devenit o afacare....
 

DeletedUser

Guest
Aveti votul meu si o bere la halba nefiltrata !
smiley_emoticons_lol.gif


ps: Fara alcool pt minori !
smiley_emoticons_saufen.gif
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15021

Guest
Pana la urma se realizeaza ceva ? Dar nu cred... ca aici e vorba de banii care intra pe joc.

Nu imi convine ca supusii mei sa se lupte cu altii ce le fac cladirile instant, e incorect, unde mai e fair-playul ???

Eu fac in mod instant un oras full din 2 lacrimi, dar restul ce vor face ? X(
 

DeletedUser

Guest
De acord!

Sunt de acord cu părerea ta şi nu mă surprinde de ce.:(
Multe alte jocuri au ajuns să facă la fel şi şi-au pierdut farmecul.:-O
Presupun că şi acest joc va a ajunge în aceeaşi situaţie.Din păcate...Această petiţie doar întârzie dorinţa Creatorilor de a face acest lucru.X(
Nu vreau să ajungem să pierdem instant,odată ce am terminat protecţia.X(

E de ajuns că nu toată lumea câştigă la concursuri trivia sau altceva ce constă în bani.Şi ăsta este un avantaj destul de nedrept.:(

Repet.Sunt de acord.:D

Ne mai vedem. :*
 
Sus