ABC -uri...

DeletedUser

Guest
sunt multe site-uri cu tutoriale pentru incepatori, Haideti sa facem cateva recomandari celor la inceput de drum.
 

DeletedUser

Guest
Treaba e că sunt mai multe domenii de web design. Câteva grupe ar fi: grupa html/javascript/php, grupa JavaEE/.NET etc. Dacă facem ABC-ul, ar trebui împărțit pe grupe de genul ăsta.
 

DeletedUser

Guest
hai sa vedem cum merge si, daca se impune ca nu se mai intelege user cu user din cauza cantitatii mari de informatii, poate facem si topicuri separate, deocamdata, sariti cu linku'.
 

DeletedUser

Guest
Un prim site care-l recomand ar fi www.marplo.net , doar că nu știu cum să-l bag în primul post, că are și php și css și flash și javascript ... ne trebuie un schelet.
 

DeletedUser

Guest
Treaba e că sunt mai multe domenii de web design. Câteva grupe ar fi: grupa html/javascript/php, grupa JavaEE/.NET etc. Dacă facem ABC-ul, ar trebui împărțit pe grupe de genul ăsta.

Mai simplu de atat DFA, il imparti in trei mari categorii; design, coding si aplicatii. Asta daca ne referim strict la partea de creatie. Iti pot da exemple de site-uri extrem de bune in design dar care au in spate coduri extrem de groaie care se puteau face mult mai bine; si viceversa. Java si .NET nu-si au rolul aici, intra in categoria programatorilor. Sa ramanem la web design.

Tutoriale HTML
- Coduri de baza in html
- Coduri culori

Tutorial CSS
- Comenzi CSS

Tutorial PhP
- Notiuni de baza in PhP

Am incercat sa gasesc ceva usor de inteles pentru incepatori. Tutoriale sunt extrem de multe pe net. Sper sa foloseasca cuiva.
 

DeletedUser

Guest
Sincer eu as dori niste lectii in HTML ,deoarece il facem mult la scoala si nu il inteleg prea bine :(
 

DeletedUser

Guest
Sincer eu as dori niste lectii in HTML ,deoarece il facem mult la scoala si nu il inteleg prea bine :(

Fara nici o rautate, incearca sa intelegi cat mai mult din scoala. E destul de greu sa-l inveti singur, fara sa te ajute cineva. Si-ti spun asta din proprie experienta. Imagineaza-ti cum e sa inveti singur HTML dupa ce in prealabil ai invatat limbajul UNIX si ai sa vezi ce catastrofa am fost eu la inceput :D
Asa ca daca-ti place, fa tot posibilul sa prinzi macar chestiile de baza din scoala.
 

DeletedUser

Guest
Fara nici o rautate, incearca sa intelegi cat mai mult din scoala. E destul de greu sa-l inveti singur, fara sa te ajute cineva. Si-ti spun asta din proprie experienta. Imagineaza-ti cum e sa inveti singur HTML dupa ce in prealabil ai invatat limbajul UNIX si ai sa vezi ce catastrofa am fost eu la inceput :D
Asa ca daca-ti place, fa tot posibilul sa prinzi macar chestiile de baza din scoala.

stiu..e greu totusi chiar daca sunt la liceu de informatica....profa se imparte intre 30 de copii si tot asa..in vara am incercat sa invat dar nu am priceput mai nimic :(
 

DeletedUser

Guest
eu iti propun, dyucy... tutorialul.ro
are photoshop, html si flash si pentru inceput cred ca este suficient cat sa faci fata la scoala
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pentru cei putini mai avansati, puteti cauta tutoriale si alte chestii folositoare pe http://webdotdev.com
E un site mai complex, dar are sectiune separata pentru aplicatii.
 

DeletedUser

Guest
http://www.w3schools.com/

Nu stiu de ce si de cum nu a fost pomenit pana acum. E intradevar disponibil doar in engleza dar contine informatii scurte dar complete, in special despre HTML, CSS, XML... De asemenea e o introducere foarte buna in javascript (prezinta structura de baza si modul de interactionare cu elementele HTML), PHP, ASP, etc...

E un site de referinta foarte bun...

gutuie2.png
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
http://www.w3schools.com/

Nu stiu de ce si de cum nu a fost pomenit pana acum. E intradevar disponibil doar in engleza dar contine informatii scurte dar complete, in special despre HTML, CSS, XML... De asemenea e o introducere foarte buna in javascript (prezinta structura de baza si modul de interactionare cu elementele HTML), PHP, ASP, etc...

E un site de referinta foarte bun...

De asta chiar am uitat, desi l-am folosit mult la inceputuri : D mersi ca l-ai trecut aici.
Cat despre "doar in engleza"...ca sa te apuci de asa ceva, engleza e oarecum obligatorie : )))) Asa ca nu cred ca e o problema pentru nimeni : ))
 

DeletedUser

Guest
Eu si acum il folosesc pentru css-uri :)).. Si sunt de acord cu tine... Fara a sti engleza, nu prea are rost... :))... Cel putin din punct de vedere al documentarii e foarte greu... Am pomenit doar asa, sa fie clar pentru toata lumea la ce sa se astepte cand si daca dau click pe link :p
 

DeletedUser

Guest
De asta chiar am uitat, desi l-am folosit mult la inceputuri : D mersi ca l-ai trecut aici.
Cat despre "doar in engleza"...ca sa te apuci de asa ceva, engleza e oarecum obligatorie : )))) Asa ca nu cred ca e o problema pentru nimeni : ))

CSS Are comenzi foarte simple, le poti ghici doar stiind limba engleza :p
w3school mi se pare cel mai bun website cu tutoriale despre HTML/CSS, e foarte explicit, pana si o maimuta precum A***P** ar intelege ce face fiecare tag.
 

DeletedUser

Guest
CSS Are comenzi foarte simple, le poti ghici doar stiind limba engleza :p
w3school mi se pare cel mai bun website cu tutoriale despre HTML/CSS, e foarte explicit, pana si o maimuta precum A***P** ar intelege ce face fiecare tag.

De acord; si totusi, simpla cunoastere a tag-urilor si a ceea ce fac ele nu te fac un web designer : ) Dupa parerea mea, trebuie mult mai mult de atat. Mai ales ca in zilele astea, intr-un site HTML simplu nu poti include multe lucruri, care se preteaza mai bine pe pagini php. Si desi se aseamana, totusi, php-ul are diferente uriase.
 

DeletedUser

Guest
De acord; si totusi, simpla cunoastere a tag-urilor si a ceea ce fac ele nu te fac un web designer : ) Dupa parerea mea, trebuie mult mai mult de atat. Mai ales ca in zilele astea, intr-un site HTML simplu nu poti include multe lucruri, care se preteaza mai bine pe pagini php. Si desi se aseamana, totusi, php-ul are diferente uriase.

In primul rand tu compari 2 lucruri total diferite... PHP-ul e un limbaj ce se executa de partea serverului (invizibil pentru utilizator) si are rolul de a genera HTML-ul (defapt poate genera chiar si CSS, cod javascript sau orice alt tip de document -- JSON, XML sunt alte doua tipuri de documente foarte folosite intr-un site web avansat de tip aplicatie -- spre exemplu: Grepolis)...

Astfel ele nu se pot compara chiar deloc... Practic, HTML-ul impreuna cu CSS-ul poate maxim genera o pagina cu un continut static (ce nu se schimba de la o accesare la alta)... Daca pe o pagina exista un continut dinamic (ce se poate schimba de la o accesare la alta) atunci cel mai probabil va fi nevoie de interventia unui limbaj la nivelul serverului precum PHP-ul (desigur, existand si alternative mai mult sau mai putin cunoscute --- PHP-ul dominand totusi in acest sector).

Si daca tot sunt la explicatii, sa acopar si Javascript-ul:

Javascript-ul lucreaza cu o pagina HTML gata generata de partea clientului si poate fi folosit la modificarea pe parcurs a paginii in urma unor actiuni ale utilizatorului... Spre exemplu, pentru afisarea unui cronometru e necesar putin cod javascript.

Practic, in general, accesarea unui site presupune, pe rand, imediat dupa cererea utilizatorului:

1) Executarea codului PHP (operatie ascunsa de utilizator, si cod la care utilizatorul nu are acces) pentru generarea HTML-ului.
2) Generarea paginii de catre browser conform HTML-ului primit.
3) Cererea si incarcarea fisierelor suplimentare (javascript, CSS, imagini, alte obiecte precum flash). In acest pas, serverul poate din nou executa un script PHP ce poate genera fisierele dorite.
4) Incarcarea si executarea codului Javascript.
5) Asteptarea unei actiuni din partea utilizatorului si executarea, in cazul in care e definita, o anumita portiune de cod javascript. (Cod care poate la randul lui sa ceara alte informatii de pe server, ce presupune din nou executarea unui cod PHP pentru a genera informatiile dorite)

De remarcat ar fi faptul ca punctele 2,3,4 se intampla cam in acelasi timp, cu mici diferente de la browser la browser -- HTML5 fiind primul format in care incarcarea e definita printr-un standard. Acest lucru e important de inteles in special daca se doreste executarea imediat dupa incarcare a unui cod javascript (De exemplu pentru a crea un cronometru). Totusi exista anumite functii ce vin in ajutor si lanseaza o anumita parte din cod doar cand se doreste acest lucru. Exista de asemenea si anumite librarii, precum jQuery ce face mult mai usoara folosirea acestor functii, si chiar a codului Javascript in general.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Norbit...oricat as fi inercat, nu stiu daca as fi putut explica atat de bine. Si ca fapt divers, nu am facut comparatie intre html si php. Eu doar am facut o paralela mai putin directa intre ceea ce spunea Shteff, cum ca oricine poate intelege ce face un tag; si multitudinea de cunostinte necesare pt un web designer.

Dar explicatia ta m-a lasat cu gura cascata, recunosc :D
 

DeletedUser7968

Guest
un program de web desinger este ADOBE DREAMWEAVER cs. 5.5 este un program de web desing si daca sti engleza este foarte usor de folosit, nu iti trebuie foarte multe cunostinte de html sau java sau altele este mai simplu de cat sa deschizi un notepad si sa incepi sa te gandesti ce combinati de taguri sa faci ca sa iti iasa ce vrei, doar ca trebuie sa sti engleza.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus