Interviul acestei saptamani.

DeletedUser

Guest
Interlocutorul meu de saptamana aceasta este shadowbob, conform propunerilor voastre.​


AncaBoghian: Deci numele din spatele nickname-ului shadowbob este Bogdan si are 22 de ani. Multi inainte...

Shadowbob: Multumesc.

Anca Boghian: Ce faci in viata de zi cu zi?

Shadowbob: Pai sa zicem ca am o viata destul de complicata (cel putin pentru mine asa mi se pare), sa spunem ca joc grepolis cam 8 h pe zi .. nu in continuitate cam cand apuc, in momentul de fata incerc sa le impac pe toate .. viata de zi cu zi si cea virtuala.. insa prioritate are cea reala.. eu tratez acest joc ca oricare altul ..o modalitate de a cunoaste noi persoane.

Anca Boghian: :)) Si de cat timp faci asta? De cat timp joci grepolis?

Shadowbob: Pai cam de fix un an si 4 luni ... daca nu gresesc am si uitat sincer. la inceput jucam mai intens insa cu trecerea timpului am lasat-o mai moale motivul nu il stiu nici eu...

Anca Boghian: Cum ai descoperit grepolis?

Shadowbob: Chiar asteptam intrebarea asta, hai sa iti povestesc... A fost cam asa, cautam un joc sa nu necesite download, sa fie genul istoric( asta e singurul gen de jocuri care imi plac) si sa aibe o comunitate cat de cat buna sa ma pot integra rapid, am intrat pe un site cu Ratinguri MMo si am inceput sa caut pe acolo, am vazut instant trecannd cu mouse-ul pe langa fiecare jjoc in parte manticora si am zis "ia sa vad ce e cu asta" am intrat mi-am facut cont si am inceput sa ma joc... Initial nu aveam habar cum se joaca, eu fiind adeptul jocurilor MMORPG era o noutate pentru mine. Pot spune ca mi-a luat cam 1 luna sa ma acomodez cu el, insa de atunci parca m-a vrajit. Chiar ma bucurat cand am vazut stema aceea de invingatoare a concursuluii MMo of the year.

Anca Boghian: Deci pasionat de mitologie :) Ce alte pasiuni mai ai?

Shadowbob: Pe langa grepolis care m-a vrajit de un an si ceva , imi place sa ascult muzica noaptea si sa gatesc, a gati ma calmeaza si ma introduce intr-o lume fascinanta plina de arome. Aaa, si ar mai fi sa calatoresc, mai ales sa conduc eu masina mea si sa ma plimb pe oriunde oricand, in iarna asta pana sa dea zapada am facut aproximativ 20 000 de km in romania. Pot spune ca sunt o persoana calatoare :D

Anca Boghian: Foarte frumos... Din cele vizitate, ce locuri te-au impresionat si de ce? Ce au avut special fata de altele de ti-au ramas in minte?

Shadowbob: Ca sa spun pe scurt , am ramas impresionat de Timisoara , mai ales cand am incercat sa iau Trolebusul si mia trebuit 3 h sa ajung la o statie pentru ca nimeni nu stia ce este ala, pana intr-un final mi-a spus o domnisoara ca la ei se numeste firobus:D, in Sibiu am ramas uimit de finetea tuturor cladirilor si a monumentelor de acolo. In Brasov mi-a placut extrem de mult castelul Bran, in Craiova am ramas surprins de ospitalitatea de care dau dovada toti cei de acolo, in Iasi, desi nu am stat mult, m-a impresionat asezarea si relieful de acolo. Singurul care pot spune ca nu m-a impresionat a fost Capitala desi o vizitam des, am fost intr-o zi cu niste prieteni, cativa erau din Italia, sa vizitam Palatul Parlamentului insa cu mare stupoare ni s-a refuzat acest drept din cauza numarului mic de persoane, Doamna de la ghiseu de acolo ne-a informat ca trebuie sa fim cel putin 22 de persoane ca sa se poata face un tur. Cam astea au fost lucrurile care mi-au ramas in minte.

Anca Boghian: Din toate locatiile din lume, care este cel pe care ti-ai dori cel mai mult sa il vizitezi?

Shadowbob: Din tot sufletul meu as dori sa ajung in USA sa vizitez National Parc si Pentagonul. Dar in scurt timp o sa imi indeplinesc si visul acesta:D Cum am vazut aproape toata Italia asa o sa incerc sa fac cu toate visele care le am, e pacat stiind ca ai o singura viata sa stai sa robotesti ca animalul. Deviza mea: traieste-ti viata la maxim, una aia nu mai multe, si e pacat.

Anca Boghian: Ai dreptate :) Spune-mi te rog, ce faci tu cand nu joci grepolis?

Shadowbob: cand nu sunt pe grepo ori sunt la mare (cum momentan sunt in Italia imi permit), pe la munca ori cu masina facand o mica plimbare, depinde, sunt spontan. Cum imi vine ideea am si iesit. De obicei grepo este doar un mod de comunicare si de a vedea diferite idei si mentalitati.

Anca Boghian: Aha. Care e diferenta dintre jucatorul shadowbob si persoana Bogdan?

Shadowbob: Este o diferenta foarte mare, cei care ajung sa ma cunoasca extrem de bine isi pot da seama de aceasta, doar ca sunt foarte putini aceia. Eu sunt genul treaba de la munca e treaba de la munca, lumea xi e lumea xi, lumea achiles e lumea achiles. E ca si cum as aavea 2 personalitati una pentru joc si una pentru viata reala dar niciodata nu le amestec. Daca intr-adevar doreste cineva sa ma cunoasca e simplu, trebuie sa nu imi amestece jocul cu viata reala, eu lucrul asta nu il suport. Sunt o persoana dedicata actiunilor comune, exemplu iesiri in parc, in club, la un suc, chestii de genul asta. Cam asta ar fi diferenta dintre shadowbob si Bogdan. Lucru pe care aproape nimeni din grepolis nu a ajuns sa il vada la mine.

Anca Boghian: De ce crezi asta?

Shadowbob: Pentru simplu fapt ca nu ajunge nimeni sa ma cunoasca destul de bine inca sa zica ceva ce eu as nega, insa mi s-a intamplat recent sa atac pe cnv ce mi-a fost odata prieten (acel cineva sigur o sa aiba ceva de spus), am atacat din pricina faptului ca m-am simtit tradat insa am ajuns sa fiu eu tradatorul ... Daca te uiti pe statistici ai sa vezi cat am stat intr-o alianta si apoi de nicaieri a trebuit sa ies doar pentru ca nu imi placea atmosfera de acolo se petrecea prea mult timp pe grepo si unii chiar uitau ca mai au si o viata sa o traiasca. Cat despre mine, Bogdan, si contul shadowbob singurele persoane care au reusit sa ma cunoasca cu adevarat sunt Bugsy siegel, Bilanu Viteazu, mihai Si VioTM (nu stiu daca mai joaca) Si nu in ultimul rand Elid ( ea a fost ca o muza), a reusit sa il schimbe pe shadow din jucatorul care era la un pas sa renunte la unul destul de comic si rece in acelasi timp, ea are o vorba "atat timp cat joc pe bani mei ma pot duce unde vreau>legat de marile din grepo<. Cam asta cred eu, insa fiecare are metalitatea lui, si cum am fost propus de catre dusmani sa fiu intervievat am acceptat cu inima deschisa, poate asa e cineva care crede ca ma cunoaste sa vada diferenta.

Anca Boghian: De ce crezi ca exista atat de multe discutii in contradictoriu intre jucatori?

Shadowbob: Prima cauza ar fi modul de gandire, fiecare doarme cum isi face patul, insa am vazut aici pe grepo de cand joc, ca daca nu esti siret cand trebuie poti ajunge sa regreti ca ai jucat atat timp. Deci asta ar fi una din cauze viclenia, multi vor sa incerce marea cu sarea, nu dau exemple insa sunt foarte multi aceia ce stau la umbra si cresc pe spinarea celorlati ca o capusa si cand ii depistezi se simt cu musca pe casiula si incep sa cante aiurea in stanga si in dreapta, eu unu sunt corect(aici vb de persoana Bogdan) daca am gresit recunosc, nu ma ascund dupa minciuni. Cam asta ar fi cauza principala increderea oarba si minciuna.

Anca Boghian: Exista lucruri sau decizii pe care le regreti? Si aici ma refer la grepolis.

Shadowbob: Pot spune ca da. am un singru lucru ca o sa il regret tot timpul, si acel este cand am dat inceput nou pe lumea kappa si am fost de accord sa incep un razboi verbal cu inamici de acolo pe forumul extern cu niste dovezi care nu erau reale, pur si simplu m-am facut de ras si am decis sa inchei acea lume desi mai puteam face ceva, dar nu ma lasa contiinta stiind ca m-am luat dupa cine nu trebuie si am ajuns in nisipuri miscatoare... Acesta pot spune ca este cel mai mare regret al meu. Faptul ca la cateva zile dupa ce am dat inceput nou am fost banat a fost o dorinta a mea stiind ca am gresit macar sa nu mai pot juca acolo si am acceptat banul permanent.

Anca Boghian: Acum pe ce lumi de joc activezi?

Shadowbob: Singurele lumii care am decis sa le patrez si sa continuu cu activitate cat de cat intensa si bineinteles cu conturi premium sunt Achiles cu contul shadowbob si lumea Xi unde sunt coplayer pe contul Bilanu. Initial aveam 4 lumii: Achiles, Xi, Omicrom si Pi insa ocupau prea mult timp iar eu nu imi permit asta am o viata si trebuie sa mi-o traiesc.

Anca Boghian: Care e cea mai mare reusita a ta pe grepolis?

Shadowbob: Nu pot spune ca am vreo reusita, ci doar faptul ca am reusit sa ajung la 46 de orase fara a stii cum se joaca acest joc, e ceva minunat pentru mine. Fiind un jucator invatat cu MMorpg-uri era o noutate. Insa viitorul e deschis poate o sa am vreo reusita spectaculoasa, cine stie...

Anca Boghian: Ai fost incepator ca noi toti la un moment dat, Cine te-a initiat in tainele ascunse grepolis? Sau ai invatat singur?

Shadowbob: Nu pot spune ca am fost invatat de cineva, doar am vazut pe fiecare cum ataca uitandu-ma la rapoarte care sunt trupele de aparare, cum se cresc orasele , cum trebuie sa fie academie pe un oras de atac pe unu de aparare. Multe lucruri le-am invatat citind grepowiki. Pot spune ca primele 2 sapt numa asta am facut zilnic ma informam sa nu gresesc, sa fie bine . Si, usor usor, m-am ridicat. Pot spune insa ca mai am multe de invatat, de exemplu eu nu stiu cum e cu cucerirea prin revolta, dar o sa am timp sa invat. Tot timpul invat chiar si atunci cand gresesc.

Anca Boghian: Un autodidact :) Din lumile pe care activezi, care o preferi? Si de ce?

Shadowbob: Sincer prefer lumea Achiles din cauza duratei cuceririi, nu sunt obisnuit sa astept 24 de ore sa pot cuceri un oras .. Asta ar fi motivul principal, eu cand am inceput sa joc grepo prima lume a fost theta si acolo ca si pe kappa si Achilles cucerirea tinea 12h si era ceva ce imi placea, ma puteam dezvolta mai repede. Xi este o lume lenta dar foarte interesanta, mai ales acum dupa toate cele intamplate. Pot spune ca sa mai animat nintel. Cu toate astea preferata mea ramane Achilles.

Anca Boghian: Astea sunt singurele motive pentru care preferi Achilles? S-au deschis lumi si cu viteza mai mare intre timp...

Shadowbob: Da, dar am decis sa raman pe Achilles. E mai animata si mai ales vreau sa vad cum decurge evolutia anumitor jucatori sau aliante. Cam asta pot spune ca ar fi inca un motiv. Pe Omicrom am jucat am 7 orase acolo insa nu imi permite timpul sa mai stau si de ea si am decis sa renunt si sa raman doar pe Achilles si Xi, poate si din cauza prieteniilor ce sau legat pe aceste 2 lumi.

Anca Boghian: Aliantele din care faci parte. Care este favorita ta? Si de ce? Care ar fi ajunsurile si neajunsurile acestora?

Shadowbob: Eu momentan fac parte din *F2N* pe Achilles si Armada pe Xi( aici contul respectiv este si intemeietor) insa preferata mea este *F2N* eu am jucat impotriva lor pe kappa si dau dovada de solidaritate uniune si un grup solid, ceva ce eu nu am mai vazut de cand am intrat pe kappa .. Cat despre neajunsuri, nu cred ca ar avea alianta de pe Achilles, insa pe Xi se vede lipsa de parteneri, de aliati, singuri impotriva tuturor e aproape imposibil, insa imposibilul poate fi posibil daca iti dai silinta.

Anca Boghian: E adevarat :) Daca nu ar fi grepolis, ce alt joc ai alege?

Shadowbob: Orice gama de joc de istorie nu conteaza, important e sa imi placa. Am incercat travian prea complicat si multe alte browsere mi se par complicate, deci as alege tot Mmorpg-uri.

Anca Boghian: Ai schimba ceva la grepolis? Si daca da, ce anume?

Shadowbob: Sincer la joc as incerca sa adaug la startul unei noi lumii macar un zeu divers sa nu fie mereu aceeasi 5, as incerca ca in loc de unu din cei 5 sa aduc altul nou, astfel zic eu playeri ar incerca sa se tina de lume si sa joace vazand ceva nou. In rest mi se pare corect cum este.

Anca Boghian: Ce le-ai spune celor care abia acum descopera grepolis?

Shadowbob: Sa nu se panicheze cand il vad total divers de celelalte jocuri, usor si bine se poate invata si poti deveni un adevarat jucator grepolitan. Totul tine de caracter si de modul de gandire.

Anca Boghian: Pentru echipa de administrare, ai ceva sa le spui?

Shadowbob: Fac o treaba excelenta, de cand cu incidentul de pe kappa am vazut ca s-au mobilizat, lucru care ma incanta. Este ceva bun sa vezi ca ai gresit si sa iti indrepti greseala imediat posibil. Stima si respect din partea mea.

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc pentru timpul acordat si pentru rabdare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Frumos interviul, multumesc pentru aprecieri Bogdane... mult succes pe Achilles, sunt sigur ca vei face o figura frumoasa si acolo precum faci si pe Xi ;)
 

DeletedUser

Guest
As avea si eu o nedumerire : Se poate "comenta" in urma interviului ?
 

DeletedUser

Guest
Da, se poate comenta, este motivul pentru care tema este deschisa ;)
 

DeletedUser

Guest
Multumim shadow pentru interviu,ai toata viata inainte sa ti-o traiesti asa cum vrei. Sper ca toate visele tale sa se indeplinesca. Sper sa vizitezi pentagonul si dupa ce vei reusi nu ar strica sa vizitezi bazele Militare ale USA in Afganistan. Talibanii. Este decat o recomandare in urma aspiratiilor tale marete . Mult succes bro!
 

DeletedUser

Guest
Shadow,si eu iti multumesc frumos pentru ca ai acordat putin din timpul tau cel pretios ,unui mic interviu . Iti doresc sa vizitezi tot ce ti-ai dorit , dar mai ales zona aia Tumbuktu sau de ce nu,Palestina .
 

DeletedUser

Guest
hahaha am uitat sa rad .. ce tari sunteti voi astia unu munceste pe rupte prin anglia si altu probabil e pustan de scoala ( am zis probabil sa nu se inteleaga altceva) macar eu am vointa sa fac ceva spre deosebire de marea majoritate cu mentalitate de incuiati
 

DeletedUser

Guest
Hahaha..ce interesanti se cred unii..nu toti ne putem permite calatorii pe tot globul , sau cine stie ce vacante exotice ..Stiu doar sa dea provocari aiurea , pentru ca doresc sa fie in centrul atentiei ..si atunci cand nu le reuseste ,se enerveaza : )))
 

DeletedUser9086

Guest
hahaha am uitat sa rad .. ce tari sunteti voi astia unu munceste pe rupte prin anglia si altu probabil e pustan de scoala ( am zis probabil sa nu se inteleaga altceva) macar eu am vointa sa fac ceva spre deosebire de marea majoritate cu mentalitate de incuiati

sa faci ceva? acum chiar m-ai facut sa rad....ce sa faci? sa mestesci in ciorba si sa tai frunze de salata?? : )))) a, pardon sa intri in lumea ta cu arome : ))))))
 

DeletedUser

Guest
sa faci ceva? acum chiar m-ai facut sa rad....ce sa faci? sa mestesci in ciorba si sa tai frunze de salata?? : )))) a, pardon sa intri in lumea ta cu arome : ))))))

draga iepuras de munte .. sau preferi pudel american... ceea ce am vrut eu sa spun a fost ca eu macar am vointa sa incerc sa imi creez un vis sper deosebire de sarcazmul dat dovata de cei 2 de mai sus .. nu pot decat sa le urez la mai multe si sa aibe grija in viata reala , ca acolo nu e ca aici poti sa spui ce vrei sa de dai mare si tare pe cand colo esti un mediocru (sa il citez pe zamfirel). eu am recunoscut sa sunt un jucator mediocru , insa i-am dovedit ca nu cedez usor orasele de pe joc.
Acum legat la ceea ce ai scris ma simt umpic luat la misto , eu nu vad nimic rau in a intra in bucatarie sau in a gati ... ti-ai pus vreodata intrebarea ca nu toata lumea e invatata sa stea comoda , e ciudat sa vad comentarii de genul de la voi insa sincer ma asteptam la mai mult ... mai multe replici acide, dar se pare ca v-ati inmuiat ca paine in lapte ..

M-ati propus pentru interviu , vi l-am acordat ... am acceptat chiar sa va raspund la intrebari insa aveti timp pana duminica sa mi le adresati , pe urma o sa zic pass la toate. eu am o nedumerire si cred ca e foarte adevarata e ca nici unu nu ma cunoaste dintre voi toti ci ati dat numa cu presupusul pana acu, mai ales mare zamfirel care e bun numa la morala.

Multumesc Domnisoarei moderatoare, Reporterita, pentru timp accordat sa imi ia accest interviu.

Va pupa boaba de azi inainte ma gasiti doar pe joc iepurilor cu instincte de pudeli ce suntetic
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5815

Guest
deci bun, inteleg ca ati avut ce ati avut cu medalia... acum o luati de la capat la interviuri?! ... aveti o limita pe undeva?

- - - Updated - - -

si, pentru ca se poarta comentariile la interviuri, am si eu unul singur de facut:

Anca Boghian: Exista lucruri sau decizii pe care le regreti? Si aici ma refer la grepolis.

Shadowbob: Pot spune ca da. am un singru lucru ca o sa il regret tot timpul, si acel este cand am dat inceput nou pe lumea kappa si am fost de accord sa incep un razboi verbal cu inamici de acolo pe forumul extern cu niste dovezi care nu erau reale, pur si simplu m-am facut de ras si am decis sa inchei acea lume desi mai puteam face ceva, dar nu ma lasa contiinta stiind ca m-am luat dupa cine nu trebuie si am ajuns in nisipuri miscatoare... Acesta pot spune ca este cel mai mare regret al meu. Faptul ca la cateva zile dupa ce am dat inceput nou am fost banat a fost o dorinta a mea stiind ca am gresit macar sa nu mai pot juca acolo si am acceptat banul permanent.

multumim, Bogdan, pentru recunoastere si (posibilele) scuze mascate ... fie ele si tarzii :)
noi am si uitat si am ingropat de mult securea :)
 

DeletedUser9086

Guest
hahaha am uitat sa rad .. ce tari sunteti voi astia unu munceste pe rupte prin anglia

pai bogdan e ok tu sa faci misto de altii dar daca se intoarce roata nu prea iti convine, asa e? frumos caracter, cel putin asta e parerea mea umila de "iepuras". ma opresc aici, e suficient pentru mine



Câti oameni n-ar ramâne muti daca li s-ar interzice sa vorbeasca bine despre ei si rau despre altii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pai bogdan e ok tu sa faci misto de altii dar daca se intoarce roata nu prea iti convine, asa e? frumos caracter, cel putin asta e parerea mea umila de "iepuras". ma opresc aici, e suficient pentru mine



Câti oameni n-ar ramâne muti daca li s-ar interzice sa vorbeasca bine despre ei si rau despre altii.
raga alex se pare ca si tu ai inceput sa cauzi dragoste cu sila, fratilor ziceti de mine , de sparow , de bubulica ca ne cautam atentia pe forum , oare chiar as ao fi ? eu nu mai inteleg nimik daca noi ne cautam atentia cum se face ca ati aparut ca furnicile alea la zahar toti? pana acu nu era unu pe extern , se intr4a doar cand erati obligati sa votati asa zisa personalitate... si da stiu asta pentru ca stiu mesajele care le da seniorita bianca obligandu-va sa votati jucatorul x .. si acu sa fiu ontopic

da am fost atacat am ripostat ... si nu ma supar ca se face misto , numa ca nu era misto era un sarcasm de toata cacaoa ca sa zic asa , am mai spus si o spun eu imi traiesc viata imi place sa experimentez sa vad lucruri noi , sa studiez persoanele si dupa cel mai mic detaliu care il lasa, la voi se vede frustrarea,

Acum legat de

deci bun, inteleg ca ati avut ce ati avut cu medalia... acum o luati de la capat la interviuri?! ... aveti o limita pe undeva?

- - - Updated - - -

si, pentru ca se poarta comentariile la interviuri, am si eu unul singur de facut:



multumim, Bogdan, pentru recunoastere si (posibilele) scuze mascate ... fie ele si tarzii :)
noi am si uitat si am ingropat de mult securea :)
imi pare ra ca trebuie sa ma mut de pe un threat pe altul insa dupa cum vezi sunt atacat din toate partile si nu ar fi frumos sa nu le dau o replica pe masura ca pana la urma e imaginea mea in joc. daca lor le place sa isi tavaleasca imaginea prin nisip si apoi sa zica ca sunt "alba ca zapada" eu nu am nimik impotriva

legat de intrebarea si raspunsul din interviu dupa cum stii eu v-am felicitat de atunci si mi-am cerut scuzele de rigoare, am fost impins de la spate de asa zisi prieteni care se schimba precum vantul . Incaodata iti multumesc ca ai fost singura care a inteles cu adevarat scopul interviului si ai comentat exact pe interviu
 

DeletedUser

Guest
Eu propun pe dadydoru. Este ultimul castigator al medaliei si as dori sa vad daca este un jucator care merita sa castige sau nu in urma propunerilor. Oare care au fost motivele propunerilor facute si ce calitati mai are dumnealui.
 

DeletedUser7851

Guest
Daca accepta, urmatorul intervievat va fi dadydoru
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Spune-mi te rog jucatorul care urmeaza a fi intervievat este anuntat pe joc(serverul Achilles) de cineva din team-ul grepolis? Este anuntat aici pe forum printr-o notificare? Il anuntam noi? Sau care este mai exact procedura exacta.
 
Sus