Nelamurire ???

  • Autor subiect DeletedUser12202
  • Data de început

DeletedUser12202

Guest
Pe sistemul vechi de cucerire (asediu),daca ai nava trimisa si primesti nava pe oras aceasta dispare.Este...cel putin anacronic.Nu este in oras,orasul nu este pierdut,atunci de ce se pierde nava ???Vorba unui drag camarad :Columb a plecat in explorare,indiferent ce se intampla in oras,in regat,el mergea si explora,nu-i disparea nava de sub picioare :).Cat timp orasul nu e cucerit de ce dispare nava ???

"Magelan, Columb, etc. se puneau la dispozitia unui regat si plecau in expeditie. Pana se intorcea ala putea fi cucerit, recucerit,etc. si el habar nu avea, isi continua drumul. Ce legatura are nava cu orasul??? Comert cu nave nu se facea?? Eu zic ca atata timp cat ai orase, n-ar trebui sa ai treaba cu navele, ele au plecat de la tine. E ca siu cum m-ai obliga sa cheltuiesc din buzunarul de la spate, cand eu tin banii la piept. "

Este postarea lui si este de bunsimt,zic eu.
Poate ar trebui propusa o mica modificare vizavi de aceasta situatie.
 

DeletedUser9400

Guest
Chiar in seara asta ma gandeam la o chestie de genul. Intr-adevar, ar merge o modificare...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14391

Guest
pt ca ne rodea si pe noi problema am facut un test

nava a ramas chiar daca era orasul sub cucerire
punem rapoartele mai jos

- - - Actualizat - - -

NHKpZUY.png


- - - Actualizat - - -

wex3ePs.png


- - - Actualizat - - -

kxqbQTJ.png


- - - Actualizat - - -

cucerirea mea de pe 92.piratul merge inainte desi am nava in el

- - - Actualizat - - -

lumea e psi , asediu
 

ciclin

Stie Tot
Cand e cucerit orasul (De unde s-a trimis nava) , nava trimisa dispare automat odata cu orasul . Lasa navele sa vezi .
 

DeletedUser14391

Guest
pai eu il cuceresc primul , asa ca nu are ce sa dispara
daca era pe drum probabil ca disparea la finalul cuceririi

- - - Actualizat - - -

retragem si le dam si asa sa vedem
 

DeletedUser10848

Guest
in rapoarte e situatia prezentata de arisan
Pe sistemul vechi de cucerire (asediu),daca ai nava trimisa si primesti nava pe oras aceasta dispare.Este...cel putin anacronic.Nu este in oras,orasul nu este pierdut,atunci de ce se pierde nava ???
 

ciclin

Stie Tot
pai eu il cuceresc primul , asa ca nu are ce sa dispara
daca era pe drum probabil ca disparea la finalul cuceririi

- - - Actualizat - - -

retragem si le dam si asa sa vedem


De apreciat efortul vostru de a demonstra sau mai bine zis experimenta in practica :)

Deci Eu am oras , trimit o nava sa cuceresc un oras..si cucerirea mi se termina la ...ex : 06:01:00
Intre timp incasez o nava pe acelasi oras de pe care am trimis nava . Cucerirea se termina la 06:00:59

Cucerirea mea se anuleaza odata cu pierderea orasului de pe care am trimis nava .Incercati si veti vedea ca e asa . Am vazut cum s-a intamplat .de cel putin 2-3 ori


 

DeletedUser14391

Guest
le-am trimis si asa - se termina maine la 9.54
cred ca o sa dispara , asa e logic
 

ciclin

Stie Tot
Da , dar si arisan are dreptate . Logica jocului , grecia antica...pnm

Columb nu avea wi-fi sau ttelefon :)) ca sa stie ce lasa in urma .. e logic .

Ar merge schimbat cumva :)
 

DeletedUser14317

Guest
pai eu il cuceresc primul , asa ca nu are ce sa dispara
daca era pe drum probabil ca disparea la finalul cuceririi

- - - Actualizat - - -

retragem si le dam si asa sa vedem

Vor dispărea cu siguranță . Se folosește tot din ia lemn,parâme,pânze etc.
 

DeletedUser

Guest
Oare de ce vi se pare ciudat? Speram că ştim cu toţii că odată ce am pierdut oraşul, automat pierdem şi trupele din acel oraş, indiferent că sunt ascunse în alte oraşe ca sprijin, sunt pe drum sau sunt în curs de cucerire. Din 2013 n-am mai jucat. S-a schimbat ceva de atunci şi acum după ce cucereşti un oraş îti rămân trupele acelui oraş? Dacă a rămas la fel, nu înţeleg de ce atâta zarvă şi teste. Pur şi simplu aşa a fost conceput sistemul.

Ai întrebat "Ce legatura are nava cu oraşul?". Are - nava şi armata aparţin de un anume oraş şi nu pot fi transferate în posesia altor oraşe. Nu trebuie să scăpăm din vedere că nu jucătorul cucereşte un alt oraş ci polisul care este sub controlul său total (de aceea nu putem cuceri de pe orice oraş până nu avem cercetată cucerirea). Şi dacă n-ar dispărea trupele după ce pierzi un oraş, de ce-ai putea cuceri un alt oraş cu trupe pe care nu le mai deţii? Este ilogic.

Columb nu avea nicio legătură cu Grecia antică şi polisurile sau oraşele state. El făcea parte dintr-o naţiune. Cum fiecare polis este un stat, nu mi se pare normal să îţi intre în posesie o cucerire care aparţine unui stat pe care nu-l controlezi în momentul când cucerirea s-ar finaliza.

Dacă oraşul care v-a asediat (ATENŢIE: oraşul şi nu jucătorul) a fost pierdut de acel jucător în favoarea altui jucător, trupele asediatoare au dispărut şi ele deoarece au fost disponibilizate. Conducere nouă, politică nouă, oameni loiali.


Acum să explic dpdv logic celor care nu înţeleg dacă nu ne raportăm la realitate:
- prin ridicarea de ferme putem susţine o populaţie mai mare pentru acel polis
- populaţia este de două tipuri:
a) populaţie liberă
b) populaţie angajată (muncitorii care întreţin clădirile sau recruţii din armată)

Cum se obţine populaţia liberă?
- când se demolelează clădirile, muncitorii care rămân neangajaţi devin şomeri şi pot fi oricând recalificaţi fie ca muncitori fie ca soldaţi
- de asemenea se întâmplă să moară muncitori sub dărâmături în timpul cutremurelor, fulgerelor sau atacurilor
- oraşul îşi deschide porţile pentru un număr de imigranţi necalificaţi egal cu numărul soldaţilor care mor în bătălii şi care nu pot fi reînviaţi
- după războaie sau dezastre polisul putând suporta un număr mai mare de populaţie, este încurajată natalitatea
- atunci când un oraş este cucerit toţi soldaţii loiali fostului regim pot fi alungaţi, executaţi sau concediaţi şi reeducaţi, astfel se vor transforma în populaţie liberă
- polisul va fi mereu în continuă dezvoltare şi va avea nevoie de muncitori, resurse şi armată care să-l apere sau care să ţină posibilii inamici la distanţă
 
Sus