Atlantida

  • Autor subiect DeletedUser2039
  • Data de început

DeletedUser2039

Guest
Propunere: sa incercam sa "complicam" si mai mult jocul decat este acum.
Pe fiecare lume sa existe Atlantida, civilizatia mult mai avansata decat restul lumii antice, in fapt sa fie o insula cu 20 de orase dezvoltate maxim si gestionata de server, dar care nu poate fi localizata pe harta decat in momentul in care-i solicitam ajutorul. Atlantii sa fie o lume pasnica si neutra care nu sunt agresori niciodata dar care atunci cand sunt rugati, sa ajute .
Implicarea Atlantidei in joc sa ofere un ritm oarecum mai alert si cu implicarea jucatorilor din alianta in ajutorul unui coleg. Un exemplu de implicare al Atlantidei : un jucator oarecare este atacat, el se apara cum poate dar la un moment dat vine si unul sau mai multe atacuri cu nava, din momentul in care atacul cu nava nu mai poate fi intors si o nava vine sigur spre oras jucatorul atacat poate sa solicite intemeietorului aliantei sau unui lider ajutorul Atlantidei, solicitarea poate fi pe toate canalele de comunicare pe care le avem la dispozitie, in joc pe forumul aliantei sau mesaj sau alte moduri in care tinem legatura cu ceilalti ( tel. si altele ).
Intemeietorul sau liderul care vede primul apelul colegului merge la sectiunea pacte si acolo intr-o fereastra adaugata jocului trimite o invitatie de pact Atlantidei.
Atlantida raspunde instantaneu la solicitarea de pact si spune ca este gata sa ofere ajutor in schimbul unui pret, tot in raspunsul atlantilor sa existe si 2 casete care trebuiesc completate de liderul care a depus solicitarea, una cu bb-code al orasului agresor si a doua cu bb-code cu orasul spre care vine nava, cand a pus cele doua adrese si a dat ok in mesageria liderului vine mesaj cu coordonatele insulei Atlantidei ( de fiecare data alta mare si alta insula si numai pe durata cat solicitarea este in desfasurare)
Din acel moment toti jucatorii din alianta vad insula Atlantidei, si intr-o alianta cu 100 de membrii 20 dintre ei trebuie sa trimita resurse cu negutatorii spre orasele Atlantidei,3 x 5000 din fiecare ( deci un maxim de negot de pe unul din orase) conditia este un jucator-un oras un full de negot si nu un singur coleg 20 de ajutoare!Resursele ajung in Atlantida instant ca atunci cand le solicitam din sate. Cel care a trimis resursele primeste in inbox un raport care poate fi publicat ca a livrat resursele si daca e nevoie prezinta dovada pe forumul aliantei( din ciclul ai fost on si nu ai trimis) orasele pe insula Atlantida sa fie de exemplu galbene si pe masura ce colegii de alianta se implica sa devina verzi. Cand toate cele 20 de orase ale Atlantidei sunt verzi in portul jucatorului care asteapta atacul cu nava se genereaza o superbirema si jucatorul respectiv primeste un mesaj de la atlanti in care afla cum poate folosi superbirema, tot in acel moment insula Atlantidei dispare de pe harta.
In acest moment fabuland putin descriem superbirema ca arma secreta si suprema a Atlantidei, care a facut-o invincibila, chiar in mesajul primit de jucatorul care primeste superbirema se poate specifica ca comandantul atlant va scufunda si superbirema o data cu nava inamica pentru a ramane secret ce o face asa de puternica.
Liderul care solicita pactul cu Atlantida sa tina cont de un aspect pentru a primi ajutorul solicitat, orasul agresor poate fi: dintr-o alianta dusmana, neutra sau al unui jucator solitar, niciodata dintr-o alianta prietena.Solicitarile de ajutor se pot face o singura data in decurs de 24 de ore si pentru un singur oras, ma gandesc ca liderii vad pierderea unui oras strategic pentru alianta si asa primesc o sansa in plus sa-l salveze daca exista si implicarea colegilor.
Ce poate face si cum poate fi folosita superbirema din moment ce am intrat in posesia ei, jucatorul atacat o poate tine in port si in momentul atacului cu nava scufunda doar banana iar restul atacului se transforma intr-unul obisnuit, toate atacurile anterioare cu usoare nu se ating de superbirema din port. O a doua modalitate de a o folosi m-am gandit ca jocul sa dezvolte fereastra in care vedem atacul cu nava venind si sa trimitem cu un click superbirema sa intercepteze convoiul si sa inainteze cu aceiasi viteza cu care vine si nava de colonizare iar la jumatatea drumului cand se intalnesc distruge n.c. si se scufunda si ea. Jucatorul agresor primeste un raport ca Atlantida a sarit in ajutorul celui atacat.
Deci in concluzie, vad nava, cer ajutor liderilor, liderul face pactul, colegii trimit resursele, cu cat mai repede se misca ei cu atat mai repede primesc superbirema, decid cum sa o folosesc.
Atlantida se scufunda cand incepe era minunilor sau cand o alianta ajunge la 4 minuni.
Ce ceredeti, se poate impementa o astfel de idee ? consider ca nu poate schimba dramatic ritmul jocului dar va fi o optiune in plus de luat in calcul de catre agresor si de catre aparator cand incepe tamtamul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14965

Guest
mie mi se pare super personal as vrea asta da nu depinde de ei ci de nemti
 

DeletedUser12202

Guest
Interesanta propunerea.Intr-adevar ar anima jocul,daca se aplica ar trebui sa ai cota din castigul dezvoltatorilor.Ar da un suflu nou Grepolis-ului.Felicitari.
Munteanule,lasa adminii i.Ei sunt o mana de oameni,noi o...multime !Hai sa jucam,sa fim noi uniti si sa nu aruncam pisica moarta in curtea altuia !
FRATILOR !!!!E JOC !Bucurati-va de el si de prietenii de aici.Nu uitati asta si nu uitati ca realul este pe primul loc.
 

DeletedUser4775

Guest
e plecat in vacanta muntenia pana in 04.03.2016 da noi suntem in 24.03.2016 . ma mir ca nu le-a dat eroare cand a setat perioada de ban :))
adminii au sters postarea .


ON Topic : Interesant
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7851

Guest
e plecat in vacanta muntenia pana in 04.03.2016 da noi suntem in 24.03.2016 . ma mir ca nu le-a dat eroare cand a setat perioada de ban :))
adminii au sters postarea .


ON Topic : Interesant

Setarile datei pe forum sunt LL/ZZ/AA. Nu putem modifica.
2.2. Vă rugăm să postaţi răspunsuri care au legătură cu topicul. Dacă nu puteţi oferi un răspuns potrivit cu topicul este mai bine să nu postaţi nimic. Acest lucru este valabil în special în cazul posturilor foarte scurte şi fără relevanţă.

Sunt destule topicuri de spam pe forum. Aici postati doar daca aveti ceva de spus in legatura cu propunerea.
Multumesc.
 

DeletedUser12202

Guest
Postarea lui Munteanu,ultima,avea legatura cu postul,nu inteleg de ce a fost stearsa.Rezumatul postarii lui : ar fi ok,dar ar avantaja in primul rand pe cei cu gold.In proportiede 70-80% ii dau dreptate.Ca o paranteza,spamul apare in contextul subiectului,nu independent de el.
Puteti sterge,nu am stiut unde sa postez.
 

DeletedUser4775

Guest
ok . sa lamurit treaba cu data banarii

totusi inca nu sunt lamurit cu stergerea postarii de aici a lui Munteanu . De banarea lui care a fost abuziva nici nu mai vorbesc . Sunt curios totusi care regula a incalcato . Am citit regulamentul rapid si nu sa incadrat la nici o infractiune . Poate ma lamuresti tu sau alt admin printr-un PM daca nu voi face un subiect special pentru asta .

ON TOPIC : Ideea mi se pare interesanta . Ar fi o chestie pe care a spuso si Munteanu . Ii avantajeaza pe cei cu gold .
P.S : Acum sunt si on topic
smiley_emoticons_thumbs-up_new.gif
 
Ultima editare de un moderator:

db22urs

Membru activ
Setarile datei pe forum sunt LL/ZZ/AA. Nu putem modifica.
2.2. Vă rugăm să postaţi răspunsuri care au legătură cu topicul. Dacă nu puteţi oferi un răspuns potrivit cu topicul este mai bine să nu postaţi nimic. Acest lucru este valabil în special în cazul posturilor foarte scurte şi fără relevanţă.

Sunt destule topicuri de spam pe forum. Aici postati doar daca aveti ceva de spus in legatura cu propunerea.
Multumesc.

si daca tot vrei corectitudine, vezi ca sunt rubrici de spam pe care le-ai inchis acum ceva timp pana la clarificarea a nu stiu ce reguli, si ai uitat sa le mai deschizi. in legatura cu propunerea lui money, e interesanta, dar nu cred ca va fi luata vreodata in calcul. mie personal mi s-ar parea mai simplu si mai usor de implementat ar de exemplu cresterea rap de schimb atunci cand faci negot cu satele de tarani. bagi resurse in ele dar doar resursele pe care le iei inapoi se schimba, nu nr, felul unitatilor primite sau raportul la negot. si ar fi si mult mai simplu de implementat... vb de nustiuce birema si la eventuri nu e nici o modificare de ceva timp... alt ambalaj doar, dar in mare cam aceleasi.
 

DeletedUser7851

Guest
Propunerile sunt trimise de echipa dezvoltatorilor. Nu depinde de noi daca vor fi implementate sau nu.
 

db22urs

Membru activ
de voi depinde daca sunt trimise, si sub ce ambalaj, daca intelegi ce vreau sa spun. si la cat de populat vad ca e forumul, daca mai are cine sa faca propuneri. stiu ca e un privilegiu asta, dar vad ca din ce in ce mai multi aleg sa nu se foloseasca de astfel de privilegii. :)
 

DeletedUser13911

Guest
Money,tradu propunerea si posteaz-o pe international,de aici nu se va implementa nimic,nici o propunere...nu te mai agita.Suntem o comunitate de grepolis futila din pdv-ul lor..hahahahahah,romani,deh....:D
 

DeletedUser9563

Guest
Si bineinteles cu gold ca sa fie si mai mare decalajul intre jucatorii fara gold si cei care nu au ce face cu banii.
 

DeletedUser7589

Guest
Uite că tot aşa au venit idei înainte. De ce să nu se mai complice pe ici pe colo cu misiuni, eroi, mai multe evenimente? De ce să nu se construiască şi să se refacă trupele instant cu galbeni?
Anumite lucruri pot fi atrăgătoare pentru anumite segmente. Pentru cei care stau 24 ore la pc şi dorm cu capul pe tastatură. Sau pentru cei care nu vor să facă altceva cu banii. E ok, problema fiecăruia. Dacă INNO se va gândi şi la altceva decât la profit, poate deschide o lume fără evenimente, gold şi alte asemenea pentru jucătorii obişnuiţi.
smiley_emoticons_smilenew.gif
 

db22urs

Membru activ
am o superpropunere: o lume sa poata fi castigata instant daca cineva plateste gras. de ce sa se mai stea sa se piarda timpul, o licitatie la inceputul lumii si cel care da mai gras, castigator! :) sau bineinteles ce deriva din asta: alianta care cotizeaza mai bine, castigatoare! :) ce sa se mai piarda timpul, sa-ti mai faci nervi, adminii sa mai baneze si sa fie injurati... cred ca o sa fie numai pupaturi daca propunerea mea va fi acceptata! :) ce ziceti? de acord?? :)
 

nicol 10

Stie Tot
am o superpropunere: o lume sa poata fi castigata instant daca cineva plateste gras. de ce sa se mai stea sa se piarda timpul, o licitatie la inceputul lumii si cel care da mai gras, castigator! :) sau bineinteles ce deriva din asta: alianta care cotizeaza mai bine, castigatoare! :) ce sa se mai piarda timpul, sa-ti mai faci nervi, adminii sa mai baneze si sa fie injurati... cred ca o sa fie numai pupaturi daca propunerea mea va fi acceptata! :) ce ziceti? de acord?? :)

Unde ar mai fi placerea? S-ar termina prea repede si acest lucru nu este chiar placut. Sa se ajunga pana in punctul minunilor si acolo in loc de resurse pot fi bagati banutii de aur. Acum ajung la vorba ta, cine plateste mai mult si repede câștigă lumea.
 
Ultima editare:

db22urs

Membru activ
Unde ar mai fi placerea? S-ar termina prea repede si acest lucru nu este chiar placut. Sa se ajunga pana in punctul minunilor si acolo in loc de resurse pot fi bagati banutii de aur. Acum ajung la vorba ta, cine plateste mai mult si repede câștigă lumea.
o sa intelegi candva ca eram doar ironic. dar poti incerca si cum spui tu, desi mi-e greu sa-mi inchipui de ce intr-un caz exista placere si in cealalt nu. bine, mi s-a mai spus ca sunt limitat in experiente din astea, recunosc! :)) de aceea nici nu ma chinui prea mult sa inteleg notiunile astea mai abstracte. :)
 

nicol 10

Stie Tot
o sa intelegi candva ca eram doar ironic. dar poti incerca si cum spui tu, desi mi-e greu sa-mi inchipui de ce intr-un caz exista placere si in cealalt nu. bine, mi s-a mai spus ca sunt limitat in experiente din astea, recunosc! :)) de aceea nici nu ma chinui prea mult sa inteleg notiunile astea mai abstracte. :)

Cand nu esti tu ironic? Eu am incercat sa trec peste si sa dezvolt putin ironia ta
 

db22urs

Membru activ
Cand nu esti tu ironic? Eu am incercat sa trec peste si sa dezvolt putin ironia ta

nu sunt niciodata cand discut afaceri sau lucruri serioase si sunt intotdeauna cand cineva confunda amabilitatea cu prostia. nu prea inteleg cum poti dezvolta dintr-o ironie altceva decat tot o ironie, dar e drept ca nici nu ma stradui prea tare.
 
Ultima editare:

DeletedUser12202

Guest
Sunt sanse ca ironia ta sa fie...adoptata si pusa in practica.Ma astept la orice de la cei ce vor sa implementeze T-rex pe Grepo.
 

DeletedUser7851

Guest
Toate propunerile se trimit la Inno. Daca le iau in considerarea sau nu, nu stim. Cand vom primi raspuns de la dezvoltatori o sa anuntam pe forum.
 
Sus