Interviu Morrigane

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Conform propunerilor voastre, interlocutoarea mea astazi a fost Morrigane, careia ii multumesc mult pentru o discutie placuta.


Anca Boghian: Morrigane te numeste pe Grepolis. De unde vine acest nickname? Ce l-a inspirat?

Morrigane: Am dorit sa am si eu un nume mai diferit, pana atunci jucasem cu florry si era destul de banal. Asa ca am inceput sa caut pe google si am gasit in mitologia irlandeza pe The Morrigan, care este o zeita a razboiului asa ca am ales sa imi pun numele de Morrigan, dar nu a mers initial asa ca am adaugat un e.

Anca Boghian: Ai vrut sa fie un nickname cu rezonanta... Frumos :D Si persoana din spatele acestui nickname cum se numeste?

Morrigane: Se numeste Florentina, dar prietenii ii spun Flori.

Anca Boghian: Flori, care este "proprietara" a cati ani?

Morrigane: In septembrie voi implini si eu 20 de ani.

Anca Boghian: Multi inainte. Ce frumoasa varsta :x... Imi trezeste nostalgii :D

Morrigane: E frumoasa aceasta perioada, eu o vad ca pe ultima perioada de libertate inainte sa incep sa lucrez ca sa ma intretin singura. Asa ca momentan ma bucur de timpul meu liber si de perioada facultatii.

Anca Boghian: Bine faci. Spune-mi, de cat timp Flori este Morrigane?

Morrigane: Flori este Morrigane de putin timp, doar pe lumea Xi si Pi am jucat cu acest nume.

Anca Boghian: Ai jucat cu alt nume inainte mi-ai spus. De cat timp joci grepolis? Ca Flory si Morrigane.

Morrigane: Joc grepolis de 2 ani si jumatate. Am inceput cu lumea Alpha, dar nu am rezistat foarte mult acolo, desi aveam colegi foarte ok si care incercau sa ma invete jocul, dar eu ma simteam deja in urma fata de ei pentru ca eu am intrat pe lumea aceea dupa ce incepuse de ceva vreme. Asa ca am ales sa ma mut pe Epsilon cand s-a deschis.

Anca Boghian: Si acum? Pe ce lumi activezi?

Morrigane: Eu inca mai joc cat de cat si pe lumea Lambda, desi e destul de monoton acolo, pentru ca odata ce am castigat lumea, multi dintre colegii nostri s-au lasat si atunci nu prea mai ai cu cine sa joci. De asemenea, mai joc pe lumea Xi si lumea Pi.

Anca Boghian: Dintre lumile pe care activezi sau ai activat, care ti-a ramas in minte?

Morrigane: Toate mi-au ramas in minte, asta datorita colegilor pe care i-am avut, mereu pe lumile pe care am jucat mi-am format un grup de oameni de care am fost apropiata, dar in special lumile theta si lambda, pentru ca aici am intalnit niste oameni minunati, care stiau sa isi respecte colegii de alianta indiferent de varsta pe care o aveau. Pot spune ca pe lumea Theta am obtinut prieteni si in viata reala, desi sunt convinsa ca as fi obtinut si de pe Lambda daca erau mai multi din Bucuresti :D Acum sper sa ramana in amintirea mea si lumile Xi si Pi, mai ales ca pe Xi am colegii de pe Theta, iar pe Pi colegii de pe Lambda.

Anca Boghian: Dintre aliantele din care ai facut parte, care ti s-a parut cea mai reusita?

Morrigane: Mama ce intrebare... sincer alianta de pe Xi , U.N.A mi s-a parut cea mai reusita, pentru ca am venit noi gasca de pe Theta si am gasit colegi minunati care s-au alaturat echipei si s-au integrat perfect, desi am fuzionat cu Elite si suntem WOG acum, am ales sa spun UNA pentru ca eu sper ca WOG sa ajunga la fel de unita cum eram noi. In sensul ca putea sa fie 3 dimineata si tot ma trezeam ca sa ii ajut si asta o faceau toti ceilalti. In UNA ne-am apropiat super mult ca si echipa, toti jucatorii activi se dezvoltau la fel si nimeni nu ramanea in urma, ba noi avem obiceiul sa ne cedam orase daca voiam sa fim toti in aceiasi zona ca sa ne ajutam mai usor. Ce pot sa spun, alianta care o formasem pe xi era super tare... De asemenea, si alianta KGB de pe theta era la fel, doar mare parte din jucatorii de pe Xi erau acolo, dar nu pot spune ca era la fel de unita ca aici, pentru ca acolo inca se mai dadeau niste batalii ale orgoliilor din cand in cand :D Daca pot sa aleg o a doua alianta care mi-a ramas in minte, ar fi =GrepoAllstar=, o alianta plina de oameni determinati si ambitiosi, in plus o alianta foarte unita care la fel ca alianta de pe Xi se ajutau oricand.

Anca Boghian: Vorbesti foarte frumos despre colegii tai, lucru care ma bucura :) Ca noi toti, ai fost incepator. Te-a initiat cineva in tainele jocului sau ai invatat singura?

Morrigane: Nu am invatat singura, pe lumea Epsilon am avut alaturi de mine patru jucatori care si-au batut capul ca sa ma invete grepolis. Acolo era lume cu revolta si "norocul"meu a fost ca am nimerit fix intre dusmani. Insa am avut acesti colegi care ma ajutau mereu, cel care s-a ocupat cel mai mult sa ma invete a fost T-Megatron, dupa m-au ajutat si Tesis, Tista si Zattara. Ei au fost cei care mi-au deschis apetitul pentru joc, pentru ca erau nopti in care stateam toti online ca sa ne aparam orasele si ei ma ajutau mereu, datorita lor nu am pierdut niciodata un oras, desi aveam 3-4 revolte zilnic. Cred ca datorita lor am si invatat ca trebuie mereu sa iti ajuti alianta, pentru ca singur nu poti juca. De aceea eu consider ca e foarte important ca incepator sa ai alaturi o persoana care sa iti explice si sa te ajute, iar acum eu la randul meu incerc sa ii ajut pe toti, nu am nici o problema sa stau sa explic si celorlalti.

Anca Boghian: Cum ai descoperit tu grepolis? Din multitudinea de jocuri online existente, ce te-a determinat sa te opresti la grepolis?

Morrigane: Asta e amuzant:)) Prietenul meu de atunci juca grepolis, de fapt el intrase doar ca sa vada cum e, si am intrat si eu pe joc de curiozitate, pentru ca l-am vazut si pe fratele meu jucand travian si triburile si am zis sa vad si eu de ce stau toti pe jocurile de strategie online. Diferenta dintre mine si el a fost ca el s-a lasat de joc dupa o luna, iar eu dupa doi ani si jumatate inca joc Grepolis :D

Anca Boghian: Care au fost asteptarile tale cand ti-ai facut cont pe grepolis? Ce ai sperat sa gasesti aici? Si aceste asteptari au fost depasite sau nu?

Morrigane: Cand mi-am facut cont ma asteptam sa fie ceva gen farmville de pe facebook, iti dai seama ca asteptarile mele au fost total depasite. Pentru mine acum nu e vorba ca "wow ce placere e ca dau click si atac", e vorba ca joc alaturi de niste oameni minunati, alaturi de care ma bucur de acest joc. Eu initial scapasem din vedere faptul ca voi juca alaturi si de alte persoane, care sunt oameni la fel ca mine:p De aceea eu continui sa joc grepolis chiar si cand nu am timp, pentru ca am niste colegi super si dupa o zi grea poti intra pe joc si sa te amuzi de ce se intampla in aceea lume virtuala :D Nu as mai juca grepolis daca nu mi-ar placea oamenii alaturi de care joc, pentru ca eu atac si cuceresc ca sa ajut si colegii, niciodata nu mi-a pasat de statistici, sa fiu pe primul loc, dar imi pasa ca alti colegi de ai mei sa fie pe primul loc:D Cum sper ca satan1st sa ajunga primul pe lumea Xi, pentru ca merita si pentru ca stiu ca si el isi doreste acest lucru.

Anca Boghian: Care este diferenta dintre persoana Flori si Morrigane?

Morrigane: Hmm... Nu cred ca sunt diferente, adica pe joc incerc sa stiu tot ce se intampla in alianta si sa am grija de toata lumea, ceea ce fac si in viata reala. De asemenea sunt destul de vulcanica pe joc, dar si in viata reala desi incerc sa ma mai calmez:)) O diferenta ar fi cred eu, ca pe joc iert mult mai usor, decat in viata reala unde nu sunt atat de toleranta, desi incerc sa schimb si asta:)) Alte diferente nu ar exista pentru ca eu pe joc ma comport ca si in viata reala, cei care ma cunosc si in RL de pe joc pot confirma asta :p

Anca Boghian: Care sunt lucrurile si principiile care determina evolutia unui jucator?

Morrigane: Pentru mine un lucru foarte important la jucatori este respectul pe care trebuie sa il aiba fata de toti ceilalti jucatori, indiferent de varsta pe care o are. Un alt lucru foarte important este loialitatea fata de alianta in care joaca si un alt lucru pe care nu il suport este lipsa de fair-play. Nu imi plac oamenii care se bazeaza pe spionii infiltrati in aliantele dusmane ca sa se dezvolte, pentru ca strica tot farmecul jocului. Toti trebuie sa tinem cont ca in spatele acelui nume de pe joc sunt oameni, si faptul ca esti intr-o lume virtuala nu te scuteste de respectul pe care trebuie sa il ai. Am auzit de la multi jucatori replica ca e doar un joc, ca in viata reala e altceva, dar nu e altceva e fix acelasi lucru. Daca tu, ca jucator, te poti lipsi de respect si bun simt cand vorbesti cu un alt om in lumea virtuala, inseamna ca vei face asta si in lumea reala. Asta ajuta la evolutia unui jucator, pentru ca jucatorul care a stiut sa isi lase loc de buna ziua pe orice lume a jucat, va fi mult mai apreciat si mai respectat de ceilalti. In plus la final rezista doar cei mai buni, iar cei care merg cu nesimtirea in fata nu vor rezista foarte mult, pentru ca raman singuri, iar ca sa rezisti mult in joc ai nevoie de o echipa. Altceva care va ajuta la evolutie este sa inveti sa ii apreciezi pe toti colegii tai si sa nu te consideri superior sau altceva, chiar daca ai mai multe cunostinte decat alt jucator, nu trebuie sa ii subapreciezi, ci trebuie sa ii inveti.
Sper ca am raspuns la ce ai intrebat si ca nu am mers pe langa subiect, dar am o mare problema cu lipsa de bun simt al unor jucatori.
De exemplu eu nu urasc jucatori pe jocul acesta, indiferent de ce dusmani am avut. Insa, exista un jucator "balaurul" care a jucat cu mine pe Theta si la inceput inainte sa fuzionam cu KGB, el a pierdut un oras si avand drept de intemeietor a dat afara toti jucatorii si a incercat sa dizolve alianta, ceea ce mi s-a parut o lipsa de respect fata de toti colegi care au muncit. Sunt anumite gesturi in jocul acesta care te ajuta sa apreciezi ce om se afla in spatele monitorului

Anca Boghian: De la ce principii de viata nu ai face rabat niciodata pe joc, indiferent de situatie?

Morrigane: Niciodata nu as trada alianta din care fac parte. Nu as putea sa fac asa ceva niciodata, sub nici o circumstanta, mai bine ma las de joc decat sa fac asa ceva. Si mereu voi respecta toti colegii, indiferent din ce alianta fac parte. In plus, mereu voi fi sincera in orice situatie, nu sunt genul de persoana care isi ascunde parerea sau nu protesteaza cand i se pare ca e ceva gresit. Oricum eu sunt de parere ca daca faci rabat de la vreun principiu de al tau, inseamna ca de fapt nu il ai. Cand ai anumite principii in viata nu faci niciodata rabat de la ele.

Anca Boghian: Corect :) Ce provocari iti ofera o zi de grepolis?

Morrigane: Provocarile apar de obicei cand nu respecta jucatorii regulamentul:)) De genul X mi-a spart nava, desi eu aveam rezervare si atunci trebuie sa stai sa vorbesti cu fiecare in parte, sa sanctionezi, sa clarifici situatia, cam astea sunt provocarile. In rest ce se intampla in joc nu imi par neaparat provocari. Provocarea cea mai mare pentru mine e atunci cand incerc sa calmez spiritele sau sa obtin ce doresc de la oameni( de ex: fuziuni sau pacte) Pentru ca daca ataci sau esti atacat o poti rezolva daca ai trupe sau colegi care sa ajute, dar sa convingi oamenii e cel mai greu.

Anca Boghian: Daca ar exista o reteta a succesului in Grepolis, care ar fi ingredientele principale din punctul tau de vedere?

Morrigane: Reteta succesului pentru joc e sa fii activ, sa inveti cum se joaca, sa ai o alianta unita si activa. Am observat in joc ca o alianta cu 30 de oameni activi si uniti domina orice lume, chiar daca ar avea si cativa jucatori mai inactivi langa ei ar reusi sa ii care si pe acestia si sa se dezvolte. Cheia jocului e sa nu fii individualist si sa fii dispus sa sacrifici pana la ultimul soldat pentru colegul tau, cum ai face si pentru tine. In plus sa inveti sa faci parte dintr-un grup si sa accepti ca anumite compromisuri sunt necesare, pentru ca nu trebuie mereu sa domine decizia ta, ci trebuie sa faci cum e mai bine pentru toti si sa reusesti sa treci peste orgoliul personal, pentru ca lupta orgoliilor duce doar la esec.

Anca Boghian: Asa e. Daca ai putea da timpul inapoi, ce ai schimba din ceea ce ai trait pe Grepolis?

Morrigane: Nu as schimba absolut nimic, pentru ca tot ce s-a intamplat m-a facut sa incep sa joc pe Theta unde am intalnit cea mai buna echipa de jucatori, care mi-au devenit si prieteni, asa ca nu as schimba absolut nimic. Poate au existat anumite divergente pe joc cu alte persoane pe care le regret, dar eu mereu am spus ca daca un lucru se intampla, se intampla cu un motiv si ca nimic nu e accidental nici in viata, nici in joc.

Anca Boghian: Urmatoarea mea intrebare era daca regreti ceva. O decizie luata, o actiune intreprinsa...

Morrigane: Nu regret absolut nimic.

Anca Boghian: Hotarat nu :)) Ce ai schimba la joc daca ar fi in puterile tale?

Morrigane: Am mai vorbit de asta cu cativa colegi de ai mei, as dori ca regulamentul sa fie complet, sa fie afisat si modul de sanctionare. Pentru ca mie mi se pare corect sa fie cunoscut de toti, nu acuz echipa de admini ca nu il respecta, dar eu ca jucator de Grepolis de unde am siguranta ca pedepsele sunt aplicate intocmai? Asta as schimba, eventual pentru cei care vorbesc urat nu as da ban atacabil, ci le-as aplica o pedeapsa ca cea pentru multicont, le-as lua 10% din orase sau ceva de genul acesta. Inca o chestie ar fi sa existe un mod mai usor de verificare a oraselor, pentru ca atunci cand ajungi sa ai 80 de orase, mori langa calculator pana ajungi sa vezi unde ai atac sau ca sa dai comenzi in toate orasele. Ar fi bine sa existe un fel de mini administrator, pentru ca devine practic imposibil sa te descurci cand ai multe orase. E mai usorcand ai pana in 40 de orase, dar dupa deja devine greoi. Ah, inca o chestie as schimba, as scoate moralul, mi se pare ca avantajeaza jucatorii inactivi si nu mi se pare corect fata de cei care stau pe joc mult timp sa isipiarda trupele, doar pentru ca respectivul jucator este inactiv si nu creste la fel de repede. Si nu am inteles de ce nu putem sa folosim vraji pe orasele fantoma...

Anca Boghian: Lumea Pi este o lume fara moral :D Esti un jucator cu experienta in joc. Ce le-ai spune celor care abia acum descopera Grepolis?

Morrigane: Sa isi caute o alianta in zona lor, sa intrebe cand nu stiu anumite lucruri pe admini sau pe colegi. Sa fie cat mai activi, pentru ca daca esti activ dobandesti si experienta. Sa ajute ca sa fie ajutati, nu sa astepte doar ajutorul celorlalti. Sa nu se descurajeze daca au esecuri in joc, ci sa incerce din nou ca nu e rusine sa gresesti, rusinea e cand nu incerci sa corectezi greseala. Sa incerce sa nu judece jucatorii dupa primele aparente, ci sa incerce sa discute cu lumea ca sa vada de ce se intampla acele lucruri. Cel mai bun lucru pe care il poate face un incepator este sa incerce sa colaboreze cat mai mult cu jucatorii din alianta lui ca sa poata invata cat mai mult si cat mai repede.

Anca Boghian: Echipei de administrare, ce ai sa le spui?

Morrigane: Sa incerce totusi cand da pedepsele sa explice de ce se intampla acest lucru si de ce primesc aceasta sanctiune si sa fie mereu impartiali si obiectivi pe cat posibil si ca le multumesc ca au rabdare cu toti jucatorii, pentru ca stiu ca unii pot fi destul de incapatanati. Altceva nu am ce sa le spun, decat multa rabdare si spor la treaba :)

Anca Boghian: OK. Eu iti multumesc mult pentru rabdare si amabilitate. Mi-a facut o adevarata placere sa discut cu o persoana atat de draguta cum esti tu, recunosc cu mana pe inima ca m-ai surprins in mod placut prin atitudine si mod de a gandi si privi lucrurile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
daca ai sa-mi trimiti mesaj vreodata si ai sa scrii asa mult ...vei avea soarta teutzei :p
You've Been Worn :D
 

DeletedUser

Guest
Da....android are un stil aparte sa faca o freza :D

Si atatea pupaturi pentru cine merita :p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus