Interviu cristoshelu

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta am avut placerea de a discuta cu cristoshelu, caruia ii multumesc pentru asta.


Anca Boghian: Deci... Putem incepe?

cristoshelu: Da, putem incepe. vad ca pe Omicron ai inceput serios treaba...

Anca Boghian: Eu am jucat si pe Zeta, dar am renuntat acolo cand lucrurile au devenit statice.

cristoshelu: Statice ca aici pe beta ?

Anca Boghian: Nu stiu cum stau lucrurile pe Beta :)

cristoshelu: Vremurile bune au ramas amintiri placute aici, vremuri bune insemnand perioada cand se juca in forta.

Anca Boghian: De ce crezi ca "vremurile bune" au apus?

cristoshelu: Pentru ca nu se mai joaca cu acelasi interes, multi jucatori s-au lasat datorita conturilor prea mari si timpului prea putin.

Anca Boghian: Crezi ca se poate remedia ceva? Exista vreo solutie pentru asta?

cristoshelu: Sincer nu cred ca exista vreo solutie pe care sa o putem lua in calcul, poate doar unirea cu o alta lume de joc. Sunt prea putini jucatori pt intinderea mariilor de pe aceasta lume, distantele intre jucatori s-au marit prin fantomizarea si apoi disparitia oraselor celor care s-au lasat.

Anca Boghian: Faci parte din alianta Fortis pe Beta. Cum ai descrie-o?

cristoshelu: O alianta mica referindu-ne la numarul membrilor, asa a fost intotdeauna, insa cu jucatori pe care te poti baza si care poti gasi un prieten adevarat si dincolo de joc. Pentru mine altceva in afara de Fortis pe Beta nu exista. Am reusit sa ramanem uniti de aproape doi ani de cand jucam impreuna fara foarte mari schimbari.

Anca Boghian: Si de ce ati ramas doar pe lumea Beta? S-au deschis in acest timp mai multe lumi de joc. Sau de lumea Beta va leaga mai mult decat harta?

cristoshelu: Am incercat si pe Ahile cu unii colegi dar n-a functionat, pentru majoritatea din alianta Beta este lumea de suflet eu joc si pe Achilles, dar tot Beta ramane casa mea. Pe Achilles am intrat datorita euforiei lumii eroilor.

Anca Boghian: Si cum ti se pare? Poti face o comparatie intre cele doua lumi?

cristoshelu: Este mult mai interesanta Achilles, jucatori noi care inseamna prieteni si adversari noi, inca un zeu, orasele sunt mai apropiate insa de Beta ma leaga multe amintiri placute, pe Achilles joc pentru mine insa pe Beta joc in aceeasi masura si pentru mine si pentru colegi.

Anca Boghian: Ce inseamna grepolis pentru tine? Care este motivul pentru care te loghezi in fiecare zi?

cristoshelu: Colegii sunt motivul, daca nu s-ar fi legat prietenii stranse intre noi probabil as fi tras si eu cortina pe Beta, la inceput nu a insemnat mai nimic pentru mine( nu mai jucasem jocuri de genul) insa treptat a inceput sa insemne mai mult decat un simplu joc.

Anca Boghian: Chiar, spune-mi cum ai descoperit tu grepolis?

cristoshelu: M-a descoperit el pe mine :D Doi prieteni din viata reala jucau si povesteau continuu cand ne intalneam doar de joc si incercau sa ma convinga sa joc si eu. Pana la urma au reusit :p

Anca Boghian: Si asa a aparut cristoshelu. Un nickname iesit din comun. Ce l-a inspirat?

cristoshelu: Inspiratia a fost mai mult a lor, de la Cristi au pus cristoshelu :))

Anca Boghian: Si uite-asa am aflat si cum se numeste persoana din spatele monitorului... Cristi. Cristi care are ce varsta?

cristoshelu: Cristi care are 31 si este din Bumbesti-Jiu, GORJ.

Anca Boghian: Si ce face Cristi cand nu e cristoshelu?

cristoshelu: Munceste, iese in oras, merge la pescuit, incerca sa nu iasa din normalitatea cotidiana...

Anca Boghian: Cand au reusit prietenii sa te convinga sa intri pe grepolis si ti-ai facut cont, care au fost asteptarile tale de la acest joc?

cristoshelu: Cand a aparut contul nu eram convins ca voi juca, nu-mi placeau jocurile de strategie, a fost pimul pe care l-am incercat si se pare ca mi s-a potrivit ca o manusa, adevarata placere pentru joc a aparut odata intrat in Fortis, aici am gasit oameni dispusi sa joace pana la capat si m-au atras si pe mine dupa ei, tin minte mai pe la inceput mi-au dat fiecare prieten cate un car de lupta prin vraji si eram atat de mandru de cele doua care de lupta ale mele incat nici satele nu le farmam cu ele de frica sa nu le pierd.

Anca Boghian: Si asta te-a convins sa ramai doar pe lumea Beta? Sau ai incercat si alte lumi?

cristoshelu: Am avut tot timpul convingerea ca jucand pe mai multe lumi nu o vei face bine pe niciuna, am mai jucat pe o lume, nu mai stiu exact pe care, s-a intamplat doar 5 zile ca eram pedepsit pe Beta...

Anca Boghian: Si totusi alianta din care faci parte nu a construit mult-ravnitele minuni si nu a castigat lumea. De ce crezi ca s-a intamplat asta?

cristoshelu: Unul din motive ar fi si faptul ca ne-a interesat mai mult actiunea decat negotul, am si facut niste pasi gresiti la inceput cu amplasarea minunilor insa cel mai real motiv pentru noi cat si pentru celelalte aliante a fost ca luptam de la inceput intr-un razboi pierdut cu Romania, alianta castigatoare a lumii. Era o difenta mult prea mare de gabarit ca sa putem tine pasul cu ei.

Anca Boghian: Si de ce nu incercati sa castigati alta lume? Sa o luati de la capat, dar invatand din greselile trecutului?

cristoshelu: Majoritatea dintre noi, cel putin cei apropiati mie, jucam pentru actiune desi nu neg ca ar fi fost frumoasa si medalia de castigatori ai lumii, deocamdata joc pe Beta, cel putin pana la inchiderea ei, insa acum daca as fi pus in fata minunilor cred ca as sti cum sa abordez situatia pentru un final fericit.

Anca Boghian: Daca ar sta in puterea ta, ce ai schimba la joc?

cristoshelu: Primul lucru ar fi norocul atacatorului , 30% cred ca influenteaza prea mult jocul.

Anca Boghian: Norocul este aleatoriu, il poate avea aparatorul sau atacatorul...

cristoshelu: Cred ca avem opinii diferite, eu stiu ca norocul se atribuie atacatorului si binenteles ca este aleatoriu insa de la -30 pana la +30 mie mi se pare destul de mult.

Anca Boghian: Da, dar influenteaza diferit partile poti avea in atac noroc de +30 sau de -30 si in functie de asta e favorizat atacatorul sau aparatorul.

cristoshelu: Normal sunt perfect deacord cu tine insa, ma refeream ca as pune un noroc maxim 10-15% plus sau minus dupa caz. Al doilea lucru pe care l-as schimba este la sistemul de tichete, cand raportezi un jucator pt multicont sau incalcare de regula, solutionarea problemei se face la aprecierea adminului. La fel si pedepsele, adica nu e un soft clar care sa spuna negru pe alb daca un jucator joaca pe doua conturi sau sunt 2 jucatori care au intret unul la altul, la fel si lagatura la conexiunea comuna.

Anca Boghian: Ce ai schimba din trecutul de pe grepolis?

cristoshelu: Din trecutul meu de pe grepolis nu as avea ce schimba poate doar colaborarea prea tarzie cu unii jucatori care imi sunt si prieteni acum.

Anca Boghian: Regrete ai?

cristoshelu: Poate doar dialoguri arogante cu adversarii de la joc, nu le cataloghez ca regrete, insa daca eram mai sociabil era mai frumos.

Anca Boghian: Ca noi toti, ai fost incepator odata. Ai invatat singur tainele jocului sau ai avut un mentor?

cristoshelu: E greu sa inveti singur, am invatat de la colegi, insa mai tarziu au fost lucruri care le-am deprins si singur si am incercat sa le impartasesc si altora la randul meu

Anca Boghian: Spune-mi te rog, care dintre adversari ti s-a parut cel mai redutabil dar si demn de tot respectul?

cristoshelu: Au fost multi adversari buni, multi au disparut de pe beta din diferite motive, nu stiu daca as putea sa aleg unu singur de-a lungul jocului, insa din cei mai recenti as aminti cosmyn.30 care acum este colega cu mine si cristimarian care este un tip foarte echilibrat privit atat ca jucator cat si ca omul din spatele pc-ului.

Anca Boghian: Ce le-ai spune tu celor care abia acum descopera grepolis?

cristoshelu: Le-as spune sa joace, placerea vine de la sine in timp ce descopera lucruri noi, ca si in cazul meu, insa sa nu uite nici o clipa ca viata reala e infinit mai importanta.

Anca Boghian: Echipei Grepolis, ai sa le spui ceva?

cristoshelu: Nu am avut contacte cu echipa decat cand a fost necesar si aici ma refer la admini, desi m-am simtit si nedreptatit uneori parerea mea este pozitiva.

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc mult pentru timpul acordat si pentru rabdare. Te mai asteptam pe forum si cu alte ocazii...
 

DeletedUser2795

Guest
Beta tot beta ramane
Am avut placerea sa joc pe aceasta lume minunata
Bravo Cristi
 
Sus