Codurile bb-code

  • Autor subiect Pirvu Alexandruu
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Am văzut că tot mai mulţi nu ştiu codurile BB...am decis să fac un topic unde să vă prezint ce fac cele mai folosite şi cum se pun ca să nu fie 1000 de topicuri peste tot prin forum Very Happy..un fel de tutorial . Deci să începem:

1. Începem cu tagurile
Cod:
[noparse] [/noparse]


B - îseamnă bold [ştiţi din word]
Dacă folosim aceste 2 taguri vom avea aşa:
de exemplu cuvântul 'scris' se va transforma din 'scris' în scris

2. Continuăm cu
Cod:
[noparse] [/noparse]

I -înseamnă italic
Dacă folosim aceste 2 taguri vom avea aşa:
de exemplu cuvântul 'grepolis' va deveni grepolis

3. Urmatorul ar fi:
Cod:
[noparse] [/noparse]
U - scrie un text subliniat Very Happy
Dacă vom folosi tagurile acestea vom avea:
de exemplu numele meu 'grepolis' va deveni grepolis

4. Al patrulea cod este:
Cod:

[noparse][/noparse]

QUOTE - înseamnă citat [cred că tot îl ştiţi dar e bine să fie aici]
Dacă folosim tagurile astea doua vom avea:

de exemplu să zicem ca X a scris:

'Ceva e putred in Danemarca' [e din Shakespeare ] cu tagurile acelea ca sa îl citam va deveni
X a scris:
[qoute=Shakespeare] Ceva e putred in Danemarca [/quote]


5. Urmatoarele taguri sunt :

Cod:
[noparse]
Cod:
[/noparse]


de exemplu dacă vrem sa scriem un link/code etc. şi ca să fie mai uşor pentru utilizatori îl facem în felul următor:
Cod:
www.grepolis.ro

Va fi mult mai uşor pentru utilizator de selectat


6. Urmatoarele taguri ar fi:
Cod:
[noparse]
[/noparse]
Tagurile acestea sunt folositoare la imagini pentru că cei mai mulţi vor la semnatura o imagine...ei:
dacă avem linkul direct de aici:
Cod:
http://i54.tinypic.com/zjytnc.gif

şi vrem sa îl punem sub forma de imagine, cu tagurile acelea va fi [noparse]
url]
[/noparse]
url]


6. Alt tag este:
Cod:
[noparse] [/noparse]

Vrem să acoperim un link şi vrem să avem ceva de genul Grepolis, care este scris aşa:
Cod:
[noparse]Grepolis[/noparse]


7. Printre ultimele chestii ar fi:
Cod:
[noparse][size=1-200] [/size][/noparse]


Dacă dorim ca Grepolis să fie scris mai mare, aplicand tagurile de mai sus luand o valoare de dimensiune de la 1 la 200 vom avea [noparse] Grepolis [/noparse], scris aşa:
Cod:
Grepolis


8. Vrei sa iţi pui o imagine la semnătură pe care cand dai click sa te duca intr-un forum, site sau altceva ? Faci în felul urmator:
Foloseşti tagurile
Cod:
[noparse] [/noparse]

De exemplu avem poza: şi dorim ca ea să faca o legatura spre www.grepolis.ro cand dam click pe ea facem aşa:
Cod:
[noparse] [/noparse]
şi BANG vom avea:


Very Happy

9. Culorile - am observat că mulţi utilizatori nu ştiu să scrie colorat
Dacă aţi observat atunci cand faceţi un topic/replay aveţi in partea dreapta a ecranului un tabel cu foarte multe patraţele colorate. Ei,defapt,acele patraţele colorate, reprezinta culorile pe care le puteţi folosi.
Pentru a selecta o culoare,faceţi click pe ea.In postul dvs vă va aparea ceva de genu ( eu voi folosi culoarea verde ) :
Cod:

Ei,intre [noparse] [/color ][/noparse] scrieţi un text dorit... sa zicem : "grepolis". Pentru o culoarea mai frumoasa si mai evidenta,va recomanda sa folosiţi bold.
Exemplu :
Cod:
[noparse]
grepolis
[/noparse]

Deci vă va aparea aşa : grepolis



Sper să vă fie de folos acest topic pe care l-am facut tuturor userilor forumului!

Atentie! chiar daca il stiti deja ! Va rog sa nu cumva sa ziceti :ca il stiti sau chestii deastea si dupa ce am muncit voi sa ma mai si insultati!Stiu ca aici pe Grepolis aveti deja o lista cu majoritatea BB-codurilor! dar o sa vedeti ca o sa va foloseasca

Ziceti-mi daca v-am fost de ajutor!:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu zic ca ai facut o treaba buna,la inceput nu am gasit nicaieri(nici pe forumul asta nici la ajutor) comenzile pentru bbcodes a facut de ele rost un coleg....
 

DeletedUser

Guest
Asta pentru ca oamenii sunt prea lenesi ca sa dea un search pe google. In mai putin de 15 secunde am dat peste urmatoarea pagina. :)
 

DeletedUser

Guest
Pe triburile a tradus cineva (LordAdex parca) ajutorul forumului.

Am sa-l copiez zilele astea undeva pe forum sa va fie la indemana...
 

DeletedUser

Guest
pai leo dak am cautat pe tot forumul asta si pe wiki si nu am gasit inseamna ca sunt lenes????
dar evident dak nu am gasit la ajutor nu m am gandit ca pe google voi gasii,totusi jocul a aparut de 1 an si ceva si ar trebui sa fie pe wiki
 

DeletedUser

Guest
BBcodes nu este proprietatea innoGames, respectiv nu tine strict de Grepolis. BBCodes este un limbaj markup international folosit de foarte multe forumuri. Poti gasi informatii despre el oriunde, si daca tot ziceai de wiki uite aici pe wiki despre BBCodes (da, sunt constient ca tu te refereai la site-ul wiki Grepolis Romania :p). Acolo gasesti si informatii de baza despre cateva din tag-urile BBCode. :)

Si da, eu zic ca tine de lene ca nu cauta omu pe google - mai ales cand ajungem sa folosim ca si exprimari cotidiene "O sa caut pe google" ceva... Primul loc unde iti incerci norocul sa gasesti ceva e pe google. Si cand dai BBCodes, scuza-ma, dar chiar se umple pagina cu linkuri relevante. :)

Cat despre tutorialul de fata, nu imi place cum e formatat textul (daca tot faci un tutorial despre BBCodes pai foloseste BBCodes sa faci codul sa arate cumva :p). Sunt de parere ca mai bine o serie de linkuri catre surse multiple relevante decat reinventarea rotii intr-o forma mai putin estetica. :)

Intentia e draguta insa.
 

DeletedUser

Guest
pai leo dak am cautat pe tot forumul asta si pe wiki si nu am gasit inseamna ca sunt lenes????
dar evident dak nu am gasit la ajutor nu m am gandit ca pe google voi gasii,totusi jocul a aparut de 1 an si ceva si ar trebui sa fie pe wiki

Inseamna doar ca nu sti limba engleza: http://forum.ro.grepolis.com/misc.php?do=bbcode

Din pacate nu putem traduce direct acea pagina (ma rog, nu fara ajutorul germanilor) dar va vom oferi (dupa cum am spus mai sus) o traducere a ajutorului vBulletin.
 

DeletedUser

Guest
nu stiu de unde tragi tu concluzia ca eu nu stiu engleza dar in fine nu asta e problema EU AM CAUTAT ACUM 4 LUNI CAND M AM APUCAT DE JOC SI NU AM GASIT...... wiki romanesc era praf si pulbere
din ce am vazut a ti actualizat multe lucruri ceea ce inseamna ca va ocupati in sfarsit cum trebuie de wiki
 

DeletedUser

Guest
Chiar nu inteleg de ce atat tam-tam pe tema acestor coduri,doar nu cred ca vreti sa le invatati,optiunea folosirii lor este implementata atat in joc cat si pe forum,stiti voi click pe butonele :))
Poate nu am inteles eu bine subiectul,oricum apreciez gestul.
 

DeletedUser

Guest
ce taguri sunt alea care te ajuta sa scri secvente de cod BB fara ca acesta sa fie interpretat?

- - - Updated - - -

am incercat [noparse] pe forumul aliantei si nu functioneaza..
 
Sus