Considerati oportuna infiintarea unei sectiuni FAQ pe forum ?

Considerati oportuna infiintarea unei sectiuni FAQ pe forum ?

  • Nu stiu/Nu ma intereseaza.

    Voturi: 0 0,0%

  • Total votanți
    15
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Deoarece constat ca multe dintre intrebarile adresate de catre voi se repeta, m-am gandit ca poate ar fi de ajutor structurarea lor pe categorii, impreuna cu raspunsurile aferente, intr-un topic inchis.

Sectiunea respectiva urmeaza a fi actualizata periodic (cu noile intrebari si raspunsuri postate) si se doreste a fi o sinteza a ceea ce s-a discutat in sectiunea de Intrebari.

Considerati ca v-ar fi de folos o astfel de sectiune ? Argumentati-va preferinta.

Multumesc.
 

DeletedUser

Guest
Da , consider ca ar fi de mare folos o sectiune F.A.Q. ( Frequently asked questions ) , deoarece este deja enervant sa vedem cum se pun aceleasi intrebari la nesfarsit . De asemenea , o sectiune F.A.Q. ar ajuta sa se evite confuziile de tipul " colonizare si cucerire ".

In concluzie , raspunsul meu este pozitiv ; un F.A.Q. m-ar ajuta atat pe mine cat si pe ceilalti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser47

Guest
Răspunsul meu este tot pozitiv, după lista respectivă se va actualiza si FAQ de pe wiki întrucât cel actual nu este aşa "bogat".
 

DeletedUser

Guest
Sectiune FAQ ?
E o contradictie de termeni.
FAQ contine raspunsuri la intrebarile frecvente, nu raspunde la intrebarile noi. O sectiune implica conversatia (topice, intrebari si raspunsuri).
Poate o sectiune de genul "Intrbari&Raspunsuri" sau ""Inrebari&Ajutor".
Si doar un topic FAQ (inchis) care poate sa aibe mai multe postari grupate pe specific.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nici forma, nici titlul nu au fost stabilite inca. "Sectiune" nu se refera aici la o noua sectiune pe forum, ci cel mai probabil, asa cum ai spus si tu, la un topic inchis.

Ideea este de a crea un spatiu in care sa se posteze doar intrebarile care au primit deja un raspuns, pentru o vizibilitate mult mai mare, pentru a usura accesul la informatii si pentru a evita ca o intrebare sa fie pusa de 6-7 ori, desi a fost dezbatuta anterior si un raspuns a fost dat. Topicul de Intrebari va ramane, in continuare, deschis.

Ca o sa fie denumita FAQ, sau Intrebari si raspunsuri, sau Raspunsuri, sau Ajutor... inca nu stiu, in acest moment. Este inca in stadiul de idee; dar ma bucur ca majoritatea au inteles despre ce este vorba, desi poate nu am fost foarte exacta in exprimare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus