Abuz mod de vacanta

DeletedUser

Guest
42 + 2 semivacanta (cel putin) din cate stiu eu fac 44 eu am zis 45 si daca intri de 4 ori: la vacanta de pasti, vacanta de craciun, revelion si concediu fac 50 !

pentru ca in semivacanta esti blocat la atacuri nu poti ataca decat sate si polisuri fantoma
satele le-ai adus la 46% dispozitie poti sa ai 80% putere tot un drac !
chiar daca ai un polis pe insula
la polisurile fantoma mai pierzi si trupe si in general ei putine resurse

asa ca daca ai un polis si esti obligat sa intri in vacanta in 48 de ore poti fi terminat ce mai conteaza ca poti "plimba" trupele !!

chestia asta cu 48 ore tampon trebuie regandita cu echilibrarea drepturilor
daca cel care intra in vacanta nu poate ataca, atunci sa fie valabile numai atacurile aflate in desfasurare la momentul apelarii modului vacanta sau cel putin sa fie interzisa cucerirea in astea 48 de ore
ar fi mai echitabil

nu poti ataca si nu poti cuceri mi se pare a fi mai corect ca nici tu sa nu poti fi cucerit in astea 48 ore

Nu exista semivacanta. Dupa activarea optiunii de vacanta perioada minima in care se poate dezactiva modul de vacanta este 72 de ore (48 de ore in care poti fi atacat/cucerit si 24 de ore in care nu poti accesa contul nici daca doresti). Cele 48 de ore sunt introduse tocmai ca masura de evitare a abuzurilor, adica sa nu poti fi protejat prin aceasta optiune de atacurile imediate. Dupa activarea optiunii de vacanta poti fi atacat/sprijinit daca aceste atacuri/sprijinuri ajung in perioada de 48 de ore. Dupa 48 de ore incepe modul de vacanta, in modul de vacanta nu mai poti fi atacat/sprijinit. Daca ar fi interzise atacurile de cucerire in primele 48 de ore ar fi protejati cei care se feresc de astfel de atacuri prin activarea acestei optiuni. Cum rolul acestei optiuni nu este de a proteja jucatorii de astfel de atacuri este cat se poate de corect sa poata fi date astfel de atacuri de cucerire.
Un exemplu concret ar fi: Pe o lume cu sistem vechi de cucerire un jucator activeaza modul de vacanta, pe un oras al lui ajunge un atac de cucerire dupa 46 de ore de la activarea optiunii astfel cel atacat mai poate primi atacuri care sa incerce sa distruga trupele celui care a trimis atacul de cucerire timp de maxim 2 ore pana la limita de 48 de ore. Dupa cum se observa usor cel care a ales aceasta strategie de a se apara de eventuale cuceriri prin activarea optiunii de vacanta va avea sanse mai putine de a apara orasul decat daca nu activeaza aceasta optiune. Prin urmare nu este recomandat sa utilizati aceasta strategie atunci cand urmeaza sa fiti cuceriti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
42 + 2 semivacanta (cel putin) din cate stiu eu fac 44 eu am zis 45 si daca intri de 4 ori: la vacanta de pasti, vacanta de craciun, revelion si concediu fac 50 !

Daca stam si calculam astfel, poti sa ajungi chiar la 126 zile in total.. Lasa "semivacanta" la care te referi tu in pace. Cele 48 de ore sunt cu un alt rost (citeste ce ti s-a mai spus pana acum).


pentru ca in semivacanta esti blocat la atacuri nu poti ataca decat sate si polisuri fantoma
satele le-ai adus la 46% dispozitie poti sa ai 80% putere tot un drac !
chiar daca ai un polis pe insula
la polisurile fantoma mai pierzi si trupe si in general ei putine resurse

asa ca daca ai un polis si esti obligat sa intri in vacanta in 48 de ore poti fi terminat ce mai conteaza ca poti "plimba" trupele !!


chestia asta cu 48 ore tampon trebuie regandita cu echilibrarea drepturilor
daca cel care intra in vacanta nu poate ataca, atunci sa fie valabile numai atacurile aflate in desfasurare la momentul apelarii modului vacanta sau cel putin sa fie interzisa cucerirea in astea 48 de ore
ar fi mai echitabil

nu poti ataca si nu poti cuceri mi se pare a fi mai corect ca nici tu sa nu poti fi cucerit in astea 48 ore

Si daca ai putea ataca in timpul asta nu ai fi terminat? Care ar fi diferenta?

Ceea ce spui tu, ar fi ca dupa ce-l activezi sa nu mai poti primii atacuri. Ceea ce nu vrei sa intelegi e ca exact pentru a nu-ti renta sa intri in el pentru evitarea altor posibile atacuri asupra ta sunt cele 48 de ore tampon...
 

DeletedUser

Guest
@kalu

Mi se pare ciudat ca esti de asemenea opinie. Chiar avem destui care s-au ascuns de noi pe Delta prin mod vacanta. Pot sa-ti dau vreo 5 nume pe privat pentru a nu atenta la onoarea lor in mod public.

Pai nu mi se pare nimic in neregula, iokull.

Tu crezi ca toata lumea vrea razboi si distrugeri ? S-ar putea face o lume de joc in care pacea sa fie ACTIVA, am si propus asa ceva. Adica sa se poata lua resurse dar sa nu poata fi cucerit vreun polis. Mai bine vasalitate decat sa ii iei omului polisul cu totul.
 

DeletedUser

Guest
Pai nu mi se pare nimic in neregula, iokull.

Tu crezi ca toata lumea vrea razboi si distrugeri ? S-ar putea face o lume de joc in care pacea sa fie ACTIVA, am si propus asa ceva. Adica sa se poata lua resurse dar sa nu poata fi cucerit vreun polis. Mai bine vasalitate decat sa ii iei omului polisul cu totul.

Nu are nici o legatura o lume cu pacea activa (singura metoda de dezvoltare fiind colonizarea unui polis nou) cu propunerea de fata.

Modul de vacanta e pentru cu totul altceva si e practic inutil intr-o lume ca cea propusa de tine :)
 

DeletedUser1888

Guest
si mie mi sa intamplat si in ziua de azi se intampla des..
Exemplu:eu am 10 orase
el are 4 orase pe defence


mie imi dueaza vreo 2-3 zile sa il curat..el vede ca deja ii pe jumate spart isi activeaza modu de vacanta si gata..cand vreau sa bag nava vad ca jucatoru ii in vacanta..
 

DeletedUser

Guest
Nelamurire

Am citit posturile de mai sus si am sa va expun un caz real ptr a mai da ceva timp de gandire ambelor tabere(cei pro si cei contra celor 48 ore tampon inainte de intrare in modul de vacanta).
Am activat modul de vacanta si mi-am vazut linistit de treburi ,iar in ziua in care trebuia sa intru in vacanta am mai verificat contul cu cateva ore inainte ptr a avea siguranta ca totul este in regula.
Nu a fost asa, iar un vecin curajos mi-a facut praf un polis si nava lui de colonizare ar fi ajuns cam cu 3 ore inainte de a mi se activa modul de vacanta(moment in care eu nu mai pot accesa contul ptr 24ore).
Am ramas cu impresia(gresita) ca daca eu voi intra in vacanta in acel moment nava lui de colonizare se va intoarce inapoi eu fiind inactiv si neputand a ma apara in vre-un fel iar colegii mei de alianta nu ar fi putut ataca nici ei satul meu aflat sub cucerire ptr simplul motiv caar fi primit mesajul:Jucatorul nu poate fi atacat fiind in vacanta...Eu am pierdut satul din ceea ce m-au lamurit ceilalti iar in MOD CERT Adiministratorii jocului nu vor fi in stare sa imi dea un raspuns clar si coerent asupra situatiei.
Acelasi lucru ma gandesc ca s-ar putea intampla si in acea perioada de sarbatori cand cineva iti poate baga nava de colonizare inainte cu 2-3 ore de inceperea perioadei si sa castige polisul cand se intra deja in perioada de pace si nu mai poti face nimic sa il recuperezi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da corect ar trebui modificat acest mod de vacanta ca in cazul in care ai revolta sau nava la un dusman in polis sa fie amanat modul de vacanta pana la trecerea acelei perioade pentru a putea intervenii
pe delta din cauza la acest "defect" al modului de vacanta alianta mea nu a CUCERIT 10 orase pentru ca 2 jucatori si au activat modul de vacanta care din calculele mele zilele astea le expira :))[sunt ambii jucatori in vacanta de peste 30 de zile,deci inca 12 zile si liber la cucerit :)))) ]

eu nu stiu de ce au renuntat cei d la innogames la sitter.......puteai descoperii spionii mai usor nu sa stai sa infiltrezi spioni
 
Sus