Tradiții și superstiții la români

Stil

Community Manager
Tradiții și superstiții la români

Tradițiile românești variază de la o regiune la alta a țării.
Folcloriștii numesc aceste ceremonii "ritualuri de trecere" pentru că ele marchează trecerea de la o stare socială sau biologică la alta; rolul lor fiind de a atenua, pe cât posibil, energiile negative sau tensiuni care rezultă din asemenea schimbări de statut.

Concursul nostru va fi unul de creație/imaginație.
Subiectul: Sarbatorile Pascale

Ce ai de făcut?
Simplu: Descrie o tradiție/obicei/superstiție din zona ta de origine, legată de subiectul mai sus menționat.

Concursul se va desfășura în perioada: 28 aprilie -01 mai 2019

Premii oferite:
Locul I - 1000 Monede de aur
Locul II - 800 Monede de aur
Locul III - 500 Monede de aur

Condiții de participare
Postarea trebuie să fie originală și să respecte tema dată, excepție fac proverbele și citatele
Pentru a putea fi luată în considerare, postarea nu trebuie editată.
Un jucător poate participa doar cu o singură postare.
Castigatorii vor fi alesi de echipa.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi anuntată odată cu castigătorii concursului, pe 02 Mai 2019.
 

DeletedUser16915

Guest
În Moldova toți creștinii în ziua de Paște la trezire trebuie să se spele pe față din apă proaspătă în care este pus un ou roșu pentru a fi tot anul roșii la față ca oul (fața roșie arată un om sănătos) și o monedă de argint pentru bunăstare.
 

DeletedUser16356

Guest
Un obicei destul de vechi din sufletul Maramuresului se practica si astazi in unele sate si presupune ca toti membrii familei trebuie sa manance din primul ou ciocnit pentru a putea avea parte de noroc si properitate toata viata dar in Maramures se obisnuieste sa se puna un ou rosu si o moneda in apa de catre sateni cu care trebuie sa se spele pe fata in ziua de Paste petru a fi ferit de rele dar toate aceste activitati se incheie cu o petrecere a la Maramu' unde toata lumea se bucura,canta,danseaza etc.
 

DeletedUser7711

Guest
La noi in familie e o traditie in noaptea de paste...In casa primul care va intra cu lumina de la biserica in casa ,va fi intodeauna barbatul..care va inchina toate pragurile usii de 3 ori,pt a scoate duhurile rele din casa si pt a ne merge bine tot anul...
Tot la olteni se mai spune ,ca nu este bine ca atunci cand vii de la slujba de paste,sa mananci paste ,sa ciocnesti oua ,ca apoi sa mergi la somn..Se spune ,ca in somn vine al cu coarne si iti mananca pastele...:p :p :p
Pastele se mananca numai dimineata,dupa ce in prelabil te-ai spalat bine pe ochi,apoi te postezi inspre rasarit..te inchini de 3 ori..doamne ajuta...hatz ,pastele..si poti sa il asezonezi cu un pahar de vin rosu...ca sa alunece mai bine..Paste fericit ,tuturor..
 

DeletedUser15218

Guest
In moldova, in unele sate se spune ca cel al carui ou nu se sparge de paste isi va gasi sfarsitul inaintea celuilalt, dar de alta parte, daca spargi oul, vei fi voinic tot anul ce urmeaza.
 

DeletedUser16203

Guest
Din BANAT fiind, va impartasesc doua dintre traditiile pe care si in zi de asatazi noi le respectam. De Paste , exista obiceiul ca fetele tinere sa pastreze în casa lumanarea pe care au aprins-o la slujba de Inviere pentru a avea noroc si a fi bine vazute de ceilalti. In dimineata Pastelui, ne spalam pe fata cu apa de la fantana, în care punem un ou rosu, un ban de argint si câteva fire de salcie. Astfel, vom fi rumeni in obraji, plini de energie si vom avea un an îmbelsugat.
 

Atașamente

  • 7823f6c4-ba38-475c-bbce-c6635347fef2.jpg
    7823f6c4-ba38-475c-bbce-c6635347fef2.jpg
    157,9 KB · Vizualizări: 6

DeletedUser12202

Guest
Un obicei vechi in Transilvania - acum nu numai acolo,este Stropitul,sau Udatul.Adus de sasi in Evul mediu,a fost preluat si de restul comunitatilor din Ardeal.
Feciorii,vin la casele cu fete si cer permisiunea sa le stropeasca ( pe vremuri cu apa,acum cu parfum ) spunand si cateva versuri : "Am auzit ca aveti o floare frumoasa,am venit s-o ud sa nu se ofileasca".
In schimb,primesc,oua,cozonac,pasca.
In Presaca Ampoiului(de unde era bunica din partea mamei),era un obicei,de care nu am mai auzit.Incepand cu Duminica Floriilor,femeile din sat duc faina la "prescurarita"-femeia care coace prescuri pt.biserica.Aceasta face colacii,unii mici,care a doua zi de Pasti se vor folosi la "Pomeana copiilor".
Acestia se aseaza pe iarba in curtea bisericii,pe 2 randuri,femeile pun oua rosii in ei,copii se aliniaza si primesc colacii cu oua dupa ce au fost sfintiti.Reprezinta pomana data pt.morti,inclusiv pt.cei care nu au fost pomeniti vreodata.
 

DeletedUser16917

Guest
in oltrnia incepand de luni, pentru a fi iertati de pacatele savarsite in timpul anului,oamenii poarta haine de doliu pe care le vor schimba in noaptea de Inviere cu unele noi.
alte cateva traditii deosebite pentru joia mare si anume: in aceasta zi oamenii merg la biserica pentru a se spovedi si impartasi, iar traditia spune ca cine doarme la pranz in joia mare va fi lenes tot anul
Tot joi este si ziua de pomenire a Mortilor iar oamenii duc la biserica mancare si bautura pentru a se sfinti si a se da de pomana.
 

stamatecostica

Membru activ
Dimineata, in ziua de Paste, toti ai casei, ca sa fie sanatosi si sa aiba spor in tot ceea ce fac, trebuie sa se spele pe fata cu apa dintr-o cana in care au pus un ou rosu.
 

DeletedUser9869

Guest
Salutare tuturor in primul rand si un Paste fericit! :)
O sa incerc sa va povestesc despre o traditie de Paste din satul meu natal, undeva in nordul Moldovei :D.
Ce presupune aceasta traditie? Ei bine...foc :))
Incepand de miercuri sau joi seara, la denii, curtea din spatele bisericii se transforma in battleground pentru piromani.
Ce se intampla mai exact? Fiecare, cu mic cu mare, vine la slujba cu un cauciuc in spate. Aceste cauciucuri sunt apoi legate cu sarma/lanturi si sunt aprinse. Cei mai curajosi le apuca si incep sa le invarta imprejurul lor de mama focului :))).
Toate acestea culmineaza in noaptea de inviere cand se aduna cele mai multe persoane si spectacolul incepe. Mai multe cauciucuri sunt invartite in acelasi timp formand o imagine cel putin interesanta. Scopul traditiei este...ei bine...alungarea duhurilor rele nu? Ca doar trebuie sa se teama si ele de foc nu? :)) Daca nu am fost destul de descriptiv o sa va las un clip ca sa vedeti cu ochii vostri la ce ma refer ;).
Va astept la anul la mine la biserica. Taxa de intrare fiind un cauciuc :)).

 

DeletedUser16861

Guest
Pai in Romania e o traditie sa dai de curve ce se dau fete de casa si de fapt vorbesc cu 3 in acelasi timp =)) si tot ele se supera ca reactionezi urat si le zici ca-s zdrente=))
nu dam nume ca se supara iridescent =))
va dati seama ce iarba era pe vremea aia daca cristos s-a ridicat la cer dupa 3 cuie...
 

DeletedUser16920

Guest
La mine in familie dupa ce luam lumina de la biserica si ne intoarcem acasa cu ea aprinsa doar de la popa/parinte fara sa se stinga si sa fie iar aprinsa de la altcineva trebuie sa dam inconjurul casei de 3 ori pe la fiecare colt al casei sau al apartamentului pentru a alunga spiritele si gandurile rele si sa ne tina familia unita
 

DeletedUser6507

Guest
Pai cum s-ar putea sa ramanem fara cont pe o perioadata lunga de timp,am zis sa-mi incerc si eu norocul;)).
In zona Maramures sarbatorile si traditiile sunt respectate cu strictete,fie ca vorbim despre Craciun,fie ca vorbim despre Sfintele Sarbatori de Pasti).
Duminica Floriilor in Maramures este perioada in care femeile coc mai multe paini impodobite cu flori de aluat,se spune ca acestea ar trebui mancate pentru a fi si impreuna si pe lumea de dincolo,pe urma toti oameni ar trebui sa mearga la biserica si sa aduca ramuri de salcie pentru a fi sfintite, pe urma ar trebui sa fie asezate la poarta,pe a putea proteja intreaga proprietate de duhuri necurate.
Pregatirile incep din joia mare,incepand cu vopsitul oualelor si taiatul mieilor.In vinerea mare se spune ca nu ai voie sa faci absolut nimic,si trebuie purtate haine traditionale pe aceasta perioada.
Sambata se gateste... se fac cozonaci.. pasca...
Un obicei frumos din Maramures ar fi ca toti membrii familiei ar trebui sa manance(guste) din primul ou ciocnit pentru a avea noroc tot anul.Iar aceasta sarbatoare se incheie cu o petrecere in care toata lumea ar trebui sa se distreze si sa nu fiu fete triste,deoarece acest lucru arata o drama sau un necaz pentru persoana respectiva.
 

DeletedUser14698

Guest
Tradiții la mine, în zona Moldovei, pe când eram copil:
-în prima zi de Paște ne îmbrăcam neapărat cu haine noi, pentru că această sărbătoare semnifică primenirea trupului și a sufletului, așa cum se primenește întreaga natură odată cu primăvara;
- când veneam de la Înviere, după ce se purta lumina prin încăperi, închinând la fiecare toc al ușilor casei, ne spălam cu apa în care s-a pus un ou roșu (ca sa fim rumeni în obraz și sănătoși) și un bănuț. Bucuria mare revenea ultimului copil, care lua si bănuțul purtător de noroc;
- îmi mai aduc aminte că ne spuneau părinții să nu mâncăm ou roșu în prima zi că ne miroase gura tot anul ca un ou clocit,dar ciocneam ouăle conform tradiției (nu știu daca era o tradiție în satul nostru sau ne spuneau asa ca sa nu lacomim la oua roșii:))) )
Sper ca ați avut un Paște luminat și fericit...Hristos a Înviat!
 

saca 24

Stie Tot
In seara de Inviere ne matolim cu totii bine,apoi mergem la biserica si cautam scandal.:)))
Dam preotul afara din biserica,tinem noi slujba si invitam enoriasele rand pe rand sa vina sa le ,,dam" lumina.
Dupa,furam banii din cutia milei.
A doua zi,dupa ce ne dizmetișim oleaca,punem masa de Paste,toate bunataturile: vin,bere,tarie si
orice licoare bahica care e toxica pentru ficat.Mancarea e exclusa.
Dupa ce ne hidratam corpul bine de tot,ne urcam in masina si mergem la prima casa de pariuri,sa jucam pe banii furati din cutia milei.
Bineinteles ca.i pierdem pe toti.Apoi umblam prin sat,pe la vecini,cu Hristos a Inviat,in speranta ca strangem ceva bani.Si ceva oua rosii..

Dupa ce terminam de colindat si numaram banii,mergem direct la...nu,nu iar la pariuri.Ne aprovizionam ceva verde bun de fumat,apoi mergem sa vizitam enoriasele de pe centura.Pe care o sa le platim cu ouale rosii(vedeti cum se leaga totul?)
Sa continui?

Ps:e doar un pamflet,am chef de caterinca. :D Hic!

Ps2:Sper c.ati avut un Paste fericit alaturi de cei dragi. ;)

Hristos a Inviat!
 

Stil

Community Manager
Castigatorii concursului nostru sunt:

citadelus 1000
paturile - 800
saca 24 - 500
Pentru a putea intra in posesia premilor, avem rugamintea sa ne contactati la sistemul suport.
Felicitari, tuturor participantilor!
 

DeletedUser9869

Guest
Salutare! Am trimis tichet la suport, mi s-a inchis tichetul si nu am primit nimic. Ce se intampla?
 
Sus