Jurnal

DeletedUser

Guest


Doar un peisaj trecator...
A venit vremea cand nu simt nimic,
Tu esti cea dupa care tanjesc, dar te-ai pierdut in uitare.
Vocea mea nu poate ajunge la tine.
Ah, chiar si umbra ta a disparut.

Doar un peisaj trecator...
De ce oamenii mereu vin si pleaca?
Chiar daca imi duc mana, usor, la piept,
Si in zadar imi reamintesc timpul petrecut impreuna.

Ne-am nascut fara rost...
Din nou si din nou in viata,
Ne-am intalnit ca destin.
Lacrimile curg.
Pe drumul catre eternitate, un raspuns nu va veni,
Dar daca zambetul acela transparent de pe fata ta
Se alatura flacarii care nu se va stinge in strafundul inimii mele
Vei ramane in amintirile mele...
Eu si cu tine etern...

Ma voi cufunda in eternitate cu tine.
Pasarile apusului vor vedea ziua de maine
Doar aducerile aminte pe care le-am iubit ma leaga de tine
Erai foarte stralucitoare...
Lumea se ïntuneca...

 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
In aceasta seara va invit sa vizionati un film.Daca vreti, dupa ce-l vedeti, imi spuneti parerile voastre.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14965

Guest
nu vreau sa fiu rau da aici nu e site de reclame e forum tu cred ca nici grepolis nu joci
 

Rareshhh

Membru activ
M-am uitat eu la clip, am rezistat doar 30 de minute din pacate, foarte prost facut.
Cam asta pot spune despre Dumnezeu :

SGeRSWk.png
 

DeletedUser14391

Guest
frunzaream jurnalul si parca citeam cioran intr-o varianta feminina - prea trist - din fericire dragostea e un sentiment pozitiv - in mod sigur stim noi prea putine despre tine , dar oricum , ne face bine prezenta ta si a cuvintelor tale aici
 

DeletedUser

Guest
nu vreau sa fiu rau da aici nu e site de reclame e forum tu cred ca nici grepolis nu joci
Ba joc grepolis si postez doar atunci cand joc.
Nu fac reclana ci doar va provoc sa aveti o reactie eu cunoscand ambele laturi ale subiectului. Nu-i atat de greu sa treci peste "proasta realizare" a filmului si sa spui ce crezi. De-a lungul timpului am discutat cu oameni intorsi din moarte in cadrul unor campanii de voluntariat prin spitale.
 

DeletedUser13911

Guest
De-a lungul timpului am discutat cu oameni intorsi din moarte in cadrul unor campanii de voluntariat prin spitale.
:|
upss..despre care moarte vorbesti?clinica sau biologica ,sa stiu ce sa cred.....
 

DeletedUser14391

Guest
clar nu joci pe granita la ritmul postarilor

- - - Actualizat - - -

clar nu joci pe granita , eu umpleam forumul
 

Rareshhh

Membru activ
Am pus acea poza, credeam ca ti-ai dat seama care e parerea mea.
Sunt ateu, nu cred in iad/rai. Oamenilor le e greu sa creada ca dupa ce mori s-a terminat totul, asa ca au inventat ceva vesnic, pe Dumnezeu. Ce bine suna, viata vesnica in rai, fara durere, e ceva de vis. Oamenii tind sa isi doreasca acest lucru, viata vesnica, si cred eu ca asta e motivul principal pentru care lumea crede in Dumnezeu si isi pune speranta in El.
 

DeletedUser

Guest
Nu voi incerca sa te conving ca faci o gresala. Nici nu fac propaganda vreunei religii.Eu nu pot sa ma indoiesc de existenta Creatorului dar acest fapt este o chestiune personala. In mare parte, prin ceea ce facem, ne creem deopotriva si raiul si iadul. Sunt multe de spus dar prefer sa nu starnesc "demonii".
 

DeletedUser12202

Guest
Intind palmele goale spre cer si cerul imi plange in palme.Ma invaluie in haina stravezie in care raze evadate din nori nasc minuscule curcubeie.In mintea si sufletul meu,inger si demon se infrunta.Ce rai ?Ce iad ?In mine traiesc amandoua !Busola sufletului meu oscileaza cu viteza ametitoare !Caut originea lumii si a mea !Inger sau demon ?In mine traiesc deopotriva.Dar stiu ca mai presus de orice,legea compensatiei nu iarta.Balanta universului pastreaza echilibrul.Si totusi...unde este echilibrul meu ???
Intind palmele goale spre cer si ma bucur cand cerul imi plange in palme - dor palmele gole,uscate,crapate si seci !Revarsa-te ploaie si umple golul din mine !
 

DeletedUser15530

Guest
Niciodata nu am inteles ateii.Daca nu cred in nimic(Dumnezeu,Allah,Buddah...etc),care este motivatia lor in a continua sa traiasca?
 

DeletedUser15210

Guest
Iti raspund eu, ateu fiind. Motivatia noastra e de a ne bucura de viata si de a nu ne fi "inlantuite" mintile de catre religii. Religiile sunt cea mai pura forma a escrocheriilor de pe acest pamant. Rezultatul acestor rugaciuni si salivat deaspura unor oase este urmarea efectului placebo. Deci daca tu te rogi, nu te ajuta marele fluture cosmic sa te vindeci, ci te vindeci tu insuti crezand ca vei face asta
smiley_emoticons_thumbs-up_new.gif
 

DeletedUser15530

Guest
Nu e vorba aici de religie.Si eu am o parere proasta.biserica(oricare ar fi ea) a devenit o mare afacere...Dar sa crezi in ceva nu inseamna sa crezi in religie...Si daca esti ateu inseamna ca esti adept al teoriei bigbang.Crezi ca suntem o greseala?Asta mi se pare cel mai trist lucru...Nu incerc acum sa te conving ca exista ceva/cineva care a creat totul...dar sa crezi intr-o greseala...sa crezi ca la un moment dat din nimic s-a creat tot universul....Asta mi se pare trist. Noi oameni suntem aici cu un scop...Nu suntem aici din greseala...
 

Rareshhh

Membru activ
Niciodata nu am inteles ateii.Daca nu cred in nimic(Dumnezeu,Allah,Buddah...etc),care este motivatia lor in a continua sa traiasca?
Din nefericire nu cred ca exista un raspuns concret la aceasta intrebare, nici in cazul ateilor dar nici in cazul credinciosilor. Vrei sa spui ca tu esti motivat sa traiesti doar pentru ca ai speranta ca o sa ajungi in rai? Ca o sa traiesti vesnic? Adica ce, daca s-ar demonstra printr-un anumit mod ca nu exista Dumnezeu te-ai sinucide, ti-ai pierde motivatia pentru a trai? Banuiesc ca nu ai face asta
 

DeletedUser12202

Guest
Credinta este viata,credinta este speranta,credinta este putere.Alegerea noastra este in ce sa credem.Eu cred in mine,cred in natura din jurul meu,cred in oameni,cred in binele din noi.
Cele 10 porunci ?Tin de religie,teoretic.V-ati gandit vreodata ca este codul moral al omenirii ?Ca sunt dincolo de disputele teologice ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15210

Guest
sefa, aici cred si sunt covins ca ai acesta parere datorita varstei. ai crescut cu aceasta indoctrinare, iar ateismul ti se pare un atac la religie ...
cred in orice, mai putin in divinitati. daca tu spui ca bigbangul nu are cum sa fie, asa, din nimic, acest mnizau al vostru, a aparut din ce? sau el apare asa, din nimic. asta e cea mai mare dilema a omenirii. cine a creat aceasta lume, si cine l-a creeat pe acel cineva si tot asa ... cercul nu are inceput sau sfarsit, asa e si cu acest lant al creatiei
smiley_emoticons_baby_taptap.gif
 

Rareshhh

Membru activ
Fiecare dintre noi crede in cineva, unii il aleg pe Dumnezeu, altii nu, foarte bine atata timp cat ai ceva in care sa crezi.
Apropo de cele 10 porunci, mi-am amintit de acest geniu care face stand up comedy, pe langa ca, in opinia mea, e amuzant ce zice, are si destula dreptate, las un link aici.
[video=youtube;wDryGPHbkfo]https://www.youtube.com/watch?v=wDryGPHbkfo[/video]
 

DeletedUser15530

Guest
Nu cred ca varsta sau indoctrinarea sunt motivele pentru care arisan crede in Dumnezeu...
 

DeletedUser12202

Guest
Niciodata nu am inteles ateii.Daca nu cred in nimic(Dumnezeu,Allah,Buddah...etc),care este motivatia lor in a continua sa traiasca?
Se bucura de viata.O respecta,traiesc.De ce inverzesc pomii,de ce furnica trudeste,de ce zboara fluturii,de ce inoata pestii ??? Divinitatea (oricum s-ar numi ea)este iubire,bunatate,toleranta.Cei ce se folosesc de numele Domnului pt a-si justifica actiunile extremiste,nu cred.Sunt simpli pioni pe o tabla banala de sah.Sunt folositi,bieti fanataci.Poate ateii respecta viata mai mult decat multi credinciosi cu...patalamale.
Dumnezeu este iubire !Cum poti ucide in numele lui ???
 
Ultima editare de un moderator:
Sus