Optimizare - de la A la Z

  • Autor subiect Contele de Rutherford
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Marea problema a designerilor, optimizarea unui site. Pe mine inca ma dispera ultima smecherie google. La ultimul panda update au redus din importanta unui articol in favoarea link building-ului. Bullshit, parerea mea.

Voi pe ce va axati la optimizarea unui site?
 

DeletedUser

Guest
Ce intelegi tu prin optimizare? Eu din ce ai postat tu inteleg SEO, dar tot eu din postura de programator web inteleg optimizarea paginilor dinamice.

Si imi mai trece prin minte inca un inteles. De la "mare problema a designerilor" + "optimizare" = aranjare corecta in pagina pe orice browser.

Deci, la care din cele 3 intelesuri te referi?

PS. Pe langa Google ai alternativele Bing si Yahoo care au procentaj mult mai mare pt. ceea ce cauti(>80%, fata de 60-65% al Google).

Deci e cam vasta aceasta optimizare si trebuie privita dintr-un anumit unghi.
 

DeletedUser

Guest
Ce intelegi tu prin optimizare? Eu din ce ai postat tu inteleg SEO, dar tot eu din postura de programator web inteleg optimizarea paginilor dinamice.

Si imi mai trece prin minte inca un inteles. De la "mare problema a designerilor" + "optimizare" = aranjare corecta in pagina pe orice browser.

Deci, la care din cele 3 intelesuri te referi?

PS. Pe langa Google ai alternativele Bing si Yahoo care au procentaj mult mai mare pt. ceea ce cauti(>80%, fata de 60-65% al Google).

Deci e cam vasta aceasta optimizare si trebuie privita dintr-un anumit unghi.


Pe scurt, ma refeream la SEO :p Arajarea corecta a paginilor in functie de browser e istorie. Totusi, in functie de ce anume folosesti, intr-adevar, e posibil sa fie nevoie de un css separat pt IE (eu asa foloses, prefer sa fac alt css).
Cat despre Bing si Yahoo, e ft posibil sa ai dreptate. Totusi, ca si cota de piata, cel putin pe Romania, Google are cea mai mare pondere de cautari. Nu stiu cati din cei care folosesc internetul ocazional au auzit de Bing. Plus ca pentru ei, Yahoo - mesenger/mail.
Putini il stiu si ca un motor de cautare.
 

DeletedUser

Guest
Pe scurt, ma refeream la SEO :p Arajarea corecta a paginilor in functie de browser e istorie. Totusi, in functie de ce anume folosesti, intr-adevar, e posibil sa fie nevoie de un css separat pt IE (eu asa foloses, prefer sa fac alt css).
Cat despre Bing si Yahoo, e ft posibil sa ai dreptate. Totusi, ca si cota de piata, cel putin pe Romania, Google are cea mai mare pondere de cautari. Nu stiu cati din cei care folosesc internetul ocazional au auzit de Bing. Plus ca pentru ei, Yahoo - mesenger/mail.
Putini il stiu si ca un motor de cautare.

Hmm... firmele folosesc IE, iar IE are ca motor standard Bing. Deci pe acest capitol pare a fi Bing. Dar pt. publicul larg da, e Google - in Romania. In SUA Bing are cota de piata mai mare decat Google. Si pe plan mondial sunt pe acolo ambele - 40% - Google putin peste 40%, iar Bing undeva la 36-37%.

Totusi, IE9 e bun, dar restul te prinzi de cap uneori. :D
 

DeletedUser

Guest
Hmm... firmele folosesc IE, iar IE are ca motor standard Bing. Deci pe acest capitol pare a fi Bing. Dar pt. publicul larg da, e Google - in Romania. In SUA Bing are cota de piata mai mare decat Google. Si pe plan mondial sunt pe acolo ambele - 40% - Google putin peste 40%, iar Bing undeva la 36-37%.

Totusi, IE9 e bun, dar restul te prinzi de cap uneori. :D

Si totusi, SEO nu tine de motoarele de cautare decat prin prisma cautarilor. Optimizezi cuvintele cheie in functie de nr de cautari. Dar totusi, optimizarea on-page e mai mult decat cateva cuvinte cheie alese mai mult sau mai putin inspirat.
Ceea ce obser la multi; e ca uita, sau nu mai pun accent cel putin pe alt-urile pozelor. Nu se mai iau in calcul? Nu de alta, dar din cate stiu eu, alt-ul e modalitatea prin care spider-ul "citeste" poza...
 

DeletedUser

Guest
E chiar simpatic si usor de folosit. Singura inadvertenta gasita e la verificarea backlink-urilor. Nu le ia in calcul decat pe cele provenite de la motoarele de cautare (google, yahoo, altavista si alltheweb).
Ceea ce ma amuza, pentru ca stiu un site care are backlinks de la joomla.org si microsoft.com. Comparat cu google.com sau .ro, mie mi se par infinit mai importante pentru specificul site-ului cele venite de la joomla si microsoft decat de la un motor de cautare.

One in all, e recomandat pentru incepatori.

P.S. Optimizare site, sau SEO. Nu poti folosi "optimizare SEO" ...e pleonasm.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
conte..daca asa zic ei..cine-s eu sa-i contrazic??? lasa-i sa incerce...
 

DeletedUser

Guest
Ca tot veni vorba...termenul de optimizare SEO este pleonasm dintr-un singur motiv.

SEO = search engine optimization

Si in traducere ar suna optimizarea optimizarii motoarelor de cautare :eek:

In afara de SEO mai exista doua categorii, cea de-a doua fiind relativ recent introdusa si mult disputata. Posibil sa o aflati si cu alte denumiri.

SEM = search engine marketing ; cea mai rapida metoda de a pune site-ul dvs. pe prima pagina motorului de căutare. Google Adwords este un instrument popular pentru agenţii de publicitate pentru a crea anunţuri pe paginile de căutare Google şi în reţeaua de publicitate

SMM = social media marketing ; desi nou, poate avea cel mai mare impact. Pentru ca lumea, in ultimul timp se concentreaza pe site-uri de socializare, agentii de marketing care nu folosesc aceste canale pierd o oportunitate uriasa.

Este util acest SMM? Nu, daca urmaresti rezultate imediate. Da, daca faci minimum de efort sa interactionezi cu oamenii si sa-ti "umanizezi" brandul.
Cel mai mare avantaj în utilizarea SMM este potentialul sau viral. Acesta oferă un canal direct pentru tine pentru a-ti expune produsele direct catre grupurile ţintă.


Si ari fi multe de discutat pe baza optimizarii unui site, dar nu e locul aici : )) Un singur lucru sa retineti, cei care va intereseaza aceste lucruri.

Ca si optimizare, doar SEO este intr-adevar optimizare. Celelalte doua tin mult de marketing. Nu va apucati de ele daca nu aveti minimul de cunostinte in domeniul asta. Limitati-va la SEO si faceti-l cat mai bine. Sunt o gramada de tools care va pot ajuta, fiecare cu algoritmul lor de calul privind densitatea cuvintelor cheie, cele mai bune meta tags sau meta description, inclusiv cum si unde sa folositi <h>, <strong> si alte mici artificii care va pot ajuta sa scoateti in evidenta pentru spiderii Google ceea ce reprezinta target-ul site-ului.
Cititi tot ce prindeti referitor la asta, dar nu va bazati doar pe ele. Urmariti evolutia site-ului pe baza cuvintelor folosite de voi; trageti singuri concluziile si stabiliti o strategie pe termen mediu sau lung. Niciodata o strategie pe termen scurt nu va avea efect, decat daca o combinati cu AdWords. Si ca fapt divers, conform unor statistici, din totalul de vizite primite in urma unei campanii adwords, se pierd aproximativ 75% din vizite dupa terminarea campaniei. Asa ca daca va decideti sa-l folositi, ganditi-va cat puteti investi, nu cat puteti castiga.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
offf....stiu ca este pleonasm...dar daca asa zic ei asa las punct. sa stie omul cu ce are de-a face. daca zice programare POO o las asa..si ce daca e programare de 2 ori? in frunte deobicei nu scrie cate parale faci, dar prin cuvinte te dai de gol de cele mai multe ori...


se foliseste insa, cateodata si pentru simplul fapt ca o insruire de litere (acronim ca si asta) nu stii la ce-l duce cu gandul pe cel caruia te adresezi. poate pentru el e acronimul unui serial sau al scolii pe care a absolvit-o...intelegerea simbolurilor poate varia. Cum nu stiu nici ce poate nenea/tanti de tine cursurile, nici ce a gandit cand a scris asta..am preferat sa-i pastrez exprimarea.
Satisfacut?(si da, tot postul meu este off-topic la tema)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Hi again!

Pentru incepatori, tocmai am inceput sa traduc o serie de tutoriale despre SEO - how to

Imi va lua ceva timp, dar pentru cei interesati vor fi informatii destul de utile. In plus, voi incerca sa adaug si articole despre link building, keywords, metadata si continut.

P.S. Nu luati in calcul aspectul site-ului, inca e in faza incipienta. Incerc sa rezolv si design-ul si articolele in acelasi timp; si nu prea am timp :D
 
Sus