Ghid incepator

DeletedUser

Guest
Salut
Se gaseste undeva un ghid pentru incepatori? De exemplu ce trupe ar trebui sa am pana cand expira protectia? Ce alte constructii? Ce ar trebui sa cercetez in academie? Pe wiki informatiile mi se par foarte putine...Si inca o intrebare,sunt pe lumea delpi?Aici se poate castiga construind minunile?
 

DeletedUser

Guest
Uite de ex ce ma intereseaza pe mine si de acolo nu mi dau seama: Intr un oras spune ca nu se pot cerceta toate ,atunci merita sa cercetez prastiasi ,arcasii si hoplitii?sau unii dintre ei nu se merita sa i cercetez? Mersi de raspuns
 

Gymus

Membru activ
depinde de configuratia orasului tau , daca e naval nu e neaparat sa cercetazi (prastii, care , etc)

Dar la un prim oras trebuiesc cercetate:prastii,hopliti,cai,care,bireme,usoare,falanga,berbec,catapulte(daca le folosesti+ploaie de piatra) , etc
 

DeletedUser

Guest
Mersi...dar mi am facut cont cu inca 3 amici...si nu cred ca ii pot convinge!si in plus delphi e la inceput, nu e mai ok asa?
 

DeletedUser

Guest
Vrei sa înveți jocul liniștit? Vino pe Hyperborea, ne ocupam noi de tine

Pe mine ma primesti ? Ca nu ma pricep deloc...
smiley_emoticons_biggrin.gif


Pentru initiator:

Intra pe wiki cum ti-o dat colegul Gymus si citeste tot. Apoi o sa iti dai seama ca exista 4 tipuri de orase (naval: atac sau aparare, terestru: atac sau aparare) , dar poti sa faci si combinatii sa ti-l faci cum vrei tu si cercetezi la academie in functie de ce ai nevoie pentru a-ti face orasul asa cum doresti tu.
Cauta pe google niste tutoriale ca trebuie sa fie, iar daca nici asa nu te descurci intra pe o lume si experimenteaza, sigur se vor gasi jucatori dispusi sa te ajute, si in multe aliante in care sunt mai multi jucatori noi, exista tutoriale postate(mai greu acuma ca multi sunt jucatori vechi). Daca gasesc niste tutoriale ce le postam eu o sa ti le trimit pe privat.
 

nicol 10

Stie Tot
Pe mine ma primesti ? Ca nu ma pricep deloc...
smiley_emoticons_biggrin.gif


Pentru initiator:

Intra pe wiki cum ti-o dat colegul Gymus si citeste tot. Apoi o sa iti dai seama ca exista 4 tipuri de orase (naval: atac sau aparare, terestru: atac sau aparare) , dar poti sa faci si combinatii sa ti-l faci cum vrei tu si cercetezi la academie in functie de ce ai nevoie pentru a-ti face orasul asa cum doresti tu.
Cauta pe google niste tutoriale ca trebuie sa fie, iar daca nici asa nu te descurci intra pe o lume si experimenteaza, sigur se vor gasi jucatori dispusi sa te ajute, si in multe aliante in care sunt mai multi jucatori noi, exista tutoriale postate(mai greu acuma ca multi sunt jucatori vechi). Daca gasesc niste tutoriale ce le postam eu o sa ti le trimit pe privat.

pana la urma ai ajuns la vorba mea,
.........,sigur se vor gasi jucatori dispusi sa te ajute, si in multe aliante in care sunt mai multi jucatori noi, exista tutoriale postate,...
si inca un adevar spus de tine, unul de luat aminte, majoritatea sunt jucatori vechi, deja experimentati.
Pe mine ma primesti ? Ca nu ma pricep deloc...
Cum sa nu :) cu drag, cred ca va trebui sa fac si o Academie in acest caz :D
 

DeletedUser14317

Guest
Da,va primim și noi pe Lumile Delphi, Athens, Achilles.
 

DeletedUser5815

Guest
Salut
Se gaseste undeva un ghid pentru incepatori? De exemplu ce trupe ar trebui sa am pana cand expira protectia? Ce alte constructii? Ce ar trebui sa cercetez in academie? Pe wiki informatiile mi se par foarte putine...Si inca o intrebare,sunt pe lumea delpi?Aici se poate castiga construind minunile?

pentru primul oras te intereseaza in mod normal sa-l aduci in stadiul de a cuceri altul, deci va trebui sa ridici exact cladirile pentru asa ceva: port, depozit, academie si cercetarile aferente
apoi ia-o ca atare, in prima faza, primul oras va fi mereu o salata cu de toate, atac si aparare, terestru si naval.... nu poti scapa de asta, pentru ca ai nevoie de ofensiva cand ataci pentru cucerire si defensiva pentru sustinerea asediului (asta daca nu v-ati impartit deja intre colegi rolurile)
la al doilea oras deja poti desparti terestrul de naval, sa ai un oras mixt terestru si unul mixt naval.... si pe masura ce cresti, le specializezi pe fiecare

constructii obligatorii pentru primul oras:
port 20
depozit 20
academie 28
cercetari: ceramica, garda, usoare, bireme (sau mai nou trireme, cu care te poti descurca in ambele situatii), cuseta, plug, nava de colonizare, cucerire
trupe: prastiasi, hopliti, arcasi, calareti (ia in calcul si misiunile insulei plus cucerirea satelor de tarani - pentru fiecare defensiva exista trupe ofensive optime)... optional rapidele
naval: usoare, bireme (sau trireme), transportoare (sau rapide), nava de colonizare

mai tarziu obligatoriu pentru specializari:
oras terestru: instructor, serviciu militar obligatoriu, falanga... optional meteorologia daca e nevoie de deplasare direct pe insula... pentru orasele de atac terestru neaparat usoare, nu ataci fara garda de usoare, cu cat mai multe, cu atat mai bine
oras naval: constructor de nave, matematica, cartografie, berbec... indiferent ca e vorba de usoare, bireme sau trireme


ps: un ghid precis pentru incepatori nu poate exista.... exista doar explicatia fiecarei trupe in parte, ce face, cat de performanta este etc
ce faci cu informatiile astea e strict alegerea ta... de aici incepe strategia personala

ce am expus mai sus nu e batut in cuie... e doar experienta mea din 5 ani de grepolis :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Problema de care m-am lovit eu, când am început să joc Grepolis, a fost că majoritatea tutorialelor, deşi erau bine întocmite, nu mi se potriveau. Mereu simţeam o tensiune când trebuia să ajung la "cifrele magice" din respectivele articole. Deseori simţeam că mă limitează sau că nu-mi pot folosi cu adevărat creativitatea, aşa că am ajuns la concluzia că mi-ar fi fost mai uşor să încep altfel cu noii mei colegi.
Nu te forţa să reţii sau să urmezi cu stricteţe un plan de joc făcut de alţii. Mulţi făceau asta şi eşuau din trei motive:
- nu înţelegeau dinamica jocului şi automat cum trebuiau folosite acele trupe
- nu li se potrivea stilului de joc şi oarecum apăreau greşeli tactice
- cum majoritatea erau încurajaţi să folosească acelaşi plan de dezvoltare erau extrem de predictibili şi vulnerabili

Învaţă mai întâi:
1) despre tipurile de trupe sau de vrăji (puncte forte/slabe, când pot fi folosite cel mai eficient şi când nu)
2) clădiri şi cercetări (aşa vei ştii de ce ai nevoie şi pe ce să te axezi)
3) despre microeconomie & micromanagement, eroi, tipul de cucerire, etc.

a) timpul maxim sau mediu pe care-l aloci jocului
b) inteligenţă, creativitate, temperamentul şi stilul tău de joc;
c) poziţia strategică pe care o ocupă oraşele tale
d) alianţa din care faci parte (forţa de joc, unitatea şi omogenitatea)
e) legăturile diplomatice
f) inginerie socială (abilitatea de-a citi şi-a relaţiona cu restul jucătorilor. Jocul psihologic prin care-ţi atragi aliaţi din randul inamicilor sau jucătorilor neutri, prin care te foloseşti de trupele sau vrajile inamice în favoarea ta folosindu-te de psihologia inversă)

Grepolis este un joc de strategie extrem de complex. Depinde de capacitatea de analiză şi sinteză a fiecărui jucător. Un sfat de început ar fi să-ţi foloseşti experienţa şi cunoştinţele acumulate, nu numai din Grepolis ci şi din alte jocuri de strategie, în diverse situaţii pentru a te adapta rapid şi a-ţi forma tipare. Aceste tipare sunt ca rotiţele care se îmbină perfect într-un mecanism complex. Tu trebuie doar să găseşti căi cât mai ingenioase de combinare.
PS: Pentru mai multe informaţii, şi sfaturi sau discuţii amănunţite legate despre Strategii in Grepolis, caută-mă pe messenger.
 
Sus