Interviu Bugsy Siegel

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Conform cererilor voastre, in aceasta saptamana am stat de vorba cu Bugsy Siegel.


Anca Boghian: Deranjez?

Bugsy Siegel: Nu, deloc. Acum vedeam sfarsitul unui film. Anca?

Anca Boghian: Dap. Ce film?

Bugsy Siegel: The Raven. E despre poetul A.E.Poe

Anca Boghian: Aha. Si e interesant?

Bugsy Siegel: Scuze, acum am terminat de vazut. Mai, e cel putin interesant... cate putin din toate. Mie mi-a placut, i-as da un 8...

Anca Boghian: Ce i-a lipsit sa ia 10?

Bugsy Siegel: Nu pot sa zic ca ia lipsit ceva anume. Am un sistem propriu de a cataloga filmele. Comparabil cu altele ar merita un 8. Sau mai bine zis preferam un final fericit la el, cred ca asta i-a lipsit pentru uo nota de 10. Dar ma rog... posibil sa fie o interpretareexacta dupa viata reala a poetului,nu stiu exact; Si sa inteleg ca trebuie sa imi iei un interviu sau mi-ai vazut profilul de facebook si crezi ca sunt simpatic? :p

Anca Boghian: Nu, nu ti-am vazut profilul de Facebook. Ai fost propus pentru interviul saptamanii. N-ai citit pe forum?

Bugsy Siegel: Ba da... glumeam putin cu tine, stiam ca despre interviu e vorba. Pai sa imi spui cand putem incepe, sunt cam pe graba.

Anca Boghian: Am inceput deja :D Bugsy Siegel. Ce reprezinta acest nume?

Bugsy Siegel: Pff... trebuia sa fiu si eu mai atent la ce scot pe gura. Numele de Bugsy Siegel vine de la un renumit gangster american din anii '40, unul dintre oamenii care au pus bazele dezvoltarii Las Vegasului; sunt multe de zis despre el, dar alegerea acestui nume denota si pasiunea mea pentru mafia silciliana din Statele Unite...

Anca Boghian: Am inteles. Te regasesti in acest personaj? Sau ti-ai dori sa traiesti in acele vremuri?

Bugsy Siegel: Intr-un fel da, ma regasesc in el, macar in ceea ce am aflat despre el. I se spunea "baby blue eyes"
Am si eu ochi albastrii, asta fiind o similitudine. Alta e ca mereu mi-a placut sa traiesc intre tot felul de personaje, nu ma dau inapoi de la nimic si nu mi-e frica aproximativ de nimic. Cat despre a doua parte a intrebarii, o sa iti dau un citat din Goodfellas:"for as long as I can remember I've always wanted to be a gangster".

Anca Boghian: Interesant motto... Doar mafia siciliana te pasioneaza? Sau si altfel de personaje?

Bugsy Siegel: Mafia siciliana, si tot ceea ce e legat de ea. Bineinteles ca si frumusetea acelor timpuri. Ma rog, mie mi-ar fi placut sa traiesc acele vremuri, chiar si prohibitia. Personaje...aici ma refeream mai exact la caractere umane. Am precizat acest lucru, deoarce voiam sa exprim faptul ca pot socializa la fel de usor cu diferite categorii de oameni.

Anca Boghian: Si eu tot la caractere umane ma refeream, dar m-am exprimat gresit. In ce alte perioade ale istoriei ti-ar placea sa traiesti?

Bugsy Siegel: Poate ai sa razi de mine, dar o sa iti spun. In perioadele stravechi ,cand oamenii traiau inca organizati in triburi, si traiau simplu, ca vanatori si culegatori. Personal sunt un naturalist convins. Poate ca si specializarea m-a impins catre acest "teritoriu" dar simt ca incercarea continua de a ne civiliza ne-a indepartat tot mai mult de adevaratele noastre valori morale. Incercand sa ne facem viata mai usoara, nu reusim altceva decat sa ne-o complicam si mai mult.

Anca Boghian: Hmmm, mafia siciliana si viata BIO... Interesanta combinatie. Spune-mi te rog cand nu esti Bugsy Siegel, cum te numesti?

Bugsy Siegel: Chiar ca si caracter sunt o combinatie complexa si uneori ciudata... Numele in viata reala e Daniel, dar prietenii imi zic Dan.

Anca Boghian: Si cati ani are Dan?

Bugsy Siegel: 25 de ani, in decembrie pe 24 fac 26 de ani.

Anca Boghian: Multi inainte.

Bugsy Siegel: Mersi mult ,la fel

Anca Boghian: Ai spus ca specializarea te-a impins spre o gandire mai BIO. Poti sa detaliezi?

Bugsy Siegel: Sigur ca da. Am terminat facultate de Stiinte, specializarea Biologie, iar ramura pe care ma axez e Botanica. sunt si botanist si biolog. E rau cu denumirile astea, au dubla conotatie. Sunt pasionat de tot ceea ce inseamna natura, excursii in natura, supravietuire in salbaticie. O reintoarcere la vechile radacini... In sensul asta sper ca zilele astea sa reusesc sa intru si la masteratul din domeniu...

Anca Boghian: Mult succes in asta

Bugsy Siegel: Mersi mult.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cum ai ajuns de la Botanica si mafia siciliana la Grepolis?

Bugsy Siegel: Pe langa toate nebuniile astea acum ceva timp jucam Triburile iar la un moment dat am vazut reclama la Grepolis si am zis sa il incerc putin si de atunci tot il incerc...

Anca Boghian: Acum cat timp se intampla asta?

Bugsy Siegel: Acum doi ani si ceva, cand a aparut grepolis.ro, pe vreo 9 februarie 2010 m-am inscris eu daca bine imi amintesc...

Anca Boghian: Pe ce lume de joc ai inceput?

Bugsy Siegel: Pe Alpha...

Anca Boghian: Si acum pe ce lumi de joc activezi?

Bugsy Siegel: Doar pe Xi.

Anca Boghian: De ce doar pe Xi?

Bugsy Siegel: Din pacate am timpul destul de limitat, si nu ma pot ocupa de mai multe lumi concomitent...abia reusesc sa ma mentin cat de cat rezonabil si pe aceasta...

Anca Boghian: Aha. Ce fel de jucator e Bugsy Siegel?

Bugsy Siegel: Jucator defensiv, dar care stie ce insemna sa si ataci atunci cand e nevoie.

Anca Boghian: Cand considera Bugsy Siegel ca "trebuie" sa atace?

Bugsy Siegel: Atac doar cand e nevoie, cand sunt sanse mari sa inving o defensiva cu pierderi mici in atac, cant trimit atac pe o aparare constituita din unitati de atac, cand am sanse sa eliberez vreun oras de sub ocupatie, cand cuceresc sau cand pot face puncte usoare de pe erorile sau inactivitatea inamicilor...

Anca Boghian: Ai jucat doar pe lumea Alpha si pe lumea Xi? Atat?

Bugsy Siegel: Nu, am mai jucat si pe Beta,Gamma, si Eta mai serios, dar incet incet am renuntat la ele sau am fost obligat de imprejurari sa renunt la ele...

Anca Boghian: Am inteles. De care dintre lumile pe care ai activat te leaga amintirile cele mai placute?

Bugsy Siegel: Cred ca e un amalgam de amintiri...sfarsitul lumii Alpha, inceputurile lumii Beta ,unde am fondat si condus prima mea alianta numita Cosa Nostra (alianta mamut pe atunci, scindata mai tarziu pe familii),iar mai apoi pe lumea Gamma unde am dus lupte frumoase impotriva unor jucatori veterani pe Triburi si deveniti foarte tehnici pe Grepolis ...lumea Eta a fost interesanta pentru perioada cat m-am putut ocupa de ea. Apoi a trebuit sa renunt. In cele din urma sper ca lumea Xi va fi cea mai frumoasa dintre toate ;)

Anca Boghian: Daca ai putea da timpul inapoi, ce ai schimba din cele petrecute si traite pe grepolis?

Bugsy Siegel: Nu as schimba nimic, au fost bune si rele, am invatat din fiecare lucru cateceva... Un joc bun presupune si experienta nu doar talent iar experienta se castiga trecand prind situatii de tot felul. Ceea ce nu te omoara, te face mai puternic.

Anca Boghian: Regreti ceva din grepolis?

Bugsy Siegel: Nimic din ceea ce am facut si totul din ceea ce nu am facut...

Anca Boghian: Ce asteptari ai de la lumea Xi?

Bugsy Siegel: Desi e destul de greu, as vrea sa termin minunile si sa castig lumea alaturi de oamenii onorabili si prietenii care inca au ramas alaturi de mine...

Anca Boghian: Imi poti da cateva nume?

Bugsy Siegel: Mai mult sau mai putin toata alianta din care fac si eu parte in acest moment si anume Armada... evit sa dau nume deoarece, fiind multi, as putea omite usor pe cineva si nu as vrea sa se supere pe mine. Oricum se stiu ei .

Anca Boghian: Dintre adversarii impotriva carora ai luptat, care ti s-a parut cel mai memorabil?

Bugsy Siegel: Primul nume care imi vine in minte e Unicool. Ar mai fi Prowar de pe beta, sunt multi jucatori foarte buni impotriva carora am luptat, mi-e greu sa fac acum o sinteza...

Anca Boghian: Ai schimba la joc ceva daca ar fi in puterile tale?

Bugsy Siegel: Desigur, intodeauna e loc de mai bine... Pentru moment cred ca as implementa zeii de pe lumea eroilor pe toate lumile, as mari capacitatea de favoruri de la 500 cat e acum, treptat in functie de numarul de orase, as rezolva bug-ul de la trimiterea de circulare... Pentru moment cam asta ar fi, dar daca as sta sa ma gandesc, sunt sigur ca mi-ar mai coace mintea cate ceva.

Anca Boghian: Celor care abia acum isi fac cont pe grepolis ce le-ai spune?

Bugsy Siegel: Sa joace cu incredere, e un joc chiar frumos, se merita sa il inveti si iti poti face prieteni. Sa nu fie lenesi, sa se documenteze, sa intrebe, sa fie curiosi, sa incerce sa fie printre cei mai buni. Sunt multi oameni care pot ajuta acum spre deosebire de timpurile cand am invatat eu. Atunci nu era cine, am invatat singur, pe pielea mea fiecare lucru.

Anca Boghian: Deci ai fost autodidact, ai invatat singur jocul. Cum a fost perioada aceea?

Bugsy Siegel: Da, era stresant nu stiam unde sa caut informatii, "alergam" dintr-o parte in alta, intrebam pe toata lumea si toata lumea ma intreba pe mine. Plus ca erau schimbari dese, Alpha era in perioada de teste, nimic nu era definitiv,iar jocul era destul de diferit fata de cel de acum. Colac peste pupaza, pe lumea Beta, aveam 2000 de jucatori in alianta, iar eu, ca intemeietor, trebuia sa stiu totul. Astfel in fiecare dimineata aveam pe putin cateva sute de mesaje, uneori cu aceiasi intrebare. Pur si simplu imi creasem un fisier Q&A, si le dadeam la colegi copy/paste... good ol' times :D

Anca Boghian: 2000 de jucatori in alianta?

Bugsy Siegel: Da, inca nu se introdusese limitarea aliantelor, asa ca pe Alpha si Beta functionau inca triburile "mamut", 3-4 aliante cu mii de jucatori (aflate in pact de aliere sau PNA intre ele), si restul de aliante micute, care nu mai aveau de unde sa recruteze jucatori si erau atacati de sareau in sus. Atacati cu bireme, sabieri, cu tot ce se putea... Jucatorii pe acele vremuri, erau foarte razboinici dar mai putin informati. Mai tarziu s-a facut certa mare pe forum, si s-a impus limitarea aliantelor pentru prima oara, asta a insemnat terminarea erei "mamutilor"...

Anca Boghian: Am inteles. Din punctul tau de vedere cand era mai bine, acum sau atunci?

Bugsy Siegel: Clar ca acum e mai bine, nu degeaba s-au facut atatea schimbari si s-au reparat atatea erori, jocul tinde usor usor spre implinire. Pana la urma oamenii fac jocul, totul e mult mai frumos daca esti langa oamenii potriviti. Asta nu inseamna ca nu simt o nostalgie pentru serverele vechi, chiar nu m-as supara daca ar fi posibila o deschidere a unui server cu setarile vechi, ar fi superb sa revina si toti jucatorii vechi care intre timp s-au retras. Dar cine stie cum va fi viitorul...

Anca Boghian: Spune te rog cateva cuvinte echipei de administrare a jocului daca vrei.

Bugsy Siegel: Fac o treaba foarte buna, prevad un viitor frumos pentru joc, ii felicit pe cei vechi pentru munca depusa si deasemenea pe cei noi pentru implicare si suflul nou pe care il aduc, nu am ce reprosuri sa le aduc... Pe majoritatea ii cunosc de la inceput si cred ca si ei pe mine, s-au facut si greseli, dar cu totii am fost la inceput candva; per total suntem pe un drum bun.
 

DeletedUser

Guest
Il cunosc pe acest om,un om de nota 20...Imi pare rau ca nu am mai putut tine legatura cu el,stiu ca trecea printr-o perioada dificila...Sper sa fi trecut de acele teste...Si sa fi luat permisu' . :)))

Multa bafta in viitor!
 

DeletedUser6475

Guest
alex aka dionysos skk :)))) . super tare interviul :d felicitari anca pentru munca depusa si lui dan pentru ca si-a facut timp pentru acest interviu. :D
 

DeletedUser8276

Guest
de fata asta levix care se agita atata pentru un ... de joc nu zici nimic? nu vezi ca se poarta parca ar fi castigat la loto?
 

DeletedUser

Guest
de fata asta levix care se agita atata pentru un ... de joc nu zici nimic? nu vezi ca se poarta parca ar fi castigat la loto?

ha-ha-ha-ha-ha
pai tu nu vezi ca cel care se agita esti tu? :)

eu imi traiesc viata si din cand in cand dau un click pe grepolis, da la tine vad ca faptul ca pierzi in grepolis, a afectat serios modul tau de gandire si de comportament
 

DeletedUser8276

Guest
ha-ha-ha-ha-ha
pai tu nu vezi ca cel care se agita esti tu? :)

eu imi traiesc viata si din cand in cand dau un click pe grepolis, da la tine vad ca faptul ca pierzi in grepolis, a afectat serios modul tau de gandire si de comportament

deasta stati ca soarecii la 4 dimineata sa mai bagati cate o nava... asa e:))))
 

DeletedUser

Guest
deasta stati ca soarecii la 4 dimineata sa mai bagati cate o nava... asa e:))))

ma mai scol ca nu suport caldura, beau un pahar cu apa, lansez 2-3 atacuri, ceva sprijin, dau 2-3 mesaje la colegi sa bage si ei sprijin si ma culc la loc.

si dimineata surpriza: nava a intrat :)

gata, acuma stii secretul cum sa devii jucator mare in grepolis ... da vad ca voi nu aveti probleme cu somnul ca dormiti si ziua :)
 

DeletedUser8276

Guest
:))))))))))))))))))) asa e tu esti cel mai tare luati lectii de la levix... daca nu suportati caldura beti un pahar cu apa:))))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus