Concurs 1 Aprilie

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest
IMG_1429.jpg


1 aprilie - Ziua păcălelilor
este o zi în care se fac diferite farse sau păcăleli.
Celebrarea Zilei Pacalelilor isi are originile in Franta, in secolul al XVI-lea, cand a fost adoptat calendarul Gregorian, care a mutat Anul Nou de la 1 aprilie la 1 ianuarie. Vestea noului calendar s-a raspandit incet iar cei care continuau sa sarbatoreasca anul nou de 1 aprilie era considerati "pacalitii de 1 aprilie".

Ziua Pacalelilor

Pentru a participa la aceasta competitie trebuie sa ne impresionezi cu o creatie proprie despre cea mai amuzanta pacaleala/farsa pe care ai facut-o sau in care tu ai fost cel/cea pacalit/a.
Creatia poate fi in versuri sau in proza.

Premiile oferite:
Locul III - 200 monede
Locul II- 300 monede
Locul I- 400 monede

Concursul se va desfasura in perioada 01-03 Aprilie 2017.

Condiții de participare
Postarea trebuie să fie originală și să respecte tema dată, excepție fac proverbele și citatele
Pentru a putea fi luată în considerare, postarea nu trebuie editată.
Un jucător poate participa doar cu o singură postare.
Castigatorii vor fi alesi de echipa.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi anuntată odată cu castigătorii concursului, pe 04 Aprilie 2017.
 

DeletedUser12202

Guest
Am vrut sa pun postarea mea in versuri.Momentan...nu am dispozitie.
Cea mai tare pacaleala ???Demult-f.de mult,liceeana in a IX a.Liceu,la acea vreme,real,uman.
Practica agricola.Am inceput scoala in noiembrie,pana atuci ?La porumb,cartofi !
Culmea !Liceu de top,toti profesorii-fara sa tina cont de profil(eu la reala),cu pretentii la materia lor.
Pt.prima data,Limba rusa(si azi mai stiu alfabetul si sa citesc !,multumesc Ppasa !),Papasa,asa ii spuneam in soapta,exigent,sever,gen Zeus ca aspect-nu caricatura de acum.
Recupereare materii !Fara...pardon :).Matematica,fizica,chimie,latina,rusa,ed.fizica,desen,nu conta,toti profesorii aveau pretentii !
Pe 1 Aprilie(noi nu am realizat ce zi este),Papasa ne da lucrare de control,fara preaviz,intrebari la ... superlativ !
Noi,stresati,ne straduim sa facem cat mai bine(pe vremea mea,nu conta la ce profil esti,puteai fi corigent-repetent si la sport,desen,rusa,latina).
Suna clopotelul.Papasa se ridica,se uita la noi,pt.prima si ultima oara l-am vazut zambind : e 1Aprilie,a spus si a iesit din clasa si noua nu ne venea sa credem ca Papasa nu ne-a luat lucrarile,ca ne-a facut o farsa.
M-a uimit,m-a marcat,pt.mine a fost superlativivul farselor-vizavi de profesorul meu.
 

DeletedUser16066

Guest
Am primit 300 monede de aur ca premiu din partea Echipei Grepolis , in urma concursului Favoritul zeilor,desfasurat in data de 30 martie. Mentionez ca eu nu am participat la acel concurs. Sper sa rezolvati problema,astfel incat, premiul sa ajunga la castigatorul de drept. Am postat aici deoarece topicul deschis concursului respectiv este momentan inchis.
 

DeletedUser14698

Guest
Ha! Ha! Ha! Să facem haz de necaz....farsă cu un final mai puțin fericit. Să nu faceți ca mine!

1 Aprilie-2012…pe-Achilles se-ntâmpla,

Am fost păcălită chiar de șefa mea.

Jucam cu pasiune Grepolis. Ea știa,

dar dacă imi făceam treaba, nu-mi interzicea.

Un singur laptop la muncă aveam,

În birou la șefa și la el lucram.

În acea zi mult de lucru-aveam.

Aveam jocu-n bară ca să pot vedea

Dacă am atacuri (șefa accepta).

Am iesit din birou afară,

Am mers să fumez o țigară.

De îndată șefa strigă disperată:

- buniiii... treci încoace că ești atacată.

Imediat mi-a crescut adrenalina,

Inima o luase razna, bat-o vina…

Alergând spre birou, nu am observat

Gresia udă și-am alunecat.

Am ajuns la spital de la o păcăleală,

Cu un picior rupt, operat și stat la orizontală

(șefa, neștiind la joc cât sunt de pătimașă ,

de-ntâi aprilie a vrut să-mi facă-o farsă).

O lecție de-aici am invățat:

Să joc GREPOLIS cumpătat,

Iar șefa mea de-atunci s-a lecuit

De făcut farse și de păcălit.
 

DeletedUser5209

Guest
Buna treaba acest 1 Aprilie,dar mai ales pacalelile aferente acestei zile!
Imi amintesc de farsele care acum imi par banale insa atunci ne starneau rasete pana la lacrimi.
De la siretul dezlegat ,pana la murdaria inexistenta pe obrazul cuiva...
smiley_emoticons_lol.gif
...astea erau in copilarie, plus multe altele.

Am crescut ...si glumele au inceput sa fie din ce in ce mai elaborate cu fiecare an care trecea, insa... incercam sa pastram glumele in limita bunului simt...
smiley_emoticons_ins-auge-stechen.gif
.
Din pacate am avut si neplaceri din cauza unora care au sarit calul .
Imi aduc aminte cea mai penibila si vreau sa v-o spun si voua .

"Eram in ultimul an de liceu ,... aveam o "prietena" pe care o simpatizam foarte mult insa... nu stiam cum sa intru in vorba cu ea ,(eram si putin mai timid), ca de obicei insa ,mai intervin si prietenii in asemenea cazuri ...asa ca am primit un telefon de la unul dintre acestia, in care ma anunta foarte bucuros ca respectiva d-soara doreste sa ma intalneasca ......aoleu ce m-am bucurat....aceasta a "comunicat" amicului meu un loc de intalnire si ora la care sa ne vedem .Bineanteles ca nu am banuit nimic .
Oho ...zis si facut ...am fost echipat in 3 minute ,ferchezuit si gatit de parca mergeam la ....ei stiti si voi .
Ajuns la locul convenit, si dorind sa fiu punctual am ajuns exact la ora stabilita... cu un buchet mare maree de trandafiri in brate .Ma uitam in stanga ....ma uitam in dreapta ....lumea se uita la mine ca la urs, (nu v-am spus exact locatia insa acum sunt nevoit sa o fac),timpul trecea si ea nu aparea (eram chiar in centrul orasului langa cinematograf)....alaturi era o terasa unde se serveau prajituri...eu ma gandeam ca dupa intalnire sa o invit acolo ....deci sa revin ....dupa 15 de minute fooooaaarrrteeee lungi ,incepuse sa mi se usuce gatul ,imi intorc privirea spre terasa respectiva ...acolo .......cred ca banuiti deja ....amicii mei se tavaleau pe jos de ras
smiley_emoticons_nicken.gif
...penibil ,jenant... nu am cuvinte cum m-am simtit....deh a fost cea mai penibila farsa de 1 Aprilie.

P.S.- Totusi sa stiti ca pana la urma i-am iertat ....
smiley_emoticons_saufen.gif
...asa e cu prietenii.


smiley_emoticons_grepo_pacman.gif
 

DeletedUser10418

Guest
Bey eu numai vreau gold saptamanal de la admini cate 1k de caciula...
smiley_emoticons_freu-dance.gif
smiley_emoticons_rollsmiliey.gif
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus