Manifestarile "culturale" aduc doar puncte de cultura?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Ca aduc fiecare cate un punct de cultura, indiferent de tipul de manifestare, asta am aflat-o.
Prima intrebare ar fi: un atac sau o aparare ce au loc in timp ce in orasul care ataca sau se apara are loc una din cele patru manifestari, imbunatateste cu ceva atacul sau apararea? Poate pe acolo pe la "noroc", ceva?

Intreb asta din perspectiva unei paralele cu Travian. Acolo, daca in orasul atacat sau atacator e in curs o asa-numita Petrecere Mare, se modifica parametrii apararii/atacului.

A doua intrebare: Am suficiente puncte de batalie incat sa organizez doua Parade simultan, in doua orase. E ok sa fac asta, sau Punctele de Cultura trebuie sa fie acumulate doar in orasul din care va pleca nava de Colonizare? Altfel spus, punctele de cultura se fac "pe cont" sau "pe oras"?

A treia intrebare: Cate puncte de cultura sunt necesare pentru al patrulea oras? Cat trebuie sa indice banda albastra din josul paginii de Cultura?
-------------------
Senq.

PS: Scuze, am scris "manifestairile" in titlu. Nu cred ca am depasit media de agramare necesara accesului pe Grepolis, nu? :D
 

DeletedUser

Guest
Prima întrebare.
Nu, nu au nici un efect
A doua întrebare
Poţi să organizezi paradele militare de pe orice oraş, eu am avut şi 5 parade organizate în acelaşi timp. Şi am primit 5 puncte de cultura după 8 ore.
A treia întrebare
city 2 = 0 (what you start with)
city 3 = 3 total, 3 extra
city 4 = 9 total, 6 extra
city 5 = 18 total, 9 extra.
city 6 = 30 total, 12 extra... and so on.
Sursa forumul international
 

DeletedUser

Guest
1. Mi se pare echilibrat sa nu influenteze cu nimic faptul ca se desfasoara un festival sau vreo petrecere. Explic si de ce:

Daca un atac survine in timpul unui "festival", ii ia pe sateni si pe ostasi oarecum prin surprindere - deci ar castiga factorul "noroc" pentru atacant.
Insa oamenii din sat sunt relaxati, bine-dispusi si cu chef de chef, deci ar putea replica atacului cu o forta mai mare, nascuta atat din supararea ca le-a fost stricata petrecerea, cat si din frustrarea ca le-a fost atacat polisul.

Psihologic e demonstrat ca un individ aflat intr-o situatie care-l multumeste, daca e scos "cu forta" din starea respectiva poate fi mai combativ decat unul care prin natura e violent - insa mai are si avantajul faptului ca judeca cum sa reactioneze.

2. Scrie foarte clar: orice eveniment se poate organiza o singura data in acelasi oras. Poti sa organizezi cate un eveniment in fiecare oras in acelasi timp.
... si DA! punctele se cumuleaza per total, indiferent in ce polis organizezi evenimentele.

3. Din pacate aici nu-ti pot raspunde; n-am ajuns acolo, deci nu fac supozitii - desi am citit ca punctele necesare cresc in progresie geometrica pentru fiecare polis in plus ;).
 

DeletedUser

Guest
city 4 = 9 total, 6 extra
Ce inseamna asta!?

LE: M-am dumirit. Tre' 9 puncte si cu asta-basta. N0ave, vezi ca te atac sa-mi fac niste puncte de batalie, da-le si tu un festival la hopliti, ca sa-i gasesc beti, sa nu opuna rezistenta, ok?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Chiar vă rog să mă atacaţi dacă vă permiteţi, nu m-ar deranja să ştiu ca mă atacă 100 de oameni/zi.
Ar fi jocul mai interesant şi as putea să mă extind mult mai repede.

Pentru toţi curioşii, aşa arată cultura la mine în oraşe.
minee.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
n0ave..... chiar acuma observ ca esti pe locul 1 pe lumea Alfa........
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus