Gardieni/Militia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
As dori si eu o mica explicatie .
Nu este ilogic ca atunci cand ataci un jucator iar el se apara cu gardieni si ii pierde , ei sa si revina peste 3 ore ?
Habar am cum au gandit cei de la ino jocul dar daca omori pe cineva , ala e mort si gata .
Fireste ar fi ca cei care folosesc gardieni ca aparare sa piarda si dreptul de ai refolosi o data pierduti .
Inteleg sa te aperi o data cu ei , dar o data morti , dai naibi ca numai invie sa te aperi peste 3 ore din nou cu ei .
Care este explicatia pentru care acei gardieni nu mor niciodata ?
Se reancarneaza ?
sunt yoghini ?
 

DeletedUser

Guest
Gardienii sunt defapt fermierii . Cum vrei sa-i pierzi ? Sa nu se mai faca in veci nimic in mine ?

P.S. :Se presupune ca vin alti fermieri.
 

DeletedUser

Guest
Cum vrei sa-i pierzi ? Sa nu se mai faca in veci nimic in mine ?

Nu .
Am spus clar .
Sa ai dreptul sa ii folosesti o singura data .
Iar o data pierduti ...asta e , minele merg mai departe dar numai poti recruta numarul de fermieri pierduti .
Ce logica este ca niste fermieri morti in lupta peste 3 ore sa lupte din nou ?
 

DeletedUser

Guest
Am explicat ca se presupune ca vin altii .

P.S. : Asta nu este o intrebare . Este o propunere ce va schimba prea mult jocul => te chinui degeaba.

Pai intrebarea chiar asta era :

Cum pot invia mortii ?
Cum sa se presupuna ca vin altii cand nimeni nu ii chiama ?
 

DeletedUser47

Guest
Prietene eşti într-un joc nu in viaţa reală aşa că pot învia şi morţii dacă vrei să sune aşa.
 

DeletedUser

Guest
@ Todd-Wraith:

Ia analizeaza putin ce inseamna sa activezi optiunea de Gardieni?
Productia din mine scade cu 50%.

Asta inseamna ca jumatate din fermierii care lucreaza in mine in mod normal, in cazul activarii Gardienilor, sunt "disponibilizati" in a-ti apara polisul la nevoie.

Fa un calcul si vezi cati gardieni ai si cati disponibilizati din mine ai?

Pe langa faptul ca numarul de gardieni e mai mic decat ceea ce lipseste de la munca din minele de resurse (chiar daca ai si cercetarea facuta), faptul ca minele lucreaza la jumatate din capacitate e suficient sa compenseze "mortii inviati" - cum le zici tu.

Trebuie sa iei in calcul toate aspectele in ceea ce implica efectul asupra polisului, nu doar ce ti se pare tie important.
Jocul se echilibreaza singur, intr-un fel sau altul, insa trebuie sa iti pui putin mintea la treaba sa descoperi ca asa e.
 

DeletedUser

Guest
am și eu o întrebare despre gardieni...

dacă în timpul în care sunt ei chemați la arme, vin două atacuri, în primul o parte din ei, la al doilea atac câți vor fi? să fie un exemplu concret, să zicem că am 100 de gardieni chemați la arm, în primul atac mor 23 din ei.
 

DeletedUser

Guest
nush... cred ca in amandoua atacurile participa tot 50% dintre gardieni.... chiar daca mor cativa in primul
 

DeletedUser

Guest
Si acesti gardieni necesita convocarea tot timpul sau doar in perioadele cand presupui sau chiar esti atacat?

Mai exact acesti gardeni/fermieri sunt nevoiti pentru a putea face armata, spadasini ? Pentru convocare necesita resurse? Pentru ca de vreo 2-3 ori cand i-am convocat am observat ca mi-a luat cam 2 resurse din fiecare si alteori nu-mi lua nimic. Cand construiesc cladiri am observat ca la unele cladiri necesita fermieri la unele nu (asta am inteles-o)
Gardienii nu pot fi trimisi la atac din cate am observat dar apara orasul.
Care este numarul maxim in functie de lvl fermei pentru gardeni!
Daca nu convoc gardeni si raman cu ei la 0, mai pot recruta spadasini sau alte trupe/sau cladiri care necesita gardeni?
Multumesc si sper sa ma lamuriti


I-am confundat in mare parte si cu Populatia Libera sau sunt una si aceeasi?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Si acesti gardieni necesita convocarea tot timpul sau doar in perioadele cand presupui sau chiar esti atacat?

Mai exact acesti gardeni/fermieri sunt nevoiti pentru a putea face armata, spadasini ? Pentru convocare necesita resurse? Pentru ca de vreo 2-3 ori cand i-am convocat am observat ca mi-a luat cam 2 resurse din fiecare si alteori nu-mi lua nimic. Cand construiesc cladiri am observat ca la unele cladiri necesita fermieri la unele nu (asta am inteles-o)
Gardienii nu pot fi trimisi la atac din cate am observat dar apara orasul.
Care este numarul maxim in functie de lvl fermei pentru gardeni!
Daca nu convoc gardeni si raman cu ei la 0, mai pot recruta spadasini sau alte trupe/sau cladiri care necesita gardeni?
Multumesc si sper sa ma lamuriti


Sethes , din pacate , faci confuzii mari ! Ca jocul sa aiba logica s-a zis ca fermierii se transforma in Gardieni. Gardienii nu ocupa locuri in ferma .
Ceea ce vezi tu ca se cere pentru cladiri si soldati sunt locuri in ferma.

Wiki a spus:
Gardienii sunt defapt muncitorii polisului. În timpul războiului veţi avea nevoie de fiecare luptător posibil. Aşa că puteţi înrola gardieni. Faţă de alte trupe gardienii nu necesită un timp de recrutare, ci se fac instantaneu. Pentru a înrola gardieni va trebui să intraţi în fermă şi să apăsaţi pe butonul "Convocare". Pentru fiecare nivel al fermei veţi primi cate 10 gardieni (sau 15 daca veţi cerceta "straja oraşului" din academie) de exemplu dacă aveţi nivelul 7 la fermă veţi primi 70 gardieni (sau 105 cu cercetarea). Aceştia nu pot fi folosiţi în atac.


Efectele convocării gardienilor:

* Producţia de Categorie:resurse este micşorată la 50%.

* Gardienii vor fi valabili doar 3 ore după care îşi vor relua munca.

Wiki a spus:
Ferma produce hrană pentru muncitori şi trupe. Pentru ca oraşul să crească, trebuie să vă extindeţi ferma. Cu cât nivelul de extindere al fermei este mai avansat, cu atât aceasta poate hrăni mai mulţi locuitori şi mai multe trupe.

Concluzie : Ca sa faci soldati/cladiri nu ai nevoie de Gardieni.

Sethes a spus:
1.Si acesti gardieni necesita convocarea tot timpul sau doar in perioadele cand presupui sau chiar esti atacat?
2.Mai exact acesti gardeni/fermieri sunt nevoiti pentru a putea face armata, spadasini ?
3.Daca nu convoc gardeni si raman cu ei la 0, mai pot recruta spadasini sau alte trupe/sau cladiri care necesita gardeni?
4.I-am confundat in mare parte si cu Populatia Libera sau sunt una si aceeasi?

1. Nu necesita convocare , doar cand esti atacat.
2. Nu , nu ai nevoie de Gardieni pentru a recruta si a face cladiri .
3. Da , poti recruta si fara sa ai Gardieni .
4. Ai confundat in intregime.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
gardieni ucisi intr-un atac sunt puncte de batalie , sau doar soldatii se transforma in puncte de batalie ?

iar barcile distruse intr-un atac sunt si ele puncte de batalie , si daca da , cat se aloca pt. o barca ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Gardienii nu se aduna punctelor de batalie.

Corabiile distruse se puncteaza cu numarul de locuitori ocupat in ferma.
 

DeletedUser964

Guest
Mi se pare putin o nedreptate ca gardienii ucisi sa nu se puna ca puncte de batalie, deoarece atacatorul isi omoara armata in ei, deci ar trebuii sa se puna, dar daca asa au decis cei de la inno asta e.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus