Iubește Românește

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest

IMG_0772.jpg
..Pe 24 februarie se iubește. Se iubește în stilul dulce-românesc, în cel mai curat și mai intens mod. Este zi de primăvară, iar natura revine la viață, păsările presară bucurie, florile anotimpului ne încântă simțurile, voia bună e la ea acasă, pe plaiurile mioritice.
În România, sărbătoarea traditională pentru iubiți este Dragobete, Numele vine de la un personaj din folclorul românesc care se presupune că ar fi fiul Babei Dochia. Etimologic, o parte din numele de Dragobete poate fi găsit și în cuvântul românesc dragoste.
România a început să sărbătorească și Valentine's Day, deși deja avea prin Dragobete o sărbătoare traditională.


"Iubește Românește"

Pentru a participa la această competiție trebuie să ne impresionezi cu:
-o compoziție proprie (proză sau poezie) sau
-o declarație de dragoste sau
-o fotografie personalizată sau
-pur și simplu, cu o idee inedită despre cum sărbătorești tu această zi.

Premiile vor consta în:
Locul III-300 monede de aur
Locul II-400 monede de aur
Locul I-500 monede de aur
Concursul se va desfăsura în perioada: 20 Februarie-25 Februarie.

Condiții de participare
Postarea trebuie să fie originală și să respecte tema dată, excepție fac proverbele și citatele
Pentru a putea fi luată în considerare, postarea nu trebuie editată.
Un jucător poate participa doar cu o singură postare.
Castigatorii vor fi alesi de echipa.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi anuntată odată cu castigătorii concursului, pe 26 Februarie.
 

DeletedUser12202

Guest
Dragilor,iubirea,dragostea,nu o monipolizeaza nimeni !Iubirea nu are nume,nu are tara,are doar ...suflet,inima,sentimente.Nu are o zi cand ...facem parada cu ea !Brizbrizurile,declaratiile sforaitoare,cu cat mai mult public in jur,nu inseamna nimic.Iubirea este viata,este in fiecare moment !Fara ea....nu cred ca functionam :).Iubirea este in fiecare moment din viata noastra,in fiecare zambet,in fiecare raza de soare,in fiecare picatura de ploaie,in fiecare floare,in fiecare mana intinsa spre noi.Este in fiecare moment cand te trezesti si simti caldura celor de langa tine.Iubirea este viata !
Dragobetele,este,din pct.meu de vedere,o sarbatoare a primaverii,a renastrerii,a vietii.
Au aparut si inflorit ghioceii !Ii vadin gradina.Mi-e sufletul plin de lumina si iubire !
Sunt franturi de ganduri postarea mea,atat.
Nu particip la concurs,nu vreau!Eu sunt o vesnica indragostita,iubesc in fiecare moment,viata mea e toata iubire(vorba cantecului).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15141

Guest
Iubirea e raza de soare,

De dimineata cand rasare

E mierea ce-i culeasa-n zori

Nectarul dulce de pe flori,



E vis frumos, o mangaiere

A sufletului ce nu piere

E dupa ploaie curcubeu

Iubirea e tot ce simt eu.
 

DeletedUser15029

Guest
Multi dintre noi se intreaba oare ce e iubirea?
Iubirea este acel sentiment pe care nimeni vreodata nu il poate explica sau stapani.Acest sentiment il avem inca de la nastere!
Iubirea pe care un copil o simte din primele clipe de viata este iubirea fata de parintii lui este o iubire care nu este trecatoare deoarece cu timpul ii va aduce si multa durere..Cu toti suntem constienti de faptul ca la pierderea parintilor iubirea pentru ei va provoca rani sentimentale pe care nu le putem vindeca..Iubirea pe care o simtim fata de partenerul de viata (sot,sotie)nu o putem numi o iubire pura deoarece in caz de dezamagire sau tradare de cele mai multe ori se vindeca prin gasirea altui partener.Iubirea adevarata dupa parerea mea este aceea legatura dintre parinti si copiii lor,aceea iubire pura cu semnificatie aparte care nu are parte de dezamagiri si tradari si care tot timpul se respecta.
Deci eu va dau un sfat!!Iubitiva si respectativa parinti chiar daca v-au gresit pentru ca si ei la randul lor va iubesc si va respecta chiar daca le gresiti!
 

DeletedUser16029

Guest
Eu sarbatoresc aceste zile de dragobete sau valentine's days la fel ca oricare alta zi gandindu-ma in fiecare zi la tine.Andreea, Te iubesc asa cum un copil gras iubeste tortul de ciocolata!<3
1545979_1576478125910276_3734608483777675756_n.jpg
 

DeletedUser15897

Guest
Dacă mâine aș fi rege...

Dacă mâine aș fi rege
Țara toată s-ar schimba
Pentru că aș da o lege
Tu să fi regina mea...

Dacă mâine aș fi rege
Lumea toat-ar fi mai bună
Pentru că se înțelege
Tu i-ai fi pe veci stăpână.

Dacă mâine aș fi rege
Aș opri timpul în loc
Chiar în timpul iernii rece
Tu m-ai încșălzi pe loc.

Dacă mâine aș fi rege
Te rog doar nu uita
Indiferent ce ai alege
Tu vei fi regina mea.
 

DeletedUser12181

Guest
totul este in fisierul de mai jos,deorece nu imi permite ceva mai lung de 10000 de caractere

astea au fost scrise in momente de mare agonie si suferinta a inimi.
 

Atașamente

  • pt concurs.txt
    69,9 KB · Vizualizări: 13

DeletedUser15511

Guest
Dragobetele-sarbatoare a dragostei , a iubirii.
Pe 24 februarie Dragobetele ne invita pe toti sa iubim ! Milioane de oameni...milioane de povesti , toate diferite si pline de emotii.
Iubim si aratam tuturor dragostea noastra in cele mai neasteptate moduri, si pastrand traditia, invatam copii si tinerii sa iubeasca .
Ne putem imagina macar o clipa cum ar fi viata noastra fara dragoste ? sa ne acordam timp doar pentru noi, macar o data , in ziua de sarbatoare , sa ne plimbam ...sa radem...sa ascultam muzica.., si vom vedea cata bucurie ne va aduce sufletului .
Dragostea nu are varsta , ea este intr-o continua schimbare, odata cu noi, si ne adaptam fiecarei etape din viata.
Iubind-vom intelege Dragobetele, sarbatoarea !
 

nicol 10

Stie Tot
Dragostea....din suflet vine
Realitatea o sustine
Atunci când o întâlnești
Grabnic sa te grăbești
Oricând sa o și primești
Stiind mereu s-o prețuiești.
Te gândești, dar nu știi cine
Este sortit.....pentru tine!
 

DeletedUser15659

Guest
In miez de noapte , cand flacara sobei e stinsa
Sunetul inimilor ce bat in acelsi ritm
Contopite intr-un singur trup
De flacara iubiri ...

Cea care intuneca judecata
Cand finta iubita e rapita
Tu copil mic find in stare sa rupi lanturii
Si sa seci oceane

Iubirea-i ca si o flacara
Ce are doua trupuri

Din cale-i se da nebunul
La o parte , inmarmurit admirand
Doua suflete ,acuma unul
Ce poate a fi mai pur

In asta lume de corvoada
Ce mai poate reda speranta celor
Raniti pe front , infara de iubirea
Pentru a lor "MAMA"

Cand venitam pe aceasta
Barca tremuranda , din iubire
Am fost creati

Tu suflet mic ce amu citesti
Nu uita in viata sa iubesti
Timpuri grele ai sa infrunti
Dar in doi este mai usor sa luptii
 

DeletedUser9223

Guest
Sunt mii şi mii de cuvinte frumoase pe care cu siguranţă le meriţi, eu din pacate nu le ştiu pe toate ca să ţi le spun... Din pacate nu pot atinge soarele să ţi-l dăruiesc... Nu pot atinge stelele pentru a ţi le dărui... Nu-ţi pot da nimic mai mult decât sufletul meu, gândurile mele, trupul meu, întreaga mea fiinţă! Şi dacă îţi spun că te iubesc fară ca măcar să-ţi fi întâlnit privirea... înseamnă că te iubesc pentru ceea ce eşti, pentru ceea ce mă faci să simnt... să fiu... pentru sufletul tău de aur... pentru tot ceea ce reprezinţi pentru viaţa mea.
 

DeletedUser15887

Guest
Ceea ce poate a fost o joacă la început s-a transformat într-o iubire nemărginită și pură. Tu m-ai învățat să iubesc, ai dat sens vieții mele, mi-ai arătat calea spre fericire. M-ai învatat sărutul pasional, plăcerea de a dărui dragoste, și de a primi în schimb o iubire necondiționată, fericirea ta, reflectată prin zîmbetul tău. Datorită ție am descoperit o altă latură a vieții, a vieții în doi, a iubirii, a tot ceea ce ne înconjoară. Alături de tine și datorită iubirii tale am prins aripi. Am învățat ce înseamnă încrederea atunci cînd mi-o pierdusem, am văzut ca există persoane care merită toată dragostea din lume, am simțit pe pielea mea ce înseamnă să fii răsfățată. Toate aceste cuvinte sunt o exprimare a sentimentelor care mă chinuie, care nu mă lasă în pace, sentimente fără de care nu aș putea trăi.
 

DeletedUser14698

Guest
Iubeste romaneste- rețeta tradițională:

Ingrediente principale, naturale:
- Un băiat
- O fată
- Iubire necondiționată

Mod de “preparare” pentru o zi de sărbătoare:
- Băiatul, aranjat la ”patru ace”
(așa cum știm că fetelor le place),
Cu flori în mâini și inima arzândă,
De-al dragostei fior flămândă,
Spre fata ce-o iubește
Nu merge, ci plutește.
O-mbrățișează și îi cântă,
Cu voce tremurândă,
Iubirea lui pură, curată
În versuri exprimată

- Fata, cu inima-ncălzită de a lui iubire,
Emană prin toți porii fericire
Și îi declară fără de tăgadă
Că el e pentru ea lumea întreagă.

Poți ”glazura” rețeta cu-n inel,
Care-ntărește legătura dintre ea și el
Și-o cerere-n căsătorie
Ca să unească-a lor iubire pe vecie
 

DeletedUser

Guest
Intr-un timp cand omul zace
Copie tot ,pentru ca-i place
Sa fie tot,ce sunt doar altii
Pentru ca el,e printre altii...

Din omul bland un zeu se naste
Baba Dochia-l cunoaste
Batranii toti ,il vor tenace
Pentru ca el,e tot ce naste

Din folclor,el tot invie
Pentru lume,in nestire
Pentru ca el ,e tot ce stie
O lume-ntreaga despre iubire!
 

DeletedUser5209

Guest
Se spune despre Dragobete ca este sarbatoarea iubirii ,a dragostei fata de cel sau cea care iti este iubita/iubit sau sotie/sot.

Dar ce este iubirea ?
Ce este dragostea ?



Totul incepe cu o privire , aruncata pe furis ,sau cu coada ochiului ,sau o privire adanca in ochii celuilalt...fluturi incep sa bata in stomac , stoluri ,stoluri ....iar apoi abia astepti revederea .Orele trec greu, par zile ,minutele ...ce sa mai spun ,par ceasuri, iar cand se intampla revederea ,stolurile din stomac o iau razna !
In sfarsit avem o intalnire... cuvintele rostite in soapta la ureche, strangerile subtile de mana ,melodia comuna iar apoi sarutarile dulci mult asteptate.
Esti indragostit....o iubesti ,te iubeste !

Trec cateva luni ,sunteti un cuplu ...aveti lucruri in comun ,ganditi la fel ,simtiti la fel ...iubiti la fel .
Apare prima problema ,daca reusiti sa o rezolvati va bucurati de reusita si nereusita va aduce mai aproape unul de altul , apar primele certuri ...de ce nu ?
Si aici e important sa stiti cum sa procedati ....impacarea e dulce !
Trec anii ...si impreuna v-ati cladit o familie ,fluturii din stomac sau domolit de mult ...ati uitat de ei ,dar cand sunteti impreuna va simtiti uniti de acea legatura invizibila care va leaga ,timpul care sa scurs pe langa voi a creat acea legatura ,problemele voastre v-au unit ,grijile ,necazurile ,supararile pe care le-ati depasit impreuna.
Dragostea ... da dragii mei, ea face toate aceste lucruri de multe ori imposibile ,realizabile.
Fara dragoste ce am fi ?

Iata un citat care mie imi place foarte mult ...
Citez:
„Dragostea e singura pasiune care se plăteşte cu o monedă fabricată de ea însăşi.” — Stendhal


Iubiti-va mult ,bucurati-va impreuna de fiecare moment ,nu uitati sa va surprindeti unul pe altul mereu ...rutina altereaza mult viata in doi .
Faceti in asa fel incat fiecare zi ,oricat de grea v-ar fi fost, sa smulgeti un zambet si un sarut.

Inchei cu un citat gasit in urma cu cativa ani si care imi vine mereu in minte...
Citez:
„Numai cei care nu pot să iubească îmbătrânesc și mor.” — George Călinescu

Iubiti-va de Dragobete !
http://cuvintecelebre.ro/citate/autori/george-calinescu/
 

DeletedUser16034

Guest
Două poezii creaţie proprie, scuze de întârziere:


Foaie verde şi-o măslină
Dragostea este de vină!
Fiindcă mi te-a scos în cale
Şi-s sărac şi n-am parale
Nu am casă, nici maşină,
Sărăcia e de vină.
Însă tu mă vezi frumos
Şi zici că te plimbi pe jos
Căci nu-ţi trebuie avere
Fiindcă mă iubeşti, măi, vere!
Foaie verde răzăchie
Tare dragă-mi eşti tu mie
Şi fiindcă mă vezi frumos
Tu te-ai măritat cu-n boss
Şi cu casă şi maşină
Dragostea este de vină.

=================

Greierii cântă-n câmpie
Răsucind viorile
Este cânt şi veselie
Peste tot chitările
Ondulându-şi strunele
Lasă-n urmă sunete.
Iară sunt îndrăgostit
Soarele a răsărit.

================
 

DeletedUser10418

Guest
Cate zile ruginii
Asteptandu-te sa vii,
Au zburat ca frunza-n vant
Ici si colo pe pamant.

Cate nopti inmiresmate,
Numarandu-le pe toate
Le-am petrecut lacrimand
Si pe tine asteptand...

Tu esti raza cea din vis,
Ce spre mine s-a deschis
Tu esti focul arzator
Ce-mi aduce atata dor!!!

Caut in camara sufletului tau
Iubire-adevarata,
Si-astept cu nerabdare
Secundele sa treaca...

Vreau candela iubirii
Sa nu se stinga niciodata
Caci drumul nemuririi
Il voi urma indata..

Un nor amar m-apasa
Si-as vrea ca eu sa vin
Iar de urcat mai am putin
Iar dragostea ma lasa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus