Administratori si moderatori (inchisa la cerere)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Propun ca cei care sunt administratori sa nu poata juca pe nici o lume. Daca vor sa joace, sunt destule jocuri asemanatoare acestuia! Propunerea trebuie supusa la vot pe forum:) si anuntat sondajul pe toate lumile prin mesaj de la admini:))). Daca cumva propunerea este respinsa cred ca TOTI administratoriii trebuie sa anunte pe ce lumi joaca si cu ce nume de utilizator, afisat asa intr-un loc pe care sa nu-l poti evita( adica ,,sa-ti sara in ochi" cand deschizi jocul sau forumul). Mai mult, nu cred ca este normal ca cineva sa aiba dreptul sa citeasca mesajele altcuiva, indiferent ca este administrator sau mai stiu eu ce. ( nu am certitudinea ca exista aceasta posibilitate, dar daca cumva exista, tine de penal, chiar daca pote fi o incercare de a evita dreptul la viata privata, prin conditiile pe care multe firme le publica inainte de a da creare cont,) Parerea mea, de necunoscator.
 

DeletedUser

Guest
Păi, şi dacă nu joacăcum vor ştii cei de la Inno că sunt probleme cu serverul? Cum verifică adminii/moderatorii/administratorii (echipa Grepolis.ro în general) problemele semnalate de jucătorii obişnuiţi.
Nu înţeleg de ce nu vreţi să înţelegeţi o dată pentru todeauna că nu pot să facă nimic niciunu...
 

DeletedUser

Guest
:) e bine ca raspunde cineva:)))! chiar cred ca asa e corect. Ma rog. banuiesc ca cei care sunt admini trebuie cumva sa fie motivati , sa fie admini:). Pai daca vor oamenii sa joace ( teoretic e si dreptul lor// practic nu poti sa te pacalesti singur- nu esti masina) sa spuna fiecare eu sunt jucatorul x pe lumea cutare, si tot asa! Chiar asa, pentru cultura mea generala, administratorii de pe grepolis de la germani sunt jucatori>>>? ( chiar daca nu sunt/// sa nu uitam ca noi suntem români)
 

DeletedUser

Guest
Bine. Ai oarecum dreptate. Atunci care-i problema sa anunte fiecare pe ce lumi joaca:)))?( desi daca inteleg eu bine , userul de pe forum trebuie sa fie acelasi cu cel din joc parca/ si pe forum apare la fiecare daca e admin sau moderator). sau ma insel?
OK. E posibil doar sa exagerez eu. Nu ma va deranja sa stergeti tot topicul daca in 48 de ore nu mai da nimeni nici un Aprob, propunerilor !( Fac precizarea ca pana acum nu am nici un motiv sa ma indoiesc de corectitudine adminilor sau moderatorilor, ca sa fie clar// propunerile au la baza doar principii)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@Failure

Daca lucrurile ar fi simple ai avea dreptate dar nu e deloc asa. Voi face totusi ca ele sa para mai simple. Sa zicem ca adminul x este in echipa cu adminul y. Fiind in echipa evident ca isi vorbesc, se cunosc si au sanse mari sa se imprieteneasca. Adminul x joaca pe lumea Alpha unde e neputincios iar adminul y joaca pe lumea Beta unde de altfel este si el neputincios. Adminul x se intelege bine cu adminul y asa ca il roaga sa arunce un ochi just in case asupra unui anumit jucator inamic din lumea Alpha. Si aici ma refer la ceva simplu ..... ca de exemplu daca e online la momentul respectiv. Iti recomand sa te uiti la sectiunea lumii Epsilon unde este postata o discutie de-a adminului Kinderul care chiar s-a laudat cu asta. In concluzie, avand exemplu atat teoretic cat si practic te rog ca pe viitor sa incerci sa gandseti lucrurile in perspectiva si ai sa vezi ca nu traim intr-o lume perfecta si ideala.

Postul meu nu insinueaza decat ca trebuie sa ai in vedere si faptul ca adminii sunt si ei oameni deci trebuie sa consideri si varianta ca pot calca stramb uneori.
 

DeletedUser

Guest
Vali,nu e o problema sa anunte fiecare pe ce lume joaca.Ai incercat sa ii intrebi?Sunt sigur ca iti vor raspunde.Cat despre treaba cu Kinderul,in nici un caz el nu vroia sa recurga la metode la care nu poate recurge un jucator normal.Vroia doar sa aiba o alianta si sa se lupte corect.

Despre cititul mesajelor:nici un admin/moderator nu iti va citi mesajele daca in ele nu se gasesc cuvinte vulgare,sau altceva care incalca regulamentul.

Userul de pe forum sa fie acelasi cu cel din joc?Nu e neaparat!

Daca sunt motivati sa joace?Cum a spus si Kinderul primesc o recompensa in joc.Iar cei mai mari,Stil(cred ca doar el e)primeste o suma de bani.Nu va ganditi ca traieste de pe urma acestui joc.:) Face mai mult munca voluntara.

*Sper ca nu e o problema daca am spus de Stil.
 

DeletedUser

Guest
Propun ca cei care sunt administratori sa nu poata juca pe nici o lume.

Problema aceasta s-a mai discutat de multe ori. Si adminii sunt oameni, deci si ei au dreptul sa joace. Ei nu vor sa joace un alt joc asemanator, ci pe acesta. Deasemenea, pe lumile unde joaca nu sunt si admini sau moderatori.

ValiV66 a spus:
ai mult, nu cred ca este normal ca cineva sa aiba dreptul sa citeasca mesajele altcuiva, indiferent ca este administrator sau mai stiu eu ce.

Adminii nu iti vor citi mesajele daca ele nu au fost raportate.

Prin urmare, sunt contra propunerii tale.
 

DeletedUser

Guest
In primul rand aici este o lista care cuprinde echipa de admini:
http://forum.ro.grepolis.com/announcement.php?f=6&a=14

Toti adminii pot juca doar pe lumile de joc unde nu detin drepturi de admini, deci unde nu pot influenta cu nimic jocul. Pe fiecare lume de joc pot exista cateva conturi de teste, in general acestea au punctaj mic sau minim.
Activitatea adminilor este supravegheata astfel incat adminul x nu poate arunca un ochi pentru adminul y fara sa fie observat acest lucru si acest lucru nu poate semnifica decat un singur lucru si anume demiterea acelor admini. In legatura cu Kinderul el nu avea drepturi de admin chiar daca s-a laudat cu asta pentru a incerca sa obtina unele avantaje lucru de neacceptat, motiv pentru care i-au fost retrase drepturile de pe WIKI si de la suport unde avea acces la intrebarile referitoare la modul de functionare al jocului. Tocmai pentru ca si adminii sunt oameni si pot calca stramb acestia sunt atent monitorizati pentru ca astfel de lucruri sa nu se intample, iar daca totusi se intampla acestia vor fi demisi.
 

DeletedUser

Guest
@Valy: S-a mai discutat de cateva ori despre asta. Daca adminii/mozii nu ar avea voie sa joace, cine crezi ca ar mai accepta sa intre in echipa? Dorinta de a face ceva pentru joc si comunitate e principalul motiv pentru care accepti initial o functie de moderator/administrator. In general adminii/mozii vor juca cu acelasi nick, insa nu vad de ce ar fi obligatoriu lucrul acesta.


Problema mesajelor e simpla: Mesajele iti sunt salvate pe serverele jocului la fel cum e-mail-urile gmail/hotmail/yahoo iti sunt salvate pe serverele lor (si daca le citesti termenii de folosire, ai sa vezi ca nicaieri nu se spune ca nu-ti pot fi citite mail-urile -- ba chiar deseori iti sunt ;) ).

La fel si aici.. Sunt persoane ce inevitabil au acces la ele.. Adminii romani au insa acces doar la tool-uri ce permit citirea conditionata a acestor mesaje. (adica, pot citi un anumit mesaj daca a fost raportat, etc..)

Dreptul la viata privata nu inseamna ceea ce crezi tu ;) Si nu iti e incalcat in conditiile de fata.

@iokull: Ai dreptate. Trebuie tinut cont de posibilitatile spuse de tine. Si intern chiar se tine cont de ele. Insa toate astea pot fi prevenite prin control. De asemenea e greu ca intr-o echipa sa faca 2 persoane astfel de lucruri iar ceilalti sa nu-si dea seama.

Cat despre Kinderul... El nu a trisat, si nu a incercat sa triseze practic... Insa a existat o singura fraza in acea convorbire (aia cu protejatul) ce nu poate fi catalogata decat o minciuna si o incercare de intimidare. Poate a fost o scapare, poate vroia sa zica altceva, nu stiu... Mie imi pare rau de el deoarece a ajutat mult comunitatea Grepolis.ro.. Totusi, rezultatul acelui demers cred ca l-ai observat deja cu totii.


In incheiere, mai las topicul deschis pentru a putea fiecare ori sa-mi raspunda, ori sa-si mai dea cu parerea... Insa nu prea mult timp.. Nu cred ca are rost sa ne pierdem vremea prea mult discutand din nou despre mozii/adminii ce joaca.
 

DeletedUser

Guest
Va spun sigur ca adminii pot citi mesajele daca vor. O colega de alianta a depus un tichet pentru verificarea unui cont. Nu stiu exact ce a conversat ea pe acolo dar s-a trezit cu o discutie dintre ea si mine primita de la admin!!! Am ramas amandoi absolut socati cand am vazut asta. In urma acestui eveniment ea s-a hotarat sa-si stearga contul. Eu nu am luat aceasta masura extrema pentru ca joc de placere. Dar tot ce e important discut numai prin yahoo/skype si va recomand si voua la fel.


@xblaandy

Nu prea vad cum ai putea sa previ adminul x nu-i transmita informatii lui y. Chiar Kinderul a zis ca putea sa vada cand cineva e online sau nu. x isi face treaba de admin pe lumea lui si-i zice prin telefon/Skype/IM/whatever lui y care e doar jucator, ce se intampla acolo. Nu cred ca un admin e monitorizat 24/7 cu cine vorbeste, pe unde umbla, etc. Ma refer ca fizic nu ai cum.
 

DeletedUser

Guest
@xblaandy

Nu prea vad cum ai putea sa previ adminul x nu-i transmita informatii lui y. Chiar Kinderul a zis ca putea sa vada cand cineva e online sau nu. x isi face treaba de admin pe lumea lui si-i zice prin telefon/Skype/IM/whatever lui y care e doar jucator, ce se intampla acolo. Nu cred ca un admin e monitorizat 24/7 cu cine vorbeste, pe unde umbla, etc. Ma refer ca fizic nu ai cum.

Imi cer scuze, dar citeste inca o data acel dialog. Kinderul nu a zis asa ceva. A zis ca stie cine si cand e online in alianta respectiva. Si care joaca 2 pe un cont. Fapt absolut normal pentru un fost lider de alianta.

Si eu stiu sa-ti spun asta :)

Doar fiindca kalu a exagerat la finalul discutiei (probabil s-a gandit deja sa faca discutia publica) si dark a exagerat prin posturile lui din acel topic, nu e corect sa-i fie deformate vorbele si cuvintele.

Kinderul a gresit in aceea convorbire la un moment dat.. Si e drept ca a incercat sa se foloseasca de postura lui ca membru al echipei "Grepolis.ro" pentru a intimida un lider in a-i da control asupra unei aliante ... Insa nu a trisat in rest si n-a avut de ce si cum abuza.. Si nici nu a zis ca stie ceva cu ajutorul vreunui tool sau a vreunui admin.

Inca ceva, Kinderul nu a avut drepturi de admin pe nici una dintre lumi. Nu cred ca s-a inteles asta pana acum.

Si nu poti monitoriza adminii 24 cu 7, insa nici nu e nevoie.. Trebuiesc monitorizate doar actiunile de pe servere facute ca admini. Nu e suficient?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@xblaandy

Nu prea vad cum ai putea sa previ adminul x nu-i transmita informatii lui y. Chiar Kinderul a zis ca putea sa vada cand cineva e online sau nu. x isi face treaba de admin pe lumea lui si-i zice prin telefon/Skype/IM/whatever lui y care e doar jucator, ce se intampla acolo. Nu cred ca un admin e monitorizat 24/7 cu cine vorbeste, pe unde umbla, etc. Ma refer ca fizic nu ai cum.

Este foarte simplu. Dupa cum am mai zis activitatea unui admin este supravegheata astfel ca daca de exemplu un admin sa zicem eu as verifica contul unui jucator sa zicem al tau se inregistreaza faptul ca eu ti-am verificat contul tau in ziua x la ora y. E logic ca daca se observa ca un admin supravegheaza de mai multe ori si fara un motiv intemeiat anumiti jucatori ceva nu este in regula si se iau masuri.
Deci pe scurt activitatea unui admin este verificata periodic astfel incat sa nu fie posibile abuzuri de acest fel.

Revenind la propunerea initiala avand in vedere faptul ca nu detinem o lume de teste, iar in acest joc se produc schimbari destul de des este bine ca adminii care au printre obligatii sa raspunda la intrebarile jucatorilor legate de joc, sa joace pe cel putin o lume de joc astfel incat sa cunoasca jocul, partile lui pozitive si negative, inclusiv din postura de jucator. Prin urmare propunerea nu este una realizabila.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
OK. Gata m-ati convins:))). Retrag propunerea. Acum pare putin stupida> si nu numai. Bine daca considerati ca e o tema consumata puteti face curatenie sau o puteti lasa pentru cei care inca mai au dubii:)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus