Noua interfata

Stil

Community Manager
Dupa cum ati putut afla de pe DevBlog, am tot discutat despre dezvoltarea a ceva foarte interesant care acum este gata! Astazi dorim sa va prezentam noua interfata de utilizator! In curand va fi implementata si in joc, dar am dorit sa o vedeti inainte. Multumita sugestiilor si suportului comunitatii, am putut crea o interfata care indeplineste principalele obiective stabilite atunci cand am demarat procesul:

  • Optimizarea interfetei pentru rezolutia minima a ecranului de 1024 x 768;
  • Reorganizarea elementelor intr-o maniera logica si intuitiva;
  • Integrare imbunatatatita a celor mai recente caracteristici, ex Inventar, Eroi, Misiuni;
  • Imbunatatire vizibila a designului interfetei.

Fara alte formalitati, iata forma finala:

new_ui.png

Aici gasiti schimbarile majore care vor avea loc:

  • Bara de meniu este situata acum in partea stanga a ecranului. Contine o legenda si este in concordanta cu stilul vizual al interfetei ramase;
  • Eroii au spatiul lor propriu chiar deasupra unitatilor. Puteti detine un numar maxim de 5 eroi pentru fiecare lume de joc si, prin urmare, puteti vedea 5 figuri in spatiul definit;
  • Butonul pentru utilizarea puterilor divine acum arata ca un buton propriu-zis si puterile divine au fost grupate in functie de zeu. De asemenea, noua interfata va afisa acum de cate ori o putere divina poate fi folosita in functie de numarul de favoruri pe care le aveti de la zeus respectiv;
  • Harta strategica va putea fi accesata din butonul in forma de glob situat deasupra mini-hartii;
  • Butoanele din jurul mini-hartii au fost re-aranjate si functionalitatea lor schimbata pentru a permite utilizarea lor mai precoce;
  • Din moment ce jocul functioneaza in trei straturi, imediat ce vom avea prezentarea orasului in mod „ecran complet”, veti avea posibilitatea de a comuta cu usurinta de a comuta intre aceste straturi cu ajutorul butoanelor din partea stanga-sus (oras, insula, harta strategica);
  • Butonul pentru monede de aur a fost mutat langa optiunile premium;
  • Daca aveti activat Administratorul, butoane rapide care duc la Cazarma si Port au fost adaugate in panoul din dreapta, sub unitatile terestre si navale;
  • Recompensa de conectare in a 7-a zi va fi eliminata complet, deci nu se va regasi in noul design.

O tema pentru discutii pe marginea acestor schimbari poate fi gasita aici
Noua interfata este in prezent testata pe serverul Beta, care este public. Daca doriti sa ne ajutati in imbunatatirea calitatii jocului si sa ne furnizati pareri directe despre noile actualizari inainte de a fi implementate, nu ezitati!
 
Ultima editare:
Sus