Ho, ho, ho....

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
200pti1.jpg


Scrisoare catre Mos Craciun



A venit iarna si odata cu ea a inceput numaratoarea inversa in asteptarea mosului: 24, 23, 22.... Cu totii am intrat in febra pregatirilor. Alergam dupa cadouri pentru familie, prieteni, apropiati, dupa brazi, cautam cele mai bune oferte on-line, etc. Stim ca luna decembrie este o luna obositoare, dar si foarte frumoasa. Bucuria de a primi, dar mai ales aceea de a darui compenseaza din plin efortul depus. Sa nu uitati sa-i scrieti Mosului! Sigur isi va face timp sa citeasca! In scrisoare trebuie sa-i povestiti cat de cuminti ati fost anul acesta si ce ati dori sa va aduca. Scrisoarea trebuie sa fie originala, coerenta si sa contina un minim de 10 randuri (text normal).

Mosul va primi scrisorile pe forum in perioada 4-7 decembrie.
Pentru ca este foarte ocupat si are incredere, va supune votului jucatorilor in zilele de 8 si 9 decembrie scrisorile primite.
Pe data de 11 decembrie isi va face timp sa imparta cele mai frumoase daruri castigatorilor.

Primul cadou - 1000 de monede de aur
Al doilea cadou - 700 de monede de aur
Al treilea cadou - 300 de monede de aur


Conditii de participare:

Lucrarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură scrisoare.
La sondajul de opinie se va putea vota doar o singura dată. Daca detineti mai multe conturi veti putea participa si vota doar cu unul singur.
In caz de egalitate, câştigătorul va fi ales prin random.org
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
 

DeletedUser15210

Guest
Scrisoarea nr.1

Mosule ... heheheee ... Deja trebuie sa sosesti? Dar eu nu mai am timp sa ma indrept ... Ca sa fiu sincer cu tine, anul asta am fost baiat rau :( M-am certat cu ... hmmm ... Aproape tot staff-ul ... M-au banat pe o gramada de conturi ... Offf ... Oare primesc si eu vreun cadou? Miss odmm sa mi-l inmâneze, sa nu fiu singurul care nu primeste nimic :D

O iertare ...
Un pupic ...
Sa nu raman fara nimic ... :">


Dar din cate imi amintesc eu ... mosul te iarta, ca-i bland si mărinimos .... Iar la copiii rai, le mai da o sansa, sa se indrepte, nu-i asa mosule?

Si daca voi lua monede,
De aur, nu "ciucalete"
Le voi dona cuiva,
Ce m-a ajutat candva ...


Cu alte cuvinte, daca voi castiga pe drept, monedele oricum nu le merit, asa ca le daruiesc la randul meu cuiva care a fost cuminte. Deci ... nu o-i fi eu cel mai cuminte de aici, dar macar sunt ... sau voi fi ... un baiat bun :) Nu Anca? :">
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5209

Guest
Scrisoarea nr.2

Scrisoare deschisa Mosului !

Ne apropiem iar de Craciun ,ce ne-am putea dori acum ?
As vrea ca Mosul sa ne aduca... sanatate ,viata lunga ...
Ca toti s-avem parte de ele ,sa ne fereasca de belele,
Sub bradul de Craciun s-aveti ,bireme, cai si calareti
Pe globuri pegasi ,manticore ,grifoni si harpii cu duiumul,
Dar am si eu un vis maret ,va scriu aici frumos, citet
Ce imi doresc nu are pret, asa cum zic e un vis maret
Caci joc de-aproape 4 ani ,si joc cinstit, si fara bani
Dar visul meu e vis nebun ,totusi acuma de Craciun...
Pot spera ca voi primi ,la anul daca voi munci
Ceva ce nu am la profil ,ceva ce au doar cei mai buni
In acest joc, atat de bun,
Oare ghiceste Mos Craciun ?
Sau... mai bine ar fi sa-i spun ?!

Sarbatori fericite !!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11504

Guest
Draga mosule desi am crescut e adevarat nu cu mult , sufletul meu a ramas tot de copil cautand frumosul si placutul .Anul acesta am fost o fata cuminte am luat note bune la teze si in tot restul anului . Am incercat sa ma comport frumos cu toti din jur , e adevarat ca undeori am dat gresi dar mi-am cerut de cele mai multe ori iertare . Si anul viitor voi incerca sa fiu la fel dar sa nu mai fac micile care anul acesta mi-au scapat fara intentie .sper din tot sufletul meu sa ma alegi si pe mine printre cei trei norocosi. Si sa ma alegi ultima eu as fi multumita dar dac nu voi fi mai cuminte si voi incerca la anu din nou. SARBATORI FERICITE DRAGA MOS CRACIUN!!!!! multumesc ca esti in fiecare an darnic cu mine MULTUMESC!!! Acum imi iau la revedere si sper ca de ajun sa imi faci o mare bucutie . :)

- scrisoare plagiata -

descalificat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Draga mosule ...In acest an poate ca nu am fost asa cuminte poate ca am mai sacait dusmanii uneori am mai bagat si nave dimineata cand ei dormeau dar cu toate acestea or sa vina zilele de pauza in care nu o sa putem ataca si am sa ii las in pace!
Cererea mea pentru tine Mosule ar fi daca se poate.... sa te intalnesti cu adminii si sa ii duci in Laponia si sa ii pui sa scrie pe o tabla mare "Noi stricam farmecul jocului" si poate or sa invete si ei ceva... as dori daca se poate sa le dai o lectie sa sa nu o uite cum nici noi nu uitam cum ei uneori ne strica jocul.
Nu ma astept sa castig vriun premiu dar daca am avut oczia sa iti spun ce imi doresc eu am spuso acum.
Mosule sa ai grija mare de acest joc Este la apogeul sau ai grija sa nu se duca in jos sa ne mai jucam!
Te astept cu drag Mosule!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15348

Guest
DRAGA MOSULE

AM PRIMIT MULTE LOVITURI DE LA VIATA...DAR....NU MA ASTEPTAM SA PRIMESC SI IN JOC
DE LA COLEGI PE CARE I-AM STIMAT SI I-AM APRECIAT.
SUNT EU DE FELUL MEU MAI ZUZA,DAR DE AICI SI PANA LA A FI ACUZATA CA AM MAI MULTE CONTURI SI CA ASI FI SPIOANA....E CALE LUUUUNGA.
EU JOC DE PUTIN TIMP,NU STIU INCA MULTE DESPRE ACEST JOC,IAR,DARUL DE LA TINE,M-AR AJUTA SI PE MINE SA POT AJUNGE LA UN NIVEL AVANSAT.
CAND AM FOST MICA,NU PREA AM AVUT PARTE DE DARURI DE LA MOS CRACIUN,DEOARECE......
POATE TU VEI FI MAI DARNIC CU MINE.
:*:x:x:x:*
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14965

Guest
Scrisoarea nr.3

draga mos craciune, inca de cand eram mic obisnuiam sa ti trimit scrisori la gradinita , in scoala primara , chiar si in generala chiar si acuma la liceu pentru ca niciodata nu am vrut sa cred ca mos craciun ca persoana nu exista , intradevar el nu vine sa ne aduca daruri , sau ce ne mai dorim noi dar el se face simtit prin spiritul craciunului.
cand suntem cu toata familia alaturi bucurandu te de clipele frumoase petrecute impreuna cu cei dragi de darurile primite de la acestia dar in prim plan de bucuria ca suntem alaturi intr un moment asa special cine stie pentru unele persoane seara de craciun e singura data pe an cand familia se reuneste din nou din diverse motive.
Nimic nu se compara cu sentimentul acela al craciunului care e defapt o stare de spirit ceea ce ne face mult mai buni , mai darnici si mai harnici.
Bradul care sta in sufragerie care iti aduce aminte de sentimentele din copilarie atunci cand erai cu familia si te bucurai cand primeai jucarii , bomboane orice lucru.
Tine ti minte nu cadoul conteaza ci gestul si mai ales ca mos craciun ne unifica si ne aduce numai bucurii.
Nu am fost o persoana asa cuminte din pacate dar cine stie pe ultima suta de metri ma intrept dar eu nu vreau un cadou ci sa traiesc clipe alaturi de familie de care o sa mi amintesc cu bucurie la batranete sa stiu ca nu a trecut timpul asa peste mine degeaba.
Eu nu vreau nimic de la el vreau doar fericire si sanatate ceea ce va urez si voua tuturor jucatorilor de grepolis , stafului care mereu ne sustine si ne indruma pentru a ne dezvolta si ne corecteaza atunci cand gresim.
Sarbatori fericite tuturor alaturi de cei dragi , si nu uitati nici un cadou nu se compara cu momentul in care esti alaturi de familie pentru ca doar cu asta vom ramane in suflet cadourile sunt trecatoare insa ceea ce traim e vesnic.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15362

Guest
Draga Mosule,

Eu te astept cu cel mai mare drag mai ales ca inca sunt mic si mie imi plac cel mai mult Sarbatorile de Craciun.
CAnd vii,te rog,lasa un mesaj listei mele ca sa stiu ca ai trecut pe la toti copiii mai ales cei care au nevoie de tine.Nu vreau un cadou scump.Ori ce as primii mie mi-ar face placere,pentru ca m-am obisnuit.
Te rog,sa mananci fursecurile si sa bei tot laptele din pahar!
Te astept cu cel mai mare drag!






Cu drag,Alexandru
 

DeletedUser15364

Guest
Scrisoarea nr.4

draga mosule anu acesta nu am fost cuminte dar ca sa nu fiu singuru uitat de pe lista :( si voi promite ca la anu voi fi cuminte si sper sa nu ma uiti mosule:) te astept cu drag mosule
cu stima si respect andrei
multi pupici si sper sa nu ai un sac greu:D

ca orice copil adolescent adult isi doreste un CRACIUN CAT MAI BOGAT
SI PLIN DE CADOURI

TOTI SA AVEM UN SPIRIT AL CRACIUNULUI

MIE DACA IMI ADUCI UN NICORET SUNT MULTUMIT DACA NU POTI SA-MI ADUCI ACEST CADOU ADU-MI CE CREZI TU CA AR FI PT MN


MERRY CHRISTMAS :">:x
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15363

Guest
Sa stii ca eu am fost un baietel cuminte ,tot anul si am ascultat de admini si de tot staful grepolis ….,desi m-am mai certat eu cu iei…..ca doar asa sunt jucatori ,dar ii iubesc foarte mult si promit ca voi incerca,ca pe viitor sa ma schimb si sa ii ascult. Acum vreau sa te rog sa-mi aduci multu noroc pe + la atacuri pentru ca eu am doar pe minus :)),dar sa fie dupa sarbatori vreau sa fiu mai pacifist de sarbatori….. si mai vreau si un brad mare cu o stea mare in varf pentru toti colegi mei de alianta. Si mai vreau pentru doamnele/domisoarele din staf ,un salon de coafura ,dotat cu tot ce are nevoie,pentru domni tot din staf o masina,un jeep,un B.M.W…..si in final dar nu in cele din urma pentru fetele din alianta mea…..un Fat-Frumos…..Sper ca imi vei citi scrisoarea si sa-mi aduci ce ti-am cerut.Multumesc pentru tot !!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15365

Guest
Te rog sa ma ierti ca nu ti-am mai scris de atat de multa vreme, poate de pe vremea copilariei cu miros de brad nins si de sarbatoare....Iti scriu insa acum, cand vad ca lumea e pe zi ce trece tot mai rea si mai bolnavicioasa. Datorita acestui fapt, te rog sa aduci cate un sac de bunatate oamenilor rai si cate un sac de sanatate fiecarui om bolnav..
Ti-as cere liniste si pace sufleteasca, dar stiu ca sunt atatia oameni zbuciumati si atatia copii batrani inainte de vreme care au nevoie de asta, incat nu indraznesc sa le vreau pentru mine. De aceea, daca nu m-ai uitat si daca crezi ca inca mai merit un cadou, fa doar ca lacrima sa-mi fie iarasi limpede, iar ochii, ochii mei te rog mai fa-i macar o data sa straluceasca asa cum straluceau cand ne-am intalnit prima oara...E ROG, AI GRIJA DE MINE SI DE FETELE DE PE ACEST FORUM, AJUTA-NE SA PURTAM UN SAMBUREL IN PANTEC SANATOS, IAR PESTE 9 LUNI SA FIM TATICI !



- descalificat -
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Scrisoarea nr.5

Poezie pentru Mosul

Ho, ho, ho, Mosule drag,
Ai caciula cu cănac :))
Anul ăsta-ti pun capac.

Fii mai darnic si cu mine,
Daca nu ma dau de tine.

Nu-s eu foarte norocos,
Dar nici garda n-o las jos.

Anul asta-ștept cadou,
Daca nu...de Anul Nou.

MOSULE, te-astept cu drag,
Dar.. c-o punga mare-n sac !

Haine rosii... iti sta bine,
Ma bucur ca le-ai pe tine,
De căciula ce sa zic... :))...
Ti-oi trimite un pupic,
Daca-mi dai un cadou mic :(

Tot Respectul MOSULE !
HAI CU CADOURILE !!!


(rog sa fie tratat ca atare deoare ce este un pamflet, si sper sa fie luat in considerare si de "Mosul")
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15256

Guest
Scrisoarea nr.6

Draga Mos Craciun:
Draga Mosule eu vreau sa-ti spun ca am fost un copil bun, m-am comportat frumos cand a fost vreun asediu am ajutat cu tot ce aveam :)
Cand a fost o cucerire am ajutat cu tot ce aveam, Tu stii ca eu sunt mereu cuminte si te respect eu in fiecare an te astept
Anul asta e special ca numai am niciun ban :) Monezi de aur numai am deci e un an special :)
As dori si eu de la tine sa ma ajuti sa iau premiul 1 ca sa pot castiga acele monezi
Mos Craciun stiu ca tu esti darnic si bun si ca sa mai stii ceva eu chiar cred in dumneata.Eu as vrea ceva si pentru aliatii mei din Friends.As dori un brad frumos, cat mai multe orase sa cucerim si cat mai putine sa pierdem
De sarbatori ca sa vezi ca sunt mai bun le doresc multa sanatate tuturor colegilor de joc chiar daca i-am cam suparat in ultimul timp daar ma iarta ei le doresc noroc mult si sanatate si celor din Demos Kratos
Deci draga Mosule sper sa-mi aduci ce vreau si ce vor altii asa ca ti-am pregatit si o poezioara :*
Draga Mos Craciun tu esti darnic si esti bun
Nu prea am fost cumintel da m-am chinuit nitel
Sa fac bradul frumusel :)
Sa-l impodobesc ca sa numai fie chel
Eu te astept fericit
Cu un pahar de laptic
Sa-ti fac ziua mai buna ca muncesti o-ntreaga luna
Sa aduci cadouri la copii
Cu saci grei de jucarii
Draga mosule nu uita
Sa-mi aduci si mie ceva.
Aceasta poezie am facuto eu.Pe cealalta am dat copii-paste dar aceasta am facuto eu si in spirit de Craciun mai acordati-mi o sansa.
Jur ca voi fi cuminte
Daca mosul nu ma minte
Ca-mi aduce ceva ca este si ziua mea
Cu biscuiti si laptic eu te astept ca un pitic
In seara de craciun eu imi dpresc doar sanatate pentru mine, pentru apropiati, si pentru toti cei care ii cunosc [Inclusiv Igor paraciosu :))]
Va doresc sarbatori fericite si cat mai frumoase
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15207

Guest
Scrisoarea nr.7

Draga mosule ,
Poate ca anul asta nu am fost tocmai cuminte , dar cu toti stim bunatatea ta nu are limite . Sarbatorile de Craciun nu ar trebui sa fie numai shopping si reclama , sensul adevarat al Craciunului s-a deteriorat cu ani , dar sper ca tu sa aduci bucurie si voiosie in casele tuturor oamenilor . An de an aduci cadouri si unesti oameni . Din fericire anul asta nu am luat nici un ban major . Ma multumesc si cu ceva mic , semnificativ . (o carte de exemplu , in cel mai bun caz niste gold). Pe uni oameni i multumesc lucrurile mari si megalomane , dar pe mine ma va face ferit ceva semnificativ . Aici vreau sa iti scriu si o poezie:
An de an vi in casele noastre ,
Aduci cadouri frumoase ,
Biscuiti si lapte ai pe masa ,
Sper ca sa te simti ca la tine acasa (Laponia) .

Craciun fericit !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9400

Guest
Scrisoarea nr.8

Draga Mosule, am zis sa-ti scriu si eu aici caci poate
Scrisoarea asta, prin absurd va fi mai buna decat toate
Si nu bat apropo, da' chiar iti vine-a crede
Ca draga mos, ramas-am fara de monede?
Si ai ramane-n pana de cuvinte
De-ai sti tu cat am fost eu de cuminte
Ti-as spune multe mosule, ce-am mai facut si-ai sa te miri
Dar stiu, esti emotiv cand umbli-n sacul tau cu amintiri
Si simt acum, in prag de sarbatori... trecut de-acea copilarie
Venirea ta un dulce dar, plecarea o amara nostalgie!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15279

Guest
Scrisoarea nr.9

Vreau sati spun ca anul asta am facut si prosti si lucruri bune.
Prosti am facut pentru ca asa face ori ce adolescent din lume, pe lanaga faptul ca miam tradat colegi de alianta iam mai si cucerit si apoi am iesit si din alianta pentru a ma alatura unei aliante mai puternice si mai unita,dar sti ca Mosul este iertator si nu va trece cu vederea scrisoarea mea:):D.
In schimb am fost si cuminte am inceput sami ajut colegi de alianta si sa imi bag nasu si in chestiile administrative ale aliantei pentru a putea creste numarul de puncte a acesteia. B-):x
La prosti mai pot trece si faptul ca am inceput sa fumez de la inceputu anului, stiu ca nu e sanatos si bine pentru un adolescent de 16 ani sa fumeze dar nu ma pot lasa.Dar stiu ca ma vei ierta Mosule.:x:D:D

Mosule sa sti ca imi doresc un Iphone6 si un leptop.


De Craciun fii aici,
Doar la Greoplis.
Roagate la Mos Craciun,
Sa te ierte acum.​

:x:x:x;););):D:D:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13911

Guest
tinere,lasa I 6-sele si "lep"-ul...iti fac eu cadou o carte de gramatica,scrie-mi adresa pe PM si ti-o fac cadou de Craciun!X(
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Scrisoarea nr.10

Moș Crăciun,Moș crăciun
tu ești darnic și ești bun...

...eram copil și așteptam
înfrigurat,să bați la geam
în noaptea de Ajun

Știam și versuri noi să-ți spun
știam și o colindă și așa de mult te așteptam
să vii la noi în tindă

Nu era casa un palat,
nimic care să-îmbie
un Moș atât de-împovărat ,s-aduc-o jucărie...

Era în sat o hâdă șandrama
cu geamurile stinse
și doar pe-o placă,tremurat
scria; ORFELINAT.

Eram acolo adunați
mănunchi de suflete pierdute,
eu,cel mai mare dintre frați și îngeri mici cu aripile frânte...
le adunase-m de prin sat câteva nuci și-o acadea,
pe care acum le împărțeam
drept daruri din desaga ta...

și,fugărindu-și amintirea,
râde încetișor bunelu'
mângâindu-și nepoțelul...
...Moș Crăciun,Moș crăciun
tu ești darnic și ești bun...!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Draga Mosule!

Ma bucur nespus ca am sansa de a-ti scrie inca odata dupa mult timp o scrisoare. In aceasta iarna minunata, poate acum voi avea mai mult noroc si o sa mi-o citesti cu drag.

Ma numesc Cichirea Alexandru si sunt din Craiova, desi lucrez si nu mai sunt la scoala, m-am gandit sa-mi aduc aminte clipele minunate din copilaria si de momentele de neuitat alaturi de cei dragi in pragul sarbatorilor. Iar pentru ultima oara sa iti las un gand bun.

Am asteptat cu nerabdare iarna, cu fulgii sai pufosi si chiar daca au fost putini orasul s-a imbracat intr-o haina frumoasa de sarbatoare, iar oamenii parca sunt mai veseli.

Am impodobit bradutul impreuna cu iubita, este minunat si sper ca in drumul tau vei trece si pe la mine sa-l vezi si poate lasi celor dragi un mic cadou. Eu imi doresc sa aduci sanatate tuturor "copiilor", mai multe zambete si multa, multa fericire.

Draga Mos Craciun, acum astept cu nerabdare ajunul Craciunului sa vina copii cu, colindul cum obisnuiam sa merg si eu, impreuna cu verisorul meu.

Draga Mos Craciun iti doresc multa sanatate si putere in misiunea ta.

Sa nu uiti de copiii cuminti!

P.s: Prajiturelele sunt pe aceeas masa unde le gaseai in fiecare an, proaspete si gustoase.

Craciun fericit tuturor!:x
[video=youtube;SSNoxFIXaSU]https://www.youtube.com/watch?v=SSNoxFIXaSU[/video]



- descalificat-
scrisoarea nu este originala
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6507

Guest
Scrisoarea nr.11

Scrisoare catre Mosul Craciun

Draga Mosule
A venit Craciunul o sarbatoare care ar trebuii sa ne faca mai buni,mai fericiti,mai veseli
care a trebuii sa ne aduca zambete pe fetele noastre.
Eu am fost mai cuminte ca anul trecut si doresc sa-mi aduci si mie "Craciunul in casa mea",
si restul cadourilor de anul trecut care nu le-am primit:(Nu iti cer mult doar atata imi doresc,
si eu acum ma duc sa cumpar un bradulet unde sa-mi lasi restul cadourilor pentru mine.
Sarbatoare de Craciun semnifica puritatea,dragostea,fericirea oamenilor cei care sunt bogati
dar si care sunt mai putin putini bogati,pentru ca fiecare om oricat de putin ar avea pentru el
este o avere,daca ai un frate si nu m-ai ai nimic pe lume tot o avere e pentru tine.Dar uni oameni
nu inteleg acest lucru si de accea sarbatoarea aceasta trebuie sa ne faca mai buni.Eu Mosule
iti urez succes in impartirea cadourilor pentru copii cuminiti si mai putin cuminti iar cei care nu au
fost cuminti se vor cuminti si trebuie sa le acorzi o sansa si sa ii ajuti.
La multi ani si multa sanatate:).
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus