Cine e norocosul?

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser16071

Guest
Frica de numărul 13 îşi are originea în mitologia nordică. Într-o poveste foarte cunoscută, 12 zei au fost invitaţi să ia masa la Valhalla, o magnifică sală de banchet din oraşul zeilor, Asgard. Loki, Zeul Conflictului şi al Răului a stricat petrecerea, crescând numărul participanţilor la 13. Ceilalţi zei au încercat să-l lovească pe Loki şi în încăierare, Balder, favoritul dintre ei, a fost ucis. Evitarea scandinavilor de a avea 13 membri la petreceri şi antipatia pentru numărul 13 s-a răspândit spre sudul Europei. Această superstiţie a fost consolidată în era creştină, prin povestea Cinei cea de Taină, la care Iuda, ucenicul care l-a trădat pe Iisus, a fost cel de-al treisprezecelea invitat la masă.
 

stamatecostica

Membru activ
În cele mai multe culturi numărul 13 este considerat ghinionist. Există unele explicații logice, însă de cele mai multe ori superstiţia preia conducerea și îi duce pe oameni la anumite credințe eronate.
 

Rareshhh

Membru activ
Superstiția zilei de vineri 13 își are originea în arestarea majorității cavalerilor templieri (inclusiv Marele Maestru) la ordinul regelui Filip al IV-lea al Franței, pe data de vineri 13 octombrie 1307.
 

DeletedUser12202

Guest
Habar nu am,sunt o inculta vizavi de cifra 13(mai ales ca mie in 13,indiferent in ce zi a saptamanii ar pica,imi merge bine-nu cred in superstii,poate pt.asta) .Ma bucur de tot ce am aflat.Stiu toate eveanimentele istoarice,nu am facut asocierea intre ele si cifra 13.
Sunt f.multe evenimente dramatice care au zguduit omenirea si care nu au fost in data de 13.Intuitia imi spune ca evenimentul din mitologia nordica a declansat superstitia vizavi de 13,restul au fost coincidente intamplatoare sau...voite.Parerea mea de nevizat .
Multumesc pt.intrebarea pusa,imi mai doresc astfel de intrebari.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14175

Guest
Superstiția zilei de vineri 13 își are originea în arestarea majorității cavalerilor templieri (inclusiv Marele Maestru) la ordinul regelui Filip al IV-lea al Franței, pe data de vineri 13 octombrie 1307.
Varianta asta o stiam eu ... ca vineri 13 este o zi cu ghinion survenita in urma arestarii cavalerilor templieri ...
 

Rareshhh

Membru activ
Da, știm

Expresia “a lua taurul de coarne” provine din mitul grecesc în care Hercule este personaj principal. Se spune că acesta a salvat Creta de un taur furios, ce îi aparținea lui Poseidon, pe care l-a luat de coarne și l-a îmblânzit.
 

DeletedUser13231

Guest
Expresia "a lua taurul de coarne" vine din limba greacă. Grecii credeau că Hercule a îmblânzit taurul turbat a lui Poseidon luându-l de coarne.
 

DeletedUser16702

Guest
Expresia "a lua taurul de coarne" vine din limba greacă(din cate stiu). Grecii credeau că Hercule a îmblânzit taurul turbat a lui Poseidon luându-l de coarne.
 

DeletedUser14308

Guest
Urmărit inca inainte de nastere de mânia divină a Herei, care îi ia mințile și, într-un delir furios, îl determină chiar să-și ucidă copiii, Heracle consultă Oracolul din Delphi. Pentru ispășire, Apollo îi poruncește să-l slujească timp de doisprezece ani pe Euristeu. La cererea acestuia, care îl supune la diverse munci, Heracle săvârșește cele douăsprezece mari fapte de vitejie, cunoscute sub numele de muncile (isprăvile) lui Heracles.
"A lua taurul de coarne" provine chiar de la una dintre cele douăsprezece mari fapte de vitejie (munci) ale lui Heracles, aceasta fiind cea de-a șaptea isprava. Este vorba de prinderea taurului din Creta, un taur fioros, de o frumusete rara, ce ii apartinea lui Poseidon.
Odinioară, regele Minos intentionase să-i sacrifice taurul lui Poseidon, insa cucerit de frumusețea animalului, îl cruțase. Zeul mării se răzbunase, făcând ca taurul să devină furios și periculos.
Heracles a reușit să-l prindă, sa-l imblanzeasca și să-l aducă lui Euristeu, îndeplinindu-și astfel, cea de a șaptea ispravă.
Ulterior, Euristeu a redat taurului libertatea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16718

Guest
Ce e de făcut când te confrunți cu o problemă ce pare fără ieșire și în jur nu este niciun taur care să poată fi luat de coarne? Nu-ți rămâne mare lucru de făcut. Istoria acestei expresii este veche de când lumea și pământul, de pe vremea Zeilor grecești.
 

akali7

Membru activ
Deseori, atunci când ne confruntăm cu o situație grea, suntem sfătuiți să „luăm taurul de coarne”. Practic, cei din jurul nostru ne sfătuiesc să înfruntăm situația așa cum este ea. Istoria acestei expresii este veche de când lumea și pământul, de pe vremea Zeilor grecești.
 

DeletedUser14447

Guest
Se pare că expresia “a lua taurul de coarne” provine din mitul grecesc în care Hercule este personaj principal. Se spune că acesta a salvat Creta de un taur furios, ce îi aparținea lui Poseidon, pe care l-a luat de coarne și l-a îmblânzit. De fapt, Hercule avea o putere ieșită din comun și era neîntrecut în forță și vitejie. Pentru acesta, taurul nu a părut a fi un obstacol.
 

DeletedUser15637

Guest
Se pare că expresia “a lua taurul de coarne” provine din mitul grecesc în care Hercule este personaj principal. Se spune că acesta a salvat Creta de un taur furios, ce îi aparținea lui Poseidon, pe care l-a luat de coarne și l-a îmblânzit. De fapt, Hercule avea o putere ieșită din comun și era neîntrecut în forță și vitejie. Pentru acesta, taurul nu a părut a fi un obstacol
 

DeletedUser

Guest
Expresia “a lua taurul de coarne” provine din mitul grecesc în care Hercule este personaj principal. Se spune că acesta a salvat Creta de un taur furios, ce îi aparținea lui Poseidon, pe care l-a luat de coarne și l-a îmblânzit.
 

DeletedUser16163

Guest
Provine din mitologia greaca in care se spune ca Hercule a imblanzit taurul turbat al lui Posseidon luandu-l de coarne si astfel salvand insula Creta.
 

DeletedUser16499

Guest
Expresia provine din miturile grecesti , in care hercule a aparat Creta de taurul trimis de poseidon , pe care la luat direct de coarne si la imblanzit , pentru ca Hercule era neintrecut in vitejie si supraforta lui fata de oameni .
 

DeletedUser7851

Guest
concursul se prelungeste pana maine seara la ora 21 (cu scuzele de rigoare pentru ca topicul a ramas inchis)
 

DeletedUser

Guest
1. Farsala este ultima lume de joc deschisa. Aceasta lume, contine noua caracteristica a jocului, Dominatia.
2. Farsala este un oraș în partea central-estică a Greciei, în Prefectura Larisa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus