Interviu snipergod

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta l-am avut ca interlocutor pe snipergod, caruia ii multumesc pentru timpul acordat.



Anca Boghian: Asadar si prin urmare, te-am gasit ...

snipergod: Da. Totusi cum ti-a venit ideea de "a ma chestiona"?

Anca Boghian: :-/ De aici imi dau seama ca nu prea citesti forumul extern... Ai fost propus pentru interviu de colegi de pe lumea Beta.

snipergod: Ups! Intr-adevar, acolo intru mai rar si mai ales dupa ce forumul a inceput sa leneveasca. Mai am motivul de a fi intrat in polemici cu un adversar si nu imi place asta!

Anca Boghian: Busted!!!!

snipergod: Dar ma rog cine a fost interesat de mine! Ce anume ar vrea sa stie sau cu ce sa incepem?

Anca Boghian: Tu ai fost propus pentru interviu, intrebarile le pun eu. Si apropos de asta, am inceput deja :p

snipergod: OK.

Anca Boghian: snipergod. Un nickname interesant... De unde vine?

snipergod: De nicaieri! Asa am inceput pe the west am continuat intr-o mica masura pe triburile si am hotarat sa merg si in grepolis cu acelasi nick. Nu am cautat sa fie ceva special ci asa am scris in acel moment

Anca Boghian: Cu ce ai inceput prima data? Triburile sau West?

snipergod: The West, cam de la inceputul jocului, aproape ca nici nu mai stiu mare lucru din acele timpuri si am observat ca s-au schimbat fosrte multe...

Anca Boghian: Acum cat timp era asta?

snipergod: Nu mai stiu, sincer ani...

Anca Boghian: Si totusi te gasesc pe grepolis. De ce?

snipergod: Pe triburile am pierdut startul si m-am obisnuit tarziu, am intrat sa ajut un prieten. Am hotarat sa incerc si eu ceva diferit de ce juca el si a aparut Grepolis. Am intrat pe Alfa am vazut cum decurge jocul si pe Beta am hotarat sa vad daca pot rezista si cat o pot face. Au aparut prieteni de care ulterior nu m-am mai putut indeparta!

snipergod: Nu, pe alfa nu mai joc. Acum ma bazez pe Beta, Achillea si incerc sa revin si pe Zeta.

Anca Boghian: De ce doar aceste lumi? S-au deschis altele noi intre timp...

snipergod: Pentru a te satisface cred ca este suficient, mai mult din partea mea ar insemna sa abuzez de timpul meu.

Anca Boghian: Ce inseamna pentru tine grepolis? Care este motivul pentru care te loghezi pe joc in fiecare zi?

snipergod: Grepolis este un joc prin care ma destind, imi ocup o parte din timpul liber si ma face uneori mai activ, ma tine conectat la un interes indirect! Zilnic ma loghez pentru ca este un joc de strategie si ar fi o fatalitate pentru contul meu, sau pentru cei impreuna cu care joc, sa nu fiu suficient de activ. De asemenea, m-ar subaprecia si colegii si nu ar fi corect fata de ei!

Anca Boghian: De care dintre lumile pe care activezi te simti mai legat?

snipergod: :) De beta pentru ca acolo s-au legat prietenii care exista si in afara jocului! pot da exemple?

Anca Boghian: Chiar te rog, asta era urmatoarea mea intrebare, care sunt persoanele de care te simti cel mai apropiat?

snipergod: malcom, momo12, mary2222, bobovis, Youcon si ordinea e aleatorie, deasemenea Kisgalicz, Raff39, IceMoon( chiar daca nu mai activeaza). Impreuna cu care am jucat de la inceputul lumii Beta, dupa care urmeaza cei din alianta Romania, din care fac parte acum si impreuna cu care am petrecut nopti si zile frumoase! Si sa nu-l uitam pe Domnul Zamfira.

Anca Boghian: Din tonul "vocii" se simte mandria pentru reusitele obtinute pe lumea Beta. Din clasament vad ca epoca minunilor s-a incheiat acolo. Ce se va intampla mai departe?

snipergod: De ce nu!? Nu stiu, depinde de cat timp va mai fi tinuta activa lumea Beta si nu va fi dat inceput nou. intentii sunt multe dar este un joc care nu-ti permite sa te extinzi peste noapte ci sa mergi pas cu pas. Normal ar fi sa mai tina cel putin inca atat!

Anca Boghian: Nu te-a tentat nici una dintre lumile noi deschise?

snipergod: Ba da, am mai jucat si pe gama dar doar la rugamintea colegilor, dupa care am renuntat.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cine este snipergod?

snipergod: Scuze, Cristi este numele meu, sunt din Dolj, familist si am 40 ani, cu asta cred ca trebuia sa incep!:)

Anca Boghian: Nu e obligatoriu sa incepi cu asta :D Ce face Cristi cand nu e snipergod?

snipergod: Orice face un om normal, ma ocup de familie, sunt cu prietenii, citesc sau recitesc ceva uitat sau interesant, merg la un spectacol, in general socializez!

Anca Boghian: Care este diferenta dintre Cristi si snipergod?

snipergod: Nu cred ca exista diferente. Nu as face altceva in spatele unei masti care nu m-ar caracteriza...

Anca Boghian: Ca noi toti, ai fost incepator odata. Ai invatat singur tainele jocului sau ai avut mentori?

snipergod: Nu as fi putut asimila totul de unul singur, asta ar fi insemnat sa stau permanent in fata PC-ului. Am incercat sa deprind singur mersul jocului dar efectele si artificiile le-am furat si eu de la alti colegi mult mai buni ca mine.

Anca Boghian: Spune-mi te rog ce ai schimba la joc daca ar sta in puterile tale asta.

snipergod: Nu as mai permite transmiterea mesajelor catre jucator atunci cand nu este on, a rapoartelor de atac sau orice alt semnal de avertizare. consider ca este un abuz fata de cei care incearca sa stea on cat mai mult si se chinuie sa munceasca, iar altii profita! nu este echitabil fata de toti ceilalti!

Anca Boghian: Adica? Te rog dezvolta asta...

snipergod: "Grepolis Toolbox pentru Android Puteti utiliza Smartphoneul pentru: a va extinde orasele, comert, si a fi informat cu privire la atacurile primite imediat, cu aplicatia gratuita - functioneaza cu contul existent! "ceva de genul asta!

Anca Boghian: Varianta pentru mobil este disponibila de ceva timp...

snipergod: Da. jocul este una dar informarea cand esti atacat este altceva!

Anca Boghian: E adevarat, dar Toolbox este valabil doar pentru Smartphone, un obiect de care nu dispun toti jucatorii.

snipergod: De regula cei care se implica intr-un joc on-line se bazeaza si pe asa ceva!

Anca Boghian: Nu toti... Multi il acceseaza doar de pe computerul personal, nu si de pe telefon...

snipergod: Da, dar e una din schimbarile pe care le-as face.

Anca Boghian: Pai daca se interzice transmiterea de mesaje catre un jucator care nu este on, asta nu inseamna exact acest lucru? Ca nu este on?

snipergod: Ma tem ca nu inteleg intrebarea.

Anca Boghian: Se refera la afirmatia ta de mai sus "nu as mai permite transmiterea mesajelor catre jucator atunci cand nu este on, a rapoartelor de atac sau orice alt semnal de avertizare."

snipergod: Ba da, dar nu ar fi corect sa nu mai primeasca rapoartele cand este atacat, daca nu este on?

Anca Boghian: Sa nu primeasca rapoartele cand este atacat? De ce? Trupele lui sau sprijinul colegilor lui se pierd in aparare, deci ar trebui sa se vada...

snipergod: Doar cand va fi on.

Anca Boghian: Si care ar fi motivul pentru care sa nu le primeasca atunci cand nu este on?

snipergod: Care mai este farmecul jocului, care mai este strategia de aparare? Lipsesc la cei care le folosesc.

Anca Boghian: Daca tu ai intra pe joc dupa cateva ore de absenta si ai vedea ca ai trupe si nave lipsa ce ai crede?

snipergod: Ar fi problema mea cand sa fiu on si cat. De ce sa robotizam ceva placut? Ma intind si nu vreau sa te stresez...

Anca Boghian: Nu e vorba de stres, e vorba ca nu inteleg logica propunerii.

snipergod: Atunci sa o lasam balta, nu are avea nici un efect. Ma refeream la ce as schimba eu, sa zicem ca e ok asa, dar mie nu-mi plac schimbarile din timplu jocului.

Anca Boghian: OK... Ce le-ai spune celor care abia acum descopera grepolis?

snipergod: Sa inceapa doar pe o luma care e noua. In altele nu ar avea nici-o sansa! ar fi destui rapitori sa-i ingurgiteze! Si, ca o paranteza, sa fie mai mult diplomati decat strategi.

Anca Boghian: De ce mai mult diplomati decat strategi? Grepolis este, la urma urmei, un joc de strategie.

snipergod: Este foarte adevarat: strategie personala, strategie de grup, strategia aliantei si strategia dintre aliante, nimic nu se poate fara diplomatie!:) Doar prin diplomatie iti faci grup, intri intr-o alianta activa si rezisti. nu comunici competent nu rezisti!

Anca Boghian: Corect. Spune-mi te rog care este parerea ta, la nivel global, despre grepolis?

snipergod: Un joc interesant, atractiv si placut.

Anca Boghian: Pentru echipa de administrare a jocului ai cateva cuvinte?

snipergod: In marea majoritate au fost corecti, dar au avut si multe greseli si uneori au provocat jucatorii care nu le-au inteles mesajul, jucatori care ulterior au fost banati definitiv iar unii chiar nu meritau. Personal nu am avut nici-o problema nerezolvata si am comunicat ok cu ei! Fata de acestia tot respectul!

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc pentru rabdare, amabilitate si pentru timpul acordat si sper sa te vedem pe forum mai des.
 
Sus