Interviu picoras

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Interlocutorul meu astazi a fost picoras, caruia ii multumesc inca odata pentru rabdare si amabilitate


Anca Boghian: Servus, eu sunt Anca :)

picoras: Eu sunt Vlad :)

Anca Boghian: Vlad care are cati ani?

picoras: 16 :)

Anca Boghian: Multi inainte, tinere :p

picoras: mersi la fel

Anca Boghian: De la Vlad la picoras e distanta lunga, sau cel putin asa vad eu. De unde nickname-ul asta? Ce l-a inspirat?

picoras: Poi pentru inceput colegii de clasa ma strigau pico, ca eram scund si slab si pe timp ce am cresut si am devenit mai inalt ca ei si de la pico a ajuns picora si de la picora picoras. Picoras a zis profa de biologie. Si asa a ramas picoras...

Anca Boghian: De cat timp joci Grepolis?

picoras: Inceputul lui 2012... Cam de la craciunul lui 2011. Asta a fost cadoul de la Mosu' :D

Anca Boghian: Si Mosu' pe ce lume l-a adus prima oara pe picoras?

picoras: Xi.

Anca Boghian: Din decembrie 2011 s-au mai deschis lumi de joc. De ce te-ai oprit la Xi?

picoras: Deoarece mi-am facut prieteni repede de la care am si invatat jocul, am avut dusmani cu care ma atacam noaptea si nu stiam de bonus si rupeam trupele aiurea... Si in timp fiind cam singur contra celor impotriva celor din Legio Dacorum mi-am pierdut singurul oras care il aveam pe m57 si am reluat jocul de la capat frumos, cu ajutor de la alianta. Din nou am nimerit langa cei de la Dacorum si am luat decizia sa continui sa joc contra lor si in timp chiar a devenit un razboi frumos si un razboi in adevaratul sens al cuvantului. Cu ocazia asta le multumesc pentru frumoasele lupte duse cu ei si bafta in continuare. Trupele mele nu dorm ;)

Anca Boghian: Deci de lumea Xi te leaga mai mult decat harta. Imi poti spune cateva nume ale unor persoane care ti-au ramas in minte? Colegi, aliati, adversari...

picoras: Da. webeus, care in momentul asta incerc cu toate armele care le am sa il intorc dintr-o decizie care mi se pare prosteasca de a pleca la adversari, mambanegru un lider cu cap si idei intelepte, gogusteel, jakksparroww, mitza2012full, mache12 - adevarati luptatori carora niminic nu cred ca le sta in cale daca isi pun ceva in minte. tinyrock1 si oranginio, doi oameni deosebiti care intra in categorie cu gogusteel, mai hazlii ei asa, dar camarazi de arme. De la dusmani mafioata, capul celor de la dacorum un om de cuvant si un adevarat strateg, didiman1000 si el un om de cuvant. Si inca 3 oameni care mi-au ramas in minte de la prieteni, myyronel si eriss care inca lupta cot la cot cu mine si vor fi langa mine indiferent cine ne va ataca si mario8080 si k1ya care m-au invatat notiunile de baza ale grepolisului.

Anca Boghian: O intreaga lista de nume, felicitari... Si mi-ai "saltat" urmatoarea intrebare, in care as fi vrut sa imi spui numele celor care ti-au ghidat cariera de jucator de Grepolis. Nu-i bai, trecem la urmatoarea Spune-mi te rog cum era picoras la inceput, in decembrie 2011 si cum este el acum?

picoras: Un incepator. Ataca cu sabieri pe bonus ca sa isi macelareasca dusmani si acuma a invatat ce trupe sunt de aparare si de atac... Pe atunci eram un incepator neinsemnat si acum sunt un pion intr-un razboi care va decide soarta lumii XI...

Anca Boghian: Care sunt asteptarile tale de la lumea Xi? Ce speri sa se intample?

Picoras: Acuma cand vad ca raman "ultimul jedi" la o granita pe care era plina doar cu oamenii nostri sper sa rezist cat mai mult dar vorba aia, comandatul nu are voie sa dezerteze...

Anca Boghian: Corect... Crezi ca vei putea schimba asta?

picoras: Nu stiu si nu cred, pentru ca ramand fara oameni, imi vad si ultima tactica de a recastiga granita spulberata...

Anca Boghian: In ce sens "ramai fara oameni"?

picoras: Cum am zis, raman "ultimul jedi". Multi s-au lasat de joc, multi au fost nimiciti de la granita si cand imi vad acum si ultimul camarad de arme gata sa treaca la dusmani si raman singur impotriva tuturor...

Anca Boghian: :( Imi pare rau sa aud asta. De ce crezi ca s-a intamplat asa? Care e, din punctul tau de vedere, motivul pentru care multi renunta?

picoras: La joc? Hhmmmm nu stiu...

Anca Boghian: As vrea sa imi spui cum ai descoperit tu Grepolis?

picoras: Schibam posturile la televizor cautand un film de groaza inainte de Craciun :)))) si am vazut reclama pe Money Channel parca. Si am zis de ce nu...

Anca Boghian: In momentul in care ai intrat pe site si ti-ai facut cont, care a fost prima impresie? Si care au fost asteptarile tale de la Grepolis?

picoras: O impresie foarte buna! Asteptarile au fost mici ziceam "aaaa, facem 10 -15 orase ne jucam putin 2-3 ore pe zi"...

Anca Boghian: S-a schimbat ceva intre timp?

picoras: Dar acuma vad ca asteptarile au mai crescut si cred ca le-am facut fata, la tot ce mi-a trecut pe la "portile orasului" :D Dar nu stiu ziua de maine ce imi rezerva. Zic ca nu stiu ce imi rezerva deoarece cred ca maine si ultimul meu camarad de arme va intra la Legio... Si va fi interesant...

Anca Boghian: Cum crezi ca va fi sa lupti impotriva unui fost camarad?

picoras: :-/ Foarte interesant deoarece amandoi ne stim orasele cum le avem planificiate, punctele slabe si punctele forte. Diferenta dintre mine si el este contul premium pe care el il foloseste si eu nu l-am folosit niciodata... Si inca nu ii vad rostul deoarece am aratat ca pot sa joc mai bine si fara premium decat 3 sferturi din jucatorii de pe grepo pe lumea XI.

Anca Boghian: Din cate citesc, esti un jucator pasionat. De ce ai ales Grepolis in detrimentul altor jocuri online? Care a fost lucrul sau lucrurile care te-au facut sa te opresti aici?

picoras: Dintr-un anumit punct de vedere nu se prea deosebeste cu nimic fata de jocurile care am jucat... Fata de multi jucatori de Grepolis care au jucat Triburile pot sa zic sincer nici nu am scris vreodata pe google triburile... In schimb am jucat The West foarte fain si jocul asta la inceput dar noile updateuri care i s-au implementat au distrus jocul adica nu m-a mai atras asa de mult... La fel, am jucat si Travian si Kings Age. Si nu prea e mare diferenta intre ele din punct de vedere al luptatorului, razboiul e cam la fel. In schimb Grepolis a devenit foarte interesant. Si de cand am inceput sa joc, cum am zis, am nimerit langa cei din Dacorum de 2 ori si i-am vazut crescand repede cu calm si cap sub ochii mei si cum am luptat cu un prieten contra lor am zis sa duc mai departe promisiunea care i-am facut-o si sa le impiedic inaintarea, lucru care pana acuma cred eu ca mi-a reusit cat de cat... Mi-au facut niste noptii albe si niste lupte frumoase. Asta asta face jocul interesant si aici consta diferenta dintre Grepolis si celelalte jocuri.

Anca Boghian: Ai schimba ceva la Grepolis daca ar fi in puterile tale?

picoras: As rezolva problemele de la globale, ma cam enerveaza de cate ori trebuie sa anunt cate o nava nu merge si trebuie sa dau copiere la text si mai uit cateodata.

Anca Boghian: Spune-mi ce provocari iti ofera tie o zi de Grepolis?

picoras: Un val de atacuri... O noua idee, o noua nava care vreau sa o bag si dupa ia realizez ca nu am puncte sau o noua nava de scos :D

Anca Boghian: Ce face Vlad cand nu este picoras pe lumea Xi?

picoras: Merge in cartier cu prietenii, joaca un fotbal, face niste pozne de il alearga lumea... Acum ca incepe scoala o sa dea si pe la scoala ca nu are ce face. Cu o fata la suc, cu baietii la un chef...

Anca Boghian: Ce le-ai spune tu celor care abia acum descopera Grepolis?

picoras: Sa invete jocul, pentru ca e un joc atractiv, placut si foarte interesant. Sa nu stea la caldura aliantelor de care apartin si sa coboare langa granitele cu dusmanii, acolo fiind un joc genial in adevaratul sens al cuvantului.

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc mult pentru rabdare si amabilitate Mi-a facut o adevarata placere discutia.
 
Sus