La o cafea pe Alpha

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest
Siiiiiii....inca o supriza pentru voi (recunosc ca si pentru mine a fost una extraordinar de placuta- sa stau de vorba cu un om exceptional)
In atentia voastra ...soseste...........Bogdanlm!


Alexandra: Ai putea sa ne spui cate ceva despre tine, persoana din spatele nickname-ului?
Bogdanlm: Sunt un om normal, ma numesc Bogdan. La ultima numaratoare aveam 31 de ani, si ma apropii de inca o numaratoare. Traiesc in Craiova.
Alexandra: Unde lucrezi...sau ca ce..in viata reala..?
Bogdanlm: Sunt Director Adjunct intr-o Sucursala (sau Agentie cum i se spune) a unei multinationale.
Alexandra: Cum ai ajuns sa joci Grepolis?
Bogdanlm: Am vazut un anunt pe Facebook cand jucam Mafia. Am intrat... si asa am renuntat la Mafia .
Alexandra: Iti mai amintesti cand se intampla acest lucru?
Bogdanlm: aproximativ in februarie 2011.
Alexandra: Poti sa amintesti...cateva nume din joc care au fost langa tine si te-au ajutat?
Bogdanlm: Doar cateva???? Sunt multe... nu conteaza ordinea... Ankam, Narci71, bresteanu valentin, spik3y4u, nokent, push2, bebex, edy4vali, mabongo, jivanul, gylu, wolfzor, ediandrei, bestias, vali king 1, marius993, si FOARTE MULTI ALTII (Imi vin in minte multe multe nume ce ar trebui adaugate la acea lista. Din pacate multi nu mai sunt printre noi...)
Alexandra: Te consideri un jucator inrait?
Bogdanlm: Acum m-am mai "dezrait"..De vina fiind timpul
Alexandra: Esti un veteran al Grepolisului, ce parere ai despre joc?..Care sunt punctele lui tari si slabe?
Bogdanlm: Sunt multe puncte tari: In primul rand permite un joc de echipa mult mai legata decat alte jocuri. (e important acest aspect deoarece un jucator mai mare dar solitar are foarte putine sanse in fata unora mult mai slabi, dar mai multi, foarte uniti, si foarte bine sincronizati. Aici apare ceea ce eu numeam candva "rata de regenerare").Este un joc per ansamblu mai dinamic ca altele (sau care permite asta).Se poate opta pentru mai multe strategii de joc individual, ceea ce adauga sare si piper.
Puncte slabe... a fost condus destul de ... rigid ... in mare parte din timp, si asta a facut multi playeri speciali sa plece. S-a pierdut astfel din farmec.
Jocul are momente in care poate deveni... cum sa zic... crud. Ma refer la acele momente in care DETERMINI un jucator sa se lase. (ma refer la acele campanii sustinute impotriva unuia dintre jucatori sau asupra unui grup restrans. In acele campanii jucatorii atacati vad cum se pierde munca lor de cateva luni sau mai mult. Si asta e dureros. Mai ales daca sunt copii.)
Alexandra: Care sunt lumile pe care activezi acum?..si pe care ai mai jucat?
Bogdanlm: Am inceput pe ALPHA... din... inertie cred. Habar nu aveam ca pot incerca si altceva. I-am ramas fidel intrucat se potriveste cel mai bine programului meu, program care e destul de dificil.Am incercat putin Lumea Eroilor.M-am lasat din 2 motive
1. Mi-am dat seama ca nu am timp de 2 lumi.
2. in LE nu avea rost sa incerc sa fac fata "imputurilor" mari de capital financiar injectate de alti jucatori..e totusi un joc... nu un business
Alexandra: Care sunt 5 din cei mai buni jucatori pe care i-ai cunoscut pe lumea Alpha?
Bogdanlm: Am intalnit jucatori buni care aveau puncte putine. Dar cum si eu aveam tot putine , eram cam egali. De aici apare dificultatea...
Am intalnit unul la inceput, cel despre care iti spuneam ca ma injura de familie. Se numea PARPALA.
Avea marea calitate de a muta foarte bine si foarte eficient trupele.El m-a invatat ca succesul in Grepolis vine DOAR in ECHIPA. Asa am ajuns sa formez un nucleu de colegi. IMPREUNA l-am neutralizat intr-o noapte.
Alt jucator foarte bun a fost (si este inca) Voodka. El a reusit sa reziste aproape singur (era intr-o zona in care noi nu facem inca "legea") unui grup de jucatori numit Alianta MERCENARII. Si era in TOTALA inferioritate. Nici acum nu imi explic cum a reusit sa reziste destul de mult timp. (noi eram foarte departe si desi ii trimiteam sprijin destul de multi, trebuia sa si cucerim concomitent orase de la acea alianta care era foarte dinamica si grupata).Alt jucator foarte bun era (si este) Marius993. Foarte agresiv. Ca sa nu mai vorbim de Voynich. Mai sunt destui (macar 1 pe fiecare mare unde suntem majoritari).Din afara aliantei... Mie mi-a placut mult Nokent si Senga (desi cu senga nu am relationat direct). Imi place mult edy4vali si mabongo. Imi plac colegi din fiecare alianta partenera... si au fost multi pe care i-am furat de la "concurenta". Daca nu ii apreciam nu ii luam. Un ex: Leu1990...pot spune ca, dintre "inamici" am gasit intelegere la ADFLY si VIZA..cu ei am relationat intr-un mod care mi-a placut.
Alexandra: Dezamagiri ai avut?
Bogdanlm: Cea mai mare atunci cand am fost injurat urat, si in ciuda probelor aduse, nu s-a intamplat nimic oficial.Altfel... apar tot felul de miscari... Au fost colegi care au trebuit sa treaca in randurile altor aliante (dar cum nu au avut de ales, am fost unul dintre cei care intr-un final au zis "poate e mai bine asa").Restul ... nu mai conteaza. E ca in viata. Vin si trec.
Alexandra: Pe cine il consideri cel mai redutabil inamic?
Bogdanlm: Sunt destui. Pe frontul cu DIE sunt cei mai activi, si ii respect, apreciez pentru asta. Ei tin jocul viu.
Cred insa, ca pentru toata lumea ALPHA, inamicul este timpul. S-au lasat si se lasa tot mai multi jucatori buni.
Poate se poate face ceva OFICIAL in acest sens.
Alexandra: Descrie-mi in cateva cuvinte..alianta din care faci parte.. Dark Legion
Bogdanlm: Avem doua. Le consider egale, desi Intemeietorii de acolo se consulta mult cu mine (si nunumai).
Ne-am (re)impartit in cele doua din punct de vedere geografic.La acea reorganizare am fost 3 aliante... dar cu timpul... multi s-au lasat.... si asa am trebuit sa decid restrangerea.Am incercat ca in Ambele Aliante (ca si in toate de-a lungul timpului) sa avem jucatori care intai si intai sa fie oameni. In acest sens am primit intelegere si sprijin si de la "Concurenta", care a inteles intentia mea si m-a ajutat in acest sens. Noi, toti, am incercat sa creem un GRUP care intai si intai sa fie prieteni, apoi colegi de joc.Avem colegi care in urma jocului au ajuns sa se cunoasca si sa fie prieteni in REAL-LIFE. Si poate asta conteaza cel mai mult. : Desi avem si noi "uscaturile" noastre, am reusit sa fim fideli si uniti in momente grele si de cumpana. In acest sens pot da un exmplu edificator: Candva, un intemeietor a sters una din aliante. Se intampla in jurul orei 23.00. La 07.00 dimineata, alianta era formata la loc (avand aproximativ 70% din cei aprox 180-190 membri.). Avea forumul refacut si functional 100%. La ora 18.00 cand am venit de la serviciu, era restaurata 100%. Dar am avut colegi care nu au dormit toata noaptea si ziua respectiva.
Alexandra: Care-i scopul vostru, aici, pe lumea Alpha..ca si grup de prieteni, jucatori?
Bogdanlm: Nu m-am gandit la un scop pana acum... dar cred ca scopul este sa fim IMPREUNA. Ne simtim bine impreuna, si asta ne aduna la un loc.
Alexandra: Exista vreo decizie luata pe lumea Alpha, pe care s-o regreti in mod deosebit?
Bogdanlm: Vorbind serios: NU..In spirit de gluma: Regret ca nu pot crea mai mult timp liber pentru noi toti (Indiferent de Alianta)
Alexandra: In final,un mesaj pentru cei care joaca pe lumea Alpha...daca ai sa transmiti.. te rog s-o faci..
Bogdanlm : „Daca in Grepolis nu ti-ai facut prieteni... ai intrat degeaba” (repet ceea ce a zis altcineva inaintea si imi cer scuze... nu mai retin cine)
Alexandra: Multumesc !...Si mult spor pe mai departe! A fost o reala placere sa stau de vorba cu tine!
Bogdanlm: Multumesc pentru invitatie si timpul acordat. Totodata multumesc celor care au avut incredere in mine in tot acest timp... si mai au inca puterea sa ma recomande.
 

DeletedUser

Guest
jos palaria nici nu trebuie sa mai spun nimic !! edy e mare om
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am vrut sa nu scriu nimic acum pentru a nu se interpreta...

DAR, consider ca e firesc sa multumesc alecsandrei pentru aprecieri, desi cred ca exagereaza... putin ... mai mult :)

Si eu am regasit in ea un partener foarte bun pentru discutii... si dupa interviu... ne-am intins la taina :).

Ma bucur ca te-am cunoscut Alecsandra!
 

DeletedUser

Guest
bogdan stiu ca suna ridicol
te apreciez f.mult pt ceea ce esti , ca si om , cat si in joc
te apreciez pt echipa care ai creat-o
te apreciez pt conducerea si importanta care o ai in viata oamenilor tai
poate alianta mea nu e perfecta , nimeni nu e perfect decat Bunul Dumnezeu dar am vrea sa fim Dark legion III
 

DeletedUser

Guest
bogdan stiu ca suna ridicol
te apreciez f.mult pt ceea ce esti , ca si om , cat si in joc
te apreciez pt echipa care ai creat-o
te apreciez pt conducerea si importanta care o ai in viata oamenilor tai
poate alianta mea nu e perfecta , nimeni nu e perfect decat Bunul Dumnezeu dar am vrea sa fim Dark legion III

Multumesc, dar asa cum am mai zis... din pacate, raspunsul este NU.
 

DeletedUser1411

Guest
Interviul Saptămânii

Alexandra: Ai putea sa ne spui cate ceva despre tine, persoana din spatele nickname-ului?
danix.1: dani, 27 de ani ,stau in spania de ceva timp
Alexandra: Unde lucrezi...sau ca ce..in viata reala..?
danix.1: tinichigiu -vopsitor auto ,dar am lucrat de tot ce am gasit find in o tara straina ..am lucrat unde o fost ..cam in tot ce se poate .Fac si scoala si muncesc -imi ocup cum pot timpul
Alexandra: scoala?
danix.1: mda.. un fel de scoala: cursuri de pregatire pt a face altceva.Tot timpul trebuie sa facem ceva deci
acum fac un fel de scoala de brancadier(tradus in romaneste)
Alexandra: aaahhaa..in sistemul medical..nu?
danix.1: da
Alexandra: Super! Bravos!
Alexandra: Cum ai ajuns sa joci Grepolis?

danix.1: jucam triburile si am vazut o reclama si am intrat sa vad ce si cum si m-o prins si uite-ma si acum pe aici ...mai putin activ ca inainte dar prezent
Alexandra: Iti mai amintesti cand se intampla acest lucru?
danix.1: joc de vreo 2 ani si ceva , deci de pe la inceput
Alexandra: Poti sa amintesti...cateva nume din joc care au fost langa tine si te-au ajutat?
danix.1: ahile care o fost langa mine (chiar daca dupa o plecat la dusman, kity la fel, scobitza la fel ) si restul care sunt si acum:dino, luptaretu, amicul, fan el, soimy,push, roger, adriano..sunt multi.Aliati sunt multi la fel.Fosti aliati Hope sunt cativa cu care am colaborat si nu or dat inapoi la momentul respectiv
Alexandra: Te consideri un jucator inrait?
danix.1: pai, din moment ce am stat o caruta de timp pe jocul asta si nici acum nu am chef de pierdut orase cred ca sunt inrait(acum mai putin ca inainte din lipsa de activitate..dar cine stie poate imi vine cheful din nou)
Alexandra: Esti un veteran al Grepolisului, ce parere ai despre joc?..Care sunt punctele lui tari si slabe?
danix.1: din punctul meu de vedere punctul slab il are norocul -cum se face ca din 30 de atacuri trimise de mine am 25 pe minus vreo 2 pe 0 si restul pe plus.Nu conteaza ca am premium din moment ce am numai minus pe atac deci dupa spusele colegilor tai sunt un tip ghinionist din cauza asta am numai minus
Punctul forte sa zicem ca este stilul nou adica insule, barci, trupe, atac naval, terestru etc.. cel putin asta m-o atras pe mine ca sa joc
Alexandra: Care sunt lumile pe care activezi acum?..si pe care ai mai jucat?
danix.1: alpha este lumea pe care joc acum, am jucat pe ny putin-sa vad cum e, nu m-o incantat.Am intrat pe eroi am jucat vreo ceva timp – mi-o placut zona aveam adversari buni in zona as fi continuat acolo .Mai mult timp dar nu puteam sa renunt asa usor la alpha ca sa incep acolo ..aici am, totusi, o caruta de timp.. Si in 2 lumi e greu sa joci si eu cand joc vreau sa o fac bine nu pe jumatate
Alexandra: Ai putea sa faci o comparatie intre toate aceste lumi?
danix.1: pe ny nu am prea stat deci nu ma bag. Diferenta dintre eroi si alpha este cam asa :mult mai rapida deci prielnica pt cei care au timp de joc si care stiu sa joace, normal, pt ca acolo din ce am stat eu numai eroi nu am vazut mai degraba victime ; viteza e buna de joc doar ca sunt prea usor acceptati toti ,prea putine cerinte: te trezesti ca esti in lumea eroilor, eu cel putin, la inceput am avut mare grija ca ma gandeam „acum dau de nu stiu ce jucatori si sa nu pic de prost” ..dar e jale sunt aceiasi care stiu eu ca sunt buni si de pe fiecare lume ce eu cunosc sa zicem ca s-or adunat acolo dar nu asa cum ma asteptam eu; oricum e mai activa ca alpha asta sigur
Alexandra: Care sunt 5 din cei mai buni jucatori pe care i-ai cunoscut pe lumea Alpha?
danix.1: hmm ..buna intrebare!O sa raspund din experienta proprie: suderland era bun,selena,brotacelu,marina,just elite,casher si sunt multi alti care nu am avut tangente cu ei
Astia au fost dusmani ca, colegi foarte buni am avut si o sa mai am :dino, achile, kity ,(jucatori care nu pierd orase si sunt multi alti nu ma pun sa trec acum pe toti).Aliati avem o gramada foarte buni:din pacate, am avut tangente doar cu edy si cotovean ..ne-am ajutat din cand in cand ,dar din pricina distantei, nu prea am avut tangente
Alexandra: Dezamagiri ai avut?
danix.1: puff si destule
Alexandra: enumera cateva
danix.1: iti spun pe cele mai importante:cum crezi ca iti pica cand cel mai bun coleg de grepolis pleaca la dusmani dupa el mai pleca inca doi si culmea sunt intemeietori si eu cum sunt incapatanat am zis ceva de genul
„raman singur dar nu plec de aici” cu toate ca multe nu erau sa ma tina
Alexandra: Pe cine il consideri cel mai redutabil inamic?
danix.1: hmm.. sa zicem ca este la ora actuala –sebi- nu am avut tangente cu el dar e cel mai mult timp on si cu asta spun tot
Alexandra: Care-i scopul vostru, aici, pe lumea Alpha..ca si grup de prieteni, jucatori?
danix.1: scopul? pai nu cred ca avem un scop anume doar sa jucam sa ne simtim bine sa incercam sa fim cei mai buni ca de asta jucam daca se poate daca nu macar sa murim incercand ..
Scopul la un moment dat era minunile ( le-am castigat cel putin pe primele patru .... dupa nu o mai contat ) si atata timp cat va exista D.I.E vom fi si noi ...
Alexandra: Exista vreo decizie luata pe lumea Alpha, pe care s-o regreti in mod deosebit?
danix.1: mda ..ca nu am ascultat de instincte si sa ma scap de papagali pt ca pe toti pe care i-am banuit la un moment dat ,s-or dat de gol dar am tot stat dupa unul si altul sa ia decizii si asta nu e bine cand ai ceva de spus spune si fa.. restul sunt doar vorbe
Alexandra: In final,un mesaj pentru cei care joaca pe lumea Alpha...daca ai sa transmiti.. te rog s-o faci..
danix.1: sa continuati sa jucati pt ca suntem cei mai vechi de pe grepolis si trebuie sa mentinem jocul..cel putin cat se poate ... spor la joc si numa bine la toti !!
Alexandra: Si..pentru echipa Grepolis?
danix.1: in general.. numai de bine nu am avut tangente cu nimeni ...dar totusi faceti ceva cu norocul ala ca sunt ghinionist rau se pare (glumesc) .Numai bine si spor la munca.
Alexandra: Dani..iti multumesc pentru timpul acordat!
 

DeletedUser

Guest
Mi-a facut placere sa citesc interviul.
Dani e unul din motivele pentru care inca mai sunt pe aici si tocmai mi-a confirmat-o inca o data.
Orice se va intampla cu lumea Alpha, important e sa facem intr-un fel sa pastram legaturile, e parca din ce in ce mai greu sa gasesti oameni de caracter printre romani, in zilele noastre.
 

DeletedUser

Guest
succes romaniei la londra!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pot sa zic ca acuma am aflat de acest topic ,ma mir ca mai sunt persoane interesate de lumea Alpha si sunt foarte bucuros sa vad acest lucru.Tot respectul meu pentru acest topic mai ales ca fac parte din lumea alpha si stiu cat de mult inseamna aceasta lume pentru noi toti!

P.S.Felicitarile mele pentru cei care au raspuns la `Interviul Saptămânii`.

Stima Stefan
 

DeletedUser7851

Guest
Pina la definitivarea noului regulament al forumului orice topic de spam/discutii libere/cafenele/etc se inchide
Orice incercare de a deschide un nou topic se sanctioneaza cu ban
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus