Cum se defineste un jucator bun sau un grup de jucatori buni?

DeletedUser

Guest
Ca sa evitem un alt val de polemici, eu am alta idee... V-as ruga sa-mi spuneti dupa propria voastra parere, cum ati defini un jucator bun sau un grup de jucatori buni...

Va rog sa va ganditi cum ar fi sa pierdeti in fata lor si, in tot acest timp sa va ganditi in fata cator astfel de jucatori ati pierdut orase :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mi-ar place mult aceasta tema.....nici o discutie macar.....
As fi avut si eu de insiruit ceva jucatori ....si impresii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu cred ca lipsa raspunsurilor de aici, e in sine un raspuns :)
 

DeletedUser

Guest
NU,nu cred,desi nu joc pe tau,am vazut si stiu multi jucatori valorosi aici.
nu stiu de ce nu posteaza in asemenea treaduri....
De restul prostioarelor de pe forum ,ma ocup eu :)
 

DeletedUser

Guest
Tema e pentru cei ce realizeaza ca trebuie sa existe si careva care pierde, indiferent de bun esti... :) Cred insa ca tot timpul se prefera textele "l-au ajutat adminii" sau "a avut noroc, ca daca dormeam 5 minute mai putin, il crapam", drept dovada si participarea slaba la tema aceasta... Iaca, suntem in primele doua zeci si patru (24) de ore si doar noi doi (2) am deschis gura aici, din care eu nu prea am experienta in joc :S Iar tu, fii sincer, ai intrat fiindca m-ai observat in cealalta tema, nici decum pentru ea, ci mai mult din curiozitate pentru ce-am mai scris pe forum.

Pe celelalte teme, insa, toata lumea fierbe, doar e scandal, e de admini, e de "chestiuni" serioase ;)
 

DeletedUser

Guest
Iar tu, fii sincer, ai intrat fiindca m-ai observat in cealalta tema, nici decum pentru ea, ci mai mult din curiozitate pentru ce-am mai scris pe forum.
Tin sa te asigur ca nu e adevarat,am multe de recunoscut .
Atat in fata celor cu care am jucat si ii admir cat si a cativa adversari deasemeni.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai atunci, hai, chiar te rog fi primul ce chiar se foloseste de subiect :)
 

DeletedUser

Guest
Uite cum ma racaie pe mine,dar ce sa fac ,subiectele de genul acesta imi plac.Nu pot sa nu spun ceva:)
Cam cum vad eu jucator bun..hmmmmm.
e mult de discutat,si sunt convins ca conceptia mea despre subiect va fi contestata(si chiar sper)
In general,pe grepolis.ro din ceea ce am observat eu ,doar atacatorii pur sange sunt elogiati.e o teorie gresita si de la acet punct am sa incep.
Nu cred ca as putea da definitia exacta a uni jucator bun,nici macar jucatorii de top nu i-as putea numi jucatori buni in adevaratul sens al cuvantului.
Trebuie sa fii complex,ca si pondere de atac/aparare,pentru a-ti fi atribuit in intregime meritul unui actiuni sau cuceriri.
din momentul in care ca si atacator,e musai sa ai in spate cativa defenderi ,deja lucrurile stau altfel.Vorbim de jocul in mici echipe.
In general,dupa 2-3 ani de grepolis ,e cam greu sa surprinzi pe cineva formand o aliata la intamplare cu care sa castigi lumea.
Sunt multi care cunosc majoritatea trucurilor si e greu sa fii imbatabil jucand prin logare "blind" si cu noobi in alianta.

E un inceput ,un punct de plecare al unei discutii ,si de aceea doresc sa ma opresc aici pentru a da curs interpretarilor si opiniilor celor care doresc .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3255

Guest
Bubule, iar te contrazic :

1. Nu poti sa faci un model de jucator deoarece toti sunt diferiti. trebuie doar sa le cauti punctele slabe ( te asigur ca toti au asa ceva) si sa le exploatezi la maxim.
2. Nu ai cum sa faci din acest topic o discutie generala deoarece vorbim de doua tipuri de cucerire, si de aici doua modele de joc .
La cel cu revolta, depinzi extrem de mult de alianta. Daca vreodata intalnesti un grup de jucatori buni in vecinatatea ta sfaltu meu este urmatorul : descopera unde au trupele de atac, si vaneaza-le . daca incerci sa te aperi u-re out . Incearca sa vezi nava cand vine, si intercaleaza bireme in fata. Fa asta de cateeva ori si ai sa vezi cum incep sa se grebeasca = greseasca . Majoritatea fac o greseala enorma cand dau de jucatori buni, se baricadeaza.
La asediu este simplu , vaneaza-le usoarele si i-ai terminat. Nu ataca decidiv decat atunci cand esti sigur ca iti sta nava . si NICIODATA cand faci o cucerire pe asediu, nu iti bloca mai mult de 30% din trupe acolo . Devi vulnerabil la atacuri.
Bubule, ai spus ca atacatorii sunt overrated si culmea. iti dau dreptate. Daca te bati cu pumnul in piept ca esti atacator, dar stai pe joc 2-3 h\zi atunci ...
La revolta, eu joc 40% trupe defensive, iar din acele procente, 75% sunt bireme. Pe asediu, 20% defensiv, pentru a-mi putea apara cucerirea pana ajunge alianta.
Oricum, pentru a juca atacator, trebuie sa incepi sa-ti faci ucenicia ca defender. Pe masura ce prinzi din joc shimbi proportia dintre atac\aparare.
Nu stiu ce o sa intelegi , sau daca are vreun sens ce am zis dar i-m bored si nimeni nu ma intelege :)
 

DeletedUser

Guest
Salut,haideti sa va spun si eu punctul meu de vedere.

Referitor la grupul de jucatori catalogati buni;
-sunt jucatorii care raspund la orice solicitare(atac sau sprijin) indiferent de ora,fie ca se trezeste din somn,isi suna sotia sa trimita ea ce este de trimis,etc.etc.
-grupul care ataca impreuna sincroniandu-si navele la aceeiasi ora(sa fie undeva in jur de cel putin 4-5 nave).
-grupul care in momentul in care s-a decis sa arunce toate dar toate trupele in lupta,sa le arunce fara sa se gandeasca ca raman descoperiti,
-grupul in interiorul caruia nu exista numai discutii legate de acest joc si pot lega si prietenii indiferent de varsta 18-60 ani,vorbindu-si intre ei la per tu.

Referitor la jucatorul bun:
-la mai bine de 3 ani de la deschiderea acestui joc,cam toate sunt fumate si in proportie de vreo 70-80% din jucatori stiu sa manevreze trupele,ca ataca sau este atacat.
-clasamentul minte atunci cand ne arata jucatorul de pe locul 1,chiar este si cel mai bun jucator,aici conteaza gold-ul(destul de mult) , disponibilitatea respectivului pe joc,dar nu-i reflecta cu adevarat calitatile sale.
-daca le iei goldul la majoritatea jucatorilor buni,se vor transforma brus in jucatori mediocrii si jucatorii mediocrii in jucatori buni.

-deci legat de jucatorul catalogat bun.ramane relativa

-jucatorul bun din punctul meu de vedere,este jucatorul care "da mana cu adversarul" la finalul clinciului.Este acel jucator se recunoaste invins(daca a este cazul) sau dupa o lupta mai aprinsa il felicita pe aparator chiar daca el ar trebui sa astepte asta.
Diferente intre grupuri se pot face,dar in cazul jucatorilor mai greu daca ii punem sa joace de la egal la egal.
 

DeletedUser2039

Guest
Greu de gasit un jucator care "da mana cu adversarul" la finalul clinciului, jucatori care si-au insusit tehnica jocului si se dezvolta armonios pe aparare si atac si folosesc tactici eficiente de aparare si atac sunt in grepolis, in timp au adunat experienta si experienta plus bani bagati in joc i-au propulsat in top, dar jucatori care au calitatea (extrem de rara) de a "da mana cu adversarul" mai putini...
 

DeletedUser

Guest
Eu m-am intalnit cu astfel de jucatori in ambele situatii fie ca m-a ars sau ca l-am ars eu pe el. Partea nasoala este ca dupa ce-si dau mana,lupta intre cei doi inceteaza curand,in cele mai multe cazuri chiar dupa ce si-au recunoscut meritele.
In momentul de fata jucatorii catalogatii buni sunt cei cu gold si cu timp de joc de cel putin 12 ore sa stea pe Joc asta nu zic vreo 15-16 ore.

Cand vine vorba de grupuri aici diferentele sunt vizibile,goldul investit de echipe numai conteaza 70%,timpul la fel numai conteaza atat de mult. Se pot face rocade intre jucatori,se pot baga santinele,etc.
Echipele sunt cele care fac diferenta pe joc. Degeaba sunt 2-3 jucatori buni,inconjurati de o echipe de 9-10 insi ambitiosi si dracosi,ii aranjeaza cu tot goldul lor cu tot.
 
Sus