+10 locuri fermă/navă transport

  • Autor subiect DarkAngel 4ever
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Propunerea mea vine ca urmarea a unei situații de joc de care m-am lovit , o situație oarecum absurdă și veți vedea din cele de mai jos de ce am cerut ,,+10" și nu am cerut ,,+5'' sau ,,+15''.

Situația de joc este următoarea :

1 minotaur ocupă 30 locuri în fermă. Pe de altă parte, 1 navă de transport poate duce 20 de locuri de fermă. În mod clar, nu pot ,,ambarca '' 1 minotaur pe o navă transportoare.Dar..pe 2 nave transportoare ( 40 locuri cumulate de fermă),se poate.Am verificat și se poate. Ceea ce e absurd!Cum se procedează? Se împarte minotaurul în 2/3 ( 20 de locuri fermă) pe o navă și 1/3( 10 locuri fermă) pe cea de a doua navă de transport,iar la destinație se reunesc ,,părțile componente''!!?Sau minotaurul călătorește cu un picior întro navă și cu unul în cealaltă navă?

Dar..dacă în urma luptei navale pierd 1 navă transportoare? Moare minotaurul?Dacă da...de ce ar muri?Poate s-a scufundat doar nava care transporta 1/3 din el..deci a murit doar 1/3 din minotaurul meu care, ca o creatură mitică ce e, poate supravițui cu 2/3 din corp. Dacă nu moare..cum se înghesuie 1 minotaur..pe 1 navă de transport?

Pentru a elimina absurdul situației, vin cu propunere de mai sus :
+10 locuri fermă/navă transport.
 

DeletedUser

Guest
Se împarte minotaurul în 2/3 ( 20 de locuri fermă) pe o navă și 1/3( 10 locuri fermă) pe cea de a doua navă de transport,iar la destinație se reunesc ,,părțile componente''!!?Sau minotaurul călătorește cu un picior întro navă și cu unul în cealaltă navă?

E creatura mitologica, mai stii ce se poate intampla ? :confused:

Dark are dreptate, este foarte ciudat ( sa nu zic absurd ) acest lucru.
Pe de alta parte, implementarea acestui lucru ar putea duce la dezechilibru in joc. Ar trebui ca doar in cazul unitatilor mitologice sa incapa pe o singura barca ( adica capacitatea sa fie 30 ) , iar in rest , capacitatea 20 .

Aceeasi problema apare in cazul navei rapide de transport . Minotaurul este impartit in 3 si fiecare nava duce cate o treime. :eek:
 

DeletedUser

Guest
Pe de alta parte, implementarea acestui lucru ar putea duce la dezechilibru in joc. Ar trebui ca doar in cazul unitatilor mitologice sa incapa pe o singura barca ( adica capacitatea sa fie 30 ) , iar in rest , capacitatea 20 .

Aceeasi problema apare in cazul navei rapide de transport . Minotaurul este impartit in 3 si fiecare nava duce cate o treime. :eek:

Nu mă refeream strict ca doar în cazul în care transporți naval unități mitologice să se adauge acel ,,+10'', ci ca mărirea capacității de transport să fie generală,să poți duce 30 de unități ( locuri în fermă), pentru a se elimina absurdul situației prezentate de mine. Și acest lucru să se aplice doar la navele de transport normale,să le zic astfel.
Adică..capacitatea de transport a unei nave să fie egală sau mai mare cu cea mai mare unitate ( ca locuri ocupate în fermă) pe care o poți recruta și care nu este ,,înaripată''.Nu s-ar crea un dezechilibru,pentru că nu cer un nou tip de unitate navală sau o ,,derogare'' de transport pentru unitățile mitice, ci doar mărirea capacității de transport, în mod unitar. Și acest lucru să fie aplicat doar pentru transportoarele normale.Cele rapide,pot rămâne așa, pe principiul ,, rapiditate = capacitate redusă''.Dar..măcar să am 1 unitate navală pentru a transporta în condiții care să nu sfideze logica unitățile mitologice care depășesc ca locuri în fermă,numărul 20.Am dat exemplul minotaurului,pentru că joc cu Zeus..dar probabil că mai sunt unități mitologice ale altor zeități în aceeași situație.

L.E.

Și..dacă se acceptă acest lucru,navele transportoare normale să fie singura posibilitate de a duce de pe o insulă pe alta unități mitologice. Jocul să nu îți mai ofere posibilitatea de a duce pe transportoare ușoare,unități mitologice ( să nu mai poți împărți, în mod nenatural, o unitate mitologică în 3 părți și să o încarci pe transportoare rapide) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Azi maine o sa ma trezesc atacat cu copite de minotaur pentru ca nava in care se afla corpul a luat-o valul lui Poseidon :p
 

DeletedUser

Guest
Ciclopul (Poseidon) cere 42 populatie, deci acesta ar trebui sa fie capacitatea navei de transport.
 

DeletedUser

Guest
Ciclopul (Poseidon) cere 42 populatie, deci acesta ar trebui sa fie capacitatea navei de transport.

Nu am știut câte locuri ocupă Ciclopul. Dar, am specificat : capacitatea navei de transport să fie egală sau mai mare cu cea mai mare unitate terestră care se poate recruta în cazarmă.

Dacă numărul acesta este 42 atunci propunerea mea se transformă în ,,+ 22''

Mulțam pentru precizări, Shadow. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
si dupa ce o sa se faca nava de transport cu 42 de locuri, o sa apara din nou alta problema, in 42 de locuri incap 10,5 care, si iar o unitate e impartita intre 2 transportoare si iar se lasa cu multa palavrageala, care oricum ramane la acest stadiu, ca e greu de crezut ca pe nemti ii doare undeva de parerile noastre atata timp cat isi iau banu' , dar ca sa ne simtim bine si sa avem la ce spera, sa ne imaginam ca ii intereseaza si sa continuam :D
unde ramasesem? .. aha... 42 de locuri nu-s bune, al 11-lea car de lupta e impartit in 2, nu-i bine :D
 

DeletedUser

Guest
si dupa ce o sa se faca nava de transport cu 42 de locuri, o sa apara din nou alta problema, in 42 de locuri incap 10,5 care, si iar o unitate e impartita intre 2 transportoare si iar se lasa cu multa palavrageala, care oricum ramane la acest stadiu, ca e greu de crezut ca pe nemti ii doare undeva de parerile noastre atata timp cat isi iau banu' , dar ca sa ne simtim bine si sa avem la ce spera, sa ne imaginam ca ii intereseaza si sa continuam :D
unde ramasesem? .. aha... 42 de locuri nu-s bune, al 11-lea car de lupta e impartit in 2, nu-i bine :D

In nava ( nu am facut calculul , dar presupun ca tu l-ai facut bine ) vei pune 10 care si al unsprezecelea car in a doua nava. Carele nu au problema.
Intr-o nava actual incape un car, un arcas , un sabier ( chiar mai multi) , dar nu incape deloc un minotaur ( sau ciclop ).
 

DeletedUser

Guest
Carele de lupta se pot impartii usor si logic, trimiti trupele si caii lor pe o nava iar carele de lupta pe alta nava.
Daca va cadea la datorie nava cu carele atunci trupele pot devenii calareti iar daca va cadea nava cu trupele si caii atunci pur si simplu l-ai aprovizionat pe inamic cu resurse de lemn. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Carele de lupta se pot impartii usor si logic, trimiti trupele si caii lor pe o nava iar carele de lupta pe alta nava.
Daca va cadea la datorie nava cu carele atunci trupele pot devenii calareti iar daca va cadea nava cu trupele si caii atunci pur si simplu l-ai aprovizionat pe inamic cu resurse de lemn. :D

Te rog sa nu strici propunerea lui Dark care este una foarte serioasa cu astfel de aberatii. Trupele nu se pot transforma in alte trupe sau in resurse.

Dacă numărul acesta este 42 atunci propunerea mea se transformă în ,,+ 12''

O observatie aici : patruzeci si doi minus douazeci este egal cu douazeci si doi , nu cu doisprezece. :eek:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Te rog sa nu strici propunerea lui Dark care este una foarte serioasa cu astfel de aberatii. Trupele nu se pot transforma in alte trupe sau in resurse.

Si ma intreb cu ce i-am stricat propunerea?

problema asta e veche si amuzanta :)))
dar gandeste-te ca daca ai cercetarea la "Cusete" minotaurul nu mai calatoreste in acelasi mod , o sa fie si mai incomod.. 2,6/3 pe o nave si 0,4 pe cealalta... aiurea de tot, ce face saracul minotaur, isi taie coada ,copitele si coama pana ajunge la destinatie sa si le poata pune inapoi...

Cu ce este mai aberant postul meu decat acesta?
 

DeletedUser

Guest
Si eu la fel, cu toate ce ii buna propunerea mi se pare cel mai amuzant topic.
 
Sus