[Ghid] Cum sa fii un lider mai bun.

  • Autor subiect DeletedUser5208
  • Data de început

DeletedUser5208

Guest
Construieste-ti puterea - recrutarea pentru alianta , individi diferiti si reguli diferite

Vad peste tot multi lideri de aliante frustrati din cauza membrilor inactivi , frustrati din cauza ca ei trimit mesaje lungi si frumoase in care le cer oamenilor sa coopereze, sa trimita resurse , trupe , sa citeasca forum-ul dar cu un raspuns din partea membrilor foarte mic . Discusurile lor al dracului de lungi tip "Fidel Castro" in fata "maselor" aduc 0 rezultate , si asta in principal din cauza faptului ca "multimii" nu prea sta sa citeasca sau sa reactioneze. Invita "masele" in alianta lor si mai apoi se asteapta ca ele sa urmeze indobitocit.

Pe Grepolis vorbim despre oameni diferiti care vin din medii diferite , femei , barbati , copii , oameni care muncesc , studenti , omaeni fara serviciu , familisti , oameni singuri ..toti garantat au experiente diferite in ceea ce priveste "gaming-ul" , cu calculatoarele , jocurile online , jocurile de strategie , ar putea avea foarte mult timp liber sau poate doar o ora sa joace ...etc etc etc . intelegi deja ce vreau sa spun . Asta inseamna ca fiecare vine cu o alta atitudine fata de joc , are alte asteptari de la joc decat ai putea avea tu , ergo , nu poti astepta de la ei aceeasi cooperare / implicare pe care tu o oferi . Aici apare "buba" cea mare pentru multi lideri - marea majoritate dintre ei sunt jucatori foarte activi care se "irita" ,enerveaza sau ajung dezamagiti din cauza membrilor din alianta lor ...toate astea din cauza ca ei nu pot intelege ca oamenii vad jocul diferit.

Deeeci , sa incepem cu inceputu' - Sa fii un lider bun e la fel cu a fi un manager/antrenor bun , chiar mai bun pentru ca nu ai nici un beneficiu real pe care sa-l poti oferi membrilor echipei tale ( bani ) . Din pacate nu fiecare jucator poate fi motivat cu puncte de vedere ca "locul 1 intr-un joc online" si satisfactia aferenta pozitiei . Unii probabil vor fi egoisti si ignoranti , altii asteapta alte "recompense" din joc , iar unii poate nici macar nu inteleg mecanismul jocului , aliantei sau al forumului . Majoritatea liderilor reactioneaza dupa acelasi tipar in fiecare situatie . Cum ? Ei dau cu bata " Daca nu esti activ, te scoatem din alianta si te farmam" . Chestia asta functioneaza..dar nu chiar la toti oamenii , mai ales la cei care nici macar nu-si citesc mesajele :)

Ca sa construiesti o alianta puternica si functionala ai nevoie de o anumita disciplina , totusi , e foarte important sa intelegi ca tu ca lider nu ai nici o putere asupra membrilor din alianta ta . Puterea ta vine din actiunile lor si tu poti doar sa o canalizezi acolo unde stii ca trebuie . Disciplina ar trebui sa fie o valoare pe care toti membrii aliantei tai sa o aiba ca valoare morala - tu nu o poti forta/impune .

Sa pastrezi moralu' ridicat e important ( mai o bere , mai o gluma , o conferinta pe skype , etc.. ) deoarece asta poate fi inteleasa si privita ca si "motivatie" pe care o oferi membrilor tai . E ca si cum ai avea o echipa de fotbal pentru meciurile dintre cartiere ,acolo nu inviti pe toti cei din cartier in echipa ci doar pe cei cu puncte de vedere asemanatoare si aceleasi asteptari de la joc.

Daca vrei sa fii un lider bun , trebuie mai intai sa intelegi ca nu oricine e interesat de aceleasi lucruri ca si tine si ca nu ii poti forta pe oameni sa faca ceva in joc ( uitasei ca vorbim de un joc , ah? ) . Cu totii ne "bagam" in grupuri mari de jucatori , sperand la lucruri inalte si aceiasi toti ( noi ) asteptam sa "ne iasa ceva" din chestia asta , altfel n-am mai fi interesati initial si n-am mai fi intrat in grupurile respective. Dar ce asteptam sa castigam de fapt de acolo ? Am stabilit deja ca sunt oameni diferiti deci avem si scopuri diferite deci nu putem stii sigur ce vrea fiecare . In continuare voi mentiona doar un singur tip de jucatori pe care trebuie sa-i eviti ..ei nu sunt de nici un folos aliantei si vei vedea asta pe termen lung cand o sa vina vremea de razbel si masacrari!

Jucatorii tipFarmVille/ CityVille. De ce numele asta ? Pai unii au senzatia ca isi construiesc o ferma sau vreun oras ...doar admira cat de frumos creste oraselu' lor sau ce mare s-a facut . Niciodata nu vor fi interesati sa cucereasca mai multe orase sau sa-si sacrifice ei trupele pentru binele aliantei . Marea majoritate nici nu vor citi ceea ce scrie pe forum-uri. Din nefericire pentru tipul asta de jucatori ( si slava Domnului ) Grepolis e un joc de razboi , totul se invarte in jurul razboiului . Construim orasele alea mari si frumoase ca sa facem armate mari si frumoase , nu poti sa-l construesti doar de dragul de a fi un artist sau sa te bucuri de cat de frumos ard lumanarile noaptea in oras ( va recomand totusi sa vedeti ). Fiecare cladire pe care o construiesti te ajuta sa-ti dezvolti resursele , unitatile sau sa le trimiti la alti jucatori . Unii oameni nu vor realiza asta niciodata. Am vazut discutii in care "iubitorii de pace" sustineau ca lumea Greplis poate fi si altfel decat razboinica . Nu , nu poate Nu avem altceva de facut decat sa ne batem intre noi , ne e imposibil sa crestem un oras si sa ne holbam la el...scopul e sa ne "castanim" intre noi pana ramane doar unul si implicit o alianta .Asadar tipul asta de jucatori vor fi fortati de ei insisi sa paraseasca jocul sau vor fi cuceriti ( sat "moca" ) . Grepolis ar trebui sa primeasca si un al doilea nume "cucereste sau fii cucerit" si asta doar pentru a evita orice neintelegere.

Oricum ar fi , nu ai nici un drept sa le spui oamenilor alora ca gresesc - pot face ce vor cu orasu' lor si timpul lor - dar ca lider ar trebui sa stii ca ei nu iti vor face alianta mai puternica . Ar putea in cel mai bun caz sa fie folositi pe post de "carne de tun" adica daca sunt departe de inamici , probaaaabil vor trimite niste trupe defensive si resurse dar oricum ei nu vor fi foarte activi pe forumul aliantei si destul de nefolositori in ansamblu . E o pierdere de timp sa te chinui sa-i schimbi . Daca ii presezi vei primi rezultate din partea lor....dar doar pe termen scurt . Raportul dintre timp , efort si rezultat...chiar nu merita!

De foarte multe ori ai sa vezi lideri care si-au construit "puterea" pe invitatii masive in alianta lor .Daca te uiti atent vei vedea ca liderii respectivi nu au standarde , cerinte , intrebari , nimic . Le numim aliante mamut doar pentru faptul ca sunt mari dar aliantele de genul acesta sunt facute de fiecare data din jucatori semi-activi , oameni care n-au fost in viata lor intr-o echipa si sunt mai degraba ca o multime de nume aleatorii . O sa vorbesc despre ei pe parcurs , acum vreau sa arat doar cat de idiot este modul asta de recrutare . Liderii invita pe toata lumea sperand ca numerele vor face magia , ei bine mereu se inseala. Primim toti mesaje de la astfel lideri care arata cat de tari sunt si cat de buna e alianta lor , statistici , numarul de membrii si alte chestii d-astea ..si cand intra 3-4 oameni dintr-o echipa unita in ei , sunt ca popcornu' in cuptoru' cu microunde ..pocnesc , se umfla si intr-un final ajung sa fie mancati . De ce asa ? Pai 100 de conturi sub acelasi stindard si toti fara vreo idee despre strategii , dezvoltare pe termen lung si comunicare sau macar despre cine sunt ceilalti din alianta lor clar or sa o dea in bara in fata unei echipe unite.

Jucatorii de farmville intra in aliante doar pentru protectie sau poate pentru "discutii sociale" . Ei nu au ce sa ofere si sunt ca si capusele , le cari cu tine si ele iti sug sangele . Stiu ca poate suna dur , dar asta e adevarul . E un joc de razboi si cel mai puternici vor supravietui . Ei nu vor citi niciodata un post pe forum , care va fi probabil o nevoie de sprijin de la vecinul lor de insula . Il vor folosi doar in momentul in care ei au nevoie . Prima mea alianta a fost una mamut...desi am avut forumul organizat si am pus mult suflet si efort in ea ... in mod natural ( inteleg acum ) 9/10 oameni nu dadeau doi bani pe cererile de ajutor sau pe ce se scria acolo . Unul cate unul ei au disparut pe rand ...a fost ca si cum ar fi dat iama lupu' in oi ....i-au masacrat!

Un alt lucru pe care vreau sa-l subliniez este ca ar trebui sa te gandesti bine inainte , ce tip de jucatori vrei sa recrutezi si ce tip de jucatori urmaresti. Nu conteaza cat de bun tactician esti , nu conteaza cati jucatori are alianta ta ..daca e formata doar din oameni care nu vor sa creasca , cucereasca si care nu inteleg nevoia de disciplina si organizare. Da , e adevarat , trebuie sa vrea disciplina si trebuie sa ceara mai multa organizare , pentru ca doar buna organizare si coordonare te poate apara de inamici si ii poate rapune .

In timpul procesului , ar trebui sa scrii niste standarde si cerinte . Depinde doar de cat de avansat e stadiul de joc in care te afli . A doua alianta pe care am condus-o..a avut informatiile astea trecute in profil :

Vrei sa ni te alaturi ? Nici nu te deranja daca nu satisfaci urmatoarele cerinte:

- Vorbesti decent limba romana .
- Esti gata sa dai totul pentru grup.
- Activ si agresiv in farmarea vecinilor
- Cel putin 500 puncte de batalie pe contul tau
- Sa fii in mai putin de 4 ore cu biremele la unul din jucatorii aliantei noastre.
- Sa fii in marea in care noi ne dezvoltam .

Desigur , era la inceput cand majoritatea jucatorilor aveau doar 1-3 orase . Nu aveam nevoie de multi jucatori care erau la multe ore distanta si nu ne puteau ajuta si nici noi pe ei . Vroiam jucatori care puteau sa atace si sa fie agresivi , asadar am cerut puncte de batalie . Verificam grepostats ca sa vad cate puncte de batalie are fiecare jucator care vrea sa ni se alature . Daca avea puncte de batalie de atac inseamna ca el vrea sa se dezvolte , sa creasca ...isi foloseste orasele ca sa construiasca armate , asta imi spune tot ce vreau sa stiu . Asta e genul de jucator pe care il vreau in alianta mea.

Recrutarea din alte aliante

Tot ceea ce am scris mai sus ar putea fi evident pentru tine , doar adu-ti aminte asta de fiecare data cand vrei sa recrutezi jucatori noi . Poate ai deja o alianta bine organizata cu o structura bine stabila si luptatori buni dar o dai in bara pentru ca intri intr-o alianta mamut . cand castigi un razboi , sunt mereu refugiati gata sa intre in tabara invingatorilor ...dar ia in calcul ca poate multi dintre ei sunt jucatori de tip farmville care vor doar sa-si continue dezvoltarea - nu le pasa de stindard , echipa , razboaie - ei vor doar sa mai stea pe harta putin.

Unii lideri fac greseala ca dupa ce au castigat un razboi sa ia in tabara lor toti jucatorii care au capitulat . E tentant sa faci asta pentru ca pare ca alianta ta e mai puternica , dar crede-ma , nu va fi asa . Nu face asta . Te vor impinge in topuri, dar per-total iti vor subrezi structura si te vor face mai greoi . Aliantele agresive se uita si se hranesc cu aliante greoaie - nu ai nevoie de "grasimea" aia pentru nici un motiv , deja ai castigat in fata lor si nu mai au nevoie de atentie . Celelalte aliante trebuie sa te vada ca o alianta de elita , o echipa facuta din jucatori duri si profesionisti . Altfel nu te vor respecta , cum vor vedea ca "ti-a crescut burta" si ca te-ai inmuiat vor incepe ofensiva .


Eu inot impotriva cursului si dupa ce castig un razboi invit in alianta mea , cei mai buni luptatori din alianta pe care o inving . Evident asta se intampla atata timp cat nu sunt nepolicosi sau tarani needucati . Putem sa fim cei mai inversunati inamici , sa ne batem pana tampim , sa ne omoram zi de zi , sa le luam orasele si sa-i enervam dar in momentul in care se termina razboiul si conducerea lor cedeaza , ii invitam pe cei mai buni jucatori ai lor in alianta mea . Care-i cea mai buna modalitate de a afla cat de bun e un jucator daca nu luptandu-te cu el pentru o perioada.

Dupa cateva saptamani de razboi sunt sigur pe cine vreau in echipa mea . Nu sunt neintelegeri dupa punctul acela , toti care intra sunt primiti cu caldura si tratati cu respect pentru modul in care au jucat , priviti ca eroi care au fost invinsi datorita faptului ca liderii/echipa/alianta lor a dat-o in bara . Totusi cum am spus si mai devreme , nu am invitat niciodata jucatori care erau nepoliticosi ( unii par sa sufere de scleroza in placi ) dar atata timp cat ii vedeam ca sunt oameni cu caracter si respectuosi si au facut si o lupta frumoasa eram mai mult decat bucurosi toti din alianta sa jucam alaturi de ei.

Asadar atunci cand recrutezi pe cineva , fii sigur ca iei pe cine trebuie si verifica jucatorul inainte .Discuta cu el ...inceteaza represaliile asupra lui si schimbati mesaje pentru cel putin o saptamana . In felul asta vezi cat de activ e .Cand si cum e online , ce stie despre armata , lupta , care sunt interesele lui ca si jucator . Intreaba lucrurile astea! Intreaa cate unitati navale/terestre poate sa ofere aliantei . Unii oameni au atitudinea potrivita doar ca sunt in alianta nepotrivita si nu au apucat sa afle prea multe despre joc . E ok , ei ar putea fi cei mai buni luptatori ai tai doar pentru ca au atitudinea potrivita si vor invata de la tine . Unii oameni au nevoie de cateva saptamani de joc pentru ce altora le ia cateva saptamani .

In final cateva cuvinte :

Liderul - contacteaza persoana si vorbeste cu ea , vezi daca e jucator activ cu bun-simt.. Ai fi surprins cati copii de 13-14 ani trimit invitatii pe tot serverul fara sa aiba vreo idee despre joc . Genul ala de oameni vorbesc despre aliantele lor , numar de membrii si puncte . Un recrutor bun iti va trimite un mesaj inainte de invitatie si va vrea sa vorbeasca cu tine despre strategie , experienta , ce fel de oameni vrei sa gasesti intr-o alianta . Daca e ceva de genu' ( intra la noi suntem cei mai buni bem , radem , mancam dormim si murim impreuna - putere onoare..ne ataci iti omoram familia ) ignora chestia aia si nici macar nu le raspunde..iti va fi mai bine singur.

O alianta puternica e cea formata din jucatori activi care sunt dispusi sa se extinda si sa lupte . Jucatorii agresivi sunt cei care castiga de cele mai multe ori .Ei sunt mai comunicativi ( verifica forumul , posteaza peste tot , raspund la mesaje ) au stilul ala specific..pe care toti il admiram ( ataca jucatorii din jur , farmeaza activ pentru resurse ) sunt orientati pe echipa , ofera sprijin atunci cand cineva are nevoie de el. O echipa care e unita , se bucura de joc , reactioneaza rapid si lupta mult ( sunt clar cei mai buni in lupta ) . La inceput doar punctele de batalie sunt singurul indicator valabil pentru calitatea unui jucator sau a unei aliante.


Sper ca a fost folositor ceea ce am scris aici si ca vor fi unii care vor invata ceva din asta. Pentru jucatorii cu experienta ar putea parea ceva evident . Dar multi contra carora am jucat si cu care intru in contact zilnic..clar le-ar prinde bine lectia asta .

Tonica.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Frumos eseul, interesant, felicitarile mele atat pentru realizare cat si pentru initiativa.

Stiu ca este foarte lung ghidul de mai sus, insa as mai adauga cateva cuvinte.
*Orice lider in opinia mea are nevoie de un back-up. Daca nu e on-line si e o urgenta.
*nimeni nu le stie pe toate , asa ca trebuie sa ai permanent sfatul a minim 2-3 jucatori cu experienta, care totusi sa-tirecunoasca autoritatea si sa nu o conteste in cazul in care iei alte decizii
* oricat de bun lider ai fi, ai nevoie de sprijinul echipei. Trebuie sa stie ca iti pasa...parerea mea. de multe ori obisnuiam sa dau circulare cu un simplu "ce-ai mai facut?"(nu recomend liderilor ocupati)Ia mult timp, insa merita.Ca i-a nascut nevasta sau ca a pierdut un sat, indiferent ce scrie, pentru el conteaza si daca e cazul sarbatorit in echipa, pe forum.
* daca nu stii ce e un dodge, un atac la secunda, 2-3 strategii de atac ...mai bine lasi pe altul sa fie lider si stai pe margine sa inveti.
* in echipa sunt mai multe feluri de playeri...unii incep tare si apoi se lasa pe tanjeaza, unii incep tare si sunt constanti, unii incep incet, dar se mobilizeaza la mai multe polisuri si...cei care-si admira satul(nu credeam dar chiar am vazut o fata care astepta sa-i iasa floricele in curte :D)
O echipa pentru a fi buna trebuie sa contina primele 3 categorii in proportii aproximativ egale.

Oana
 

DeletedUser

Guest
Propun sa vina david658,sa ne vorbeasca despre "meseria" asta...Este cel mai "capabil" pentru asta.
 

DeletedUser

Guest
"Oricum ar fi , nu ai nici un drept sa le spui oamenilor alora ca gresesc - pot face ce vor cu orasu' lor si timpul lor - dar ca lider ar trebui sa stii ca ei nu iti vor face alianta mai puternica "

ba da...trebuie sa le spui ca gresesc,pentru ca altfel ii mananca internele...daca eu ca lider dau tot ce am pentru alianta,in sensul ca pierd multe trupe pentru a sustine cuceririle,pierd multe usoare pentru spargerea de asedii ...mi se pare normal ca si restul jucatorilor din alianta sa faca acelasi lucru ;)
 

DeletedUser

Guest
Mai demult eram si eu jucator tipFarmVille/ CityVille,in fine,am intrat intr-o alianta organizata si am stat peacolo ca mutu' faceam 3-4 cladiri pe zi si nu ma interesa nimic,dupa,un conducator care-l respect,mi-a spus verde-nfata ca cu cladirile no sa ajung la nimic,aveam foarte mare nevoie de ajutor in faza aceea,aveam un jucator de 13 mii de puncte[2-3 orase,numai stiu]care se dezvolta foarte repede,intradevar,acel jucator avea 13 nave de colonizare pe un oras si cate 2-3 arcasi+2-3 bireme cu care coloniza,mia fost foarte usor sa cresc,cresteam fara frica,cand am ajuns pe la 2400 de puncte am inceput sa fac armata foarte repede si sa il atac,i-am farmat orasele un timp,distrugandui si navele si i-am luat orasele mari,dupa iam farmat ultimul oras,si lam cucerit intrun final si pe acela pentru ca am inceput sa fac minuni cu alianta mea.

Oricum,respect lui iTonique pentru acest tutorial de conducere.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5815

Guest
tonica, foarte frumos, jos palaria :)

eu nici pana in ziua de azi n-am invatat cu ce se mananca meseria asta, de lider .... dar am intalnit oameni capabili, in fata carora ma inclin fara ezitare, pentru ca au demonstrat ca pot tine in frau o masa de oameni eterogena ... si asta e secretul unui lider :)

si oricate tutoriale ai citi, daca nu ai in sange lucrul asta, poti fi cel mai capabil jucator, dar nu poti fi lider cu adevarat...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Esti destul de modesta Tania:)
Chestia cu cititul e cat se poate de adevarata..dar poate nu in sange ..o chestie de leadership...daca ai si vocatie(vad ca ai ) poti fi unul dintre cei cu cele mai multe realizari!!
 

DeletedUser3991

Guest
tonica, foarte frumos, jos palaria :)

eu nici pana in ziua de azi n-am invatat cu ce se mananca meseria asta, de lider .... dar am intalnit oameni capabili, in fata carora ma inclin fara ezitare, pentru ca au demonstrat ca pot tine in frau o masa de oameni eterogena ... si asta e secretul unui lider :)

si oricate tutoriale ai citi, daca nu ai in sange lucrul asta, poti fi cel mai capabil jucator, dar nu poti fi lider cu adevarat...

Trebuie sa ai in sange asta, caracterul si personalitatea te fac sa fi lider, poti citi cate carti vrei despre lidership...nu ajuta, ele doar te fac sa fi mai bun , asta daca esti lider, sau te fac sa intelegi ce-ti lipseste pentru a fi lider.
 

DeletedUser

Guest
foarte foarte bun eseu...merita citit,dar si mai mult aplicat...:D
 

DeletedUser

Guest
Parerea mea e ca liderul se naste cu talentul asta, nu oricine poate conduce pe alti oameni. Nu am stat sa citesc in detaliu tot, insa ca lider, daca nu poti sa te conduci pe tine, nu poti conduce (si) pe altii. Managementul jucatorilor se invata, leadership-ul nu.
 

DeletedUser

Guest
Super tema, felicitari. Pe unii-i stimuleaza si altora le mai da putin peste nas. Cred ca asta e principala sa utilitate si sper sa citeasca si cei ce trebuie. Si sa se si simta, ca aici e cel mai greu.
Un leader trebuie sa aiba un cumul de calitati pt ca se presupune ca ar conduce oameni diferiti. Trebuie sa fie inteligent, echilibrat, autoritar, cunoscator al obiectului si sa aiba un anume farmec. Plus altele. Cine nu dispune de alea insa, mai bine sta in banca lui ca nu-l asculta nimeni. Un leader este urmat si stie sa se impuna. E respectat, nu (neaparat temut). M-a racorit postarea asta ca si mie-mi cam stateau in gat tot felul de chestii. Un joc bun si tare la toti!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9247

Guest
Poate are noroc Clau cel betiv(David658) si invata si el ceva din ce a scris Tonica. :)
 

DeletedUser

Guest
Felicitari pentru incercarea de a acoperi cat mai multe aspecte ale problemelor cu care se confrunta un lider de alianta, si unele mici trucuri sau sfaturi sau cum vreti sa le spuneti pentru a iesi din monotonie, a atrage jucatorii sau a crea o atmosfera frumoasa in cadrul grupului.

Titlul tau pune doua probleme si anume:
1) Cum sa fi un lider mai bun intr-o alianta cu jucatori activi si capabili care doresc performanta
2) sau Cum sa fi un lider mai bun intr-o alianta in care lumea doreste doar sa socialize, sa se destinda si nu au obiective precise

Acum sa le luam pe rand ambele situatii:

A) Cum sa fi un lider mai bun intr-o alianta cu jucatori activi si capabili care doresc performanta

- trebuie sa ai cunostinte de Grepolis, sa stii cum sa iti verifici jucatorii(sa vezi daca au pct de batalie, daca sunt activi, media de pct de batalie si de punctaj adunata pe zi)
- sa ai habar cu ce se mananca jocul, si sa le poti da indicatii atunci cand vezi ca unii gresesc at cand se apara sa ataca pt ca data viitoare sa se descurce mai bine (intalnim jucatori incepatori, care daca sunt bine slefuiti pot fi capabili de performante)
- sa pastrezi numai pe cei care pot duce o lupta, sunt activi si ii observi ca au potential
- cu cati adui mai multi jucatori de genu` cu atat mai bine(acum iti ramane doar cum sa ii faci sa se inteleaga bine si sa atenuezi din start anumite altercatii ce pot aparea in cadrul grupului)
- vezi ce tip de jucatori sunt, ii grupezi sau ii lasi solidari, niciodata sa nu ii fortezi sa faca anumite lucruri daca vezi ca isi fac treaba, propui unele jocuri in cadrul grupului, anumite competitii sa le tii treaz interesul, sondaje de opinie care-i priveste pe toti
- cauti sa ai un forum cat mai bine structurat, strict la obiect, ca jucatorilor sa le fie usor si drag sa il foloseasca
- conteaza foarte mult sa stii sa it motivezi jucatori sa continue sa ramana in acel grup
- sa nu-ti para rau niciodata sa elimini un jucator care face nota discordanta, si ii intarata pe toti, chiar si daca are multe puncte,
ca pana la urma tot va pleca si in plus de asta vor mai pleca multi inaintea lui daca vor fi nemultumiti
- cand recrutezi trebuie sa tii cont de anumite criterii:
a) timpul pe care-l petrec pe joc(si intre ce ore sunt online - ca sa stii din timp orele la care poti organia ceva si ai material)
b) date de contact(skype/messenger..etc)
c) tipul de jucatori(defensivi/ofensivi/mixti - casa stii cum sa-i organizezi)
d) nivelul de experienta al jucatorilor(sa stii daca ai jucatori experimentati sau daca sunt incepatori- ca sa stii daca ai de lucrat cu ei)
e) ce i-a motivat sa aleaga alianta ta
- nu recruta sub nicio forma ferme/jucatori inactivi care intra doar sa nu mai fie atacati(sunt sursa sigura de pct de cultura pt colegi)
- conteaza foarte mult sa le inspiri incredere, respect prin ceea ce faci pentru ei si pt grup, sa nu ii critici - le spui frateste unde pot de mai bine

B) Cum sa fi un lider mai bun intr-o alianta in care lumea doreste doar sa socialize

Tipul acesta de grup nu are planuri mari, de regula e de ajuns sa fii sociabil, sa organizezi multe subiecte de discutie, sa nu le ceri mai nimic, sa ai grija ca cei din grup sa fie multumiti.
- nu are rost sa iti bati capul cu selectia jucatorilor, cu incercarea de a-i face mari luptatori, ca oricum dupa ce vor invata te vor parasi
pentru ca alianta aceea in nici-un caz nu va oferi suportul si necesitatile acestui tip de jucator.


Pe scurt calitatile unui lider sunt calitatile umane pe care le cunosc cu totii:
- sa fii intelegator, sociabil, impartial, bun manager, sa ai o atitudine pozitiva, sa fii un sprijin pt cei care au nevoie de sfaturi
 
Sus