Comertul cu Aur

DeletedUser

Guest
cum vine asta ?? adica daca eu am 1000 monede de argint ?? bag 200 la negot in schimbul unui anumit numar de resurse ??
iar jucatorul X imi poate accepta oferta primesc resursele iar el monedele de la mine ??

astra ar insemna ca din 1000 de monede ... sa mai raman cu 800 sau cum vine asta ??
stiti voi.. romanul este zgarcit :">
 

DeletedUser

Guest
pai monedele nu cred ca ar trebui schimbate cu resurse.resursele se obtin mut mai usor(decat in vechea versiune in care se farmau cu armata).daca faceti asta poate ar fi indicat sa reimplementati sistemul de cucerire de sate cu armata

(personal imi placea mult,mult,mult mai mult caci nu ma obliga sa stau 24/7 la farmat satele,2 ore pe grepolis zilnic ajungeau.aveai nevoie si de talent nu doar de rabdare sa faci rost de resurse...de tactica...in fine resursele erau greu de obtinut)-scuze de off topic dar am considerat relevant:p


eu as propune sa le schimbati pe unitati.se poate crea o piata similara celei de resurse.presupun ca unii ar plati 100 de monede pentru o nava de colonizare sau vre-o 20 de monede pe un monticor.
deasemenea s-ar putea face trade cu orase."iti dau 500 de monede,da-mi orasul tau..."

totusi trade-ul de monede de aur mi se pare periculos pentru economia jocului.as propune mai degraba sa le bagati ca bonusuri pentru ridicarea unui sat la nivel 6,sau cucerirea tuturor satelor pe insula,pentru faptul ca te afli in prima suta intre atacatori,aparatori,lupatatori,pentru faptul ca ai suferit cele mai multe pierderi in sprijinul aliatilor.
se poate si crea o legatura intre dinstinctii si monede...
personal as fi extrem de happy daca as putea castiga aur in joc...chiar si putin.dar in locul vostru as lucra asupra economiei...sa vinzi usoare la 10 monede pe bucata...poate fi interesant...si periculos,cu atat mai mult ca le poti vinde chiar inamicului.
o alta smecherie,vindeti favorurile...alea sunt foarte greu de obtinut si sunt sigur ca orice jucator expert isi doreste sa poata sa atace sau sa se apare numai cu unitati mitice...

deasemenea o idee chiar foaret buna mi se pare introducerea de evente cu castiguri de monede...poate chiar de concursuri unde sa te inscrii cu monede si apoi sa castigi potul cel mare sau sa pleci acasa in ...buzunarul gol.

sunt doar idei,nu dati cu paru'.sper ca am fost se ajutor macar putin.

- - - Actualizat - - -

si daca tot sunteti atat de darnici...nu ati vrea sa oferiti 500 de monede(dau cat ati vrea voi) jucatorilor care ating sa zicem 3k puncte si apoi sfarsesc sa fie cuceriti?ar fi un ajutor pentru in inceput nou si un motiv in plus ca acei jucatori sa o ia de la capat si sa nu renunte la grepolis.si ica 500 daca ajung iar la 3k puncte...
pfoa sunt plin de idei:)pacat ca nu intru mai des pe forum:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pai monedele nu cred ca ar trebui schimbate cu resurse.resursele se obtin mut mai usor(decat in vechea versiune in care se farmau cu armata).daca faceti asta poate ar fi indicat sa reimplementati sistemul de cucerire de sate cu armata

(personal imi placea mult,mult,mult mai mult caci nu ma obliga sa stau 24/7 la farmat satele,2 ore pe grepolis zilnic ajungeau.aveai nevoie si de talent nu doar de rabdare sa faci rost de resurse...de tactica...in fine resursele erau greu de obtinut)-scuze de off topic dar am considerat relevant:p


eu as propune sa le schimbati pe unitati.se poate crea o piata similara celei de resurse.presupun ca unii ar plati 100 de monede pentru o nava de colonizare sau vre-o 20 de monede pe un monticor.
deasemenea s-ar putea face trade cu orase."iti dau 500 de monede,da-mi orasul tau..."

totusi trade-ul de monede de aur mi se pare periculos pentru economia jocului.as propune mai degraba sa le bagati ca bonusuri pentru ridicarea unui sat la nivel 6,sau cucerirea tuturor satelor pe insula,pentru faptul ca te afli in prima suta intre atacatori,aparatori,lupatatori,pentru faptul ca ai suferit cele mai multe pierderi in sprijinul aliatilor.
se poate si crea o legatura intre dinstinctii si monede...
personal as fi extrem de happy daca as putea castiga aur in joc...chiar si putin.dar in locul vostru as lucra asupra economiei...sa vinzi usoare la 10 monede pe bucata...poate fi interesant...si periculos,cu atat mai mult ca le poti vinde chiar inamicului.
o alta smecherie,vindeti favorurile...alea sunt foarte greu de obtinut si sunt sigur ca orice jucator expert isi doreste sa poata sa atace sau sa se apare numai cu unitati mitice...

deasemenea o idee chiar foaret buna mi se pare introducerea de evente cu castiguri de monede...poate chiar de concursuri unde sa te inscrii cu monede si apoi sa castigi potul cel mare sau sa pleci acasa in ...buzunarul gol.

sunt doar idei,nu dati cu paru'.sper ca am fost se ajutor macar putin.

- - - Actualizat - - -

si daca tot sunteti atat de darnici...nu ati vrea sa oferiti 500 de monede(dau cat ati vrea voi) jucatorilor care ating sa zicem 3k puncte si apoi sfarsesc sa fie cuceriti?ar fi un ajutor pentru in inceput nou si un motiv in plus ca acei jucatori sa o ia de la capat si sa nu renunte la grepolis.si ica 500 daca ajung iar la 3k puncte...
pfoa sunt plin de idei:)pacat ca nu intru mai des pe forum:)

stii cum se numeste unu cu idei asa multe ca tine? iti zic eu XXXXX!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
haha ce gluma buna....sunt sigur ca toata lumea este foarte curioasa de off topicul nostru...
eu incerc sa dau o mana de ajutor desi vad ca si "harnicii" astia intra pe forum la fel de des cum intra lumina soarelui in gaura...a....sa lasam asta acum...
vroiam sa imi sterg ideile de sus...pacat ca nu pot acum:(...noroc ca alea mai bune le tin pentru mine...detest sa vad ca nu sunt bagat in seama ca in cazul asta.
gata cu forumul.bafta:)
 

ciclin

Stie Tot
Probabil o idee buna per total , cei ce nu baga bani , pot baga resurse :)

rata de schimb va fi foarte mare cel mai probabil si un numar foarte mic de monede bagate(10-20)


In castig vor fi tot cei ce baga bani in joc in defavoarea celorlalti :/ :/ totul pentru bani , ai bani iti iei resurse , te refaci repede , in detrimentul celui ce trebuie sa trimita resurse pentru niste amarate de monede ..
 

DeletedUser

Guest
SALUT !!

nu prea mi se pare o idee buna.. deoarece eu nu cumpar 25k monede cu 360 lei ca sa le fac cadou la alti jucatori in schimbul de resurse.. care daca activez negutatorul si e viteza si mare la lume.. este foarte clar ca nu am nevoie de acele resurse..
si pe serverul beta.. foarta multa lume cerseste daca pot spune asa monede de aur la piata.. sunt si cate 30 de pagini pline numai cu cereri de monede .. si ciudat pe doar 100 resurse.. deci nu as fi deacord cu asa ceva

da.. poate se va gasi o noua metoda de a obtine monede de aur.. farmand satele.. sau prin misiunile insulare.. pana atunci daca aveti nevoie de monede de aur cred ca toata lumea isi perimte sa dea 22 lei pe 600 monede.. mai renunta la un pachet de tigari si cate o bere..
 

DeletedUser14188

Guest
da, da' unii "are printipii": nu dau bani pe jocuri online, la care o multime de oameni au muncit ca sa aiba ei unde-si pierde o ora-doua din timpul zilnic... oameni care au trudit - si nu benevol - pentru asta
dar vor de-a moaca tot, ca deh, daca e pe net,musai tre' sa fie gratis.... si piraterie, si torente de unde fura soft si site-uri de unde fura poze si altele asemeni....
 

DeletedUser13482

Guest
introducerea pactului militar, la fel ca la jocul concurentei
iti platesc atat aur, si pot folosi orasul tau pentru a lansa atacuri de acolo cu trupe de pe un oras de-al meu
asta i-ar ajuta un pic pe jucatorii mici din zonele de conflict
aur pe resurse...nu as da
resurse pentru aur poate
 

DeletedUser14244

Guest
Este o idee cam neplacuta dupa parerea mea...
Nu cred ca ar avea sens sa dam monede de aur,si nu cred ca se va plati vreodata cu aur.
:) :)
 

DeletedUser13037

Guest
Mie mi se pare o idee buna, insa nu in totalitate. Comertul cu aur e ok, nu toti baga bani in joc si pot sa castige in urma acestor ''tranzactii'' pastrandu-si banii in buzunar :D.
Insa resurse pe monede nu e chiar ok, trupe, favoruri, da. Insa aceasta ''mica'' schimbare poate da alt ton jocului care poate fi foarte neplacuta...
 

DeletedUser2039

Guest
Nu risipesti resursele ? esti dintre cei care salveaza padurea cand trimit un e-mail ?
 

DeletedUser

Guest
o idee f proasta deoarece nu poti folosi goldu pe care l-ai acaparat pe parcurs(bonus sau cu activarea adresei de mail)pana la urma totul se rezuma la bani bagi bani acum iei si resurse deci jocu nu mai are rost...balanta e prea inclinata pt cei care baga...
 

DeletedUser14553

Guest
balanta e inclinata de mult pt cei care baga bani datorita capitan/marea preoteasa/comandant ... asta ar da un burst f mare celor care baga bani , pe langa jefuirea satelor de tarani
 

DeletedUser7589

Guest
Sper că ai glumit. Ne ajung toate prostiile implementate care, cică, fac jocul mai atractiv. În goana după câştig curând INNO o să bage comerţul cu oraşe. De ce să mai luptăm? Se simte cineva şmecher, are bani? Merge la piaţă şi găseşte oraşe de vânzare :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13911

Guest
Dara apoi,daca tot suntem buni consumatori a bunurilor produse in UE...nu tre' sa servim si ceva virtual?Tot pe cascaval e si tot afara se duce..hahaha.BAh..in stilul asta de consum ajungem in curand fara moneda...cumparam pe troc...in viitor..hahaha
 
Sus