Discutii

  • Autor subiect DeletedUser8418
  • Data de început

DeletedUser8418

Guest
spam..................

- - - Updated - - -

Sa intamplat ceva si eu nu stiu?
A murit Basescu?
Se da monede de aur gratis?:D
De lume e asa de tacuta.....
 

DeletedUser

Guest
Da,da ,da.....am o dilema...am o dilema:|
Am ajunst noi romanii sa traim in cea mai bogata tara din Europa..:(,cred ca am dormit cam mult sau m-au criogenat astia si acum suntem in...stie cineva???2150??cumva ...asta e anul??
Din lipsa de ocupatie rasfoiam desfasuratorul facturilor de pe cardurile electronice:)...cand ce sa vezi :))),am dat si peste plati catre INNO,e firesc..ca orice roman nebun care arunca cu "cascaval" pentru desfatarea sufletului...pana aici nimic deosebit,insa.....am observat ceva nefiresc!
Eu ,bogat din fire ,imi permit sa platesc pe premium mai MULT CA IN TOATE TARILE din Europa..stiati asta??
E simplu,peste tot "saracii " platesc 9.99..E per 1500 de monezi,numai bubu plateste 10.49 E per 1500 de monezi...:
Oau....da ce Grepolis(premium) e acciza a statului si calculeaza paritatea leu /euro la nivelul lui 30 octombrie anul precedent ?
de ce ce platesc eu 46RON la 9.99 E???asta nu e furt??cursul mediu pentru luna februarie a fost 4.3848 ron/euro....
cam cum vine asta??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nimic ,nici o parere avizata sau neavizata??:|
E ok totul si doar la mine e mai scump premium??
ar fi si culmea:)sau cine stie......
 

DeletedUser

Guest
pai, ce as putea sa spun eu suna cam asa..
erau promotii la gold afara si la noi nu scadea pretul...pe vremea cand jucam eu(adica mult mai rau), si atunci nu s-a plans nimmeni.. cred ca e chestie de cerere si oferta, ceea ce stiu sigur sigur e ca nu tine de teamul din Romania, si daca vrei sa te plangi trebuie la Inno direct..iar noi, aici pe forum sa vorbim despre asta e ..frectie la picior de lemn..
 

DeletedUser

Guest
A....multam de conversatie:
Daca e vorba de cerere si oferta ,dupa cum arata pretul am putea deduce ca cererea e mare in Romania si de aceea pretul e mai mare?
astea sunt regulile pietei...cerere mare = pret mare!>>>Romanii sunt bogati (ce tare)..:|
Cam indoielnic ,nu prea as crede ca romanii sunt mari consumatori de premium fata de englezi sa zicem! :(
 

DeletedUser

Guest
ti-am zis , anul trecut(de fapt vreun an si jumatate) la englezi era oferta , in loc de 1000 dadeam 3000 , la noi se platea pret intreg..si asta nu fiindca era alegerea cuiva din Romania, tot ce tine de bani, stiu ca nu depindea de ai nostri, poate s-au schimbat lcrurile, insa...nu cred...
 

DeletedUser

Guest
Tot ce spui e corect si te cred pe cuvant insa ar trebui ca acel feedback al nostru sa fie transmis de echipa nemtilor,sub aspectul....cam scump ,in parte cealalta e mai ieftin!:">
Sper sa nu se intample acelasi lucru ca si la Doamna Cancelar cand citeste Schengen langa Romania>
merkel(1).jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cu exceptia "ofertelor" ce pot fi zonale si intradevar alea tin de InnoGames (deci, in continuare, nu de comunitatea romaneasca, noi putand doar oferii opinii), diferentele la plati si cursuri sunt calculate de furnizorii de plati. La noi e vorba de 10 euro per 1500 de monede atata timp cat platim in euro.. Sigur, plata in lei, la momentul de fata vad ca iasa putin mai scump. Am impresia ca exista o data semestriala la care se regularizeaza cursul (cam ca si la rate/facturi)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
:D nu exista o rata semestriala,exista o singura regularizare care se face o data pe an ,la 30 octombrie ,pe baza acesteia se tine cont de plata facturilor si acciselor ...in raportul de plata ron/eur!
se regularirzeaza o singura data pe an si e valabila pentru 01.01-31.12 anul urmator
Insa nu a fost NICIODATA 46>a fost 4.5370,dar nu e corect!Nu se face rotunjire pe calcul de paritate in nici o factura ,se calculeaza cu 4 zecimale deoarece asa trebuie!
tot ce este peste se numeste inacasare incorecta fata de oferta prezentata!
mai mult,ar trebui stipulat undeva ca plata se face la paritate calculata anual pentru accise ,dar eu nu am vazut!
deci e ceva in neregula!
daca se vrea a se fi corect,fata de consumatori,ar trebui regularizata constant paritatea sau afisate normele dupa care se fac platile!
In cazul de fata pot exista ceva probleme daca se face reclamatie la Protectia consumatorului!
PS: m-am uitat o data pe oferta,este clar ca se cre 10 E /1500 si 46 RON/1500..pana aici e corect ,nu se incalca nici o regula,totul e corect si indicat!
Insa ,intrebarea e ,de ce noi romanii platim mai mult pentru premium? sunt mai bogati? exista cerere mai mare pe piata premiumului? nu cred,cred ca exista lipsa de respect pentru utilizatorul roman din partea head INNO!
CA sa trancanesc mai mult,platile on line se pot face de pe mai multe tipuri de cardurisi SMS,off,aici e problema.....dece sunt oferte diferite..adica:unul plateste in eur =10 si unul plateste in ron 46,pentru aceleasi serviciu??? cum crezi ca se numeste asa ceva??teapa,iti spun eu!
pentru cei ce folosesc SMS...cine plateste TVA-ul>>??? consumatorul nu ?? corect pe factura..atunci de ce se mai afiseaza un pret cand de fapt este altul>>>> ce zici ?? asta cum se mai numeste..??

- - - Updated - - -

UIte un calcul scurt pe 1000 de platitori de card in RON....la tariful de 46ron/1500 monezi ,INNO castiga 4600 de euro din afisarea incorecta fata de consumatori de preturi si practicare de pret diferit pentru acelasi tip de serviciu!
buna treaba..daca te gandesti ca se intampla in fiecare luna....
castigul de la tva nu l-am mai calculat deoarece nu stiu cine il deduce...e in functie de contractele cu retelele de telefonie mobila!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu stiu cum se intampla la rate. Era doar un exemplu.. Daca nu ma insel, in orice moneda platesti, spre Inno se duce aproximativ aceeasi suma (in realitate depinde si serviciul de plata folosit, ei avand comisioane diferite).. TVA-ul este incasat o singura data si ti se afiseaza clar ca e vorba de 10Euro + TVA in momentul in care platesti prin SMS (TVA-ul mergand spre statul roman -- tu platindu-l operatorului de telefonie mobila fie prin prepay, fie la plata abonamentului)... Nu esti primul ce a incercat sa se intereseze asupra acestui aspect si nici nu te poti mira ca e astfel afisat. Pana la urma lumea e obisnuita sa-i fie afisat direct cat i se sustrage din credit, nu costul total (spre exemplu, daca te intreb cat te costa un sms imi spui 5 centi, nu 5,95 cat platesti cu tot cu TVA).

Apropo, chiar daca Inno ar castiga ceva mai mult pentru fiecare plata in RON, suma ce reiese din calculul tau e mai mult decat dublata (presupune un curs mai mic de 4,2). In realitate, dupa cum am zis, asta nu se intampla. Cel mai probabil ultimul curs calculat a fost mai mare de 4,5 si suma a fost rotunjita pentru a fi valoare intreaga.
 

DeletedUser

Guest
Nu esti primul ce a incercat sa se intereseze asupra acestui aspect si nici nu te poti mira ca e astfel afisat. Pana la urma lumea e obisnuita sa-i fie afisat direct cat i se sustrage din credit, nu costul total (spre exemplu, daca te intreb cat te costa un sms imi spui 5 centi, nu 5,95 cat platesti cu tot cu TVA).
Ba chiar m-a mira faptul deorece nue inregula:),da ai dreptate,omul e invatat sa stie cat i se "coboara" din credit,de aceea trebuiesc afisate preturile cu TVA cu tot,deoarece aceala este pretul care este platit!Asa e normal sa fie,ca orice produs sau serviciu se afiseaza PRETUL CU TVA!in nici un caz asa>
BGcQuZxVYNTvTSwcorMI.png

La acesta se mai adauga 24%...TVA-ul si rezulta altceva!!!
Apropo, chiar daca Inno ar castiga ceva mai mult pentru fiecare plata in RON, suma ce reiese din calculul tau e mai mult decat dublata (presupune un curs mai mic de 4,2). In realitate, dupa cum am zis, asta nu se intampla. Cel mai probabil ultimul curs calculat a fost mai mare de 4,5 si suma a fost rotunjita pentru a fi valoare intreaga.
Eeeee..aici e total eronat,calculul l-am facut la cursul leu /euro de la data postarii,la cursul oficial...
suma nu este dublata,ci este mai mult decat exacta..atat castiga INNO din plata in RON fata de EUR!MAi exact cu atat e profitul mai mare pe Grepolis.ro fata de orice tara care are ca moneda EUR la 1000 de utilizatori premium.(medie)
Deci ,cum spuneam ,romanul e cel mai bogat din Europa sau cel mai "japcuit",acum fiecare intelege partea care ii convine!
Daca tot vorbim despre plati,normal ar fi ca cumparatorul roman sa plateasca seviciile in moneda nationala,indiferent de ce tranzactie folosesti la plata unui serviciu exista un comision,corect ,dar acesta ar trebuie sa fie acealasi pentru a nu se face diferente intre cumparatori!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am auzit, mi s-a povestit despre google graveyard....un loc unde sa punem o floare virtuala cica aplicatiilor moarte(ucise sau sinucise).... mie personal mi se pare ca o bataie de joc la adresa sutelor de mii de oameni care ii roaga sa nu inchida gooogle reader.Voi ce parere aveti?
 

DeletedUser

Guest
Nu auzisem de acest cimitir,ce e drept dupa ce ai editat m-am informat!
Parerea mea personala,un cretinism de aplicatie ,o idiotenie,tinand cont ca aplicatiile inchise ,100% au fost inchise pe considerente economice si de evolutie in paralel a altora net superioare,nu vad ce ii nemultumeste pe utilizatori faptul ca unele aplicatii sunt retrase de pe piata!
Mai mult sa ajungi sa pui flori virtuale pe o cruce pentru o aplicatie..consider ca necesita ceva dereglari neurologice!
Interesant de aflat media de varsta a "donatorilor" de flori si tara de origine!
Omul cand "e cu capul" ,in general ii vin idei,dar acestia nu se numesc inventatori ci idioti!
Despre Reader,cred ca au ceva mult mai bun si syunt nevoiti sa implementeze fiind presati de concurenta!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
daca discutiile se mentin in limite decente si nu sunt derapaje grave...are viata lunga.
 

DeletedUser

Guest
a mai fost un topic de discutii, daca-ti amintesti...... schimbasem numele la spam in discutii , ca poate asa le da cineva un sens ...
 
Ultima editare de un moderator:
Sus