[Ghid] Dezvoltarea trupelor in sat

  • Autor subiect DeletedUser5208
  • Data de început

DeletedUser5208

Guest
Scris original de Cai Tzu tradus de subsemnatul .



Ghidul de fata este scris si bazat pe o strategie de dezvoltare a trupelor in patru sate.
Nu voi intra in discutii despre dezvoltarea cladirilor in acest ghid dar sa presupunem ca fiecare oras are o populatie libera de trupe de aproximativ 2375.
Orasul Unu - Oras de cucerire

2qwdch5.png


Asta inseamna:
400 Calareti
20 Catapulte
20 Nave Usoare
1 Nava Colonizare
95 Nave rapide de transport

= 2345 populatie

Simte-te liberi sa schimbi acei 400 Calareti fie cu 1200 Prastieri sau 1200 Hopliti.


Orasul Doi - Aparare terestra

14ig8dc.png


Asta inseamna:
600 Sabieri
600 Arcasi
600 Hopliti
115 Nave rapide de transport
= 4375 Populatie

Orasul Trei- Defensiva Navala

ta0zeu.png


Asta inseamna:
296 Bireme

= 2368 populatie

Orasul Patru - Ofensiva Navala

23i8qxw.png


Thats:
237 Nave Usoare

= 2370 populatie


Cam asta e tot . A doua serie de 4 orase ar trebui sa fie o copie perfecta a celor prime . Abia dupa aceea te poti concentra mai mult pe atacuri sau defensiva . ( Sugerez atac, cea mai buna defensiva este o ofensiva puternica ) dar fiecare oras ar trebui sa fie o replica a celor de mai sus.

Ai nevoie sa contruiesti trupe mitice abia dupa ce treci de 15 orase , dar in opinia mea unitatile mitice au doar un scop "Oprirea asediului".

Ca sa construiesti un oras doar de unitati mitice dureaza o luna sau doua . O operatiune masiva care pune foarte mult accent pe ele. Adica ele nu sunt pentru luptele obisnuite.

Din punctul de vedere al apararii , sunt destul de nefolositoare , pentru ca poti apara doar sate care venereaza acelasi zeu ca si unitatile mitice . Si nu-mi place ideea de a concentra doar pe trupe defensive ( mentalitate de pierzator ). Asa ca ma voi concentra pe atac!

Asa cum am mentionat mai devreme, sunt unitati care sunt foarte valoroase. Si ar trebui folosite doar in cazuri de urgenta. Ce inseamna o urgenta ? Urgenta inseamna atunci cand orasul tau este sub asediu!

Singura data cand ar trebui folosite este atunci cand vrei sa opresti rapid asediul inamicilor si pentru asta , sunt perfect construite!


Pe masura ce inaintezi in joc , oamenii vor incepe sa se bazeze din ce in ce mai mult pe defensiva navala. Daca inamicul tau nu poate pune o nava de colonizare pe pamant din cauza a o gramada de bireme , atunci esti in siguranta!. Incepe un atac de asediu cu 10000 de bireme care il protejeaza si succesul tau este aproape garantat. Aici intra in joc unitatile mitice.

Cele doua care imi plac sunt : Harpie si Manticora

Intr-un oras cu populatie 2375 libera poti construi

2z4b6z7.png


52 Manticore

sau

68rj0l.png


169 Harpies
Au o putere de atac buna , dar cel mai important , pot zbura!

Sa zboare inseamna ca acestea doua sunt cele mai rapide unitati din joc. Cea mai rapida nava are o viteza de 15 si aceste doua unitati mitice zboara la 22 si 25 ( nu stiu in ce se masoara viteza poate mp/h sau km/h ). Deci ele pot sa zboare in aparare al dracului de repede . Si aici dragilor...viteza e esenta

Mult mai important , ele pot sa zboare peste navele care ataca atacul de asediu si sa atace trupele de la sol . Daca au castigat au spart asediul si au salvat orasul.

Ca o demonstratie a puterii lor , daca o unitate de asediu e protejata de 1150 sabieri , 1150 arcasi si 1150 hopliti atunci 169 harpies vor castiga ( cu noroc egal si fara zid! ).

Asta e o putere de a opri destul de mare.Daca nu te pot cuceri , inseamna ca nu pot sa te infranga.

Un lucru nu am mentionat , si anume de ce!!!


Este o logica incercata si testata in apararea motivelor mele pentru a proceda asa.

Motivele se aplica mai mult partii ofensive decat celei defensive. O sa explic de ce e important pentru ofensiva si nu la fel de relevant pentru defensiva.



Ofensiva
Credeti sau nu jocul asta e construit in favoarea trupelor defensive. In primul rand ai zidul , care e un multiplicator de defensiva incredibil. Pe urma ai faptul ca nu poti stivui ofensiva asa cum poti face cu defensiva , adica poti pune mai multe sate defensive la un loc si nu poti pune mai multe atacur intr'unu singur.

Asta inseamna ca in teorie poti apara un oras cu trupe din mai multe alte orase. Cand trupele de atac sunt privite ca o singura armata . Si in acest joc..numerele mai mari dau sansa de succes mai mare . De exemplu:

Daca ai noroc 0 ( egal ) si 100 nave usoare atacand 50 de bireme , vei pierde 33 de nave usoare. Totusi , daca trimiti 10 nave usoare de pe 10 orase ( adica 100 de nave usoare ) vei pierde 48 nave usoare.

Folosesti 100 nave usoare in fiecare din cele doua atacuri dar daca le trimiti pe toate cele 100 odata , pierzi mai putine nave .

Asadar ca sa iti dai tie cele mai bune sanse de castig , ai nevoie de o forta de atac cat mai mare , de asta iti faci orasele de atac cum ti-am prezentat mai sus.

Defensiva

In teorie nu e important sa-ti alegi orasele defensive. Ai putea avea unoras cu doar hopliti , sabieri si bireme , sau un amestec egal de sabii , hopliti , arcasi si bireme . Nu face o diferenta daca le pui pe toate in acelasi oras pentru defensiva.

Sunt cateva motive totusi pentru care are rost sa-ti alegi unitatile defensive.

Cel mai important pentru mine este ca e de departe cel mai simplu mod de a administra satele .
(imagineaza-ti 30 de orase cu defensiva combinata )..ar fi incredibil de administrat.

Alte motive sunt:


Biremele sunt cele mai rapide si in general cele mai importante unitati defensive. Cel mai bine sa le duci acolo rapid si sa nu fie incetinite de navele cu trupe.

Este mereu posibilitatea sa fii atacat noaptea . Daca ai un numar egal de unitati defensive terestre , ai cea mai buna sansa sa supravietuiesti . Daca ai avea doar un singur tip ( arcasi ) atacatorul ar putea stii asta si sa te atace cu unitati care fac arcasii sa fie ineficienti ( Calareti ) . Cateva "lucruri stiute" despre bireme , intr-un singur oras , esti destul de in siguranta.
Dar cel mai important e usor de administrat.

Cel mai important sper ca acest mic ghid ajuta.



+rep daca vi s-a parut macar o lectura interesanta!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus