Campania anti-mirc @ grepolis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Buna ziua, stimata comunitate ro-grepolis!

Sincer deja e prea mult!
Nu e zi in care sa nu citesc mesaje venite de la unii jucatori de genul "Dak u mai atakat no sa shtii knd o sa t-e atak shi eu!".
Grepolis e joc de strategie, teoretic impatimitiilor de Counter-Strike sau Hi5 nu ar trebui sa le placa. Si totusi se incapataneaza sa joace strategie si pe deasupra se chinuie ingrozitor sa si scrie mesaje mirc-uistice.

Declar deschisa campania anti-mirc pe RO-grepolis. De acum incolo cand mai apar mesaje tip mirc-hi5, propun sa se raspunda cu un vers de factura filosofica din Eminescu ( Scrisoarea 1,2 sau 3 sau Luceafarul ) , cu un citat din Eliade sau cu fragmente din celebrele ( pentru cei care au trecut prin scoala cat de cat ) axiome/mituri/povestiri filosofice. Si la finalul mesajului de raspuns sa sa insereze indemnul "Cartea este buna si ea la ceva. Scoala te asteapta"

In momentul in care primiti mesaje de tipul mirc-hi5, va rog sa raspundeti corespunzator, conform campaniei si sa postati raspunsul si pe acest thread-campanie. Impreuna vom invinge!

:pro:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6401

Guest
Take it easy, buddy! Nu e nevoie sa faci o campanie. Fa ce fac si eu: raspunde-le la mesaj cu un atac maricel. Asta ii va potoli mai repede. ;)
 

DeletedUser

Guest
:D

Eu nu vreau sa-i cuceresc sau potolesc sau sa ii "invat minte" cu atacuri. Nu.
Vreau sa nu mai vad mesaje desprinse din "Planeta maimutelor".
E atat de greu sa scrie cuvinte complete, e greu sa scrie cu "tu" loc de "u" sau sa respecte functia literei "c" si sa nu macelareasca cuvintele inserand "k"-uri masochiste? E atat de greu sa puna cratima cand si unde trebuie?

Nu, nu ma cred si nu vreau sa fiu urmasul lui Pruteanu. Vreau doar sa vad ca oamenii respecta limba materna, nu sa o violeze in toate halurile. Nu e foarte greu sa te straduiesti putin, sa faci un mic efort ... si e bine si pentru ei insisi, nu doar pentru mine sau tine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Corect.
Pe mine nu ma enerveaza numai mesajele primite in joc, ci toate mesajele pe care le primesc sau le vad. Limbaje mirc peste tot...
"Shi exakt km ai zis shi u" pentru altii e foarte greu sa scrie corect ortografic...
Te sustin si ai tot respectul meu pentru ca ai avut o astfel de initiativa.
 

DeletedUser

Guest
E vorba despre lene crunta, le e lene sa scrie cuvantul intreg.
Vor sa raspandeasca un fel de "pasareasca" , un fel de limbaj maimutaresc lenes si inapoiat.

Scopul nu e sa-i interzicem, nici nu avem cum sa facem asta, e ca si manelismul in Romania. Ce vreau sa se realizeze este sa li se arate ca asa ceva este sub gradul de normalitate sociala. Sa vada ca daca se exprima asa, restul de parteneri de discutie ii vor ignora sau taxa printr-o atitudine de dispret. Scopul e sa se lase de asemenea practici.
 

DeletedUser

Guest
Eu pur si simplu nu le raspund celor ce imi scriu o fraza sau o propozitie in mirc.
Sa zicem ca te grabesti, scrii "vb" in loc de "vorbesc, vorbesti", asta e , se mai intampla... Dar nu o fraza intreaga...
 

DeletedUser6401

Guest
Lene crunta?!? Orientalis, eu iti spun ca nu este numai lene crunta este si obișnuinta.

"Pt" sau "vb" in loc de "pentru" sau "vorbim" nu este ceva rau. Se mai intampla sa te grabesti foarte tare. Chiar daca te grabesti, asta nu inseamna ca trebuie sa scrii "auzi dai u 1 atac cu usoare la ... shi 1 cutremur k vreau sa bag nava maine". Urasc mesajele de genul asta!! :angry: Cateodata ma incapatanez si nu raspund! :D
 

DeletedUser

Guest
da ,nici mie nu-mi plac cuvintele acestea noi inventate, nu stiu de unde au aparat. shi yo in loc de eu si de astea. ,,pt ,, sau ,,vb,, acestea merg este ca ,,Dl,, pentru domnul. nu e vorba de graba ,la shi scrie cu unul mai mult.
 

DeletedUser

Guest
Lene crunta?!? Orientalis, eu iti spun ca nu este numai lene crunta este si obișnuinta.

"Pt" sau "vb" in loc de "pentru" sau "vorbim" nu este ceva rau. Se mai intampla sa te grabesti foarte tare. Chiar daca te grabesti, asta nu inseamna ca trebuie sa scrii "auzi dai u 1 atac cu usoare la ... shi 1 cutremur k vreau sa bag nava maine". Urasc mesajele de genul asta!! :angry: Cateodata ma incapatanez si nu raspund! :D

Asta am vrut sa subliniez si eu. Asta nu e lene crunta...
Orientalis a vrut sa zica exact fazele cu "k" in loc de "c" , "tz" , "shi" "u" etc.
 

DeletedUser5815

Guest
Subscriu!!! ... unde semnez adeziunea? :D

deja am nervii pusi pe moate cand primesc astfel de mesaje... pe langa faptul ca-mi zgarie ingrozitor retina, sunt nevoita sa mai si fac un efort considerabil ca sa pricep macar 60-70% din ceea ce vrea sa-mi transmita expeditorul...
 

DeletedUser6401

Guest
Subscriu!!! ... unde semnez adeziunea? :D

deja am nervii pusi pe moate cand primesc astfel de mesaje... pe langa faptul ca-mi zgarie ingrozitor retina, sunt nevoita sa mai si fac un efort considerabil ca sa pricep macar 60-70% din ceea ce vrea sa-mi transmita expeditorul...

Daca pricepi 60%-70% e bine. Eu cateodata citesc mesajul respectiv si de 7 ori si tot un inteleg nimic...
 

DeletedUser6312

Guest
E bine de voi ca aveti nervi tari, eu nu am si nu ma obosesc sa incerc sa inteleg astfel de mesaje, le sterg direct. :D :D
 

DeletedUser

Guest
E bine de voi ca aveti nervi tari, eu nu am si nu ma obosesc sa incerc sa inteleg astfel de mesaje, le sterg direct. :D :D

Depinde si de mesaj, daca vad un "carnat" de asa zise "cuvinte" normal ca il sterg direct... Cand sunt 2-3 fraze le mai deslusesc, dar de obicei, aceste mesaje sunt de genul: " Imi dai shi mie nijte resurse plz?", sau toate felurile. Nici nu ma obosesc si le sterg... Dar majoritatea mesajelor care le primesc sunt "codate"
 

DeletedUser6401

Guest
:D:D:D
Eu nu le sterg. Daca nu inteleg nimic il pun pe destinatar sa imi "traduca" ce a scris.
 

DeletedUser

Guest
:D:D:D
Eu nu le sterg. Daca nu inteleg nimic il pun pe destinatar sa imi "traduca" ce a scris.

Poate ai vrut sa zici expeditor, in nici un caz destinatar, care esti tu.
Nu e cazul sa te obosesti sa il pui sa iti traduca, pierzi timp. Pur si simplu il ignori sau un reply ca nu intelegi nimic. Asa poate se mai invata si el sa scrie corect in lb. romana.
 

DeletedUser

Guest
Subscriu!!! ... unde semnez adeziunea? :D

deja am nervii pusi pe moate cand primesc astfel de mesaje... pe langa faptul ca-mi zgarie ingrozitor retina, sunt nevoita sa mai si fac un efort considerabil ca sa pricep macar 60-70% din ceea ce vrea sa-mi transmita expeditorul...
Acest thread va fi fortareata anti-mirc si noi toti ce aderam la aceasta campanie nu ne vom multumi doar sa ignoram.

Cand vi se trimite un mesaj mirc-hi5 pe forum/in joc, raspundeti cu un pasaj dintr-o lucrare literaro-filosofica sau pur si simplu un citat/maxima/proverb cunoscut... sau macar o fraza mai elaborata corecta din punct de vedere gramatical si la final sa adaugam indemnul:
"Cartea e buna si ea la ceva. Scoala te asteapta"

Dupa care vom posta aici, pe acest thread raspunsul dat maimutelor mircuiste.

Sa le aratam ca nu mai acceptam asa ceva. Daca nu se corecteaza, daca nu vor face minimul efort sa scrie cuvinte intregi, vor avea parte de marginalizare.

Vor vrea sa fie considerati oameni valabili din punct de vedere social? Sa faca bine sa respecte o minima exprimare gramaticala, sa ne respecte pentru ca sa primeasca si ei respect.

Pur si simplu il ignori sau un reply ca nu intelegi nimic. Asa poate se mai invata si el sa scrie corect in lb. romana.
Destul am tot ignorat, e timpul sa le aratam ca nu e bine ce fac.
Eu unul nu o sa mai arat mila sau ignoranta... nu asa le arati ca nu procedeaza corect. E timpul sa le punem oglinda in fata.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
Sa stii ca ai dreptate, in pasivitatea noastra ei vad un indemn de a continua sa alunece pe panta prostiei si nu de a incerca sa se corecteze.
Am sa incep si eu sa le atrag atentintia, poate iese ceva constructiv din asta :)
Cel putin eu sper :)
 

DeletedUser6401

Guest
Poate ai vrut sa zici expeditor, in nici un caz destinatar, care esti tu.
Nu e cazul sa te obosesti sa il pui sa iti traduca, pierzi timp. Pur si simplu il ignori sau un reply ca nu intelegi nimic. Asa poate se mai invata si el sa scrie corect in lb. romana.

Scuze...am gresit. Imi era mintea in alta parte.:D
 

DeletedUser

Guest
Lene crunta?!? Orientalis, eu iti spun ca nu este numai lene crunta este si obișnuinta.

"Pt" sau "vb" in loc de "pentru" sau "vorbim" nu este ceva rau. Se mai intampla sa te grabesti foarte tare. Chiar daca te grabesti, asta nu inseamna ca trebuie sa scrii "auzi dai u 1 atac cu usoare la ... shi 1 cutremur k vreau sa bag nava maine". Urasc mesajele de genul asta!! :angry: Cateodata ma incapatanez si nu raspund! :D


Exemplul dat de tine este cat de cat inteligibil chiar daca enervant, se poate si mai rau de atat. Primesc uneori mesaje la care trebuie sa stau ceva timp sa-mi dau seama ce vor sa spuna in ele si de multe ori intreb persoana ca sa stiu daca am inteles bine. Unii poate se inteleg intre ei in pasareasca asta manelista dar asa cum spunea si Orientalis unde este respectul de sine a celui care vorbeste asa si respectul pentru limba materna.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus