(dip) Cum ti-ai sfatui vecinul sa isi ridice orasul?

DeletedUser

Guest
'' Cum tia-i sfatui vecinul sa isi ridice orasul?''
Dupa cum spune si titlu dati frau liber cunostiintelor voastre despre cum sa iti dezvolti orasul pe Kappa(cladiri,armata,sate de tarani,armata,cercetari...)
P.S:Stiu ca mai exista un astfel de topic dar pt v1.26 deci nu il stergeti deoarece cu 2.0 apar noi schimbari si pentru jucatorii nou veniti pe kappa si in joc cred ca e o binecuvantare)
;)
 

DeletedUser4201

Guest
minele la maxim si academia. asa vreau sa am vecinii. si ferma dar mai putina. la academie sa nu cerceteze nimic. ma voi descurca eu dupa aia. :D

PS. daca vroiai ceva serios Scuze :D, sa zica altii cea mai buna strategie, eu nu o cunosc. Iar cei ce cunosc o strategie, gandita de neuronii lor, nu vad de ce ar face-o publica. Intotdeauna se va interpreta: unii vor zice ca e lauda, altii vor zice ca nu e buna. Nimeni nu o sa zica "Multumesc pt sfat. O sa incerc!". Iar din cei ce se apuca de joc acum, cred ca sub 5% isi arunca un ochi pe forum.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4216

Guest
parerea mea k nu exista o strategie..

Pt mine totul este la moment, totul e in functie de cat timp poti sta lipit de calc, de cat de creativ esti sa iti bati capu sa intre sincornizari de atacuri / defence..

Tactica ta e tactica ta..pt k ai un orar al tau, un caracter si un mod de reactionare divers la situatii.. pt k chiar dak ai folosi o "strategie/tactica/ mod de dezvoltare etc.." de locul "1" nu vei rezolva nimik dak nu se abina caracteristilor tale.
 

DeletedUser

Guest
:)

eu mi-as sfatui veciunul sa isi ridice orashu cat mai bine posibil
ferma mare
mine mari
depozit mare
academie bine cercetata
zid mare
trupe cu caru
cazarma si port mari
templu mare :))
toate cat mai mari .
deoarece as vrea sa am jucatori buni in preajma pentru a fi cat mai greu de cucerit :) as vrea sa fie o provocare pentru mine sa ma lupt cu ei:)
de ce asa :
pentru a imi mari experienta din joc ... la nivel mai mare nu conteaza ca ai 100 de polis dak nu sti sa le administrezi si sa lupti
 

DeletedUser

Guest
Multi jucatori mai experimentati spun ca ar fi bine ca primul sat sa fie defensiv, eu mi-am facut sat ofensiv :)
Polisul trebuie ridicat in asa fel incat sa-ti dea posibilitatea sa faci cat mai repede trupe pentru a cuceri sate de tarani si depozit pentru a stoca resursele.

Dezvoltare polis
Senatul lvl 14, fabrici lvl 15, cazarma 5, ferma lvl 15, depozit lvl 10, zidul; cat mai mare posibil, pestera lvl 5, academie 6( cercetare prastii, hopliti, straja, ceramica), port, piata lvl 5.Atentie, atat ar trebui sa fie polisul la iesire din protectie.

Cucerirea satelor de barbari
pentru cucerirea satelor de barbari e nevoie de un efectiv de n trupe pentru fiecare sat iar baremul creste mereu chiar daca sunt suficienti cativa hopliti pana la satul 5
.De aceea sfatul meu e sa aveti facuti 100 de sabieri, 100 de hopliti si 100 de prastii, sabierii ii faceti doar pentru a atinge baremul de trupe necesare pentru cucerire, nu atacati satele cu ei, atacati doar cu hoplitii si prastiasii.
Sabierii vor fi o binecuvantare in momentul in care iesiti din protectie :)

Dupa expirarea protectiei fiecare are strategia sa ;)


De apreciat efortul...caut de ceva vreme orice info vis a vis de cum sa ies din protectie si sa nu fiu linsat totodata in timp record. Felicitari ptr. initiativa.
 
Sus