ce parere aveti ?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
ce parere aveti despre jucatorii care pleca fara sa-si anunte nemultumirea aparuta peste noapte si-apoi recruteaza din fostii colegi?

1. tradatori
2. e normal

daca se poate si cu explicatii
 

DeletedUser598

Guest
ce parere aveti despre jucatorii care pleca fara sa-si anunte nemultumirea aparuta peste noapte si-apoi recruteaza din fostii colegi?

1. tradatori
2. e normal

daca se poate si cu explicatii


Pai.... Personal zic ca e normal.
Explic si de ce?
1) Pai in primul rid sunt multi jucatori de virsta fragida. Ei,sa spun asa: "nu stiu a juca" . El face multe lucruri pe negindite care intradevar poate supara pe cineva...dar,nu ai ce le face,asta e!!!
2)Sunt si jucatori de virste asa zis mare. Multi dintre ei jooaca nu pentru un anumit scop,cum ar fi,sa am prieteni,sa fiu puternic,sa cuceresc si bla bla. Ei joaca pentru propriul interes. Asa ca pe ei nu ai intereseaza parerile si strategia de joc a echipei in care a intrat.
3)Sunt personale care se gindesc DOAR la ei. Alianta pentru dinsii este doar un acoperis in timpuri mai grele,asa za zicem. Daca are venit din alianta X,merge in X,daca are venit in Y,merge in Y...si tot asa mai departe.
4)Sunt jucatori(dar mai bine zis conturi),care se folosesc pentru spionaj. Se face acest lucru simplu. Faci 2 conturi,la conexiune declari,si liber joci pe 2 conturi. Unul e general,altul il folosesti ca spionaj. Intri in ce alianta care doresti(sau poti) si iti faci treburile.
Cam astea sunt parerile mele!!!
:D
 

DeletedUser

Guest
si asta e bine?
daca e cont de spionaj si cineva a intrat doar pentru a spiona in cartea mea se numeste tradare(sa aiba doua conturi deja e incalcare de regulament)
daca e doar pentru ca vrea un acoperis caldut, iar e tradare
daca nu-l intereseaza decat de el , nu si de cel de langa, tradeaza alianta prin faptul ca o lipseste de ceva vital..
si oare conteaza varsta cand faci lucruri negandite?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser598

Guest
si asta e bine?
daca e cont de spionaj in cartea mea se numeste tradare
daca e doar pentru ca vrea un acoperis caldut, iar e tradare
daca nu-l intereseaza decatd e el , nu si de cel de langa, rtadeaza alianta prin faptul ca o lipseste de ceva vital..
si oare conteaza varsta cand faci lucruri negandite?

Pentru mine e NORMAL,poate nu bine,dar normal e!!
Are cont de spionaj,treaba lui,asta e strategie,nu dradare.
Vrea doar un acoperis caldut,e dreptul lui,la fel se vede un fel de strategie. Cum se zice,sub blana oii se ascunde lupul. Asa si aici,el o face pe saracutul,dar,intradevar face treaba pe furis. Esim la fel la strategie!
Eu am incredere doar in citiva membrii a aliantei,sa zicem 6-8 din 90. Si restu nu ma intereseaza,si niciodata personal nu cer ajutor. De aceia aici pe mine nu ma prea doare. Si personal,ajut doar pe cei care merita si m-au ajutat si ei! ;)
Si ultima,da conteaza virsta. Adati aminte cum erai la virsta de 10 ani,si cum erai cind ai terminat 12 clase. oare e tot aceiasi? Desigur NU... Ei sunt copii,si trebuie intelesi,si nu pedepsiti de aia! :cool:
 

DeletedUser

Guest
Am 13 ani,dar totusi imi place sa joc destul de corect( desi am avut o mica problema:D) si nu as iesi dintr-o alianta, imi fac eu una si apoi invit jucatorii din alianta din care am iesit,nu ar fi fair play,trebuie sa lasi jucatorii sa aleaga in ce alianta vor ei si nu trebuie sa ii indemni tu.Si in general ma integrez destul de bine intr-o alianta si cu aceea raman pana la capat.Asa gandesc eu. Bafta la joc!
 

DeletedUser

Guest
:confused:Tradatori - Ce inseamna acest cuvant mai exact?
Datorita faptului ca sunt foarte multe persoane "certate" cu limba romana,ca sa zic asa......in primul rand trebuie sa ne uitam in dictionar ce inseamna exact unu "tradator" , dupa care sa incepem sa ne dam cu parerea.

:eek:Modelul unui tradator:
1.Un jucator care a activat intr-o alianta o anumita perioada,jucand cu drag,stagandu-si propria lui dezvoltare pentru ceilalti membrii ai aliantei,timitand sprijin la peste 11 ore distanta,lasand trupele blocate acolo pentru ca colegii lui sa poata sa se recupereze(+resurse,vraji).
2.Un jucator care a contribuit enorm la capatarea unui renume al aliantei din care facea parte,alianta respectiva alianta fiind demna de luat in considerare,datorita faptului ca membrii ei stateau imprastiati pe mapa.
Erau de neclintit,rezistand eroic in fata avalanselor de atacuri primite de ceilalti playeri.
3.Un jucator care si-a spus ideile cum ar trebui sa arate o conducere intr-o alianta(conducatorii se votau din doua in doua luni,un fel de balamuc),nefiind nimic stabil urmand ca membrii sa urmeze principiile,ideile,fiecarui jucator care devenea conducator(asa se gandea odata),contribuind totodata la stabilizarea aliantei.
4.Un jucator care nu a plecat intr-o alianta adversa,si a ales o alianta infima de 26 de jucatori plecand dintr-o alianta "de prestigiu".
5.Jucatorul care a plecat isi cheama prietenii daca vor sa vina,sa refaca echipa cu care a muncit in cadrul fostei sale aliante,insa fara ai obliga sau a le impune ceva,ca au ramas prieteni.
Acest tip de jucator este modelul unui tradator


:cool:Modelul de conducere ideal:
Lucru de baza,conducatorul sa stie sa se faca placut membrilor si sa comunice cat de des pot cu ei,implicandu-se cat de mult posibil in alianta.
Trebuie sa stie ce inseamna un lider si care sunt atributiile lui(sunt foarte multi intemeietori care habar n-au ce intra in atributiile unui lider).
Sa gandeasca in numele a intregii aliante( nu doar a catorva membri 10-15).
Sa stie sa fie cat mai diplomatic.
Sa comunice cu toti membrii aliantei lui,fara sa tina seama ca a fost criticat de un membru.
Sa realizeze ca grepolis nu este deloc asemanator cu triburile,aici e cu totul altceva si sa se adapteze stiului de joc.Stiti de ce au disparut dinozaurii? Ca nu s-au putut adapta mediului.Asa si cu conducatorii de aliante daca nu se adapteaza jocului vor disparea in orizonul departat.

Din moment ce o conducere nu este competenta sa faca aceste lucruri,nu vad ce jucator ar vrea sa joace "sub comanda lor".
Pe final tin sa precizez modelul de conducere "dictatorial" trebuie sa stii sa-l aplici in caz contrar,iti pleaca toti subalternii sau....Dumnezeu sa-i ierte pe unchiul Saddam si pe Nea Nicu.:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
:confused:Tradatori - Ce inseamna acest cuvant mai exact?
Datorita faptului ca sunt foarte multe persoane "certate" cu limba romana,ca sa zic asa......in primul rand trebuie sa ne uitam in dictionar ce inseamna exact unu "tradator" , dupa care sa incepem sa ne dam cu parerea.

:eek:Modelul unui tradator:
1.Un jucator care a activat intr-o alianta o anumita perioada,jucand cu drag,stagandu-si propria lui dezvoltare pentru ceilalti membrii ai aliantei,timitand sprijin la peste 11 ore distanta,lasand trupele blocate acolo pentru ca colegii lui sa poata sa se recupereze(+resurse,vraji).
2.Un jucator care a contribuit enorm la capatarea unui renume al aliantei din care facea parte,alianta respectiva alianta fiind demna de luat in considerare,datorita faptului ca membrii ei stateau imprastiati pe mapa.
Erau de neclintit,rezistand eroic in fata avalanselor de atacuri primite de ceilalti playeri.
3.Un jucator care si-a spus ideile cum ar trebui sa arate o conducere intr-o alianta(conducatorii se votau din doua in doua luni,un fel de balamuc),nefiind nimic stabil urmand ca membrii sa urmeze principiile,ideile,fiecarui jucator care devenea conducator(asa se gandea odata),contribuind totodata la stabilizarea aliantei.
4.Un jucator care nu a plecat intr-o alianta adversa,si a ales o alianta infima de 26 de jucatori plecand dintr-o alianta "de prestigiu".
5.Jucatorul care a plecat isi cheama prietenii daca vor sa vina,sa refaca echipa cu care a muncit in cadrul fostei sale aliante,insa fara ai obliga sau a le impune ceva,ca au ramas prieteni.
Acest tip de jucator este modelul unui tradator

TRĂDÁ, trădez, vb. I. 1. Tranz. A înșela în mod voit și perfid încrederea cuiva, săvârșind acte care îi sunt potrivnice, pactizând cu dușmanul etc. ♦ A fi neloial față de cineva sau de ceva. ♦ A se abate de la o linie de conduită, a dovedi inconsecvență față de o acțiune, de o idee etc. ♦ A comite o infidelitate în dragoste sau în căsnicie; a înșela.
ASTA E DEFINITIA DIN DICTIONAR....
Plecarea fara sa anunti penste noapte, nu conteaza cat de mare sau mica e alianta pentu a fi solidar cu dusmanul , recrutarea jucatorilor si amenintarea unora din ei se numeste ca ai inselat in mod voit increderea, minciuna ca nu faci astase numeste abatere de la o linie de conduita, e infidelitate fata de alianta oricat ai deghiza-o tu. Daca ai probleme la servici te duci si incerci sa discuti, sa schimbi ce nu-ti convine, nu pleci direct la competitie vanzand secrete ! pentru ca asta inseamna tradare
Faptul ca prowar recunoaste ca stie cate trupe pierdeai tu in sprijin la cei pe care ii ataca el , in timp ce erai la noi e divulgare de informatii si tradare...ca ai trimis la 11 ore sprijin? nu am cerut mai mult de 3 bireme niciodata in sprijinul la distanta! ba chiar am ameintat adesea cu excluderea...
:cool:Modelul de conducere ideal:
Lucru de baza,conducatorul sa stie sa se faca placut membrilor si sa comunice cat de des pot cu ei,implicandu-se cat de mult posibil in alianta.
Trebuie sa stie ce inseamna un lider si care sunt atributiile lui(sunt foarte multi intemeietori care habar n-au ce intra in atributiile unui lider).
Sa gandeasca in numele a intregii aliante( nu doar a catorva membri 10-15).
Sa stie sa fie cat mai diplomatic.
Sa comunice cu toti membrii aliantei lui,fara sa tina seama ca a fost criticat de un membru.
Sa realizeze ca grepolis nu este deloc asemanator cu triburile,aici e cu totul altceva si sa se adapteze stiului de joc.Stiti de ce au disparut dinozaurii? Ca nu s-au putut adapta mediului.Asa si cu conducatorii de aliante daca nu se adapteaza jocului vor disparea in orizonul departat.

Din moment ce o conducere nu este competenta sa faca aceste lucruri,nu vad ce jucator ar vrea sa joace "sub comanda lor".
Pe final tin sa precizez modelul de conducere "dictatorial" trebuie sa stii sa-l aplici in caz contrar,iti pleaca toti subalternii sau....Dumnezeu sa-i iere pe unchiul Saddam si pe Nea Nicu.:D

total offtopic...scuzele astea nu fac decat sa intareasca acuzele. succes in contiuare la ce faci tu... chiar ne lipsea un zambet
 

DeletedUser

Guest
Wow! Zamfiro! Ai găsit tu toate alea în dreptul cuvântului trădător, în DEX?

Mie mi se pare că..hmm. cum să zic? Te cam sesizezi din oficiu.
Adicătelea, încerci să te dezvinovățești.Și..știi cum e treaba aia cu căciula sub muscă..sau musca pe căciulă ( mă rog..depinde din ce perspectivă privești lucrurile, acum ) ?

Iete ce scrie pe la Dex :

TRĂDĂTÓR, -OÁRE, trădători, -oare, adj., s.m. și f. (Persoană) care trădează.

TRĂDĂTÓR1 ~oáre (~óri, ~oáre) Care trădează. Plan ~. Acțiuni ~oare. /a trăda + suf. ~tor

TRĂDĂTÓR2 ~oáre (~óri, ~oáre) m. și f. Persoană care săvârșește un act de trădare. /a trăda + suf. ~tor

TRĂDĂTÓR adj. v. adulter, infidel, necredincios, nefidel.

TRĂDĂTÓR adj., s. 1. adj., s. vânzător,(înv.) 2. s. iudă, vânzător. 3. adj. (înv.) hain.

Hmm.. și cum adulter, nu cred că ai fost, rămân celelalte ipostaze.

Întrebarea, totuși, persistă.:

De ce cauți să explici că nu ai fost în niciuna dintre acele ipostaze?
Din moment ce tu ești cu conștiința curată, peiii... toate acele lucruri nu își au sensul.Și, dimpotrivă, dacă nu este așa, prin tot ceea ce ai scris mai sus faci trimitere directă la zicerea aia românească, cu muscă și căciulă.

L.E.

Toatal..alandala postul meu..în condițiile în care Alandala a postat cu 10 '' mai devreme. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Wow! Zamfiro! Ai găsit tu toate alea în dreptul cuvântului trădător, în DEX?

Mie mi se pare că..hmm. cum să zic? Te cam sesizezi din oficiu.
Adicătelea, încerci să te dezvinovățești.Și..știi cum e treaba aia cu căciula sub muscă..sau musca pe căciulă ( mă rog..depinde din ce perspectivă privești lucrurile, acum ) ?

Iete ce scrie pe la Dex :

TRĂDĂTÓR, -OÁRE, trădători, -oare, adj., s.m. și f. (Persoană) care trădează.

TRĂDĂTÓR1 ~oáre (~óri, ~oáre) Care trădează. Plan ~. Acțiuni ~oare. /a trăda + suf. ~tor

TRĂDĂTÓR2 ~oáre (~óri, ~oáre) m. și f. Persoană care săvârșește un act de trădare. /a trăda + suf. ~tor

TRĂDĂTÓR adj. v. adulter, infidel, necredincios, nefidel.

TRĂDĂTÓR adj., s. 1. adj., s. vânzător,(înv.) 2. s. iudă, vânzător. 3. adj. (înv.) hain.

Hmm.. și cum adulter, nu cred că ai fost, rămân celelalte ipostaze.

Întrebarea, totuși, persistă.:

De ce cauți să explici că nu ai fost în niciuna dintre acele ipostaze?
Din moment ce tu ești cu conștiința curată, peiii... toate acele lucruri nu își au sensul.Și, dimpotrivă, dacă nu este așa, prin tot ceea ce ai scris mai sus faci trimitere directă la zicerea aia românească, cu muscă și căciulă.

L.E.

Toatal..alandala postul meu..în condițiile în care Alandala a postat cu 10 '' mai devreme. :D


Cred ca nu esti la curent cu trecutul argonaut,cu principiile pe care le urmam odata,dupa cum vezi este o diferenta majora intre argonautii actuali si cum erau ei odata(acum noi ne asemanam cum erau argonautii odata).In momentul de fata sunt o gloata de playeri,un dezastru total in interiorul aliantei(cred),doar sa detina suprematia topului.
Am dorit din totdeauna o alianta modesta ca numar de membri si cu o putere maxima.
Nu am ales history sa fuzionam cu ei,ca va daramam psihologic,cu toate ca asta trebuia sa facem la amenintarile Alandalei ca vom fi atacati 26 de membri de 350 de membri,am ramas in picioare.Cat despre faptul ca "ne-am dat cu dusmanul" ne-am dat datorita proastei diplomatii facute in urma unor amenintari primite,initial voiam sa jucam singuri fara aliati.
Cum Se auzea ca JUST DO IT. sunt "rivali" vostri(de unde si pana unde nu stiu) am fost nevoiti sa alegem History,ca ne-au propus alianta de cand eram vreo 26 de membri in timp ce conducerea argonauta "striga" prin alianta ca noi le suntem dusmani(nu am atacat,nici un argonaut pana atunci,pur si simplu ne-am vazut de treaba noastra).
Si in momentul de fata din clipa asta chiar ii vom ajuta sa va devanseze,ca prea mult se sufera de stiinta jocului si de faptul ca sunteti pe locul unu.Vad ca nu ati invatat din greseli,si va faceti mai mult rau decat trebuie.
Inca ne vedem in continuare de jocul nostru,dar de acum incolo nu va mai fi asa,asta ca sa vedeti ce inseamna cu adevarat un :mad: "tradator" , sa puteti face diferenta dintre un tradator si un jucator care a parasit alianta,si a ales sa-si vada in continuare de jocul lui,impartial stand cuminte in banca lui.
 

DeletedUser

Guest
se vede cum stai cuminte in banca ta....ce sa spun.
dezastru intern? ma indoiesc...

orice jucator care paraseste alianta in conditiile asea si o subminteaza tesand intreigi, racoland jucatori si amenintand este si ramane un tradator! acepta-ti situatia ! si daca tot te lauzi castai in banca ta..apai stai! nu te mai baga aiurea in seama peste tot.
 

DeletedUser

Guest
Pai tu esti cea care incepi ma critici peste tot eu postez ca simplu player si lovesti in mine,faci singura off topic la orice postare a mea(chestia legata de ambitie sau "dusmanie"care o sa va traga in jos).
Ma simt nevoit sa-ti raspund la acuzele aduse direct mie,cat despre jucatori sa-mi zici si mie unu care l-am amenintat ca daca nu intra la noi o sa-l atacam,ei vin de buna voie crede-ma(dupa care voi incercati sa-i rechemati in alianta,si sa-i luati cu lugu,lugu :D ).
Culmea e ca o mica parte din alianta argonautii ne sunt prieteni si chiar ne ajutam intre noi,chiar daca tu crezi ca porti un razboi cu noi,e penibil sa crezi ca o sa reusesti,am si dovezi concrete,daca ii da-ti afara pe cei care colaboreaza cu noi,o sa pierdeti locul unu,ca baietii daca sunt eliminati au unde sa se duca :)):)) si pe multi nici macar nu-i stii dupa nume,ca din 170 de mebrii sa fii prea as sa-i stii seama de toti.....

Scuza-ma ai scufundat personajul,nu sunt eu genul asta de om,care sa amenint,nu stiu daca am amenintat nici pe joc pe cineva,indiferent ca m-a atacat sau ca l-am atacat,nici macar sa-l jignesc nu am stiutsa fac acest lucru(altii l-au facut),nu-mi sta in caracter.....

Asta a fost si ultima mea postare pe forum dna moderatoare Alandala,,ca sa nu-mi mai bag eu nasul peste tot,politica si propaganda pe lumea beta va apartine si ma voi limita iar doar la joc,fara sa ma intereseze toate aberatiile,n-are rost sa-mi mai pierd timpul.
O zi buna si bafta si spor la moderat.
I
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ce parere aveti despre jucatorii care pleca fara sa-si anunte nemultumirea aparuta peste noapte si-apoi recruteaza din fostii colegi?

1. tradatori
2. e normal

daca se poate si cu explicatii


parerea mea este urmatoarea;
unul care pleaca peste noapte are aceeasi valoare cu un conducator care nu-si respecta principiile si promisiunile.
 

DeletedUser

Guest
tradare? fiti seriosi acuma
eu as zice ca e normal
ati luat jocu atat de serios? si mai ziceati de cei mai mici :))
 

DeletedUser

Guest
parerea mea este urmatoarea;
unul care pleaca peste noapte are aceeasi valoare cu un conducator care nu-si respecta principiile si promisiunile.


se pare ca vorbim de aceeasi persoana :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
parerea mea este urmatoarea;
unul care pleaca peste noapte are aceeasi valoare cu un conducator care nu-si respecta principiile si promisiunile.

este un joc de strategie si socializare, nu confundati cu RL, orice strategie este binevenita,spionaj,mistificare,recrutare si sacrificare.
Aliantele se formeaza si se destrama, nucleele de jucatori sunt baza chiar daca fac parte din aliantae posibil inamice...
si vb. unui latin destept: "vae victis"
sau pe scurt:"homo homini lupus est" pana ne intalnim la o bericioaica!

cu ofticosii nu ma pun
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus