Bursa marfuri

DeletedUser

Guest
Salut,

Cred ca ar fi cel putin interesant daca piata ar putea functiona ca o bursa de schimb marfuri, sau mai degraba un "Foreign Exchange". Am sa-mi prezint ideea si eventualele implicatii in ceea ce urmeaza.

Momentan, sistemul de piata permite doar negocierea unor tranzactii in urma carora participantii isi trimit reciproc resurse. Resursele sunt transportate dupa efectuarea tranzactiei, ceea ce face ca raporturile de schimb sa nu fie usor comparabile. Vom folosi denumirea generica de "curs" pentru aceste raporturi de schimb.

Propunerea mea este urmatoarea: infiintarea unui "loc" comun unde jucatorii trimit resurse intr-un cont propriu, din care efectueaza tranzactii instantanee. Tranzactiile se realizeaza automat in urma potrivirii diferitelor oferte, de exemplu:
- jucatorul X plaseaza o oferta de cumparare piatra contra lemn la curs 1.25
- jucatorul Y plaseaza o oferta de vanzare piatra contra lemn la curs 1.24
- cum ofertele se potrivesc (cumparare la curs egal sau mai mare, respectiv vanzare la curs egal sau mai mic decat o contraoferta), sistemul realizeaza automat tranzactia fara interventie

Trebuie inteles ca timpul de livrare este nul, deci nu mai are nicio relevanta. Implicatiile propunerii mele sunt urmatoarele:
- marfurile devin omogene, deoarece timpul de livrare devine neimportant
- se poate stabili si afisa un pret al pietii pentru fiecare pereche de marfuri, egal cu cursul ultimei tranzactii realizate, si/sau indicat prin cele mai bune N oferte "cumparare" si cele mai bune N oferte vanzare.
- distributia resurselor se poate eficientiza si va fi interesant de urmarit daca exista evolutii ale pietei in functie de diverse evenimente, schimbari in regulile jocului sau alte lucruri
- va fi suficient sa se prezinte un set de cursuri de schimb sau preturi, sa zicem piatra/lemn, argint/piatra, argint/lemn
- s-ar atrage mai mult speculatorii si s-ar creste lichiditatea pe piata, ceea ce ar reprezenta o imbunatatire fata de ceea ce vad eu in momentul actual

Pentru balansarea jocului, se pot lua urmatoarele masuri:
- accesul la "bursa" se poate face numai dupa construirea unui nivel anume al pietii
- desi tranzactionarea se face instantaneu, depunerea si retragerea resurselor din cont va lua un timp (sa zicem 12 ore?)
- se poate limita raza de actiune infiintand pieti regionale, pe anumite mari, eventual in functie de nivelul cladirii piata
- existenta unor costuri de tranzactie (bid-ask spread sau comision)
- limitarea in alte moduri ale acestor tranzactii pentru ca jucatorii sa nu renunte la productia autonoma a unor resurse (ceva gen specializarea producatorilor), daca acest lucru se doreste

Cat priveste realismul, in realitate oamenii si organizatiile care nu se cunosc se intalnesc intr-un loc comun pentru a tranzactiona si a efectua schimbul fizic de marfuri, deci propunerea este verosimila din acest punct de vedere.

Ce parere aveti?
 
Sus