14 Februarie pe Mapamond

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest
770667_EA-95_EA-4411-80_A3-_C5_B0_D1_A5253_F.png


14 Februarie pe Mapamond


Doar câteva zile ne despart de prima zi oficială a primăverii. Dar până atunci, mai avem puțin și încă ceva de sărbătorit : Ziua Îndrăgostiților.
Și pentru că, anul trecut am sărbătorit aceasta zi în stil românesc , anul acesta vom vedea cum sărbătoresc ziua de 14 Februarie alți oameni de pe Mapamond.

Așadar, începând cu data de 13 Februarie până pe 20 Februarie, se va desfășura concursul nostru: 14 Februarie pe Mapamond.

Ce ai de făcut?
Simplu: descrie cea mai inedită tradiție sărbătorită în această zi, din orice țară, cultură, religie, naționalitate.. etc.
Cele mai interesante 5 postări vor fi premiate cu câte 500 monede de aur.

Regulile concursului sunt același ca și până acum:
• Postarea trebuie să fie originală și să respecte tema dată, excepție fac proverbele și citatele
• Pentru a putea fi luată în considerare, postarea nu trebuie editată.
•Un jucător poate participa doar cu o singură postare.
• Câstigatorii vor fi aleși de echipă.
• Modalitatea de revendicare a premiilor va fi anuntată odată cu câștigătorii concursului, pe 24 Februarie.
 

DeletedUser16139

Guest
De ziua îndrăgostiților soții se întâlnesc la o cine romantica ,barbutul ii dăruiește un trandafir roșu ,fac schimburi de cadouri,se dăruiesc flori, ciocolata.In Wales se dăruiau linguri din lemn decorate.Se spune că în seara de 14 februarie fiecare pasare își găsește perechea .Când fata va vedea o pasăre aceasta îi va spune cu cine se va căsători.Inaintea de Ziua Indrăgostiților fetele își pun cate o floare de coada șoricelului sub perna .Primul bărbat/băiat care o va vedea primul plecând de acasă o fata acela va fi ursitul său.Fetele nemăritate trebuie sa înconjurate biserica de 12 ori pentru a-și vedea ursitul.De Sfântul Valentin fetele trebuie să scrii pe bucății de hârtie numele pretendenților și să le bage in lut și după in apa.Prima hârtie care va ieși la suprafață apei cu numele băiatului acela ii va fi ursitul.
 

DeletedUser10418

Guest
In Scotia, Ziua Sfantului Valentin este celebrata cu un festival. La acesta participa un numar egal de femei necasatorite si barbati necasatoriti, iar fiecare isi scrie numele pe un biletel. Biletele cu numele femeilor sunt apoi puse intr-o palarie, iar cele cu numele barbatilor intr-o alta palarie. Ulterior, cate o femeie extrage un biletel din palaria cu numele barbatilor si invers. Astfel, cei prezenti formeaza perechi, sunt schimbate cadouri, se danseaza, iar la sfarsit unele cupluri chiar se casatoresc.
 

DeletedUser16203

Guest
In Japonia, pe 14 Februarie este o tradiţie ca femeia să îi ofere bărbatului un dar din ciocolată. Tipul ciocolatei oferite depinde de natura relaţiei.
Astfel, giri-choko (ciocolata normală, oferită “din obligaţie”) este oferit şefilor, colegilor şi prietenilor apropiaţi. Honmei-choko (ciocolată fină, de calitate superioară) este pentru iubit, logodnic sau soţ. Multe dintre darurile din ciocolată sunt realizate chiar de cele care le oferă.
Japonezii mai sărbătoresc şi reciproca acestei zile, pe 14 Martie White Day, când vine rândul bărbaţilor să ofere cadouri femeilor. Dacă un bărbat care a primit ciocolata de la o femeie nu “înapoiază” cadoul este înţeles gestul ca un semn de superioritate, iar dacă darul oferit de bărbat este egal ca valoare cu cel primit înseamnă sfârşitul relaţiei.
 

DeletedUser12126

Guest
Valentine's Day este Ziua îndrăgostiților ce se sarbatoreste peste tot pe glob in data de 14 februarie.
- In Franta: o țară tradițional catolică, Valentine's Day este cunoscută simplu drept Sfântul Valentine și este sărbătorită ca în restul țărilor occidentale.
- In Danemarca si Norvegia :14 februarie este cunoscută ca „Valentine's Day”. Nu este sărbătorită pe o scară largă, dar mulți oameni își fac timp pentru a petrece într-un mod romantic cu partenerul de viață sau trimit o felicitare unei iubiri secrete.
- In Suedia : este numită ziua tuturor inimilor
- In Slovenia un proverb spune că Sfantul Valentin aduce cheile rădăcinilor, așa că pe 14 februarie plantele și florile încep să crească. Ziua îndrăgostiților a fost sărbatorită ca ziua în care încep lucrările în vii și pe câmpuri. Este de asemenea spus ca păsările se căsătoresc în această zi.
- In Turcia, Valentine's day este numai Sfantul Gregor care se traduce în Ziua Inimilor Dragi/Dulci.
- In România, sărbătoarea tradițională pentru iubiți este DRAGOBETE care este sărbătorită pe 24 februarie. Numele vine de la un personaj din folclorul românesc care se presupune că ar fi fiul Babei Dochia. Etimologic, o parte din numele de Dragobete poate fi găsit și în cuvântul romanesc DRAGOSTE.
 

DeletedUser15541

Guest
Cand vorbim de ziua indragostitilor,ne gandim la iubire si magie ce umple inimile a doi iubiti.Cum putem vorbi de aceasta zi mabgnifica fara sa ne gandim la Paris,orasul iubirii.
Ziua Indragostitilor este sarbatorita cu bucurie si entuziasm si in Franta, chiar daca nu la aceeasi intensitate ca dincolo de ocean. Desi nu se stie exact cand a fost sarbatorit pentru prima data Sf. Valentin (Saint Valentin) in Franta, se spune ca primele semne au aparut in perioada Evului Mediu si erau legate de faptul ca pasarile incepeau sa se imperecheze in a doua jumatate a lunii februarie. Astfel, oamenii au considerat de bun augur sa isi trimita si ei dovezi de dragoste de Ziua Indragostitilor si au apelat la scrisori. Charles, Duce de Orleans, a fost primul tanar francez care a trimis prima scrisoare de dragoste de Ziua Indragostitilor – asa-numita ,,Valentine”. Charles o scrisese in timp ce era inchis in Turnul Londrei, ca prizonier capturat in timpul bataliei de la Agincourt (1415).

Numai ca nu toti cei care doreau sa trimita scrisori aveau talent la scris, drept pentru care indragostitii secolelor XIV-XV apelau la darul poetilor si al scriitorilor. Asa a aparut si s-a impamantenit in mintea oamenilor imaginea romantica a zilei de Sf. Valentin, sarbatorita cu foarte multe flori si cadouri care constau, in special, in carti postale, ,,cartes d’amities" cu mesaje elegante si ciocolata.
Am gasit cu cale sa compun si o poezie.Sper sa va placa :)
Acum,de ziua indragostitilor
Vreau sa stii,ca de dorul tau,eu mor
De doi ani pe grepo n-am mai intrat
Dar acum,eu am realizat

Ca tu esti mai mult decat un joc
N-as renunta la tine chiar deloc
Esti balsamul cel din flori
Pentru mine,esti un cer fara nori

O,grepolis,joc iubit
Tu mie mi te-ai daruit
Inima sa mi-o inveselesti
Stiu,tu pe mine ma iubesti

Chiar daca treceam prin clipe furtunoase
Tu mi-le transformai in cele mai frumoase
Alaturi de tine,mult timp am petrecut
Si prieteni buni am cunoscut

Nicicand nu te voi lasa
Tu esti fericirea mea.
Aceasta poezie ti-am dedicat,
Cu gold sper sa fiu premiat.
 

DeletedUser5209

Guest
Originea acestei sarbatori a indragostitilor nu este nici astazi clara, exista doar legendele care inconjoara cu mister aceasta zi si care il au in centrul lor pe Sfantul Valentin.
Tot legenda spune ca Valentin, in timp ce se afla la inchisoare, s-ar fi indragostit de fiica paznicului si inainte de a fi executat, Valentin i-ar fi trimis acesteia o scrisoare, pe care a semnat-o "De la al tau Valentin".

De aici a ramas obiceiul de a trimite in aceasta zi mesaje de dragoste.
Ce se stie insa despre Valentin ?
Valentin a fost preot in Roma, in secolele II-III , acesta, (in timpul imparatului Claudius al II-lea ), ar fi ajutat tinerii, crestini sau pagani, sa se casatoreasca desi imparatul roman era convins ca barbatii ar fi soldati mult mai buni, daca nu ar fi avut logodnice sau sotii, de aceea a interzis casatoriile.
Tanarul preot, dimpotriva, sustinea ca mariajul este parte din planul lui Dumnezeu si unul dintre scopurile acestei vieti astfel, a continuat sa ii casatoreasca pe tineri in secret, in numele iubirii.
In momentul in care secretul sau a ajuns la urechile imparatului, acesta a fost inchis si condamnat la moarte, pe 14 februarie 269.
Totusi aceasta sarbatoare exista inca de pe vremea vechilor zei ,in aceasta perioada ar fi avut loc si casatoria sacra dintre Zeus şi Hera la Atena.

Din pacate in ziua de astazi marketingul si promovarea in exces a acestei zile a devenit o afacere din care se castiga milioane...

Totusi haideti sa ramanem cu gandul la cel/cea drag de langa noi si sa nu asteptam o asemena zi sa ii aratam dragostea noastra, acest lucru poate fi aratat zilnic prin mici atentii , gesturi ,cuvinte calde ,o imbratisare ,un sarut multe lucruri mici care pot insenina o zi innorata si sumbra.
Imi aduc aminte insa urmatoarea ,pot sa spun poanta, insa din pacate... foarte reala.

Sotia:
Dragul meu ce mi-ai cumparat de Valentine's Day ?
Sotul foarte relaxat citind ziarul :
Draga mea ...suntem casatoriti , nu indragostiti !

smiley_emoticons_kaffee2.gif
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus