Nava de Colonizare

  • Autor subiect DeletedUser16854
  • Data de început

DeletedUser16854

Guest
Daca unul dintre orasele mele se afla sub efectul de ocupare de catre un alt jucator, iar eu intre timp (in timpul in care inamicul DEJA se afla in procesul de ocupare ) trimit nave de atac/defensiva/hidre catre orasul meu in cauza o sa functioneze ( adica o sa lupte cu flota atacatoare ? )

Sunt relativ nou in acest tip de subiect, asa ca orice fel de detaliu suplimentar ( gen foloseste nave ofensive sau defensive in acel caz sau orice referitor la acest proces de ocupare ) este mai mult decat binevenit

Multumesc Anticipat !
 

Gymus

Membru activ
Daca te referi la trupele de pe orasul asediat , da , o sa se intoarca pe oras ca si atac.
 

nicol 10

Stie Tot
nu doar la cele de pe orasul asediat, are mai mult de doua orase, dintre care unul asediat si intreaba daca isi poate ataca propriul oras (cel sub asediu) lansand atacuri de pe celelalte.

Eu am preferat mereu Revolta, este mai ...comoda
 

DeletedUser16854

Guest
nu doar la cele de pe orasul asediat, are mai mult de doua orase, dintre care unul asediat si intreaba daca isi poate ataca propriul oras (cel sub asediu) lansand atacuri de pe celelalte.

Eu am preferat mereu Revolta, este mai ...comoda

Sa spunem ca am 2 orase , unul este sub asediu, iar eu pe cel de al doilea am Flote in prostie , daca orasul se afla sub asediu ce trebuie sa trimit nave de Aparare ( bireme ) sau nave de atac ( nave usoare ) ca sa scap de cel care incearca sa imi cucereasca orasul ?
 

DeletedUser16854

Guest
Daca te referi la trupele de pe orasul asediat , da , o sa se intoarca pe oras ca si atac.
nu, ma refeream strict din pct de vedere maritim. Ce trebuie sa trimit Bireme ( nave de defensiva ) sau Nave usoare ( de atac ), tinand cont ca orasul deja se afla sub asediu, iar eu trimit ,, Sprijina ,, catre propriul oras deja aflat sub asediu
 

db22urs

Membru activ
pe sistemul de cucerire cu asediu, daca ai deja nava pe oras trimiti unitati de atac, maritime sau terestre, ca sa spargi asediul (incercuirea). daca nava nu a ajuns inca pe oras, trimiti unitati de aparare, pt ca asediul sa nu poata fi facut. deci, sprijin pana in nava, atac dupa ce a intrat nava.
 

db22urs

Membru activ
Sa spunem ca am 2 orase , unul este sub asediu, iar eu pe cel de al doilea am Flote in prostie , daca orasul se afla sub asediu ce trebuie sa trimit nave de Aparare ( bireme ) sau nave de atac ( nave usoare ) ca sa scap de cel care incearca sa imi cucereasca orasul ?
se aplica si in cazul unitatilor de pe acelasi oras. daca pe orasul pe care vine nava ai unitati de atac, implicit slabe in aparare, le scoti din oras si anulezi sprijinul astfel incat sa revina in oras imediat dupa ce intra nava inamica. sprijinul intors care revine imediat dupa ce a intrat nava inamica se intoarce sub forma de atac si poate sparge asediul.
 

DeletedUser6507

Guest
Daca ai 2 orase A si B,si pe orasul A, ai asediu,poti lansa atac de pe orasul B catre A.Aici te poate ajuta si alianta...
A doua metoda este sa ataci/sprijini(depinde de unitatile orasului respectiv"orasul tau").
De ex daca o nava iti vine catre orasul A la 12:10:00(ex) iar tu ai trupe defensive.. pe orasul A(sa zicem bireme ...),trimiti trupele pe un oras in apropiere dupa care le retragi sa ajunga inaintea navei adica la 12:09:59
Poti trimite trupele undeva la 12:07:59(ora srv)si la 12:08:59 le retragi.Astfel iti ajung biremele inaintea navei... la fel daca ai trupe de atac... doar ca daca ai atac... dai dupa nava ... sa atace nava.
 
Sus