Amintirile mele despre Grepolis!

Stil

Community Manager
gpconcurs.jpg

Dragi jucători,

Deoarece Grepolis își serbează cea de-a cincea Aniversare, ne-am decis să organizăm un concurs, atât pe forum, cât și pe pagina de facebook, pentru a marca acest eveniment.

Ce trebuie să faceți?

Vă mai amintiți începuturile ca jucător pe Grepolis? Atunci povestiți-ne și nouă despre acest lucru!

Regulament:

  • Poveștile vor fi postate pe forum sau pe pagina de facebook a jocului (urmând ca ulterior acestea sa fie centralizate)
  • Limbajul utilizat în povestire să fie decent.
  • O singura poveste per utilizator.
  • Pentru poveștile postate pe pagina de facebook nu uitați să inserați și numele de jucător, pentru a vă putea identifica mai ușor în joc.
  • Poveștile câștigătoare vor fi alese prin vot, de către dvs.

Etapele concursului:
  • 5 oct. – 19 oct – Postarea creațiilor
  • 20 oct. – 24 oct. – Votarea creațiilor
  • 26 oct. – Anunțarea câștigătorilor


Premiile concursului sunt:

  • Locul I – 1000 monede de aur
  • Locul II – 600 monede de aur
  • Locul III – 400 monede de aur


Mult succes și inspirație!

Echipa Grepolis
 

DeletedUser13231

Guest
am sa incerc si eu o scurta trecere in revista a acelor vremuri

inceputurile mele de vasnic luptator au fost undeva prin februarie 2010 si totul se petrecea pe lumea Alpha.

ehee, ce vremuri, nu tu alarma pe telefon, nu tu versiune mobila, delay la 30 de secunde, alte vremuri fratioare.

pe lumea alpha aveam nick-ul Chevron

am inceput sa joc acest joc din curiozitate si am inceput sa construiesc, sa instruiesc armata si din cand in cand mai aruncam cate un ochi si pe wiki (e drept ca pe vremea aia era mai saracacios)

am construit, am facut armata si dai si lupta apoi, si a venit si prima nava incasata de un coleg (la acea vreme nu exista decat sistemul vechi de cucerire, cu asediu) si am sarit toti colegii sa distrugem nava atacatorului.
am atacat cu zeci de transportoare cu trupe si nu intelegeam de ce nu reusim, abia dupa ce cucerirea s-a finalizat am inteles cum trebuia atacat si cu ce trebuia atacat (nimeni nu folosise navele usoare pentru atac).

nu am sa uit niciodata acea nava, nava apartinea jucatorului Helivit

si tot jucand a venit si vremea primului tiket la suport si asa am luat contact si cu "temutul admin" Xblaandy, multi jucatori au spus ca este un admin rau, dar toti il regreta, poate a fost unul dintre cei mai intransigenti admini, dar a fost respectat pentru corectitudinea si echidistanta de care a dat dovada

lupte crancene, cuceriri reusite sau esuate, atacuri in miez de noapte, au tot fost de atunci, dar prima nava si xblaandy sunt 2 repere care nu pot fi uitate.

as mai vrea sa adaug ceva, lumea Delta si centurionii de acolo, am vazut ca inca se utilizeaza denumirea 2NICE si nu stiu daca jucatorii mai tineri stiu despre ce este vorba.

2NICE a fost nick-ul de joc al unui centurion de pe lumea Delta, din pacate acest jucator a decedat si asa a aparut Forever2NICE.

eu as zice Remember 2NICE.

spor la joc va doresc si succes in marea provocare persana

La Multi Ani Grepolis!
La Multi Ani Stil!
La Multi Ani adminilor si moderatorilor!
La Multi Ani tuturor jucatorilor care am indragit acest joc!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Inceputurile mele au fost in 2012 hmmm eram incepator, jucam in lumea hyperboarea : ! Desigur fiecare au fost incepatori, si ca primul meu oras a fost cucerit de unul.. :D Acum am ajuns sa joc Omega dupa atitia ani :D... nu sunt profesionist dar sper ca daca cistig concursul sa ajung in TOP jucatori! La Multi Ani Grepolis!
 

DeletedUser14279

Guest
Am sa va povestesc si eu in cateva randuri inceputurile mele in Grepolis.
Era prin anul 2011 cand un prieten mi-a povestit de acest joc care la inceput nu-mi placea. Dupa ce m-am apucat prima data pe lumea Kappa si am inceput sa tot joc a prins farmec acest joc. Primul oras cucerit cu emotii al doilea la fel pana m-am facut mare si a inceput razboiul. Au fost momente si mai proaste cand am pierdut orase in fata inamicilor dar si momente cand am castigat. Imi amintesc si de vechea cucerire prin asediu. Nu o sa uit niciodata cat argint argint avea un inamic pe un oras. Cam 3 milioane de monezi. Alteceva momentan nu mai stiu sa spun dar poate daca as mai sta as mai scrie.

Vreau sa spun si eu La Multi Ani Grepolis! si tuturor celor care se implica in acest joc mult succes in continoare!
P.S:Astept sa ma votati :D
 
Ultima editare de un moderator:

Gymus

Membru activ
M-am apucat de acest joc in 2012 . Prima data din curiozita insa cu timpul jocul "m-a acaparat" . Prima lume pe care am jucat a fost pe lumea Xi . Acolo am jucat in alianta Sillent Assasnins unde am dat de un coleg foarte bun . Acolo ajuns am reusit in timp sa ajung comandant al aliantei . Atunci m-am simtit foarte fericit . Insa ca orice vreme care isi are vremea alianta a slabit foarte mult si am fost cucerit de cei din Phoenix .
Atunci nu stiam foarte bine ce este grepolisul. Acum stiu : grepolisul este un joc de strategie , inteligenta si devotament in care daca nu ai colegii care sa te ajute si de incredere nu ai ce cauta .
Asi foarte bucuros daca asi catiga primul loc . Insa un alt factor invatat in grepolis este faptul ca trebuie sa ma multumesc si cu putin de aceea asi fii bucuros daca asi obtine si locul 3.
La multii anii grepolis si echipa grepolis !!!
 

DeletedUser14283

Guest
Amintirile mele de pe Grepolis? Eram un neeeewb :) . Totul a inceput cand , in 2009 , cautam ca orice pitic un joc care sa-l joc online --- cu prietenii. Am dat peste grepolis. Am ajuns la alegerea unui nume (N-am inspiratie , shh ) asa ca mi-am pus , de ce nu , "Irochezul Muntilor" . Nu sunt sigur pe ce lume era , probabil BETA. Nu stiam cu ce se mananca jocul , dar totusi incercam sa fac ceva. Stransesem in jur de 60k puncte cu ajutorul aliantei "DUNE" sau ceva de genul. Aia erau oamenii mei de baza care ma ajutau la absolut tot. Tin minte ca , dupa cum am spus , am fost asa de newb incat nu i-am dat invite prietenului meu langa mine si a ajuns la cateva mari distanta. Un tip de langa el il ataca , iar eu (harnic si ajutator , desigur) i-am sarit in ajutor , pentru ca ce poate merge rau daca il atac de la 50 de ore distanta? Viata-i buna. Dadeam failuri continuu la asa ceva. Apoi , m-am apucat pe lumea Rho , cu numele 4bad4. Nu prea am amintiri despre asta. Am ajuns sa joc pe lumea Tau ----cea mai tare experienta a mea de pe Grepolis. Am fost in alianta URSII BRUNI.Langa noi era cea mai patetica dar in acelasi timp amuzanta alianta- "The Extreme". Tipii aia erau motivul meu de amuzament. Organizau misiuni fara succes , si asta ii facea sa arate si mai prost .Cand URSII BRUNI s-au desfiintat majoritatea ne-am imprastiat la Die. . Die. a devenit Pride and Honour pe vremea cand m-am lasat eu de joc. Apoi , am revenit pe lumea Achilles. "Wow , 3 orase ! SUPER ! " . Am intrat in alianta Centurionii forever2nice . Era bestial , oameni de treaba gen eryk25 / boskiy / heydrich etc. Au ajuns vremuri naspa cand prietenii mei au iesit din alianta formandu-si un grup de elita format din cativa jucatori apropiati ca (,) coordonate numit "Attack Team". Attack Team a ajuns si el la vremuri naspa si majoritatea au plecat la LDI . Dupa ce am avut mai multe altercatii din cauza ca nu ma ajutau doar vreo 2-3 din alianta Centurionii , am facut marele pas ---- Am plecat la LDI. Aici mi-am reintalnit niste prieteni (heydrich , vulpe) si mi-am facut prieteni noi (lucianp) . Inca sunt in LDI si aici gasesc ajutor in orice actiune imi propun.


-- Nu scriu povestea asta in scopu' de-a castiga (cu toate ca , sper sa o fac. monedele nu strica) ci cu scopul de a imi reaminti cele mai grozave momente din tot jocul !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
la multi multi ani si tine-o tot asa

:x:x
am sa incerc si eu o scurta trecere in revista a acelor vremuri

inceputurile mele de vasnic luptator au fost undeva prin februarie 2010 si totul se petrecea pe lumea Alpha.

ehee, ce vremuri, nu tu alarma pe telefon, nu tu versiune mobila, delay la 30 de secunde, alte vremuri fratioare.

pe lumea alpha aveam nick-ul Chevron

am inceput sa joc acest joc din curiozitate si am inceput sa construiesc, sa instruiesc armata si din cand in cand mai aruncam cate un ochi si pe wiki (e drept ca pe vremea aia era mai saracacios)

am construit, am facut armata si dai si lupta apoi, si a venit si prima nava incasata de un coleg (la acea vreme nu exista decat sistemul vechi de cucerire, cu asediu) si am sarit toti colegii sa distrugem nava atacatorului.
am atacat cu zeci de transportoare cu trupe si nu intelegeam de ce nu reusim, abia dupa ce cucerirea s-a finalizat am inteles cum trebuia atacat si cu ce trebuia atacat (nimeni nu folosise navele usoarepentru atac).

nu am sa uit niciodata acea nava, nava apartinea jucatorului Helivit

si tot jucand a venit si vremea primului tiket la suport si asa am luat contact si cu "temutul admin" Xblaandy, multi jucatori au spus ca este un admin rau, dar toti il regreta, poate a fost unul dintre cei mai intransigenti admini, dar a fost respectat pentru corectitudinea si echidistanta de care a dat dovada

lupte crancene, cuceriri reusite sau esuate, atacuri in miez de noapte, au tot fost de atunci, dar prima nava si xblaandy sunt 2 repere care nu pot fi uitate.

spor la joc va doresc si succes in marea provocare persana

La Multi Ani Grepolis!
La Multi Ani Stil!
La Multi Ani adminilor si moderatorilor!
La Multi Ani tuturor jucatorilor care am indragit acest joc!
la multi multi ani si mult succes an continuare
 

DeletedUser10203

Guest
Am inceput pe Iota am avut un gust amar deoarece nu am stiut cum decurge jocul am facut o alianta mica si nu m-am extins rapid.A venit un jucator Sean cu alianta ma-i buna si mi-a luat orasul(l-am intrebat de ce mi-l ia a spus pentru puncte).Am inceput din nou intr-o alianta ma-i buna JDI si am ajuns la un nivel bun 87 orase ma bate-am cu elid si ceilalti.Dupa care sa intimplat un eveniment nefericit mi-a decedat tatal si nu am mai putut sa intru citeva luni si am pierdut totul.Am ramas prieten cu un fost coleg si ma ajut cu el.Aici am luat-o de la capat.La Multi Ani!!!! Tuturor jucatorilor si adminilor.LA MULTI ANI GREPOLIS!!!!
 

DeletedUser3222

Guest
Grepolis ...

Imi amintesc aceea seara din luna August 2010 ... Ma uitam la e-mail-uri pe Yahoo si era acolo o publicitate.
Era Zeus, si fiind copil mic si prost direct mi-am zis "Wow ala e tare frate are si fulger in mana esti nebun, hai sa vedem ce e".

Cred ca a fost primul joc online care l-am jucat ( inafara de Counter-Strike, nu mintiti, toti am jucat candva acest joc ... ). Atunci s-a si nascut pseudonimul care il utilizez si astazi in toate jocurile online care le mai joc : Nicolae01

Am ajuns pe lumea Gamma, o lume care era deja bine avansata dar totusi ce stiam eu pe atunci. Construiam cladirile, dar nu stiam ce fac. Pe atunci satele nu se farmau ca si acum, trimite-ai atac cu trupele tale si el iti aduceau câte resurse jefuiai. Ca si cum ai da acum un atac, trupele iti aduc resurse daca sunt in oras.

Eram increzator, asa ca efectiv mi-am infiintat o alianta. Nume ? Nici o idee in cap. Fiind mare patriot mi-am zis hai sa ne incercam ceva cu Romania. Asa s-a nascut "Romania Clan". Alianta care am mai refacut-o pe alte lumi, dar nu a fost niciodata un succes spre dezamagirea mea.

Sa continuam. Urcam fericit orasul, alianta mergea bine, ajunseseram printre primele 50 de alianta, aveam 150'000, ce sa vrei mai mult, eram împlinit. Totusi, implinit sau nu, tot prost eram. Copil fiind, sabieri mi-au placut cel mai mult "au sabie tata, ii omor pe toti, ce-s alea arcuri si prastii, eu cu sabia rup tot". Si atacam cu sabieri la greu si nu intelegeam dece naiba mor sute de sabieri si eu nu omor mai nimic.

Am incetat sa atac si m-am axat pe aparare. Aveam un oras .. Credeam ca sunt Zeus in persoana. Zid cam 15, 3-4 minotauri, 150 sabieri, 150 arcasi, 150 prastiasi 20-30 calarati si inca vreo 50 de care. Pentru mine orasul ala era mai bine protejat ca casa alba.
Pana in ziua in care ... BOUMMMM.... Un simplu full si zidul era 0, aveam nava in oras. Am fost eradicat de pe Gamma pe veci. ( am mai avut 2-3 orase dar dupa pierderea celui mare nici nu am mai intrat )

Am inceput alte lumi, alte provocari, aparusera revolta era ceva fenomenal. Pe atunci erau multi jucatori. Si nu erau ca si acum, toti cu boti, scripturi, full premium si mai stiu eu ce se mai poate avea. Eram toti chill, forum-ul rasuna din secunda in secunda, erau cate 6,7 mii de jucatori activi pe o lume.

A fost o epoca magnifica, ce-i care a-ti ratat-o ... Va zic eu, joc si oameni ca si atunci rar ve-ti mai intalni.

Aici am facut dea lungul vremii câteva screen-uri, sa vedeti cum era Grepolis-ul pe vremea aceea.

10drw5u.jpg

2mqq68i.jpg

2qcfcdz.jpg

6f1amh.jpg

illz02.jpg

3178efa.jpg

drdpwp.jpg

bhlx.png



La Multi Ani bâtrane Grepolis, nu te vom uita ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13482

Guest
ucam un alt joc online cand am vazut reclamele, pe site-uri...un nou joc de strategie online...
m-au convins 2 cuvinte: 'cucereste-ti inamicii' iar grafica m-a facut sa raman, desi multe lucruri nnu imi placeau si nu imi plac, dar nu le enumar, fiind comparatii cu un joc al concurentei
ca orice novice, m-am bagat pe toate lumile deschise
alpha m-a dezamagit, era prea lenta
pe beta am aflat de la sefa aliantei cum se cucereste un oras si m-a sfatuit sa renunt la stilul de joc mixt fiindca e periculos dar cam greu de jucat
am intrerupt, nevoit fiind sa plec prin tari straine fara sa am internet si timp pentru joc
am revenit, si am reinceput pe alte lumi nou deschise
pe gamma am invatat ca poti sa pierzi orasele in fata a 5-6 jucatori mai mari decat tine dupa o saptamana in care te aperi eroic, doar pentru ca unuia dintre ei i-a placut orasul tau
pe delta am aflat cum se demoleaza un oras cu fulgere in cateva ore...pe vremea aceea vrajile negative nu se dadeau la 2 ore ca acum
pe zeta am aflat ce e cu revolta pierzand orasul la 2 zile dupa expirarea protectiei...
a trebuit sa renunt din nou
am revenit anul trecut in septembrie cu numele asta si am avut cele mai mari satisfactii si deceptii pe upsilon, unde, satul de impresiile unor copii, am facut prima alianta
desi unii spun ca nu am cuvant, am promis primilor colegi ca nu vom intra in nici o alta alianta si vom vedea cat rezistam asa, si asta am facut
deceptiile au fost dispretul celor ce ne erau aliati, si pierderea unor colegi buni
satisfactia: formarea unei echipe, in marea majoritate din incepatori incapatanati, si castigarea respectului adversarilor
nu am castigat lumea, nici nu aveam sanse de pe locul 10 pe cat era alianta noastra, dar am avut puterea de a ne felicita adversarii pentru ca au castigat
nu postez pentru premiu, ci pentru a arata unora ca un nume necunoscut nu inseamna un jucator nestiutor
 

DeletedUser14287

Guest
Multe amintiri am avut si eu cu Grepolis . Cand stiu ca am luptat cu cei din I.A.D. , imi pare rau ca m-am lasat atunci de joc , erau colegi super de treaba. Cu ei am invatat adevaratul sens al jocului Grepolis , cu ei am cucerit primul oras , abia ei mi-au aratat ce inseamna loialitatea intre colegi , munca in echipa si respectul fata de cel cu care joci chiar daca nu il vezi. Am legat prieteni in acea alianta, prietenii care nu le voi uita niciodata
 

nicol 10

Stie Tot
Daca ma stradui imi amintesc, am fost fascinata de reclama acestui joc pe un post tv, nu mi-a parut a fi tocmai feminin asa ca am facut contul si l-am ademenit pe sotul meu sa joace urmand ca eu doar sa trag din cand in cand cu ochiul. Vre-o doua zile i-au trebuit sotului sa fie captivat de acest joc, in asa masura incat mi-a plasat mie si putinele sarcini aflate in grija lui. Foarte dragut :) , va dati seama ca ,, iubeam,, de nu mai puteam Grepolis-ul in acel moment. Jocul a inceput pe Rho, in toamna anului 2012, startul nu a fost chiar bun, ar fi fost bine ca jucatorii complet incepatori sa fie indrumati catre o lume mai pasnica, dar nu....., vre-o 3 luni a stat sotul meu chiaun de somn pe joc, a facut vre-o 5 orase apoi din cauza serviciului a trebuit sa abandoneze jocul, eu am preluat contul in timp util, au urmat nopti in care citeam tot ce se putea citi despre Grepolis, eram intrata intr-o alianta buna pot spune, Arcania parca, dar nu ma avantaja deloc neavand deloc colegi prin apropiere, m-am dus eu cu orasele catre ei si intr-un final spre sfarsitul anului intemeietorul acestei aliante a cedat presiunilor si a renuntat, odata cu el mai multi jucatori printre care si eu. M-am mutat pe Hyperborea la inceputul anului 2013 si am continuat studiul in ale Grepolis-ului, am intrat intr-o alianta si in timp am ajuns printre intemeietorii acesteia. Multumesc pentru atentia acordata si .....La multi ani Grepolis :)
 

DeletedUser

Guest
Salut...ma numesc George...am inceput sa joc grepolis...cam din clasa a 9a,asta inseamna cam 5 ani,numai tin minte lumea,dar ce imi aduc aminte...este ca,eram atat de fascinat de joc incat ma trezeam la 6 dimineata...intram pe grepolis,dadeam clickuri,plecam la liceu...acolo ieseam in pauza mare afara intr-un colt mai ciudat unde prindeam wifi,cu un amarat de htc care deabea se misca,ca sa intru pe grepolis sa mai dau clickuri,fiindca se terminase constructiile cat am fost la ore...ajungeam acasa...mancam stateam la seriale cu episoade de 20 de min...si dadeam solicitare inainte de inceperea episodului,si la sfarsitul episodului...si tot asa pina seara:)) era tare placut...si intr-o zi un coleg care imi zicea ca sunt un disperat si lake si toate urarile de rigoare:)) a incercat sa joace si el,vazandu-ma asa pasionat...si a ajuns sa ma mituiasca cu tigari sa il las sa joace in pauza mare Grepolis de pe telefonul meu :))de am ajuns si foarte apropriati prin prisma jocului...si acum iesim la sucuri si ne amintim anii tineri de liceu gen a 9a,a 10a si aducem mereu vorba de catalizatorul prietenie noastre...Grepolis:)))) multumim Grepolis!!! :D
 

DeletedUser

Guest
...Era acum vreo 4 ani in urma, niste colegi tot vorbeau despre Grepolis, am zis sa ma bag si eu, am inceput pe Gamma cu numele killer312 , la inceput totul era complicat nu intelegeam pre multe si totul era asa de „Wow”, am intrat intr-o alianta din top 15 pe nume „Legion of Assassins”, m-am imprietenit cu baietii(foarte de treaba) apoi am cunoscut un domn pe nume Mihai nu mai tin minte numele, dar imi dadea resurse, sprijin tot ce aveam nevoie la inceput, dar in cap imi puneam intrebari de genul „de unde are atitea resurse?”, primul oras l-am intemeiat fiindca nu eram prea experimentat, apoi am fost banat pentru multiaccount, eu nestiind ca este interzis mi-am mai facut un cont din curiozitate.
 

DeletedUser12126

Guest
Amintirile mele despre GREPOLIS:
Am gasit accest joc in anul 2010...eram inca mic si naiv si am vazut reclama cu Zeus in timp ce stateam pe net...citind Legendele Olimpului si fii pasioant de antichitate , de istoria grecilor si de zeii lor am zis sa incerc...Primul meu cont in acest joc a fost gfx100 si prima data am jucat pe lumea Alpha.Eram incepator in jocurile de strategie , tot cresteam orasul si ma atca unu si nu sitam de unde are trupe sau mai bine de unde fac eu rost de trupe.:)))Primele mele unitati au fost si aia 10 praschiasi si eram asa bucuros ca am descoperit cum sa-i fac , dar ziua urmatoare au murit si ei :( Totul s-a schimbat cand am intrat in prima mea alianta POWERLegacy si am cunoscut un jucator , CosminMDC , care m-a luat sub protectia lui si m-a ajutat mult...apoi can am crescut si eu si aveam un oras de 8k si alte 4 pe langa el am fost cucerit:(( plus ca protectorul meu Cosmin s-a lasat iar alianta condusa de el s-a transformat in The Lords -TL-.Apoi am jucat pe lumea Zeta...o lume fascinanta in care chiar daca era a doua lume m-am dezvoltat cel mai mult 500k :D acolo prima data am fost repartizat langa cei din ARMY OF GOD dar am fost cucerit si m-au bagat in M47 .acolo am fost "adoptat" de alianta Phoenix Legion in caream cunoscut oameni grozi si era o alianta foarte activa , nu o voi uita niciodata si nu voi uita si primul razboi crancen la care am participat cu alianta Eden..in Phoenix Legion de pe Zeta i-am cunosccut pe lomonar si pe rrrrrrrrrrrrr care m-au ajutat mult si m-au invatat cum sa joc..atunci Grepolis-ul era altfel: nu erau minuni ale lumii si astea era foarte frumos deoarece puteai ntra pe la 5-6 luni dupa ce sa facut lumea si sa devii cineva acolo , atunci erau jucatori mult mai activi , grafica era altfel (poate ca nu era asa sofisticata ca acum dar era mai simpla si asta ii dadea mai mult farmec jocului) farmarea satelor de pe insula era total diferita , mult mai complicata dar totusi frumoasa..Dealungul timpului cat am jucat grepolis am fost martor la aparitii ale unor aliante faimoase cum ar fi Clanul Lupilor Albi sau Friends , am fost printre norocosii care s-au bucurat de versiunea veche , am fost printre primii care au experimentat pe lumea Kappa noua versiune am fost printre primii care au incercat minunile etc...Au fost niste ani frumosi , in care am vazut multe dintre schimbarile pe acest joc..In princiupiu ma consider un norocos deoarece am jucat si pe versiunea veche sar am fost si printre primii care am jucat pe versiunea noua:).Acum joc pe lumea Psi cu numele Leonidas 87.

LA MULTI ANI GREPOLIS!LA MULTI ANI ECHIPEI GREPOLIS!!!
 

DeletedUser14220

Guest
la fel ca ceilalti jucatori eu am inceput vazand o reclama acum destul de mult timp nu stiu sigur dar sunt in jur de 2-3 ani in care reuseam sa fac un orasel care ajungand pe la 3000 puncte eram cucerit ei insa eram foarte fericit in timpul cat nu eram atacat .. stateam si asteptam aproape cele 1 ora sau 2 pana se construia cladirea imi placea sa iau unitati de la sate si cel mai mult imi placea sa ma uit cum aratau cladirile la maxim acestea facandu-ma sa ma simt mai atras de joc gandindu-ma la ce interesant si ce pot aduce nou cu ele ... imi placea sa joc pe cont propriu ce e drept si nu aveam experienta ... si sa spun asa nu stiu dc dar imi era foarte lene sa citesc forumul asa ca jucam si prost si nestiind care sunt trupe atac si aparare am creat doar spadasini pe atunci in plus fugeam si de la scoala doar pentru a nu fii cucerit din nou cu toate ca nu ajuta la nimic imi place jocul iar abia acum 1 luna mam apucat mai serios si e chiar foarte frumos si bine momentan ... imi place foarte mult si apreciez munca echipei care e in spatele grepolisului ... ^^ continuati tot asa baieti sunteti tari ... !!!!! :)
 

DeletedUser

Guest
Nostalgia vremurilor de demult,ce vremuri he,he,he!

Povestea mea incepe chiar de la inceputul primului server grepolis Romania,(lumea Alpha).Eu impreuna cu o echipa de cativa jucatori(vreo 30-40 la numar),apartinand unei aliante Romania Mare( de pe Kingsage) , am decis sa schimbam jocul din cauza jocurilor de culise ce ce aveau loc intre alianta numarul unu (E-LITE) si staful de acolo,nu vreau sa intru in detaliu cu asta.
Ideea este ca o mare parte din jucatori de acolo am parasit jocul si ne-am mutat pe grepolis lumea Alpha,unde am inceput sa jucam sub acelasi nume Romania Mare. Satisfactia noastra nu a fost foarte mare(era o lume lenta,nu cunosteam jocul,etc.),urmand ca la scurt timp sa intram pe al doilea server Beta.

Acum incepem:

Am intrat in aceiasi formula si pe serverul Beta sub acelasi nume Romania Mare,treptat,treptat lasand in urma lumea Alpha foarte lenta pentru noi.La inceputul acestei lumi nu exista limita de membri pentru aliante,nu existau culori care sa deosebeasca aliatii de dusmani,erau niste chestii care nu creeau un minim de echilibru in joc.
Noi eram o mana de oameni vreo 40-50 de insi,trebuia sa ne luptam cu aliante formate din peste o mie de membri - DA ALIANTE DE PESTE O MIE DE MEMBRI -paradoxal chiar,una dintre ele fiind chiar "Imperiul Spartan de Apus",in loc de 300 de membri(cum ar fi fost normal) ei aveau vreo 1200.
Desi eram jucatori destul de buni,n-avem cum sa facem fata imperiilor de atunci,erau mult prea multi.
Pe serverul respectiv nu eram unici ca si numar,calitate,unicitate,se mai gasea o alianta numita Argonautii.Un jucator destul de bun "Petronel" a privit in ansamblu peste aliantele noastre Argonautii si Romania Mare,a tras sforile si neavand incotro a urmat o inevitabila fuziune sub numele lor - proasta combinatie am mai facut... dar se formase o alianta de pana la doua sute de membrii capabila sa poarte razboaiele acelor imperii unite intre ele.Un vis implinit as putea spune,da eram ai naibi de buni si ne bateam cu toti fara sa ne pese de nimeni si de nimic.
Argonautii au resiztat in acea formula(Romania Mare+ Argonautii originari) timp de vreo luna sa zic dupa care....


Va urma...

PS:
Nu-mi doresc premiul deoarece numai activez si n-as avea ce face cu el,decat rememoram niste amintiri placute.
 
Sus