Intrare mai usoara in aliante

Stil

Community Manager
In ceea ce priveste imbunatatirile privind accesabilitatea jocului mentionate in Roadmap 2016 vrem sa facem mai simpla intrarea intr-o alianta.
Intrarea intr-o alianta este un mod foarte util pentru noii jucatori sa invete cum sa reuseasca in Grepolis . Puteti adresa intrebari , solicita ajutor sau doar sa gasiti noi prieteni . Oricum, jucatorii noi care au aderat la o alianta raman mai mult in joc si , prin urmare, noi vrem sa simplificam procesul actual de a gasi o alianta . Am avut mai multe intalniri pe parcursul ultimelor saptamani si am discutat despre sistemul actual de intrare in aliante.

Inainte de a vorbi despre schimbarile la care ne-am gandit , sa aruncam o privire la modul in care functioneaza sistemul in prezent
  1. Jucatorii noi joaca tutorialul pana ajung la misiunea" Alatura-te unei aliante"
  2. Misiunea va ghideaza in meniul aliantei unde puteti gasi o lista de aliante din apropiere
  3. Acum puteti face clic pe butonul aplica care deschide un ecran de mesaj, unde puteți scrie un mesaj personal sau sa folositi doar textul predefinit și trimite cererea .
  4. Apoi, liderul aliantei ( sau altcineva cu drepturi) primeste mesajul , il citeste si trimite jucatorului o invitatie.
  5. După aceea, jucatorul primeste o notificare / mesaj cu invitatia si link-ul catre meniul alianta din nou .
  6. Facand clic pe link-ul din mesaj ( Sau se deschide manual fereastra alianta si trecerea la fereastra " Creare alianta " ) apare o fereastra de unde jucatorul poate accepta in cele din urma invitatia de alianta .


Din punctul nostru de vedere efortul a te alatura unei aliante este prea mare.

Noua noastra idee este mult mai simpla :

  1. Primiti misiunea din tutorial care te conduce la fereastra de alianță .
  2. In lista de acolo dati click pe aplica ce deschide mesajul predefinit pe care il puteti edita si trimite .
  3. Liderul aliantei primeste un mesaj care include doua butoane : Respingeti și acceptati. Asta e.



Cealalta varianta ar fi similara :

  1. Liderul aliantei invita un jucător
  2. Jucatorul primește un mesaj cu doua butoane : Respingere și Acceptare . Asta e.


In cazul in care ceva se schimba pe parcurs ( invitație a fost anulata , alianta devine plina, jucatorul s-a alaturat unei alte aliante , ... ), butoanele din mesajul ar fi inlocuit cu un text care explica de ce butoanele au fost inlocuite


Desigur am pastra si fereastra actuala din meniu pentru invitatii si o imbunatatim prin adaugarea unui camp nou pentru aplicatii


In plus, ne-am dori sa schimbam setarile de alianta un pic si sa introducem un nou status : " deschis " . Aliantele cu stare deschisa ar accepta automat orice aplicatie care indeplineste cerintele punctajului pana cand alianta este plina . Credem ca acest lucru ar putea fi destul de util in joc in faza timpurie . Am elimina de asemenea, setarea curenta " Afiseaza alianta mea in selectorul de aliante" si inlocui cu:

  • "Deschis" - Alianta apare in lista de cautare si jucatorii se pot alatura in mod direct ( in cazul in care indeplinesc cerintele de punctaj )
  • " Aplicatie " - Alianta apare in lista de cautare alianta si jucatorii pot aplica ( in cazul in care indeplinesc cerintele de punctaj )
  • " Inchis " - Alianța nu apare in lista de cautare alianta si jucatorii nu pot aplica , ei pot fi invitati doar de catre lideri



Cum va plac aceste idei ? Aveti sugestii de imbunatatire ? Ne-ar placea sa vedem opinia voastra cu privire la intrebarile urmatoare in tema deschisa
  1. Exista efecte secundare negative, pe care sa le fi uitat ?
  2. Tu ( ca fondator ) ai vrea sa stabilesti mesajul predefinit pe care il vad aplicantii ?
    • Ce fel de intrebari ai pune acolo ?
    • Utilizati instrumente externe sau site-uri web pentru a obtine mai multe informatii despre solicitanti ? Ce te intereseaza?
  3. Ati folosi setarea "Deschis" pentru a obtine membrii mai rapid ?
 
Sus