Limbajul grafic...

DeletedUser

Guest
“Așa cum copiii învață un limbaj pentru a comunica, studenții la design trebuie să învețe un alt tip de limbaj pentru a pătrunde în lumea designului graphic. Limbajul respectiv este de natură vizuală și începe printr-o conștientizare sporită a felului în care arată lumea. Este o modalitate de a vedea ce anume diferă de simpla existență material.”
David Dabner, Principiile și practica designului grafic

nu-s cea mai buna si nici macar intre cei mai buni la asa ceva, sa cred ca tot navigand in colo si incoace in internet am intalnit cu toti exemple si mai bune si mai slabe de site-uri. Poate cei care le-au conceput stiau programare gramada, insa cautatul in ele e un calvar sau arata de parca s-a jucat un copil de 3 ani in paint.....

eu propun sa aducem exemple si sa le discutam , fara a face reclama la un site sau altul.
pot sa postez caeva principii de baza care sa ne ajute sa vorbim aceeasi limba si sa ne punem sau nu deacord, ce parere aveti?

As incepe prin a spune ca in general o forma este considerata "pozitiva", iar spatiul din jurul ei "negativ".Un spatiu necorespunzator asezat poate da o intelegere gresita a unei idei .
Chiar daca cele mai multe site-uri pana la ora actuala sunt gandite si realizate in 2D , exista efect de spatietate...Figurile mai mari par sa ne fie mai apropiate iar cele mai mici , departate.
 

DeletedUser

Guest
Buna Alandala,

Poti sa imi recomanzi niste cursuri, in care sa invat tot ce trebuie sa stiu despre WEB DESIGN?
Poti sa imi dai un PM?

Multumesc:)
 

DeletedUser

Guest
eu pot sa-ti recomand de unde sa inveti..dar"tot ce trebuie sa stiu despre WEB DESIGN" suna cam pompos. In plus,, webdesignul implica multa creativitate :) am sa-ti dau un pm cu linkuri utile
 
Sus